Pagina 1 din 15 123456711 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 221
Like Tree3Likes

Subiect: relatii parinti-copii-bunici

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit relatii parinti-copii-bunici

Relatia mea cu parintii mei a fost destul de vaga si sa zic conflictuala.
    Eu m-am nascut fata,ceea ce i-a dezamagit profund pe ai mei,tatal meu considera rusinos sa ai fata.Mama mea a fost suparata ca l-a dezamagit pe tata,iar eu am fost "o povara ".Asa am si ramas.Datorita complexului de inferioritate,ca povara proasta si urita,am devenit perfectionista,am vrut mereu sa demonstrez ca nu-i asa.Din pacate,orice realizare a mea ajunsesem s-o minimalizez chiar eu si sa nu ma bucur de ea.In liceu aveam perioade cind invatam bine sau deloc.Nu aveam incredere in mine deloc.Oricit invatam,nu credeam ca pot retine ceva.Am fost invatata ca nu mi se cuvine nimic,si ca cel mai bun lucru este ca la 18 ani sa-mi iau talpasita,sa-mi cumpar casa(cu ce bani?) si sa-mi gasesc "stapin " (sot).
    Cei mai buni prieteni ai mei au fost cartile.La 7 ani am citit primul roman: Singur pe lume,de H.Malot.Eu eram "singur pe lume".De atunci citesc cu nesat oriceroza,poezie,istorie.Eu crescind "la intimplare " ,sint doar opera mea .Ceea ce sint,sint doar opera mea.Asta nu-nseamna ca n-am suferit ca n-am avut si eu parinti cum vedeam la alti copii,sa ma iubeasca,sa fie linga mine.
    Sa nu-mi spuna "te-am hranit din obligatie" .Dar cu iubirea cum ramine?
    Relatia cu parintii mei s-a rupt acum 5 ani,nu i-am mai vazut.Singurul semn a fost de la fisc ca nu e platit impozitul la masina pe care le-am dat-o.

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: relatii parinti-copii-bunici

Citat Citat din cris
    Relatia mea cu parintii mei a fost ...
    Ceea ce relatati este destul de trist, dar destul de des intalnit. Am intalnit extrem de putini oameni care sa spuna ca in copilarie si adolescenta nu au avut nici o trauma afectiv-sentimentala legata de parinti.

Sentimentul de singuratate si insingurare l-am intalnit adesea si l-am simtit si eu pana la un moment dat (nu permanent, ci din cand in cand). Chiar vehiculam ceva de genul: "Ne nastem singuri, murim singuri, iar intre timp ne sprijinim unii de altii intre cele doua extreme: unii te sprijina in pumni, iar altii se sprijina urcandu-ti-se in carca!" De cand am facut cursurile de inforenergetica, am realizat ca Dumnezeu este mereu cu noi, atat in exterior cat si in interior si din punctul asta de vedere, la mine lucrurile s-au schimbat.

Revenind la subiect, totusi parintii sunt poarta prin care venim in lumea aceasta. Pana sa deveniti parinte era o situatie, acum, de cand sunteti parinte este o alta situatie. Cred ca macar o parte din trauma suferita in copilarie ati putea s-o anihilati incercand sa retraiti anumite momente si sa stergeti de acolo algoritmii si informatiile pe care le-ati fixat acolo, si care vad ca functioneaza inca si va afecteaza. Altfel exista riscul ca ele sa se transmita urmasilor. Si cred ca o cale ar putea fi sa lasati macar o portita, daca acum nu se poate mai mult, de reconciliere, chiar daca asta inseamna sa lasati de la dumneavoastra. Apropo, parintii dumneavoastra stiu ca au un nepot? Adica, pana la urma un baiat.

