Pagina 2 din 13 PrimulPrimul 1234567812 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 188

Subiect: Legatura cauza efect in suferinte

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit

nu ma facushi mai fericit decat eram inainte, da zic si eu ca daca tot ne lumineaza soarele Romanikai, sa incercam sa vorbim limba de am apucat-o de pe la stramosii nosti, si sa zicem sfintilor asa cum ii cheama pe dansii prin calendarele noastre. Ca am putea sa zicem in loc de Sf. Nicolae, stiu eu, Aghios Nicolaos, sau mai stiu eu cum. Parerea mea.
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Tixti,mesajul tau m-a tras de mineca sa-mi tin parerile ptr mine,ceea ce este bine.Eu n-am legatura cu vre-un cult sau canoanele unui cult,acestea imi sint straine si asa vreau sa ramina.Ca si cultura generala,ma intereseaza insa.Despre sfinti,biblia spune: lasati mortii sa-si ingroape mortii,voi rugati-va Tatalui celui viu.
    Acest Sf Nicolae nu este roman,este de la Myra.
    Eu nu cred in granite,cred ca toti sintem frati indiferent de culoare sau limba.Iar soarele este in mod egal al tuturor.Sa stii ca eu am cunoscut multi oameni,de diverse religii,de diverse culori,nu este nici o deosebire,oamenii sint la fel peste tot,si buni si rai.Am avut o profesoara americanca,de origine din stramosi lituanieni.Ea spunea ca atit timp cit ne-ntelegem,ce mai conteaza limba,greselile gramaticale?

In prezent lumea este amarita si confuza,astfel se explica exodul masiv dupa oasele unora care-au fost sfinti sau considerati sfinti.Oamenii de disperare se-nchina si la oase,saracii.
    De asemenea,omenirea este intr-o continua evolutie spirituala,perceptia de sfint se schimba continuu,asa cum religiile sint toate intrepatrunse la baza.In general un curent religios nu-si pastreaza forma initiala mai mult de 50 de ani,devine pervertit de interese banesti si politice,devine mijloc de manipulare in masa.

Depinde de perceptia fiecaruia asupra lumii.Eu nu cred ca stramosii nostri sint mai mult ai nostri decit ai altor oameni de pe pamint.
    Eu am avut o viata anterioara ca nemtoaica ,de ex.Sau ca egiptean.Intre granitele Romanicai sint tinuta de pasaport si de bani, dar spiritual nu exista granite.
    Eu te inteleg pe tine si stiu ca traditia bisericii are adinc ecou in inima oamenilor,dar eu nu sint asa.Ce e istorie e istorie,dar Creatorul este viu,plin de mila si iubire.Este altceva,cel putin perceptia mea asupra lumii spirituale este alta.

De exemplu,putini stiu ca termenul HAR nu este romanesc,dar singura limba unde mai este folosit este romana.HAR este de origine babiloniana,a fost imprumutat de egipteni si de etrusci.Inseamna gratie divina.Acesta este un exemplu de fratietate si comunicare intre popoare.
    FAROHAR inseamna :spiritul omenesc care exista dinainte de nasterea fizica si va exista si dupa moartea fizica.

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Citat Citat din Tixti

Ca am putea sa zicem in loc de Sf. Nicolae, stiu eu, Aghios Nicolaos, sau mai stiu eu cum. Parerea mea.
    Propun sa-i spunem San Nicolas !Imi place cum suna !No ofence ...

Larisa este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    230

Implicit

Citat Citat din Etienne
    sau Sântu Nicolae :P

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Citat Citat din Larisa
    Citat Citat din Etienne
    sau Sântu Nicolae :P
    Numai daruri sa ne-aduca !

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din cris
    Mi se pare cam ciudat sa vorbesc despre mine.
    De ce ciudat? Dumneavoastra, chiar aveti ce sa spuneti la un forum de spiritualitate.

Prin dorinta si vointa.Si prin tendinta nativa.Si datorita experientelor pe care oamenii le numesc paranormale,dar sint absolut normale.
    Nu vreau sa fiu agasant dar este extrem de important ceea ce spuneti (cel putin pentru mine). Ati putea sa detaliati un pic?

Cindva oamenii vedeau ingeri,vorbeau si negociau cu YAhweh,vindecau prin cuvint.Sumerienii vorbeau cu serafimii,cu heruvimii.In Mahabharata divinitatea vorbeste cu Arjuna.
    Si azi se intampla, numai ca sunt prea multe bariere in ceea ce priveste perceptia fenomenelor, atat individuala cat si generala. Important este ca ele se intampla.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din cris
    Tixti,mesajul tau m-a tras de mineca sa-mi tin parerile ptr mine,ceea ce este bine.
    Ceea ce nu este bine! Totdeauna vor fi diverse pareri, opinii si mesaje. Ei, si! Suntem unicate si in acelasi timp si pe diverse trepte.

Eu n-am legatura cu vre-un cult sau canoanele unui cult,acestea imi sint straine
    Si acesta este unul din motivele pentru care este important ceea ce spuneti. Pentru ca daca lucrurile se vad numai dintr-un singur punct de vedere atunci esentialul poate foarte usor sa scape si eforturile sa fie concentrate pe detaliile nesemnificative.

...spunea ca atit timp cit ne-ntelegem,ce mai conteaza limba,greselile gramaticale?
    Cu intelesul asta este cel mai greu, mai ales la subiectul spiritualitate. De altfel, ati si vazut ca am mancat o litera si a si aparut confuzia. Pentru lucrurile legate de nevoile fundamentale de supravietuire ne putem intelege si prin semne. Adevarat! Pentru alte lucruri se complica putin treaba.
    Revenind insa la faptul ca ne intelegem sau nu, ca intelegem lumea in care suntem acum sau nu, unul dintre motivele pentru care este exista acest forum si in special acest topic este tocmai acesta: sa intelegem cum sa ne intelegem.

In prezent lumea este amarita si confuza,astfel se explica exodul masiv dupa oasele unora care-au fost sfinti sau considerati sfinti.Oamenii de disperare se-nchina si la oase,saracii.
    Adevarat ca exista confuzie care genereaza disperare. Numai ca oasele acelea nu au putrezit, ba mai mult au si un miros placut. Si uneori, dupa marimea credintei in Dumnezeu, oasele acelea numite moaste, fac si minuni. Dumneavoastra aveti o experienta de viata care v-a permis sa accesati usor supraconceptele, mai aveti si ceva nativ. Altii nu au asa ceva. Dar le este mai usor sa acceseze domeniul spiritual avand un sprijin material. Probabil ca din aceasta pricina si exista moastele, fiindca altfel dupa un numar de ani, si oasele se transforma in tarana. Fiecare are un drum al sau in a dobandi cunoasterea de natura spirituala, iar uneori drumul acela se face si prin pelerinaj (care este uneori o adevarata initiere). Nu-i nimic nou sub soare, catolicii aveau trei tinte pentru pelerinaj, musulmanii au si ei obligativitatea de a face macar un pelerinaj. Sunt drumuri ale cautarii lui "mai bine" pentru suflet. In rest, suntem o familie mare, mare de tot.
    ...omenirea este intr-o continua evolutie spirituala,perceptia de sfint se schimba continuu,asa cum religiile sint toate intrepatrunse la baza.
    Evolutie spirituala - da, baza religiilor este aceeasi-da. Sfant eu stiam ca inseamna desavarsit si daca este asa, nu prea are ce sa se schimbe in afara poate de faptul ca modalitatile de desavarsire sunt altele fiindca tin si de contextul economic si social.
    In general un curent religios nu-si pastreaza forma initiala mai mult de 50 de ani,devine pervertit de interese banesti si politice,devine mijloc de manipulare in masa.
    Hm... forma face si ea din existenta si din viata, se schimba mereu, dar daca bazele sunt aceleasi, atunci acolo nu prea se poate schimba ceva. Societatea a devenit laica si se axeaza pe aspectele materiale ale existentei si de aici apar si astfel de interferente. Ce este important este ca sacrul este o parte importanta a existentei si oamenii o simt chiar daca nu prea inteleg.

Depinde de perceptia fiecaruia asupra lumii.
    Tare mult depinde, dar ea se poate schimba, in sensul largirii, daca reusim sa ne impartasim experientele.

Eu nu cred ca stramosii nostri sint mai mult ai nostri decit ai altor oameni de pe pamint. Eu am avut o viata anterioara ca nemtoaica ,de ex.Sau ca egiptean.
    Iata un sens la care trebuie sa mai meditez, desi simt ca aveti dreptate. Dar dumneavoastra stiti despre reintrupare. Altii, nu stiu. Ba mai mult, li se spune ca nu exista.

