Rezultate de la 1 la 7 din 7

Subiect: Daca avem nevoie de preoti?

terminator1 este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    127

Post Daca avem nevoie de preoti?

Am deschis acest subiect deoarece am vazut clar,ca:- pocaitii,crestinii, indiferent de religie au nevoie nu numai de sfinti, ci si de popi, preoti iar acestia din urma, sunt legati precum un lant de linia ierarhica ascendenta de la un simplu clopotar pana la Papa.In definitiv ce este un preot? Ce este un Papa?Cine cunoaste adevarata ierahie a lor cuantificand religiile?Ce este un popa in viziunea crestinilor sau a ateilor?

Tomas Morus este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    90

Implicit Raspuns Daca avem nevoie de preoti?

Popa, pastorul, preotul sau parintele e seful spiritual al unei bisericii, sau unei grupe de credinciosi. Acest rol a fost stabilit de Dumnezeu in Sfanta Scriptura de mii de ani. Dumnezeu iubeste ordinea si organizarea Bisericii Sale. Problema vine atunci cand acest preot sau pastor isi depaseste atributiile si se pune in locul lui Dumnezeu pretinzand a ierta pacatele, a mijloci....a explica doar el Biblia, si altele iar oamenii cred orbeste in el, si invatatura lui.

adrian stoica este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2013
    Posturi
    13

Tomas Morus.... nu astea sant ideile lui T Morus . .. Acest personaj ma cucerit inca din copilarie cand pe ecrane am vazut filmul Un om pentru eternitate . Tomas a murit tocmai pentru un principiu . Acel principiu este si va fi etern . NU Dumnezeu a stabilit DOGMA. Iar Biserica de care vb tocmai asta sustine. deci drag prieten .. poate ca numele lui T Morus i-ti place dar nu si spiritul celui care candva la purtat . IIsus nU a fost impotriva bisericii acelor vremuri ? A fost cumva biserica vreodata bratil drept al lui Dumnezeu ? Poate ma poti lumina cand? In ce secol ? in ce era ? Nu cumva acea biserica a fost doar o institutie ? O institutie care sa folosit de BISERICA DIN OMM ? Te rog sa ma corectezi Astazi auzi cumva vocea bisericii luind partea pensionarului ? sau a salariatului sclav? dar poate se zbate pt cel fara venit ? Corecteaza-ma daca gresesc .

Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    90

Citat Citat din adrian stoica Vezi post
    Tomas Morus.... nu astea sant ideile lui T Morus . .. Acest personaj ma cucerit inca din copilarie cand pe ecrane am vazut filmul Un om pentru eternitate . Tomas a murit tocmai pentru un principiu . Acel principiu este si va fi etern . NU Dumnezeu a stabilit DOGMA. Iar Biserica de care vb tocmai asta sustine. deci drag prieten .. poate ca numele lui T Morus i-ti place dar nu si spiritul celui care candva la purtat . IIsus nU a fost impotriva bisericii acelor vremuri ? A fost cumva biserica vreodata bratil drept al lui Dumnezeu ? Poate ma poti lumina cand? In ce secol ? in ce era ? Nu cumva acea biserica a fost doar o institutie ? O institutie care sa folosit de BISERICA DIN OMM ? Te rog sa ma corectezi Astazi auzi cumva vocea bisericii luind partea pensionarului ? sau a salariatului sclav? dar poate se zbate pt cel fara venit ? Corecteaza-ma daca gresesc .
    Biserica ca unitate vie, misionara, reprezentativa a fost intemeiata de Hristos si nu e opera omului. Insa, cu timpul omul a intervenit si a modificat rolul ei, invatatura ei transformand-o intr-o institutie fara viata si divizand-o. La ora actuala, Biserica ca si corp viu exista, e activa alaturi de o alta biserica institutie. Din pacate, biserica- institutie eclipseaza Biserica-vie. Vor veni vremuri cand biserica vie, isi va indeplini rolul cu succes. Doar aceasta Biserica va fi salvata de Iisus la revenirea Lui. Fac eu parte din aceasta Biserica?

Data inscrierii
    mai 2013
    Posturi
    13

Sant deacord ca biserica va fi salvata dupa cum spui . Dar acum? Acum cand omul vorbeste despre biserica o face la modul prezent . La modul prezent al desfasurarii activitatii sale. Daca vorbim la modul lprezent despre OM , cum il intelegem? ca entitate spirit de lumina care va devenii ? sau ceea ce este, se manifesta in prezent? Ori prietenul nostru care a deschis topicul vorbeste tocmAI DE TRECUTUL SI PREZENTUL BISERICII . El nu se refera la viitor. cel putin asa am inteles eu .

Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    90

Citat Citat din adrian stoica Vezi post
    Sant deacord ca biserica va fi salvata dupa cum spui . Dar acum? Acum cand omul vorbeste despre biserica o face la modul prezent . La modul prezent al desfasurarii activitatii sale. Daca vorbim la modul lprezent despre OM , cum il intelegem? ca entitate spirit de lumina care va devenii ? sau ceea ce este, se manifesta in prezent? Ori prietenul nostru care a deschis topicul vorbeste tocmAI DE TRECUTUL SI PREZENTUL BISERICII . El nu se refera la viitor. cel putin asa am inteles eu .
    Biserica e alcatuita , la ora actuala din crestini traitori si crestini formalisti. Pana la sfarsit asa va fi. Doar partea crestinatatii traitoare va fi salvata...
    Crestinii traitori sunt in numar mic comparativ cu ceilalti de aceea ceea ce iesemai mult in evidenta azi in privinta Bisericii e partea formalista, legalista, ceremonialista ... fii sigur ca Dumnezeu are grija sa-si alcatuiasca o Biserica puternica la vremea potrivita.

Data inscrierii
    mai 2013
    Posturi
    13

Sant sigur ca ai dreptate dar nu eu aveam nevoie de acest raspuns. Prienenul nostruTerminator a vb de biserica institutie. ori raspunsul tau de acum difera de cel pe care i-l-ai dat mai sus. multumesc .

Subiecte Similare

1. Astrograma arata daca voi avea un copil?
    De arual in forum Astrologie
    Replici: 13
    Ultimul post: 03 dec 2012, 13:06
  2. Am nevoie de ajutor si nu am stiut unde sa postez
    De lyayunna in forum Alte stiinte spirituale
    Replici: 8
    Ultimul post: 27 dec 2011, 22:42
  3. De ce a fost, este si cat va fi nevoie de sfinti?
    De Ion Furtuna in forum Sfinti romani
    Replici: 154
    Ultimul post: 25 oct 2011, 18:42
  4. In curand o sa avem puse pe site Carti
    De Santamia in forum Medicina naturista
    Replici: 14
    Ultimul post: 07 nov 2006, 00:29

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile