Pagina 3 din 13 PrimulPrimul 123456789 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 31 la 45 din 195

Subiect: Apa preia gandurile si sentimentele noastre!

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din LoveLife
    domnule furtuna, Ethiene inca nu stie sa foloseasca cristalele, dar efectul maxim este cu combinarea procedurilor.
    Este bine ce face ethiene, parerea mea, si anume a nu folosi ceva pe care nu stie sa il foloseasca bine.
    Orice filtru modern nu poate sa curete si sa filtreze si neutralizeze energiile si informatiile nocive implementate in apa (chiar subiectele demonstrate de Emoto), un cristal bine prelucrat ar putea face asa ceva, dar ethiene nu are cum sa prelucreze un asemenea cristal, si fara cunostintele necesare risca sa nu iasa ceea ce vrea
    Ooooo! Cata promptitudine!
    Adevarat ca userul respectiv nu stie sa foloseasca cristalele asa cum se folosesc la inforenergetica, numai ca sugestia asta nu a venit de la mine ci de la altii.
    In schimb userul respectiv a fost indrumat suficient ca sa-si rezolve problemele si cu ajutorul inforenergeticienilor din Bucuresti. Mi se pare ca si aceia sunt colegi de-ai dumneavoastra.
    Ca userul foloseste sau nu informatiile, este treaba lui, are liber arbitru si-l foloseste cum crede ca ii este mai bine.

Numai ca eu puneam accentul pe faptul ca userul foloseste simboluri cu caracter nociv, care asa cum si dl. Masaro Emoto a demonstrat conduc la poluarea spirituala a apei cu efecte in planul fizic. Iar efectele se rasfrang tocmai asupra celor dragi ei. Si vad ca pana acum nimeni nu i-a spus despre acest aspect. Daca i-a mai spus cineva, atunci le cer iertare celor care au facut-o.

Si pentru ca am ajuns la subiectul cu iconitele: de ce, in calitate de administrator lasati oamenii sa cada in greseala, punandu-le la indemana simboluri nocive?

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Citat Citat din LoveLife
    ethiene nu are cum sa prelucreze un asemenea cristal, si fara cunostintele necesare risca sa nu iasa ceea ce vrea
    Nu numai ca as risca sa nu iasa ceea ce vreau eu, dar as putea sa imi fac foarte mult rau, atat mie, cat si celor apropiati.

Este adevarat, deocamdata nu stiu sa lucrez cu cristalele.Deocamdata ma tin departe de cristale, pt.ca mai am cale lunga pana acolo.Cel putin asa cred eu acum.Totul va veni la momentul potrivit.Cand im va fi ingaduit sa cunosc si sa inteleg taina cristalelor, poate ca voi avea curajul sa ma aventurez bazandu-ma pe ceea ce stiu sau pe ceea ce mi se descopera.Dar, cum deocamdata nu stiu, nu ma bag.

Uneori nu este suficient sa iti doresti sa fii buricul pamantului, sa le stii pe toate.In realitate ca sa ajungi buric sau nu, o iei de jos, pas cu pas, trapta cu treapta.Daca totusi a reusit careva sa pacaleasca divinitatea si sa ajunga pe calea evolutiei spirituale cat mai sus tragand matza de coada, sa imi vanda si mie pontul, ca sunt numai oki si ureki !

Si tot imi vin in minte niste cuvinte din Biblie: "nu arunca margaritare la porci!"Asta insemana dragi prieteni virtuali ca nu tot ceea ce se scrie pe net in general este- nu adevarat , nu contest in primul rand veridicitatea, ci in primul si in primul rand ma gandesc ca poate nu toti suntem pregatiti sa primim anumite informatii.Putem citi sau nu anumite informatii, si unele gasesc ecou imediat in noi, altele nu.Altele, recitite dupa zile sau poate kiar ani de uitare isi fac loc in inima noastra si rezoneaza asa cum trebuie.