Intre granitele Romanicai sint tinuta de pasaport si de bani, dar spiritual nu exista granite.
    Hm... este un aspect aici, cred ca am sa-l abordez la topicul cu relatiile din familie. Spiritual granitele sunt date de modul in care putem descrie ceea ce este de nedescris. Asta daca exista experienta reala legata de sacru. Altfel, totul nu este decat SF sau FS.
    Eu te inteleg pe tine si stiu ca traditia bisericii are adinc ecou in inima oamenilor
    Cu viceversa este mai greu, dar nu imposibil. Chiar daca omul nu intelege si ce nu intelege, rejecteaza sau se opune la inceput, dar ramane samanta care uneori mai si incolteste. Traditia asta este tare importanta pentru ca ii confera omului o identitate necesara ca sa poata trece "dincolo".

Ce e istorie e istorie
    Foarte importanta ca sa nu mai repetam prostiile.

Creatorul este viu,plin de mila si iubire.Este altceva,cel putin perceptia mea asupra lumii spirituale este alta.
    Si pe deasupra se afla in fiecare dintre noi. Nu prea imi place sa ma repet, dar ati ajuns la aceasta perceptie dupa o experienta de viata care v-a aratat ce TREBUIE sa va doriti si v-a calit vointa ca sa dobanditi.
    Altii sunt la inceput de drum si este minunat ca vor sa mearga. Cu riscul de a starni alte proteste , va spun un secret: greu se face carnea si mai ales mintea de om. Asa ca, va rog, sa nu mai stergeti mesajele scrise, ele sunt importante.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

OK,Ok,Dl Furtuna,nu tre sa ma laudati atit ca ma simt prost.

Eperientele numite paranormale arata cit de rupti sint oamenii de divinitate,de parintii nostri.Normalul este acest paranormal defapt.Toata creatia comunica cu creatorul,mai putin oamenii.

Bariere?Pai daca ar sti colegii mei ce scriu eu aici m-ar crede nebuna.

Ideea ca parerile si opiniile sa le tin ptr mine este si o autoprotejare si si protejarea altora energetica.Parerile contradictorii invirt roata polaritatii,iar eu nu doresc asta.Plus ca eu sint o anonima pe un forum,pot pleca miine,iar omul poate ramine confuz si nelamurit si nu e bine ptr el.

Eu cu canoanele...cam pauza.Am intrebat odata un pastor,intimplator,de ce crede el ca mi s-a aratat un inger?Mi-a zis ca nu se poate,am visat sau mi s-a parut,ca el este preot in singura credinta adevarata,adventista,si ca n-a vazut nimic,dar eu,care nici adventista nu sint,si nici macar la biserica nu merg?Hmm...asta era prin '95.Este un exemplu,nu este relevant,dar mi-a dat de gindit.

Sa stiti ca nu oasele sau icoanele fac minuni,ci credinta acelui om care crede in divinitate.Mumii sau oase bine pastrate sint cu duiumul,inclusiv de animale.Cea mai veche mumie are 14000 de ani
    si are si hainele la ea.Catolicii au recunoscut public ca au si moaste de ciini,dar considera ca prin atitea rugaciuni ele sint sfinte acum.
    Depinde de evolutia spirituala a fiecaruia in timp.Uneori exista si involutie.Oricum,ideea asta sa dezgropi pe cineva este cam ciudata.Dintr-o invatatura vie,lumea a facut un cult al mortii.

Sfint deriva din ceea ce am descris eu la nivele de constiinta dupa Pavel .Nu oamenii sfintesc pe cineva prin canonizare.Fiecare se sfinteste singur prin invatatura cristica.Nu prin divinatia oaselor cuiva,n-are nici o legatura.Contextul economic si social poate influenta.Esenienii spuneau:in functie de ce-ai facut de-a lungul vremurilor o duci azi bine sau nu.

Metempsihoza sau incarnarea este o veche disputa biblica.
    Oamenii au fost creati toti odata,si nu au plecat din Africa de foame ca sa se albeasca sau ingalbeneasca prin alte parti.
    Biblia spune clar:cine ridica sabia,de sabie va pieri.Toata invatatura cristica este un nonsens daca omul ar avea doar o viata.Scrie undeva:cine a pacatuit,copilul acesta sau parintii,de s-a nascut orb?Pai iubirea de aproape este cea care opreste legea karmei.
    Ideea cu copilul este cine fata de cine are datorii,parintii fata de copil ?Ceea ce li se spune oamenilor ,nu conteaza,conteaza ce vor oamenii sa creada.Aici scinteia divina din interior este inlocuita de parerea altora,nonsinele devine sine,desi acest lucru este incalcarea legii creatiei.Este incalcarea poruncii iubeste-te pe tine insuti.

