Pagina 4 din 13 PrimulPrimul 12345678910 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 46 la 60 din 188

Subiect: Legatura cauza efect in suferinte

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Citat Citat din Mihaitza
    Am si eu o rugaminte.
    Va rog frumos, daca tot enuntati aici necesitatea respectarii Legilor Divine, sunteti buni sa le si enumerati? Ca sa se stie despre ce este vorba.
    Este vorba despre Legile lui Moise? Oare?
    In fine, chiar si asa, va rog frumo9s sa le enumerati, ca sa fie subiectul mai clar. Multumesc.
    Legile divine ....hai sa vorbim dspre invataturile cristice .Omul este un microcosmos care participa la macrocosmos.Pentru om au fost toate create,dar si el pentru ele.Totul a fost creat ptr armonie.Armonie cu natura,cu pamintul,cu animalele,cu semeniiArmonie cu sentimentele,armonie in ginduri,in inima.Inima este templul si biserica lui D-zeu.Zidirea lui D-=zeu este omul.Legile divine sint iubirea,acceptarea,intelegerea.
    In dezacord cu divinitatea sint ura,minia,invidia,minciuna,lingusirea,rautatea.De la ele pina la crima
    nu e un pas chiar asa mare.Acest dezacord creeaza boli persoanei,creeaza un aflux de energie joasa care se uneste cu toata energia joasa identica si se intoarce ca un bumerang asupra persoanei.
    De aceea biblia abunda in sfatul " schimba-ti gindirea,schimba-ti mentalitatea "

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Apropo de HAR,imi cer scuze daca ma repet,el provine neschimbat din limba babiloneana si lb romana este singura in care el exista astfel.
    HAR inseamna glorie,la baza cuvintul era compus:FARO -HAR.Persoana
    avind in ea gloria divina.FARO a fost imprumutat de egipteni,rezultind FARAON.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Dl Furtuna,ca sa nu va citez mot-a-mot,spicuiesc.
    Reincarnarea si reintruparea inseamna acelas lucru,intrarea unui spirit intr-o carne(sens biblic) sau trup,sens indentic dar cuvint mai modern.
    Cum omul intra in carne/trup umanoid si animalul intra in carne/trup de fiinta vie dar animal.Doar ca reincarnare este traducere dupa reincarnation (caci nu exista termenul englez reinbody)Termenul grec este metempsihoza,iar de la budisti am adoptat transmigratia sufletului.Dar reincarnation sau incarnation este un termen recent de sec 18 -19 si a fost adoptat mai usor datorita influentelor din masa crestina vestica.
    Totusi sint culte izvorite din budismul originar(al carui sens s-a deformat ca si cel cristic) care ptr a subjuga oamenii si a se folosi de ei ii invata ca se pot incarna in animale,negind astfel creatia divina de om.
    Paralel,si Darwin a sustinut ca omul se trage din bacterie.
    Dar in mod cert eu n-am fost nici bacterie,nici alga,nici delfin si girafa,nici maimuta.In schimb,rudele sotului meu in mod cert se trag din maimute.!!!!

Sigur exista si karme bune care devin din ce in ce mai bune.
    Sigur Arsenie Boca sau maica Tereza au cistigat mult in vietile lor.
    Dar spiritual omul poate si regresa,de ex,daca duce o viata plina de intelegere,de mila,de iubire ,de dedicare ptr semenul sau ,el poate fi bogat,iubit si stimat in viata urmatoare.Dar daca i se suie la cap si devine zgircit,dispretuitor,rau etc,,pierde si-o ia de la capat,aceasta este roata polaritatii,dupa zi,noapte,dupa alb,negru,etc.
    Cercul alergatului in jurul cozii.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Dl Furtuna.Despre fecioara Maria.Pai fecioara Maria,pre numele ei Miriai sau Miriam sau Mariam(depinde ca-i aramaica,ebraica etc) ea a fost sfinta nascuta cu har (avind gloria lui D-zeu)Buna-vestire este doar un eveniment din multe altele.Ea a fost un spirit evoluat de la nastere,o iluminata.Ea apartinea micii grupari de pe Mt Carmel.
    Ideea de "fecioara " reprezinta spiritul ei virginal,neintinat,nu faptul ca nu a facut sex.Putea sa faca sex cu Iosif si sa fie neintinata.
    Cultul Mariei deriva din cultul lui Isis.
    Ce ziceau evreii privind fecioria pina la casatorie si cum condamnau si ce este doar un percept al lor prin care mai faceau o victima.
    Privind cealalta Marie,Magdalena,cea numita adultera ,cuvintul adulter avea atunci in principal semnificatia tradarea traditiei religioase a cultului din care faceai parte si trecerea la alta credinta.Sursele istorice(putine) ar indica ca Magdalena a renuntat la credinta iudaica(actual mozaica) urmind pe Isus.Ea nu a fost nicidecum o prostituata ,a fost o fiinta evoluata spiritual care si-a urmat destinul.
    Continuind aceasta credinta,catharii aveau preoti si femei,nu le considerau inferioare.Oamenii au fost creati odata,dupa chipul si asemanarea Elohimilor,parte barbateasca si parte femeiasca,cu nivel egal de constiinta umana,la acel moment constiinta animalica,sa se-nmulteasca si sa se hraneasca.Asa au fost creati si nu li s-a cerut mai mult(as putea spune ca erau model creat pentru mai mult in viitor,dar atunci aveau doar creier reptilian)
    Un mare pas inainte a fost momentul Adam-Eva,primii oameni cu constiinta umana!

Santamia este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    362

Implicit

frumos si complex mesajul tau Cris
    Legile lui Dumnezeu sunt multe si foarte complexe, dar Moise a adus pe Tablele Legii doar 10 legi principale, din care daca meditam putem sa le intelegem si pe celelalte. Initail Moise pe primul rand de tablite erau mult mai multe legi mai detaliate, dar cand sa intors si a vazut ceea ce sa intamplat cu evreii fara prezenta sa (s-au intors la vitelul de aur, nu aveau decat o credinta goala si formala si fara indrumatorul lor Moise au lepadat-o), a constientiyat ca evreii nu pot constientiza acele legi cu care venise -Legile Iubirii- si cu aceasta motivatie le-a spart.

Referitor la Tao pot spune ca acolo cand se spune ca legile au aparut abia dupa ce Tao sa retreas este o mare greseala, poate au aparut legile umane atunci, dar legile si poruncile divine sigur exista. Pentru ca Tatal Ceresc a facut toate legile inainte de a crea prima fiinta, pentru cum Tatal Ceresc este cel mai bun inginer, nu putea crea ceva pana nu definitiva "Legile si Regulile de functionare si folosire"

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    - Salon de masaj si Scoala de masaj

Intrebare este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2006
    Posturi
    13

Implicit parere

Mental ai dreptate.
    Creatia odata inceputa asa cum a fost creeata dupa niste LEGi e natural si logic ca ele sa fie si pe mai departe active.

Intai apare principiul si deci LEGEA si apoi apare materia.

Insa esti tu sigur ca pentru minte era mesajul?

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din cris
    Reincarnarea si reintruparea inseamna acelas lucru,intrarea unui spirit intr-o carne(sens biblic) sau trup,sens indentic dar cuvint mai modern....
    Interesante trimiterile etimologice si diversele conotatii.
    Eu ziceam ca este mai corect, dumneavoastra ca este mai modern.
    Pai, atunci haideti sa-l utilizam. Fiindca daca folosim termenul de reintrupare nu mai dam apa la moara unor indivizi care apar din cand in cand si se leaga tocmai de acele aspecte denaturate de unele secte budiste.

Paralel,si Darwin a sustinut ca omul se trage din bacterie.
    Chiar asa a sustinut? Ma cam indoiesc. Va rog, haideti sa nu reeditam faimosul proces al maimutelor. Oricum, una din legile de baza ale biologiei spune ca ontogeneza repeta filogeneza.

Dar daca i se suie la cap si devine...
    Ei, aici sunteti aproape sa puneti punctul pe i. De ce i se suie la cap? De ce nu-si pastreaza caracteristicile divine?

Cercul alergatului in jurul cozii.
    Hm... Interesant ca exista un logo pe forum care imi sugereaza asta. Dar s-ar putea sa fie numai o parere rautacioasa de-a mea din pricina de furtuna magnetica de grad 6-8 combinata cu flux de clasa X de radiatie X plus flux crescut de protoni solari. Sau de pitici. Sper sa nu se supere prea tare userul respectiv daca vede ce am scris aici.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din cris
    Armonie cu ...
    Puteti detalia un pic termenul?

creeaza un aflux de energie joasa care se uneste cu toata energia joasa identica si se intoarce ca un bumerang asupra persoanei.
    Si ca sa fie treaba-treaba indraznesc sa mai intreb:
    1.ce intelegeti prin "energie joasa"?
    2.de unde vine "energia joasa identica"
    3.cum este cu bumerangul?
    Multumesc!

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Santa,multam.

Intrebare,eu n-am inteles msg tau.

Dl. Furtuna,sper ca nu v-am suparat.Putem folosi orice termen ,reintrupare,reincarnare,cit ne-ntelegem,restul nu conteaza.
    Poanta cu Darwin era un exemplu mai ...glumet!
    Ca sa dezvolt,oamenii au impartit ce-au inteles ei din creatie in legi din ce in ce mai separate:legile biologiei,fizicii,chimiei,mate etc pina au disecat si omul despartindu-l de sufletul lui.(v si legile medicinei,unde sufletul nu apare,desi multre boli vin din tristete,ura etc)

De ce omul nu-si pastreaza caracteristicile divine?
    Pai si le pastreaza,dar le ignora.Cum se spune äre minte,decit ca-i lipseste cu desavirsire "

Armonie...e un cuvint sarac ,e ca si cind ar defini cineva splendoarea creatiei divine intr-un cuvint,n-ar reusi.dar n-am gasit un termen singular mai potrivit.
    Ideea de baza ar fi mul sa uneasca intru totul ceea ce-l inconjoara (inclusiv ceea ce nu vede,aude sau constientizeaza) cu un sine alcatuit din iubire ,cu un trup curat ,cu un stomac echilibrat etc.

Afluxul mental de energie joasa sint gindurile negre si urite care sint lansate ca o unda radio.Aceste ginduri odata emise hoinaresc si se alatura celor identice emise de alte persoane .(doar e loc pentru toti,nu?)
    Astfel devin puternice ,dar nu stau degeaba,caci sint active.Emisia joasa recunoaste un emitator de energie identica,si se napusteste asupra lui.Astfel,in timp,oamenii nu se lecuiesc si devin foarte incarcati de aceasta energie.Un astfel de om ,la 50 de ani,de ex,,eu il pot percepe la o prima "vedere" .Il simt ca un "pachet " de aflux anticristic/antiiubire/dizarmonie etc
    Energia lui se loveste de a mea ,acestea se resping ,si iata cum doi oameni care nu se cunosc se privesc brusc cu atentie.Ulterior persoana de obicei se poarta ca si cind as fi cel putin criminalul care i-am macelarit familia.E trist,dar e o realitate.
    Bumerangul este o jucarie ,dupa cum stiti,care odata aruncat in aer,se-ntoarce inapoi si poate lovi persoana care l-a lansat.
    Efectul de bumerang este legea cauza-efect,legea Karmei,care este o lege vie a fiecarei clipa ,nu intra-n vigoare dupa moarte neaparat.
    Este legea cristica "cine ridica sabia,de sabie va muri"(nu prea aveau bumeranguri pe-atunci)Si gindul rau intra sub aceasta lege.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Ca sa revin la o idee anterioara,moastele,oasele oamenilor morti n-au nici o legatura cu Divinitatea ,cu evreii din VT si nici cu primii crestini .Este un amestec de traditii care a dus la acest cult al mortilor.Este ceea ce Isus a numit "lasa mortii sa-si ingroape mortii ".Ca sa dezvolt ideea,probabil unii vor considera ca ce spun eu este o jignire de neiertat,si-mi cer scuze,nu vreau sa jignesc pe nimeni.
    Explicatia vorbelor lui Isus este ca cine se roaga la morti este mort ca si ei.POate ca unele miros frumos.Si?Este doar un miros.Pentru negri D-zeu e negru si diavolul alb.
    Liiceanu spunea ceva frumos despre limitare ,oamenii sint cei care limiteaza ceva,fie si infinitul.Chiar daca exista 1 miliard de catolici,nu-nseamna ca papa e reprezentantul lui D-zeu.Adevarul nu sta in numar,n-are legatura.
    Faptul ca oamenii doresc sa-si picteze divinitatea sau sa se roage la oase,n-are legatura cu invatatura cristica care e simpla.
    Peste tot sint icoane cu Maria si Isus copil,sau cu Isus pe cruce.
    Iata perceptia simpla a creatiei si a Creatorului.Si denumirea de Creator este o limitare.Nu este un El sau o Ea,este el si ea la un loc,mai aproape ar fi cum se spune in engleza It nu he,sau she.
    Creatorul este Parintii ceresti ai creatiei,care au creat totul dupa chipul si asemanarea lorarte barbateasca si femeiasca.
    Bine-nteles ca ptr a stapini nitel omenirea ideea de mama cereasca
    trebuie stearsa.Si atunci s-a inventat Duhul Sfint ,care in multe locuri apare si in locul cuvintului har sau glorie,creind confuzie.(daca mai e cazul)Dar la baza,ideea de trinitate care exista precum in cer,asa si pe pamint,este Tatal,Mama si Fiul.Iata baza creatiei ,iata si oglindamenirea.Mai aproape este numele Adon,Aumen,Aton care este un plural.
    Ceea ce cindva suna plin de adevar "Tatal,Mama si Isus al milei nemarginite "a devenit Tatal,Fiul si Sf Duh (mama mai stearsa si mai la coada) .
    Cit despre oasele sfintilor,noi nu i-am cunoscut pe acei oameni .Nu vad de ce trebuie sa-i judecam noi.Apoi faptele lor au fost atestete de catre persoane care aveau un nivel de constiinta necunoscut noua,perceptia lor fiind tributara nivelului lor de constiinta.
    Acesti sfinti au trait in comunitati mici nu in aglomerari urbane cum sint azi,au fost usor remarcati.
    Isus a spus :fiti sfinti,nu inchinati-va la oase de sfinti.
    Venerarea oaselor de om desfiinteaza invatatura cristica.
    Simbolul mortii este mai puternic decit al vietii,caci viata nu e sigura,pe cind moartea da.Oamenii de viata mai uita sa se teama,dar de moarte niciodata.Cite un Isus rastignit vezi pe toate drumurile,fie de lemn,de piatra sau sticla.Oamenii ignoranti sau confuzi sint o turma usor de condus.Am vazut ce a fost la Constanta cu moastele Sf Andrei,toata multimea aceea haotica si avida de sarmale .Aceia sint iubitorii de moaste,ceea ce popular inseamna crestini.Am avut puternica impresie ca iub itorii de D_zeu si de invatatura cristica sint in alta parte.
    Apararea si-a incheiat pledoaria.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din cris
    Dl. Furtuna,sper ca nu v-am suparat.
    Nu ma supar eu asa usor si asa repede. Vorba aia a proverbului din concurs: "Nu mor caii, cand vor cainii!" Nu de alta dar dupa zodiacul chinezesc cica as fi cal.
    Putem folosi orice termen ,reintrupare,reincarnare,cit ne-ntelegem,restul nu conteaza.
    Asa este: sa ne intelegem! Numai ca daca vrem sa traim in armonie cu toata lumea, parerea mea este ca trebuie sa avem grija si de cei care nu inteleg dar si de cei care nu vor sa fim intelesi.
    Si as avea rugamintea catre toti cei care vin cu concepte luate din lumea mare, incercati fratilor sa explicati un pic lucrurile cu care veniti aici ca sa nu transformam forumul intr-un Turn Babel!

Ca sa dezvolt,oamenii au impartit ce-au inteles ei din creatie in legi din ce in ce mai separate:legile biologiei, fizicii, chimiei, mate etc
    Si bine au facut pentru ca din aceasta cauza acum, cel putin in principiu, au mai mult timp ca sa lucreze cu sufletul si pentru suflet.
    pina au disecat si omul despartindu-l de sufletul lui.(v si legile medicinei,unde sufletul nu apare,desi multre boli vin din tristete,ura etc)
    Ei, acuma si dumneavoastra, disectiile s-au facut totdeauna pe corpuri fara suflet. Operatiile chirurgicale nu pot intra in categoria asta pentru ca ele vor sa faca sufletul sa suporte in continuare trupul. A aparut de cateva decenii o ramura a medicinii care se cheama "psihosomatica" si care se ocupa tocmai cu aceasta categorie de boli. Unde mai pui ca la inceput avea atasat si atributul "feminina". Dipa ce a mai avansat, a constatat ca si barbatii (unii ) sufera de astfel de boli.

Pai si le pastreaza,dar le ignora.Cum se spune äre minte,decit ca-i lipseste cu desavirsire "
    Hm... cam scartaie...

Armonie...e un cuvint sarac ,e ca si cind ar defini cineva splendoarea creatiei divine intr-un cuvint,n-ar reusi.dar n-am gasit un termen singular mai potrivit.
    Ideea de baza ar fi mul sa uneasca intru totul ceea ce-l inconjoara (inclusiv ceea ce nu vede,aude sau constientizeaza) cu un sine alcatuit din iubire ,cu un trup curat ,cu un stomac echilibrat etc.
    Cred ca asta este un subiect interesant si util.

Afluxul mental de energie joasa sint gindurile negre si urite care sint lansate ca o unda radio.Aceste ginduri odata emise hoinaresc si se alatura celor identice emise de alte persoane .(doar e loc pentru toti,nu?)
    Astfel devin puternice ,dar nu stau degeaba,caci sint active.Emisia joasa recunoaste un emitator de energie identica,si se napusteste asupra lui.Astfel,in timp,oamenii nu se lecuiesc si devin foarte incarcati de aceasta energie.
    Dar ce are gandul rau cu starea de sanatate? Ca atunci de la primul gand rau emis ar trebui sa se tavaleasca pe jos, si practica arata ca nu se intampla.
    Un astfel de om ,la 50 de ani,de ex,,eu il pot percepe la o prima "vedere" .Il simt ca un "pachet " de aflux anticristic/antiiubire/dizarmonie etc
    Energia lui se loveste de a mea ,acestea se resping ,si iata cum doi oameni care nu se cunosc se privesc brusc cu atentie.
    Si cum se impaca "respingerea" asta cu starea de armonie, cu iubirea, cu "starea cristica" din dumneavoastra, care ar trebui sa suporte prin definitie si astfel de manifestari?
    Ulterior persoana de obicei se poarta ca si cind as fi cel putin criminalul care i-am macelarit familia.
    Poate ca are motive intemeiate.
    E trist,dar e o realitate.
    Si ce va ganditi sa faceti? Ca banuiesc, ca nu va prea place, daca simtiti tristete.
    Bumerangul este o jucarie ,dupa cum stiti,care odata aruncat in aer,se-ntoarce inapoi si poate lovi persoana care l-a lansat.
    Este o arma inteligenta, desi considerata primitiva , care daca nu si-a atins tinta se intoarce ca sa mai fie lansata o data si nu-l lasa pe utilizator sa o caute sau sa faca alta.
    Efectul de bumerang este legea cauza-efect,legea Karmei,care este o lege vie a fiecarei clipa ,nu intra-n vigoare dupa moarte neaparat.
    Este legea cristica "cine ridica sabia,de sabie va muri"(nu prea aveau bumeranguri pe-atunci)Si gindul rau intra sub aceasta lege.
    Interesant cum numai aspectele negative sunt scoase in evidenta. Mie imi place mai mult exprimarea: "bine faci, bine gasesti" chiar daca pentru a-l gasi mai faci si efortul de a cauta.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Cind s-au tot separat legile creatiei,s-a pierdut din vedere unitatea initiala arhetipala:aceea de uniune si coeziune om-natura,om-sine,om-d-zeu.In fine.
    Au disecat omul ca si concept,nu la propriu.Aceea a fost un lucru bun,adica disectia cadavrelor.
    Omul isi pastreaza calitatile cu care a fost creat,nu scirtiie nimic.Omul este in continuare creatie dupa chipul si asemanarea Creatorului.Decit ca prefera sa fie,cum spune si biblia "sarx","henos antropos " ,pentru ca omului,de la creatie, i s-a spus : "timshel "tu poti sa alegi(geneza).
    Mai mult decit sarx,fire materiala,omul poate fi prin "metanoeo",schimbarea mentalitatii.(conform bibliei NT)
    Faptul ca omul nu se tavaleste pe jos de la primul gind rau nu este concludent.Nici de la prima tigara nu se tavaleste pe jos.Nici de la primul necaz.Dar in timp...