Nu trebuie sa ne suparam ca cel de langa noi nu intelege ce vrem noi sa spunem, nu trebuie sa ne suparam ca mesajele scrise de noi nu sunt adulate, elogiate, incununate de succes.Daca Dumnezeu salasluieste in noi, ei bine, poate e cazul sa Il lasam pe El sa stea pe tronul vietii nostre si nu ego-ul nostru.

Cum era cu..."sa ne imaginam ce ar face Domnul Isus in locul nostru?Sau Fecioara Maria?"Asta da metoda de depistare cand, unde si de ce am gresit in cutare situatie.Poate ca in unele situatii ansa si pendulul nu sunt atat de importante cum este Duhul Sfant care, odata kemat in sufletul nostru, ne calauzeste dupa voia Domnului.

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Citat Citat din Ion Furtuna
    Numai ca eu puneam accentul pe faptul ca userul foloseste simboluri cu caracter nociv, care asa cum si dl. Masaro Emoto a demonstrat conduc la poluarea spirituala a apei cu efecte in planul fizic. Iar efectele se rasfrang tocmai asupra celor dragi ei. Si vad ca pana acum nimeni nu i-a spus despre acest aspect. Daca i-a mai spus cineva, atunci le cer iertare celor care au facut-o.
    Parerea mea lipsita de imporanta este ca poate era mai binevenita o interventie de genul:"draga, emoticoanele folosite de tine, (ma rog, unele) nu au o tenta tocmai benefica asupra...uite, poate tocmai din pricina lor ai de suferit si bla-bla..."

Kiar aseara discutam cu sotul de "impiedicarea oamenilor de cuvinte".Dom'le daca viata este atat de simpla, cum de noi o traim atat de complicat?De ce gandim asa de alambicat?De ce ne este greu sa ne exprimam precum copiii, in propozitii clare, concise si la obiect, nu in fraze interminabile, protapindu-ne in nste termeni de uitam ca ni i-am insusit mai mult la impresie, nicidecum ca nu am gasi un corespondent usual in limba vorbita!

Ne impiedicam de cuvinnte si orgolii.Si ne intrebam de ce suntem bolnavi sau de ce viata este "nedrepata" cu noi...

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Etienne
    Parerea mea lipsita de imporanta este ca poate era mai binevenita o interventie de genul:"draga, emoticoanele folosite de tine, (ma rog, unele) nu au o tenta tocmai benefica asupra...uite, poate tocmai din pricina lor ai de suferit si bla-bla..."
    Pai, daca parerea o considerati lipsita de importanta, de ce o mai postati?
    Eu nu vad lucrurile astfel, consider ca toti care posteaza isi asuma responsabilitatea celor scrise, tocmai pentru ca, sunt siguri ca si parerea lor este importanta, si ca din schimbul de opinii "castiga" toata lumea.
    Interventii cu familiarisme de la mine nu veti vedea pe un forum public din pricina de Stan Patitu'.
    "si bla-bla" imi arata ca dumneavoastra nu prea sunteti amatoare de cele ce scriu altii (din toata inima si cu toata dragostea), ca pentru dumneavoastra sunt "bla-bla".
    Eu nu le consider asa. Si uitandu-ma pe postari, am vazut ca mai sunt multi ca mine, care iau in serios acest forum si nu-l considera un loc de trancaneala. Ca dovada, ati spus ca aveti probleme si au sarit ca sa va ajute, fiecare cum a crezut ca este mai bine pentru dumeavoastra. Dar daca pentru dumneavoastra toate astea au fost "bla-bla"...
    Kiar aseara discutam cu sotul de "impiedicarea oamenilor de cuvinte".
    Asta se intampla din pricina ca sunt foarte importante. Cuvantul contine informatii, iar el este (pe langa altele) principala noastra modalitate de a comunica unii cu altii. Iar dl Masaru Emoto tocmai demonstreaza ce efect formidabil are cuvantul, asupra a cel putin 70% din trupul nostru (si nu numai). Dumneavoastra lasati impresia ca ar trebui sa spuneti orice iar ceilalti sa vina si sa va laude si eventual sa va mangaie si pe crestet. Indiferent de "perle".