De multe ori traditia incurca.Caci ce-nseamna traditia?Perceptia altora insusita fara conditii.Dar de ce asa si nu altfel?

Corect ar fi:am ajuns la o perceptie dupa experienta multor vieti.
    Spiritualitatea este cel mai alunecos lucru.Poti avea niste experiente care te pun pe ginduri,sau te departeaza de ea,sau poti sa le vinzi ,sa ghicesti etc sau unii mai slabi au luat-o razna.
    Sfatul meu ar fi sa nu invoce omul pe nimeni,sa fie iubire si nejudecare,sa se roage la creator.Fiinta umana este facuta sa stea spiritual centrata in sine(nu in egou),sa nu minta,sa nu se teama.
    Este foarte important sa nu se teama,teama creeaza monstri si-i aduce la viata.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din cris
    OK,Ok,Dl Furtuna,nu tre sa ma laudati atit
    Va rog sa ma iertati daca a semanat a lauda, fiindca stiu ca lauda este o agresiune spirituala. Nu era decat o recunoastere a valorii. Atat.
    Am raspuns la tot mesajul dar la comanda de trimitere mi s-a cerut reautentificare si totul s-a pierdut. Acum ma opresc aici dar am sa revin.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Aha,v-astept.Cu reautentificarea,inseamna ca msg era lung(in timp),incercati sa va mai inregistrati odata deschizind fereastra de internet separat,dar neinchizind mesajul scris.(cind mai patiti asa)

Mihaitza Avatar
    Mihaitza este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Implicit

Am si eu o rugaminte.
    Va rog frumos, daca tot enuntati aici necesitatea respectarii Legilor Divine, sunteti buni sa le si enumerati? Ca sa se stie despre ce este vorba.
    Este vorba despre Legile lui Moise? Oare?
    In fine, chiar si asa, va rog frumo9s sa le enumerati, ca sa fie subiectul mai clar. Multumesc.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Mihaita,aici va fi o munca de echipa,sper.
    Legile lui Moise au fost cindva valabile ptr oamenii aflati intr-o anumita stare de constiinta,pe scurt,nu acelea sint legile,sau si acelea,dar nu numai.

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit

Pai din ce stiu pe primul rand de tablite pe care le-a spart Moise cand i-a vazut pe Evrei cum se comporta si il tradeaza pe Dumnezeu, contineau cu totulalte legi si anume legile iubirii, mult mai complete si mai elevate, dar atunci a constientizat ca evreii nu erau pregatiti pentru legea iubirii si cele aferente si sa dus si a scris pe tablite legile din decalogul de astazi.
    Atunci Moise a primit de la Tatal Ceresc dreptul de a decide viitorul omenirii,
    Oare care ar fi fost viata noastra astazi daca legea iubirii era data oamenilor de atunci si nu abia acum 2000 de ani o data cu Ultima venire a Mantuitorului?

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Mihaitza
    Am si eu o rugaminte.
    Va rog frumos, daca tot enuntati aici necesitatea respectarii Legilor Divine, sunteti buni sa le si enumerati? Ca sa se stie despre ce este vorba.
    Este vorba despre Legile lui Moise? Oare?
    In fine, chiar si asa, va rog frumo9s sa le enumerati, ca sa fie subiectul mai clar. Multumesc.
    Citat Citat din cris
    ...aici va fi o munca de echipa,sper...
    Matei 22:35-40
    Marcu 12:28-33

si pentru exemplificari Matei 7.
    Pentru si mai multe clarificari Noul Testament si apoi Vechiul Testament.
    Decalogul, acceptat si de crestini, este cuprins in legile citate, dar el are specificitatile date de epoca lui Moise. Mantuitorul explica in Noul Testament mai multe aspecte.

