Pagina 3 din 13 PrimulPrimul 123456789 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 31 la 45 din 188

Subiect: Legatura cauza efect in suferinte

Mihaitza Avatar
    Mihaitza este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Implicit

Voi ati fost foarte vehementi si fermi in afirmatii, ca atare, eu am considerati ca aveti subiectul acesta clarificat. Vad ca mi se raspunde pe ocolite, ambiguu sau se bat campii, dupa bunul obicei al unora.
    Care sunt legile, pana la urma, asa clar, pentru tot prostul. legiile despre care voi spuneti ca TREBUIE RESPECTATE.
    Ca sa respecti ceva, intai trebuie sa stii ce anume.
    Lamuriti-ma si pe mine, va rog frumos, ce trebuie sa respect?
    Pe mine si pe altii ca mine.

Mihaitza Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Implicit

Citat Citat din cris
    Mihaita,aici va fi o munca de echipa,sper.
    Legile lui Moise au fost cindva valabile ptr oamenii aflati intr-o anumita stare de constiinta,pe scurt,nu acelea sint legile,sau si acelea,dar nu numai.
    Munca de echipa, daca am habar despre subiect, daca nu, cred ca am voie sa pun intrebari. Sau nu am voie?
    Pana la urma citesc tot felul de alte subiecte si pareri ale unora care scriu mult si degeaba, dar la o intrebare simpla nu sunt in stare sa raspunda. Pai asa pot sa ma dau spiritual, fara sa am habar.

Legile lui Moise au fost candva valabile, draga Cris. Unii le considera valabile si acum. De exemplu eu.
    Acum au fost inlocuite cu altele? Care sunt acelea, daca nu iti e cu suparare? Acelea mai elevate, pentru oameni mai elevati. Sunt secrete? Ca sa stiu cel putin sa nu va mai tin din tastat.

Mihaitza Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Implicit

Despre relatia cauza efect sau determinism, se stie cate ceva de la filozofie. Pana la urma este o forma filozofica a legii conservarii energiei in natura. Este aceeasi lege.
    Fireste ca orice actiune va avea, in lumea noastra, un efect, indiferent ca actiunea este
    una virtuala sau una reala,
    una spirituala sau una naturala,
    una una fizica sau una mentala

ok
    cred ca nu asta asr fi problema de inteles si mai ales principiul de aplicat, ci intelegerea corecta a cauzelor care provoaca efectul. pentru ca in marea majoritate a cazurilor, cauzele sunt intelese mai mult cum ne convine si mai putin dupa adevarul lor.
    cred ca intelegerea corecta a cauzelor, in unele cazuri, poate avea loc si prin studiul invers, efectele ne duc la cauze.
    macar unele aspecte tot pot fi puse in evidenta.

oricum cred ca exista intre ele legitati care, daca sunt cunoscute, vor determina o mai buna intelgere

Larisa este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    230

Implicit

Citat Citat din Mihaitza
    Voi ati fost foarte vehementi si fermi in afirmatii, ca atare, eu am considerati ca aveti subiectul acesta clarificat. Vad ca mi se raspunde pe ocolite, ambiguu sau se bat campii, dupa bunul obicei al unora.
    Care sunt legile, pana la urma, asa clar, pentru tot prostul. legiile despre care voi spuneti ca TREBUIE RESPECTATE.
    TREBUIESC RESPECTATE LEGILE LUI DUMNEZEU ADICA CELE 10 PORUNCI in principal. vrei sa ti le dictez sa le scriu pe forum sau mai bine le cauti in biblie?

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Hawk este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2006
    Posturi
    1

Implicit

Doamne ajuta tuturor si bine v-am gasit!

As vrea sa specific si eu cite ceva pe tema Legilor Divine.
    Da, este vorba de cele 10 porunci din Vechiul Testament.
    Pe scurt, in contextul Noului Testament, ele ramin neschimbate in esenta, insa, prin venirea Mantuitorului Iisus Hristos, capata "semnificatii adaptate", adica apare imperios necesitatea perceptiei/decelarii la un nivel mai profund.
    Mantuitorul nu a modificat Legile, caci ele sunt aceleasi.
    Explicatii in acest sens exista si sunt mentionate pe larg in Sfanta Scriptura.

Mihaitza Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Implicit

Citat Citat din Larisa
    Citat Citat din Mihaitza
    TREBUIESC RESPECTATE LEGILE LUI DUMNEZEU ADICA CELE 10 PORUNCI in principal. vrei sa ti le dictez sa le scriu pe forum sau mai bine le cauti in biblie?

Aha, deci despre cele 10 porunci este vorba. Nu despre altele in plus sau altele in general. ok. am inteles.
    nu ar fi rau sa le scrii si pe forum daca esti atit de draguta.

Iti multumesc mult pentru ca m-ai lamurit. imi doream foarte mult sa inteleg corect afirmatiile colegilocr care au propus aceasta tema, dar nu eram sigur la ce legi se refera ei.
    daca e vorba de cele 10 porunci, nici nu este foarte greu.
    fireste, fara voie putem face multe prostioare, dar cele 10 porunci nu cred ca sunt greu de urmat.

Santamia este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    362

Implicit

Fiecare din cele 10 are mai multe aspecte

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    - Salon de masaj si Scoala de masaj

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Mihaitza
    Pentru ca a fost greu sa gasiti niste citate clare, textele din Biblie cu pricina le gasiti la topicul "Crestinism".
    Multumesc pentru sugestie!