Dom'le daca viata este atat de simpla, cum de noi o traim atat de complicat?De ce gandim asa de alambicat?De ce ne este greu sa ne exprimam precum copiii, in propozitii clare, concise si la obiect, nu in fraze interminabile, protapindu-ne in nste termeni de uitam ca ni i-am insusit mai mult la impresie, nicidecum ca nu am gasi un corespondent usual in limba vorbita!
    Presupun ca expozeul de mai sus este o exprimare retorica.
    Ne impiedicam de cuvinnte si orgolii.Si ne intrebam de ce suntem bolnavi sau de ce viata este "nedrepata" cu noi...
    De felul meu sunt optimist, si prin urmare, va recomand sa cititi despre efectul de oglinda din topicul NOSCE TE IPSUM. Si apoi sa experimentati.

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

Un mare duhovnic spunea ca sunt cuvinte si vorbe, sa ne gandim bine la ce inseamna asta si ce folosim cand ne exprimam. Va rog sanumai fiti agresivi unul cu altul, fiecare suntem unici , si avem doza noastra de nebunie si prostie, as ca trebuie sa o acceptam si pe a celorlalti, nu de alta dar sanu iasa prea tare in evidenta a noastra.
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din LoveLife
    Va rog sanumai fiti agresivi unul cu altul.
    Ei, da! Am ajuns si la asta, cand tocmai despre asta nu era vorba in acest forum.
    Numai ca uitandu-ma acum, in urma am vazut ceva ce ieri n-am vazut, adica un raspuns de la userul Etienne din partea de jos a paginii 2. Acum, l-am vazut, ieri numai raspunsul dumneavoastra de la inceputul paginii 3. E doar o constatare.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Etienne
    Si, poate ca va va mira, dar acest mesaj al lui Masaru nu l-am citit.Am trecut pur si simplu peste el.
    Dar topicul acesta la asta se refera, despre asta era vorba aici. Si cei care au mai postat tocmai la cei care nu stiu prea multe s-au gandit, ca sa faca mai usor accesibile niste informatii.

V-as sfatui ca pe viitor sa incercati sa va abtineti din rasputeri sa faceti referiri deplasate (ca sa nu spun impertinente, in bataie de joc) la adresa iubirii pentru copilul meu.
    Nu cred ca a vrut cineva sa faca referiri deplasate la adresa iubirii dumneavoastra materne. Oricum nu asta a fost intentia mea.
    Cel putin pana la subiectul acesta ati dat impresia ca cel putin la capitolul informare stati foarte bine. Si am presupus ca nu se poate sa nu fi auzit sau citit despre efectele nefaste ale utilizarii unor astfel de simboluri. Se pare ca m-am cam inselat.
    Restul celor scrise de dumneavoastra le consider ca scrise din pricina de situatie de comunicare necorespunzatoare.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Pai....99% din intrbarile mele il vizeaza pe bebe !Apoi, pe noi, fireste !

Etienne,iti spun sincer ca eu sint o persoana care ma gindesc intii la mine.Ce as minca eu,cum as trai eu,cum m-as trata eu pe mine,etc.
    Iar cei din jurul meu beneficiaza de tratamentul pe care mi-l aplic mie
    Eu as minca parizer? Nu.Deci nici familia mea nu maninca.Eu m-as uri pe mine,m-as dispretui,m-as judeca? Nu.Atunci nici altuia nu-i fac asta.
    De aceea nu m-am prins cu apa,nici de faptul ca intrebarile tale il vizeaza pe copil.Pina la urma puncte de vedere diferite,dar rezultatul sa fie OK.Demn.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Citat Citat din LoveLife
    Un mare duhovnic spunea ca sunt cuvinte si vorbe, sa ne gandim bine la ce inseamna asta si ce folosim cand ne exprimam.
    Cuvintul este "magic "