Rememorand subiectul, triburile evreiesti scapate din robia egipteana trebuiau sa-l astepte pe Moise in post si rugaciune pana se intorcea cu legile. (Seamana tare mult situatia cu ce s-a intamplat in Eden cu Adam si Eva). Moise a plecat, ei l-au asteptat, dar nu au putut rezista. Conform traditiilor egiptene, ca sa iasa din post, trebuia sa fie o motivatie. Si motivatia a aparut sub forma vitelului de aur pentru construirea caruia triburile au dat din aurul lor. Mai putin tribul lui Levi. Cand petrecerea era in toi, a aparut Moise cu tablele. De suparare le-a spart. Tribul lui Levi a intervenit si a readus linistea, dar cu pret de sange de frate (Cain si Abel?). Moise s-a intors pe munte, a venit cu legile sau poruncile de la Dumnezeu. Evreii au ascultat de Moise, care le-a dat un adevarat cod juridic si moral. Mostenirea promisa de Dumnezeu a venit si ea (dupa moartea lui Moise) dar de la ea au fost exclusi levitii pentru sangele de frate varsat. Totusi s-a gasit si pentru ei o compensare, pentru ca au fost numiti responsabili cu cortul adunarii (biserica sau templul unor triburi nomade) si sarcina de a strange zeciuiala.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Am sa continui acum.

Citat Citat din cris
    Eperientele numite paranormale arata cit de rupti sint oamenii de divinitate,de parintii nostri.Normalul este acest paranormal defapt.Toata creatia comunica cu creatorul,mai putin oamenii.
    N-as zice ca sunt rupti, ci mai degraba ca nu constientizeaza prea bine. Ca daca s-ar uita la ce li se intampla sau se intampla in jurul lor altfel decat au fost educati s-ar mai schimba niste lucruri. Societatea ne invata sa fim "destepti" si ne straduim sa-i facem pe plac atat de mult ca nu iertam nici o groapa spirituala intalnita in cale De fapt, asa se intampla cand face ce spune ratiunea si nu ce spune sufletul, adica scanteia divina.

daca ar sti colegii mei ce scriu eu aici m-ar crede nebuna.
    Desi nu va cunosc colegii, n-as fi asa de sigur. In ultimii 10 ani am asistat la transformari de mentalitate si comportament care inainte nici macar nu puteau fi imaginate ca posibile. Puteti sa le spuneti, fara grija, sau mai bine zis cu grija ca tortul sa fie servit cu feliuta. Altfel s-ar putea sa li se aplece . Dar si aspectul acesta il stiti prea bine.

Ideea ca parerile si opiniile sa le tin ptr mine este si o autoprotejare si si protejarea altora energetica.
    Adevarata autoprotejare vine din legatura pe care o avem cu Divinitatea. Protejarea energetica a altora... hm... Nu stiu de ce lucrurile astea imi aduc aminte de pilda semanatorului. Sunt adeptul ideii de a semana, chiar daca samanta aruncata nu este totdeauna de foarte mare puritate.
    Parerile contradictorii invirt roata polaritatii,iar eu nu doresc asta.
    Nu prea imi este clar la ce va referiti? Ca pot apare pareri pro si contra?
    Plus ca eu sint o anonima pe un forum,pot pleca miine,iar omul poate ramine confuz si nelamurit si nu e bine ptr el.
    Cu atat mai mult zic ca trebuie sa facem acum lucrurile cat putem de bine, fara frica.

Eu cu canoanele...cam pauza.
    Adica este vorba despre canoanele propuse de biserici. Ca autoprotectia si protectia altora pot fi interpretate drept canoane proprii.
    Am intrebat odata un pastor,intimplator,de ce crede el ca mi s-a aratat un inger?Mi-a zis ca nu se poate,am visat sau mi s-a parut,ca el este preot in singura credinta adevarata,adventista,si ca n-a vazut nimic,dar eu,care nici adventista nu sint,si nici macar la biserica nu merg?Hmm...asta era prin '95.Este un exemplu,nu este relevant,dar mi-a dat de gindit.
    Daca a fost un subiect de meditatie atunci nu a fost ceva intamplator. Referitor la atitudinea unora dintre cei care slujesc intr-o biserica sau alta, exemple se pot da destule. De pilda am intalnit scris ca slujitorii bisericii sunt administratori al Duhului Sfant. De parca Duhul Sfant, de viata datator, ar avea nevoie de administratori. Asa cum spuneati, nu sunt aspecte relevante, sunt mult mai multi cei care STIU si se comporta ca atare.