Mihaitza Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Implicit

[quote="
    Pentru ca a fost greu sa gasiti niste citate clare, textele din Biblie cu pricina le gasiti la topicul "Crestinism".
    Multumesc pentru sugestie![/quote]

Nu v-am dat nici o sugestie, nu stiu ce ati inteles. Poate reusiti sa fiti mai clar.

Mihaitza Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Implicit

Larisa eu inca te mai astept cu poruncile alea!

Mihaitza Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Implicit

Citat Citat din Santamia
    Fiecare din cele 10 are mai multe aspecte
    Asa, si?
    Doamne Dumnezeule mare! ce zgarciti mai sunteti la vorba. Incep sa cred ca cine stie, stie, cine nu, oricum nu poate afla. Cel putin de la binevoitorii de pe forumul acesta.
    Nu prea stiti sa impartasiti.
    Si apoi va mirati de ce va fura "sectantii" cum le zice tata, enoriasii ortodocsi.

Ina Avatar
    Ina
    Ina este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    octombrie 2006
    Posturi
    120

Implicit

pt.Mihaitza ...

cele 10 Porunci :

1. Eu sunt Domnul Dumnezeul tau: sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
    2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
    3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
    4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
    5. Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie tie si multi ani sa traiesti pe Pamant.
    6. Sa nu ucizi.
    7. Sa nu fii desfranat.
    8. Sa nu furi.
    9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
    10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.

cu stima si pietenie, sa-ti fie de folos !

Claudiu Avatar
    Claudiu este offline Servus Domini Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Implicit

Draga Mihaitza, orice in lumea asta se face cu rabdare si straduinta...te-ai suparat degeaba pe Larisa si sincer sa fiu nu am vrut sa pun poruncile pe care Ina le-a scris in mesaj deoarece consider ca mai trebuie pus si osul la treaba. Dumnezeu iti da dar nu iti baga si in gura. Asa ca ai face bine sa pui mana si sa cauti singurel si daca nu intelegi ceva sau ai nelamuriri sa vii sa intrebi. Sigur sa va gasi cineva sa te satisfaca.

Cu drag,
    Claudiu
    Dumnezeu este Iubire!

Intrebare este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2006
    Posturi
    13

Implicit parere

In Taoism se spune asa:
    pe vremea cand era TAO nu erau legi,cand TAO a inceput sa dispara legile au inceput sa apara.

Atata timp ca nu poti avea contact cu Divinitatea in mod direct fara nici un alt intermediar sau ajutor va trebui sa te supui anumitor reguli care iti sunt necesare ca un fel de ajutor.

In clipa in care nu poti sa evoluezi fara o cale incepi sa cauti una si ajungi la buddhism care are cam 33000 de reguli(si sa le ti minte e greu apai sa le respecti) sau mergi la cele 10 reguli din Crestinism SAUUUU Iubesti total.

Acum in functie de ce poti tu face vei alege si Legile pe care sa le urmezi....

parerea mea..

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Voi toti ati scris foarte multe de la ultima mea postare,poate ar trebui sa le luam pe rind.
    Am citit si eu de curind (recitit) pe Lao Tsu si mi-a placut.Am gasit si foarte multe asemanari cu biblia,cum am gasit si in celelalte religii,mai ales in Bhagavat-Gita.Ceea ce dovedeste o continuitate a constiintei umane in toate timpurile.

Ca sa revin,Dl Furtuna,putem discuta mai pe larg fiecare subiect pe care mi l-ati scris.

Mihaita,legile lui Moise (conform Bibliei canonizate de Irineu) vizeaza un nivel de constiinta umana /de perceptie in evolutie catre fiinta-creatie perfecta numita in scrierile lui Pavel "fii si fiice ale Tatalui,dintre care Isus este primul" .Acest nivel exista si astazi.Poruncile sa nu ucizi,sa nu furi etc etc vizeaza o constiinta umana intr-un stadiu incipient ,aproape un stadiu de constiinta de copil.Exista oameni carora nu este nevoie sa li se spuna aceste porunci,si astfel de oameni daca se nasc intr-un trib analfabet si nu vor citi poruncile,ei nu le vor calca,pentru ca " sint chemati sfinti,sau nascuti sfinti sau harul (in romaneste=gloria) Tatalui este cu ei " .Acesti oameni au evoluat ca si nivel de constiinta(nu de cunoastere ).
    Moise a dat si alte legi,dar unui cerc restrins ,adica iluminatilor.Celor care intelegeau sensul iubirii de aproape,care intelegeau inca de pe atunci invatatura cristica.Acestia erau un grup care pe vremea lui Isus a stat pe Mt Carmel,din care descinde azi Ordinul Nazarinenilor.

Pagina 3 din 13 PrimulPrimul 123456789 ... UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Fiecare pofta are o cauza
    De lovelife in forum Alimentatia sanatoasa
    Replici: 19
    Ultimul post: 07 ian 2013, 16:50
  2. Am probleme cu apa, care e cauza?
    De Gabico in forum Discutii libere
    Replici: 16
    Ultimul post: 30 dec 2008, 14:26
  3. Pozitia Bisericii Ortodoxe Romana in legatura cu MASONERIA
    De Santamia in forum Discutii libere