Pagina 7 din 13 PrimulPrimul 12345678910111213 UltimulUltimul
Rezultate de la 91 la 105 din 188

Subiect: Legatura cauza efect in suferinte

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Ati trecut prin scoala de 12 clase cu ceva vreme in urma si ati vazut singura despre ce vorbesc.

,adevarul este ca eu n-am decit 4 clase!!!(vai,nu ma pot abtine!)

Sa stiti ca un ateist 100% eu n-am intilnit.In scoala ,copii inca nu sint copti spiritual,cit despre profesori,nu cred ca era vre-unul ateist convins.Nu s-a pus problema credintei in scoala,la vremea aceea.Ceea ce a fost mai bine,decit o inducere falsa sau idolatra.Oricum,ateism sau credinta si-atit,tot pe-acolo,caci ,cum spune Pavel,credinta singura nu valoreaza nimic.

Ce putem face sa fie mai multi?

Ma tem ca mai nimic.

Si nu mi-a gresit nimeni cu nimic,eu asa consider.

Colindele,de ce sa nu fie suportate de biserica?Biserica este o institutie care-si vede de bunul ei mers,nu al meu sau al dvs.

Nu toti au aceeasi structura cu a dumneavoastra.

BA da.Starea de sacru devine o stare de fapt permanenta daca omul se-ntoarce spre sine ca scinteie divina.Restul este doar o impresie/impresionare pasagera.Am intrat si in biserici,sint pasionata sa fac poze,oamenii intra in general cu o stare de disperare/neputinta,tristete si ies cu o multumire a faptului ca au facut ceva,ca si-au facut datoria.Am intrat de curind intr-o biserica,i-am promis fiului meu ca-i arat o biserica si pozele din ea,si
    ,desi preotul mai vorbea,oamenii i-au intors spatele si s-au calcat pe picioare sa iasa.Nu am perceput nici o stare de sacru.
    In schimb,apropierea de un copac,de firul ierbii,de orice creatie exista ma face sa simt o sacralitate in desavirsire .Ptr ca Autogenes
    exista in creatie,se autocontine in tot ce-a creat.Viata este sacra.
    Biserica construita de om nu este casa Domnului.Casa domnului este inima omului,casa este toata creatia,cea atit de dispretuita in general.Ideea de duhovnicesc ,initial insemna mod intelectual de cunoastere,acum este denaturata,omul isi ia un duhovnic,se sprijina pe altul.Biserica are o ierarhie de la mic la mare care se sustine cu bani,deci are nevoie de enoriasi.Asta nu-nseamna ca oamenii nu trebe sa mearga la biserica c-asa zice Cristina pe un forum.Fiecare e liber sa faca ce vrea.Si eu vreau sa merg la Sagrada Familia,este creatia unui geniu!

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din cris
    Sa stiti ca un ateist 100% eu n-am intilnit.
    Puritatea este doar o idealitate. Cel putin in Universul acesta.

In scoala ,copii inca nu sint copti spiritual
    Am indoielile mele, dar chiar daca ar fi asa, acolo se formeaza adultii de maine.
    Oricum,ateism sau credinta si-atit,tot pe-acolo,caci ,cum spune Pavel,credinta singura nu valoreaza nimic.
    Asa spune apostolul Pavel dar completeaza ca sunt necesare faptele care sa faca credinta vie.

Ma tem ca mai nimic.
    Trista constatare! Si totusi...

Nu toti au aceeasi structura cu a dumneavoastra.

BA da.Starea de sacru devine o stare de fapt permanenta daca omul se-ntoarce spre sine ca scinteie divina.Restul este doar o impresie/impresionare pasagera.
    Numai ca uitati un amanunt important: ca sa ajungeti aici v-au trebuit niste ani si ceva efort - de cunoastere si de lucru personal. Asta ca sa nu o lungesc prea tare.

oamenii intra in general cu o stare de disperare/neputinta,tristete si ies cu o multumire a faptului ca au facut ceva,ca si-au facut datoria.
    Si asta vi se pare putin? Ganditi-va cum ar fi daca n-ar fi nici asta!

desi preotul mai vorbea,oamenii i-au intors spatele si s-au calcat pe picioare sa iasa.
    Si cand felia de tort este prea mare se intampla cam la fel: placerea se transforma in greata.
    Nu am perceput nici o stare de sacru.
    Daca ii judecati pe toti prin prisma dumneavoastra...
    In schimb,apropierea de un copac,de firul ierbii,de orice creatie exista ma face sa simt o sacralitate in desavirsire.
    Mai greu e cu oamenii.
    Viata este sacra.
    Si pe deasupra este singurul adevar pe care-l vad eu, acum.