Sa stiti ca nu oasele sau icoanele fac minuni,ci credinta acelui om care crede in divinitate.Mumii sau oase bine pastrate sint cu duiumul,inclusiv de animale.Cea mai veche mumie are 14000 de ani si are si hainele la ea.Catolicii au recunoscut public ca au si moaste de ciini,dar considera ca prin atitea rugaciuni ele sint sfinte acum.
    Stiu ca credinta celor care se roaga cu sufletul este cea care face minunile. Si totusi sunt destule texte care arata ca si moastele cat si icoanele fac minuni sau sunt implicate. Si daca sunt atat de multe, imi vine mai greu sa accept ideea ca toate sunt inventii. Nu ma refer aici la corpuri preparate pentru a rezista timpului. Ca asa circula, acum cativa ani, o poveste cum ca datorita E-urilor, nemtii nu mai putrezesc dupa 7 ani. Nu am avut mijloace sa verific, desi rational s-ar putea gasi plauzibila informatia. Este vorba despre moaste, adica trupurile unor oameni care l-au slujit pe Dumnezeu si care au anumite caracteristici. Comportarea de miros placut a acestora indica faptul ca din ele emana substante volatile. Unele moaste sunt expuse de cateva sute de ani si emana in continuare. Acest fapt da de gandit, unul din aspecte fiind acela ca la un moment dat s-ar putea ca substantele volatile emanate sa depaseasca masa initiala a moastelor. Si uite asa apare o alta manifestare paranormala, care tine de legatura cu Divinitatea, a celui care a lasat urmele materiale (moastele) dar si a celor care cred in puterea lor. O alta explicatie plauzibila ar fi aceea ca mirosul nu este dat de aport de substanta ci este indus cumva. Si aceasta inducere a unui miros este o alta exprimare a paranormalului si ea are drept cauza sufletul nemuritor care a ales sa stea langa ramasitele materiale.

Depinde de evolutia spirituala a fiecaruia in timp.
    Asa este. Unii au nevoie pentru evolutie de icoane si moaste. Ce este rau in asta?

Uneori exista si involutie.
    Hm... se poate vorbi si in astfel de termeni. Numai ca exista o vorba care spune: "Tot raul e spre bine!" Evolutia spirituala depaseste cu mult cadrul unei singure existente.
    Oricum,ideea asta sa dezgropi pe cineva este cam ciudata.
    Lucrurile nu sunt chiar atat de simple precum par. Unele moaste se cer dezgropate, cel mai adesea prin manifestari de tip paranormal, altele sunt descoperite intamplator (oare?). Mai nou, suprafata cimitirelor este limitata si ele au si ele functia lor, si asa se mai descopera cate ceva. Numai ca este nevoie de un sir lung de probe pe care sa le treaca niste ramasite umane pentru a fi declarate moaste si ca sa fie expuse public.
    Dintr-o invatatura vie,lumea a facut un cult al mortii.
    Invatatura si cultul se refera tot la viata.
    Nu oamenii sfintesc pe cineva prin canonizare.Fiecare se sfinteste singur prin invatatura cristica.Nu prin divinatia oaselor cuiva,n-are nici o legatura.
    Canonizarea nu este decat o recunoastere care vine sau nu vine, si sfintii necunoscuti sunt cu cateva ordine de marime mai multi decat cei cunoscuti. Ca altfel am si eu doua exemple: cand a devenit sfant Stefan cel Mare Sfant? Cand a trait sau cand Sfantul Sinod BOR l-a canonizat dupa 400 de ani? Raspunsul cel limpede l-a dat neamul nostru care i-a zis sfant, pe baze "paranormale", cu mult inainte de recunoasterea oficiala. Alt exemplu este cel al Sfintei Fecioare Maria: cand a devenit sfanta? Parerea mea este ca sfintenia i-a fost acordata in momentul Bunei Vestiri, cand a zis: "Fie-mi mie, dupa Voia Ta!". Legea valabila atunci, care venea de la Dumnezeu prin Moise era simpla: daca o fata sau femeie era insarcinata fara sa fie maritata sau logodita, pedeapsa era lapidarea.

Esenienii spuneau:in functie de ce-ai facut de-a lungul vremurilor o duci azi bine sau nu.
    Interesant, adica karma poate sa fie si buna? Atunci de ce conotatia cea mai frecventa este aceea de suferinta?