Eu n-am spus ca resping pe cineva,ci ca simt acest lucru.Eu nu resping pe nimeni.
    Poate ca au motive intemeiate,dar acestea au diferite cauze,nu musai o datorie karmica.Privind datoria karmica,unde este iertarea si iubirea din biblie?
    Daca e trist,e trist,nu fac nimic,eu iubesc oamenii.
    Am vorbit si despre aspectele pozitive,unde am dat exemplu pe A Boca si Maica Teresa.

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

Citat Citat din cris
    Poate ca au motive intemeiate,dar acestea au diferite cauze,nu musai o datorie karmica.Privind datoria karmica,unde este iertarea si iubirea din biblie?
    Pai daca copilul tau face boacane si ii spui ca nu e bine si el repeta, nu il ajuti prin diverse privatiuni, mici suferinte si experiente ca sa invete ce e bine si ce nu e bine? Ca daca nu procedezi asa nu vei reusi sa il educi corespunzator, doar daca nu are ceva ancestral in el (dobandit prin multe vieti si in urma multor suferinte). Si daca it pedepsesti copilul inseamna ca nu il iubesti si nu il ierti (aici se exclud parintii degenerati). Asa si cu Tatal Ceresc ne aplica corectii pentru a ne ajuta sa elevam, sa nu stam prea mult pe cararea gresita, ca altfel avem toate sansele sa ajungem slujitorii permanenti ai ingerilor cazuti. Dumnezeu are o intelepciune si o strategie pe care noi din lipsa noastra de intelepciune si cunoastere nu putem sa o intelegem, astanu inseamna ca Dumnezeu nu face bine, ci doar ca noi suntem insuficienti de intelepti si cunoastem mult prea putine (poveste baiatului care incearca sa mute marea in groapa lui de nisip).

Referitor la moste si "oase goale" cum le spui tu sunt multe de discutat, dar dumnezeu a ales sa se maniefeste (minuni facute la unele moaste de sfinti) prin oaselor unor oameni care cand au fost in viata au fost adevarati slujitori ai Tatalui Ceresc si l-au manifestat
    Dumnezeu stie de ce, eu am inteles unele mici aspecte (cred eu)
    dar despre subiectul asta sunt multe de discutat
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Pai,Lovelife,go ahead ,chiar daca sint multe de discutat.
    Eu ma iau dupa "docomente" .Pina acum ,Isus spune veti fi uriti in numele meu,veti fi chiar ucisi" El nu spune nimic de moaste,icoane etc.
    Cultul icoanelor si moastelor provine din vechile credinte romane,a fost impus prin constringere si analfabetism.
    Tu spui ca D-zeu a ales sa se manifeste prin moaste.Nu te supara,de unde reiese asta?Faptul ca se intimpla minuni este tributar unui factor uman viu,unei iubiri vii,constiinte vii,unei fiinte vii.Aceasta este minunea:factorul uman =scinteie divina.Bine-nteles ca poate fi interpretat,dar eu incerc sa descopar amprenta umana arhetipala,si anume:este omul viu lasat de sus(creat) sa se roage/sa creada in morti?Argumente:religii si credinte (documente) versus interpretare.

Santamia este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    362

Implicit

omul se roaga la sufletul-entitatea care a purtat la un moment din periplul ei pe terra acea haina temporara a sufletului si anume corpul fizic, fostul corp fizic poarta amprenta energetica e entitatii respectiva si mai are si o legatura cu acel corp fizic (moaste, oase sfinte), minunile si manifestarile lui dumnezeu se realizeaza prin entitatea respectiva de fapt si datorita credintei beneficarului sau a necesitatii de atunci

- Salon de masaj si Scoala de masaj

Pagina 4 din 13 PrimulPrimul 12345678910 ... UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Fiecare pofta are o cauza
    De lovelife in forum Alimentatia sanatoasa
    Replici: 19
    Ultimul post: 07 ian 2013, 16:50
  2. Am probleme cu apa, care e cauza?
    De Gabico in forum Discutii libere
    Replici: 16
    Ultimul post: 30 dec 2008, 14:26
  3. Pozitia Bisericii Ortodoxe Romana in legatura cu MASONERIA