Biserica construita de om nu este casa Domnului.Casa domnului este inima omului,casa este toata creatia,cea atit de dispretuita in general.
    Este si cea construita, pentru ca asta este sensul pildei cu banutul vaduvei.
    omul isi ia un duhovnic,se sprijina pe altul.
    Si cei rau in asta? Ca asa isi ia si parinti, isi ia si tovarasi de joaca, tovarasi de viata, prieteni. Dar daca privim toate astea ca un ajutor sau dar divin care vine prin oameni, nu vi se pare ca parca se schimba perspectiva?

Dupa sf.Niculaie am umblat cu buzunarele pline bomboane si unde am vazut copii le-am oferit. Si am constatat ca cei mici 2-6 ani primesc darul fara comentarii fara mofturi, fara fite daca nu exista influenta exterioara ferma a mamei sau bunicii care zice "NU". Altfel reflexul de apucare functioneaza perfect. Cei mai mari incep sa aiba probleme in a primi darul care se manifesta prin rusine sau orgoliu (nu mai sunt copil mic).

Biserica are o ierarhie de la mic la mare care se sustine cu bani,deci are nevoie de enoriasi.
    Numai ca si reciproca este adevarata, adica enoriasii au nevoie de biserica.
    Asta nu-nseamna ca oamenii nu trebe sa mearga la biserica c-asa zice Cristina pe un forum.
    Ei, acuma si dumneavoastra, parca spuneati ca n-ati venit sa salvati lumea.
    Si eu vreau sa merg la Sagrada Familia,este creatia unui geniu!
    Cand? Acum sau cand se va termina constructia?

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

In scoala ,copii inca nu sint copti spiritual
    Am indoielile mele, dar chiar daca ar fi asa, acolo se formeaza adultii de maine.
    Da,si au dreptul la o sansa.Au dreptul sa aleaga.Nu e nevoie sa fie indoctrinati.Cine cauta o cale,gaseste.

Cred ca nu trebuie sa facem nimic,aici intervine divinitatea.

Numai ca uitati un amanunt important: ca sa ajungeti aici v-au trebuit niste ani si ceva efort - de cunoastere si de lucru personal.

M-a ajutat foarte mult lipsa indoctrinarii de orice fel.Efortul ,n-a fost chiar efort,nu eram indoctrinata,eram deschisa la orice,aveam o mare sete de cunoastere.

Si asta vi se pare putin? Ganditi-va cum ar fi daca n-ar fi nici asta!

Ma gindesc.Putin sau mult nu-nseamna nimic,nu creeaza rau.Rau este ca devin indoctrinati,confuji si derutati.

desi preotul mai vorbea,oamenii i-au intors spatele si s-au calcat pe picioare sa iasa.
    Si cand felia de tort este prea mare se intampla cam la fel: placerea se transforma in greata.

Da,dar vorbim aici de salvare,ceea ce se cheama desavirsire.Daca mintuirea este perceputa ca o felie de tort,atunci greu tre sa pice la fizicul unora!
    Nu am perceput nici o stare de sacru.
    Daca ii judecati pe toti prin prisma dumneavoastra...

Eu nu judec pe nimeni,perceptia mea la nivel sensibil ma refer,sau extrasenzorial,sau energetic.
    Eu nu am venit sa judec pe nimeni,fiecare este liber.Eu pot fi doar un observator.

Si pe deasupra este singurul adevar pe care-l vad eu, acum.

Este adevarul copiilor luminii.