Metempsihoza sau incarnarea este o veche disputa biblica.
    Incarnarea poate duce si la premiza ca alta data putem fi si animale. Mai corect este reintrupare. Nu cred ca a fost disputa biblica. Corectiile adica scoaterea textelor limpezi despre subiect, au fost si ele necesare datoria contextului social existent la un moment dat.

Ceea ce li se spune oamenilor ,nu conteaza,conteaza ce vor oamenii sa creada.Aici scinteia divina din interior este inlocuita de parerea altora,nonsinele devine sine,desi acest lucru este incalcarea legii creatiei.Este incalcarea poruncii iubeste-te pe tine insuti.
    Mantuitorul facea remarca ca a venit Ioan care ducea o viata de pustnic dar nu a fost ascultat, apoi a venit El, care manca si bea cot la cot cu vamesii, si nici El nu a fost ascultat. Problema cu ascultatul, tine si ea de nivelul de evolutie spirituala. E drept ca si motivatia omului conteaza. Numai ca motivatiile sunt de obicei dictate de lucruri momentane sau de perspective pe termen scurt. Conteaza si parerile altora atata vreme cat ele duc tocmai la ascultarea scanteii divine. Daca intreresul este acela de a face impresie, atunci se straduieste sa para a fi altceva, in loc sa fie cine este. Dar tot la nivelul de elevare spirituala se ajunge. Nu-i nici o problema, evolutia spirituala este lege, vrem nu vrem de evoluat spiritual tot evoluam, ca vrem sau nu, ca stim sau nu. Daca stim si nu vrem, vom avea parte de "corectii de traiectorie".
    Legea cu iubirea de sine nu este foarte clar exprimata, dar ea se releva din exprimarea care releva modul in care trebuie sa-i iubim pe ceilalti, ca pe noi insine. Ce capacitate de a iubi poti sa ai si ce fel de iubire este cea de care esti capabil daca nu o incerci intai pe propria piele?

De multe ori traditia incurca.Caci ce-nseamna traditia?Perceptia altora insusita fara conditii.Dar de ce asa si nu altfel?
    Cand o traditie chiar incurca este schimbata cu alta. Traditia isi are si ea rostul ei si viata ei. E nevoie de ea ca sprijin, fiindca unii mai merg de-a busilea, altii merg in picioare iar altii reusesc sa fie precum ingerii, tocmai ca sa-i ajute pe ceilalti. Cine vrea altfel nu are decat sa incerce noi experiente. Coelho este un astfel de exemplu, a avut multe experiente, departate de traditia in care a fost crescut, pentru ca apoi sa se intoarca, cu propria experienta tot la traditie, pe care apoi a ajutat-o sa reinvie. Altfel ce rost are pilda cu fiul risipitor? Traditia este buna pentru copiii "cuminti".

Corect ar fi:am ajuns la o perceptie dupa experienta multor vieti.
    Asa este, pentru cine are experienta asta.
    Spiritualitatea este cel mai alunecos lucru.Poti avea niste experiente care te pun pe ginduri,sau te departeaza de ea,sau poti sa le vinzi ,sa ghicesti etc sau unii mai slabi au luat-o razna.
    Sau experiente care lasa perceptia de rana a sufletului.
    Sfatul meu ar fi sa nu invoce omul pe nimeni,sa fie iubire si nejudecare,sa se roage la creator.Fiinta umana este facuta sa stea spiritual centrata in sine(nu in egou),sa nu minta,sa nu se teama.
    Este foarte important sa nu se teama,teama creeaza monstri si-i aduce la viata.
    Usor de zis, mai greu de realizat. Am intalnit o idee care spunea ca "totul este perfect asa cum este" si care imi place. La urma urmei urmelor daca acceptati ideea ca fiecare este un unicat atunci urmarea fireasca este ca exista cate un drum pentru fiecare. Si o alta vorba zice "cate bordeie, atatea obiceie".

Pagina 2 din 13 PrimulPrimul 1234567812 ... UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Fiecare pofta are o cauza
    De lovelife in forum Alimentatia sanatoasa
    Replici: 19
    Ultimul post: 07 ian 2013, 16:50
  2. Am probleme cu apa, care e cauza?
    De Gabico in forum Discutii libere
    Replici: 16
    Ultimul post: 30 dec 2008, 14:26
  3. Pozitia Bisericii Ortodoxe Romana in legatura cu MASONERIA
    De Santamia in forum Discutii libere