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Cel putin pana la subiectul acesta ati dat impresia ca cel putin la capitolul informare stati foarte bine. Si am presupus ca nu se poate sa nu fi auzit sau citit despre efectele nefaste ale utilizarii unor astfel de simboluri. Se pare ca m-am cam inselat.
    Va cam inselati in multe privinte.Si dati cu batzul in cam multe directii.Si jigniti si va folositi de cuvinte nu pentru a ajuta pe cineva,ci pt. a lovi pe altii si pt.a va bate cu pumnul in piept ca "sunteti destept".O atitudine cu adevarat "inteligenta".

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Eu nu vad lucrurile astfel, consider ca toti care posteaza isi asuma responsabilitatea celor scrise, tocmai pentru ca, sunt siguri ca si parerea lor este importanta, si ca din schimbul de opinii "castiga" toata lumea.
    Fiecare parere este importanta, dar expusa cu bun-simt nu ar sari in oki ca expunerile dvs si nu ar genera atat de multe discutii inutile.

"si bla-bla" imi arata ca dumneavoastra nu prea sunteti amatoare de cele ce scriu altii (din toata inima si cu toata dragostea), ca pentru dumneavoastra sunt "bla-bla".
    De unde reiese lucrul asta?Sau poate ca ceea ce scrieti dvs nu prezinta prea mare importanta pt.mine...asta e cu totul altceva...

Eu nu le consider asa. Si uitandu-ma pe postari, am vazut ca mai sunt multi ca mine, care iau in serios acest forum si nu-l considera un loc de trancaneala.
    Hai sa o luam altfel: problema fiecaruia daca considera acest loc de trancaneala sau nu.Atata timp cat poate intra oricine pe acest forum, se poate trancani in voie, dar repet, in limita bunului simt si cu respct fata de cel de langa tine.V-as indica sa cititi de 2 ori fraza.

Ca dovada, ati spus ca aveti probleme si au sarit ca sa va ajute, fiecare cum a crezut ca este mai bine pentru dumeavoastra. Dar daca pentru dumneavoastra toate astea au fost "bla-bla"...
    De unde reiese acest lucru?Eu cred ca aveti o problema: va place atat de tare sa despicati firul in 4,ca uitati esenta.

Dumneavoastra lasati impresia ca ar trebui sa spuneti orice iar ceilalti sa vina si sa va laude si eventual sa va mangaie si pe crestet. Indiferent de "perle".
    Nu eu las impresia asta, ci asta puteti dvs sa intelegi sau doar atat puteti accepta.

De felul meu sunt optimist, si prin urmare, va recomand sa cititi despre efectul de oglinda din topicul NOSCE TE IPSUM. Si apoi sa experimentati.
    Multumesc.L-am citit de mult...si stiam de "efcetul oglinda" cam de multisor!

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Etienne
    ...
    Multumesc pentru tot!

donjoe este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    5

Implicit

Cineva vorbea de un filtru de apă utilizabil și în condiții de calamitate/război. Am citit și eu pe Internet despre un astfel de filtru dezvoltat în România și premiat internațional: filtrul multistadic. Acesta folosește mai multe principii și materiale de filtrare împărțite în 4 stadii care compun variantele de filtru de complexități diferite. (Filtrul cu toate 4 stadiile, cel mai scump, ar fi cel care curăță și cea mai poluată apă.) Pentru uzul casnic înțeleg că ar fi suficientă varianta de filtru cu primele 2 stadii (parcă făcea puțin peste 2 milioane de lei vechi).

Nu știu unde se găsește în comerț, știu doar că pe Internet există câteva informații despre el. Instrumentul potrivit este Google.

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

Acesta e filtrul facut de Romcarbon Buzau existand si in varianta comerciala
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Multumesc pentru tot!
    Si eu la randu-mi va multumesc !

Pagina 3 din 13 PrimulPrimul 123456789 ... UltimulUltimul

Subiecte Similare