Este si cea construita, pentru ca asta este sensul pildei cu banutul vaduvei.
    O sa recitesc pilda cu banutul si va voi scrie.
    omul isi ia un duhovnic,se sprijina pe altul.
    Si cei rau in asta? Ca asa isi ia si parinti, isi ia si tovarasi de joaca, tovarasi de viata, prieteni. Dar daca privim toate astea ca un ajutor sau dar divin care vine prin oameni, nu vi se pare ca parca se schimba perspectiva?

Stati sa nu amestecam lucrurile.Cind oamenii se ajuta unii pe altii este un miracol.Cind se sprijina pe altul ptr servicii divine,este o confuzie.

Dupa sf.Niculaie am umblat cu buzunarele pline bomboane si unde am vazut copii le-am oferit. Si am constatat ca cei mici 2-6 ani primesc darul fara comentarii fara mofturi, fara fite daca nu exista influenta exterioara ferma a mamei sau bunicii care zice "NU". Altfel reflexul de apucare functioneaza perfect. Cei mai mari incep sa aiba probleme in a primi darul care se manifesta prin rusine sau orgoliu (nu mai sunt copil mic).

Frumoasa descriere.

Biserica are o ierarhie de la mic la mare care se sustine cu bani,deci are nevoie de enoriasi.
    Numai ca si reciproca este adevarata, adica enoriasii au nevoie de biserica.

Este o perceptie care are la baza conceptul " daca ai un deces in familie trebuie sa ti-l ingroape un preot"'(din cercetarile mele asa reiese)Aici as adauga varii motive.
    Defapt omul este creat cu toata dotarea necesara.
    Asta nu-nseamna ca oamenii nu trebe sa mearga la biserica c-asa zice Cristina pe un forum.
    Ei, acuma si dumneavoastra, parca spuneati ca n-ati venit sa salvati lumea.

Pai nici n-am venit.
    Si eu vreau sa merg la Sagrada Familia,este creatia unui geniu!
    Cand? Acum sau cand se va termina constructia?
    Cind s-o putea.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Santa,imi dai un argument privind incarnarea omului in animal?
    Ce-nseamna suflet primitiv?Cum actioneaza el?

Santamia este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    362

Implicit

Citat Citat din cris
    Santa,imi dai un argument privind incarnarea omului in animal?
    Ce-nseamna suflet primitiv?Cum actioneaza el?
    sufletul primitiv este sufletul creat mai "proaspat" care nu are experienta decat putina, are acumulate virtuti foarte putin sau deloc, are o densitatea informationala mai mica, etc.
    Pe scurt un suflet aflat la inceputul drumului evolutiv. Dupa parcurgerea etapei de evolutie primitiva mai urmeaza si alte faze de evolutie, si acum pe terra sunt intrupate suflete care fac parte din toate fazele de evolutie, cei mai multi sunt cei din faza de evolutie solara

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    - Salon de masaj si Scoala de masaj

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit

Citat Citat din cris
    Sa stiti ca un ateist 100% eu n-am intilnit.In scoala ,copii inca nu sint copti spiritual,cit despre profesori,nu cred ca era vre-unul ateist convins.Nu s-a pus problema credintei in scoala,la vremea aceea.Ceea ce a fost mai bine,decit o inducere falsa sau idolatra.Oricum,ateism sau credinta si-atit,tot pe-acolo,caci ,cum spune Pavel,credinta singura nu valoreaza nimic.

Ma tem ca mai nimic.

in primul rand ca sunt de acord cu tine cand spui ca nu exista sateu pur, pentru ca foarte multe din principiile crestine au migrat in vaia asa-zis laica, devenind legi ale statului si ale comunitatii. ca atare, multe din legile ce tin de respectarea drepturilor omului au la baza principii vechi religioase.

in al doilea rand cred ca idealul unei religii este acela ca principiile religioase, de respect si de intelegere intre oameni si de cinstire a lui Dumnezeu sa devina a doua natura umana, astfel incat sa nu mai fie nevoie de efort pentreu ca ele sa fie respectate, ci sa faca parte din noi. in acel moment, biserica va avea un rol mult mai mic. eventual de sacralizare a vietii. dece? pentrui ca toata viata nostra ar fi o slava a lui Dumnezeu si o ravna catre pace si buna intelegere, si asta de buna voie si fara efort

in al treilea rand, cred ca apropiem sufletele de Dumnezeu mai ales pe cai ce sunt considerate ca nu sunt ale Lui, dar care, in realitate, tocmai, ca sunt ale lui din tot deauna si vor fi p[rt totdeauna. aceste cai ce sunt considerate laice, ne apropie mai mult de Dumnezeu decat caile obisnuite., acelea de proslavire specifica
    de ex
    stiinta ne va apropia de Dumnezeu mai repede decat am creede si decat crede azi bisaerica
    deswcoperirile astronomice, matematica si chiar filozofia.
    igiena fizica, psihica si emotiopnala, natura, etc
    de ex dansul ))
    pentru ca nivelul educational la nivel mondial a crescut si atunci, calea de a ajunge la inima oamenilor nu mai trece prin admiratia muta in fata ornamentelor bisericesti, a frumusetii icoanelor, ci prin descoperirea diferentei directe dintre cum te simti cand faci ceva mecanic si cum te simti cand faci ceva simtitnd si cerand ajutor lui Dumnezeu, cu El mai aproape.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Camelia,stii cum e,cu biserica am avut vagi tangente.Si nici nu vreau sa am.Stiinta,sa zic fizica,mate,chimia,sint dumnezeire pura manifestata.
    Biserica dac-o dezbraci de poleiala ,de ornamente,ramine o structura goala neputiincioasa ,cum si este sub toate chestiile alea sclipitoare.
    Un factor important este inaltimea bisericilor,care ajuta omul sa se simta infim si neimportant,ceea ce este un fals.
    "Biserica " lui D-zeu este toata natura si cea mai mare biserica este inima din om.
    Inima cu care iubeste,aceea este biserica,templul in care locuieste divinitatea,nu o casa,nu un bloc,nu spital,nu ....

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit

si totusi, Dumnezeu a ingaduit existenta bisericilor si manifestarea credintei intre aceste ziduri. nu sopun ca, de cate ori slujbele de Paste s-au tinut afara, sub cerul liber, daci fiind noi pana in maduva oaselor, bine ne-am simtit fiind ochi in ochi cu cerul. simtitnd parfumul mugurilor si stralucirea stelolor intre gene...

As vrea sa iti spun totusi, ca aceasta institutie ortodoxa este si va ramane multa vreme importanta pe acest pamant.
    daca maine ar fi desfiintata am avea ori soarta celor din lagare, ori am ajunge in barbarie.
    acum si aici, omul nu poate exista decat rapoorandu-se la un Dumnezeu institutionalizat.
    si asa e greu, dar daca nu ar fi deloc, ar fi jale...

in fata celor care pot si inteleg si altfel Iubirea Divina, o plecaciune si speranta ca ii vor invata si pe altii. a masurat cineva cam cat % din omenire poate sa fie asa?
    va garantez ca procentul este sub 20%,
    si ma refer la cei care pot abstractiza atit d emult adevarul, fara sa se sminteasca , pastrandu-si smerenia.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Camelia,D-zeu nici " ingaduie" nici "nu ingaduie " .
    In biserici s-au infaptuit si crime,si furturi,n-are legatura.Biserica este o cladire.Ea nu are putere mai mare decit a unei cladiri oarecare.

Si eu m-am gindit ptr o vreme ce-ar fi daca s-ar desfiinta biserica ca institutie,recunosc ca nu m-am gindit la cea ortodoxa ci la cea catolica.
    Initial am zis ca ar fi un haos.Pe de alte parte,punind in balanta experientele mele privind bisericile,mi-am dat seama ca n-ar fi nici un haos,ci cred ca ar fi o portita deschisa spre natura din om,natura pe care a pus-o creatorul acolo.N-ar fi lagare,si atunci erau biserici,nici barbarie.
    Am sa-ti dau un exemplu:cei care merg la biserici sint la fel ca si cei care nu merg.Privind pastele,aceasta este o sarbatoare preluata de la secta iudeilor,semnul intre Yahweh si Israel,deci cu noi singura legatura este Isus care-a fost rastignit de un paste iudaic.Biserica le-a unit aceste 2 evenimente creind un hibrid.
    Privind barbaria,nu cred ca are legatura,exista legi,exista scoli.
    Nu stiu de ce tu ai impresia ca lumea merge la biserica,ptr ca lumea nu merge.Nu stiu citi preoti ai cunoscut in particular,dar mai bine nu cunosti.Pe vremuri,in Pantelimon popii jucau poker pe banii din cutia milei(acesta este un exemplu)
    Catolicii zic asa:nu exista mintuire decit prin mijlocitor,evident acesta este biserica catolica.Probabil si la ortodosci e la fel.
    Probabil peste tot este la fel.Trist,caci este o minciuna.
    Si te-nseli,omul poate exista neraportindu-se la un D-zeu institutionalizat.Uite,eu exist,si ca mine sint destui.
    Cit despre speranta ca cineva ii poate invata pe altii,aceasta ramine la nivel de scoala.Fiecare are o relatie sine-D-zeu,trebe doar sa vrea.
    PS:adevarul este ca eu imi doresc sa nu mai existe diferentieri false intre oameni,nici ca si culoare,sex,religie.Toti oamenii sint copiii lui D-zeu.Atit.Sper ca diferentierile sa devina istorie si eu sa apuc ziua aceea.

Santamia este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    362

Implicit

Citat Citat din cris
    In biserici s-au infaptuit si crime,si furturi,n-are legatura.Biserica este o cladire.Ea nu are putere mai mare decit a unei cladiri oarecare.

Si eu m-am gindit ptr o vreme ce-ar fi daca s-ar desfiinta biserica ca institutie,recunosc ca nu m-am gindit la cea ortodoxa ci la cea catolica.
    Initial am zis ca ar fi un haos.Pe de alte parte,punind in balanta experientele mele privind bisericile,mi-am dat seama ca n-ar fi nici un haos,ci cred ca ar fi o portita deschisa spre natura din om,natura pe care a pus-o creatorul acolo.N-ar fi lagare,si atunci erau biserici,nici barbarie..
    Asa imperfecta cum este aceasta institutie a bisericii crestina este buna, ajuta oamenii, este un stimul spre dezvoltare virtutilor (pentru o parte a oamenilor), altora le aduce aminte ca exista Dumnezeu si ca totul se plateste in legile divine, in general cand meditam si cand ne gandim ne ajuta sa ne umanizam.

Citat Citat din cris
    Catolicii zic asa:nu exista mintuire decit prin mijlocitor,evident acesta este biserica catolica.Probabil si la ortodosci e la fel.
    Si te-nseli,omul poate exista neraportindu-se la un D-zeu institutionalizat.Uite,eu exist,si ca mine sint destui.
    Cit despre speranta ca cineva ii poate invata pe altii,aceasta ramine la nivel de scoala.Fiecare are o relatie sine-D-zeu,trebe doar sa vrea.
    PS:adevarul este ca eu imi doresc sa nu mai existe diferentieri false intre oameni,nici ca si culoare,sex,religie.Toti oamenii sint copiii lui D-zeu.Atit.Sper ca diferentierile sa devina istorie si eu sa apuc ziua aceea.
    Cati oameni pot sa se dezvolte spiritual neraportandu-se la Dumnezeu, daca nu fac asta pe parcursul mai multor vieti sin mod cert ajung clientii demonilor, pentru ca au toate sansele sa isi dezvolte defectele intr-un ritm accelerat, daca nu exista o forta benefica care sa ii stimuleze pe partea benefica
    Si apoi acel mijlocitor exista in realitate si este Mantuitorul Iisus Hristos, si mai sunt necesari si preotii, pentru ca nu sunt toti oamenii care sa aiba suficient dezvoltat (evoluat) sufletul ca sa ajunga singuri la mantuire precum Buddha sau alti Sfinti care au trait singuri fara preot in preajma

Si apoi este nevoie de comunitatea Bisericii sau a altei forme de organizarea spirituala benefica si elevata, pentru ca se stie ca in colectivitate (cu oameni cu obiective similare) evolutia este mai rapida, se ajung la rezultate mai bune in timp mai scurt (e valabil in majoritatea domeniilor, nu doar in spiritualitate)

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    - Salon de masaj si Scoala de masaj

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

In colectivitate intr-adevar se evolueaza,indiferent cum este acea colectivitate.Daca diamantul exista,straluceste si in noroi si pe o coroana.
    Despre preoti,numai de bine,dar unde apar ei in biblie?Unde?
    Unde vorbeste Isus de rolul lor?
    Mintuirea/salvarea-ce-nseamna ea ptr oameni?Esti sigur ca preotii se mintuie pe ei?Dar pe altii?
    i

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit

CRIS SI CU MINE)
    CRIS:

NU AS SPUNE CA ESTE ASA. e ca si cum ai spune ca Dumnezeu nu exista. sau, cum spune o parte a filozofiei moderne ca a murit, ca s-a imbolnavit, ca s-a plictisit, ca a plecat si ne-a lasat de capul nostru.
    parerea mea este ca aici trebuie sa fim foarte atenti cum il constientizam pe Dumnezeu. pentru ca si mie, ca si tie, ca si altora, ni se pare de multe ori ca il simtit si ca sitim ce inseamna, pentru ca sunt clipe in care noi suntem mai cuprati si , ca atare, mai aproep de el. dar apoi ... vezi, cand dfacem astfel de afirmatii, parerea mea, cel putim , este ca ne indepartam de el. cumva, iratoiional, suntem suparati pe Dumnezeu si pe aparenta sa neimplicare. Dumnezeu lucreaza in ascuns. de asta m-am lamurit. si ingerii la fel. daca nu facem pace si liniste, in noi, nici nu auzim.
    AI VAZUT CAND NU ESTE SA FIE CEVA? cum se destrama toate si se risipesc, se duc de parca nici nu ar fi fost... " nu dse alege nimc? cama sa...
    continui mai incolo.
    va pup acum

Initial am zis ca ar fi un haos.Pe de alte parte,punind in balanta experientele mele privind bisericile,mi-am dat seama ca n-ar fi nici un haos,ci cred ca ar fi o portita deschisa spre natura din om,natura pe care a pus-o creatorul acolo.N-ar fi lagare,si atunci erau biserici,nici barbarie.
    Am sa-ti dau un exemplu:cei care merg la biserici sint la fel ca si cei care nu merg.Privind pastele,aceasta este o sarbatoare preluata de la secta iudeilor,semnul intre Yahweh si Israel,deci cu noi singura legatura este Isus care-a fost rastignit de un paste iudaic.Biserica le-a unit aceste 2 evenimente creind un hibrid.
    Privind barbaria,nu cred ca are legatura,exista legi,exista scoli.
    Nu stiu de ce tu ai impresia ca lumea merge la biserica,ptr ca lumea nu merge.Nu stiu citi preoti ai cunoscut in particular,dar mai bine nu cunosti.Pe vremuri,in Pantelimon popii jucau poker pe banii din cutia milei(acesta este un exemplu)

cristicarstea este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2006
    Posturi
    295

Implicit

Citat Citat din Camelia
    Sper sa apuci ziua aceea.
    Dar tare mi-e ca va fi intr-o intrupare viitoare.
    Chiar daca va incepe unificarea religiilor in curand. Unificarea religiilor nu inseamna neaparat si obligatoriu schimbarea automata a constiintei tuturor oamenilor, ci a unei parti din ei (si numai- probabil- pe subiectul acela)
    Sau vei fi ffff batrana.
    Poate vei semana putin cu Enoch (hmm, ai vrea tu !)

romani

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit

leusorule simpatic, nu eu am zis, ci cris!

cristicarstea este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2006
    Posturi
    295

Implicit

Roger that !
    Imi cer iertare pentru confuzie!

romani

Subiecte Similare

1. Fiecare pofta are o cauza
    De lovelife in forum Alimentatia sanatoasa
    Replici: 19
    Ultimul post: 07 ian 2013, 16:50
  2. Am probleme cu apa, care e cauza?
    De Gabico in forum Discutii libere
    Replici: 16
    Ultimul post: 30 dec 2008, 14:26
  3. Pozitia Bisericii Ortodoxe Romana in legatura cu MASONERIA
    De Santamia in forum Discutii libere