Exista un american Newton, doctor in psihologie, care a scris o carte (3 vol) "Viata dintre vieti". Aici descrie relatarile unor subiecti umani care au fost supusi la regresii temporale prin hipnoza, regresia mergand la timpul dinaintea conceptiei. Relatarile cuprind o gama larga de informatii, dar pentru situatia de fata cred ca cea mai importanta este aceea ca atunci cand vrem sa venim la viata cu trup, ne alegem singuri parintii, trupul si scenariul de viata, in functie de misiunea noastra in viata cu trup. Adica, nimic nu este intamplator.

Se intampla adesea ca reactia la un context nefavorabil sa fie una adversa: daca mi s-a intamplat ceva neplacut, ma straduiesc ca sa nu provoc acelasi lucru la altii ("Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face"). De la mine se vede ca puteti simti compasiune pentru cei pe care-i percepeti ca fiind in suferinta, pentru ca ati fi vrut ca si dumneavoastra sa fi primit un ajutor atunci cand ati suferit, dar in acelasi timp parca ati avea ceva cu cei care par ca nu au avut mari probleme. S-ar putea sa ma insel, dar pe baza "datelor" de pana acum cam asta vad.

Va intrebati unde este iubirea?
    Iubirea care intradevar conteaza este peste tot. Spuneti ca cei mai buni prieteni au fost cartile. Si eu m-am imprietenit cu ele si pastram relatia. Ma mir ca de la acesti prieteni n-ati aflat inca despre relatia de iubire dintre barbat si femeie, care poate sa-i implineasca pe amandoi? Despre sot vad ca vorbiti ca despre "stapan" pe care vi l-ati ales ca sa scapati de parinti. Si probabil ca iubire este chiar daca utilizati astfel de termeni. Nu cred ca ati anulat in totalitate exemplul de iubire intre soti pe care vi l-a dat mama (care-si iubea sotul atat de tare incat nu si-a mai iubit fata). Imi place sa cred ca dumneavoastra ati urmat exemplul, dar fara exagerarea care adus durere. Si iubire exista si fata de copilul dumneavoastra. Iubire exista si fata de oameni in suferinta. Si ar fi si mai multa cand veti reusi sa deblocati iubirea prinsa in trecut.

Spuneti ca sunteti opera dumneavoastra. Sa va spun un secret: fiecare om este intr-un anumit sens opera sa. Adica, fara efort, fara incercari, fara experiente (reusite sau esuate) nu se poate realiza nimic. Ajutorul din exterior ne poate micsora durerea de cap, dar de dat cu capul tot trebuie sa ne dam.

Ce nu spuneti este daca sunteti, acum, multumita de opera dumneavoastra.

Desi m-am lungit mult la clapaceala, va mai spun un secret: desi ati avut o contributie serioasa la formarea dumneavoastra, sa fiti dumneavoastra sanatoasa, de cat ajutor dinafara ati primit. Ca nu ati aflat sau constientizat inca, nu-i nimic, o sa aflati si o sa constientizati.

PS Pentru cei interesati de studiile efectuate prin regresie temporala prin hipnoza se gasesc in formatii in cartile editate de CARTEA DAARH Publishing House, autor Michael Newton, titluri:
    "Destinul sufletelor", "Calatoria sufletelor" si "Viata dintre vieti", editate in romaneste 2005-2006.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Va multumesc ptr gindurile bune.
    Eu am relatat pe scurt povestea,dar ea este lunga,intinsa pe 31 de ani.Viata mea este un sir de intimplari surprinzatoare.
    Eu imi iubesc parintii si i-am iertat.De aceea pot discuta despre asta.Ceea ce am scris sus sint bucatele cind m-am intors in timp si am scris ce gindeam atunci.
    Parintii mei stiu ca au un nepot,mama mi-a propus chiar sa divortez ca-mi creste ea copilul.(contra bani,evident)
    Sotul meu este cel mai bun prieten al meu,dar "stapin "gindea mama mea.(nu eu )Si eu m-am gindit la hipnoza,dar eu am deja amintiri de la 6-8 luni,precum si amintiri din alte vieti.Sa zic nu sint asa interesata de ce-a fost,trecutul este uitat,iertat si invaluit in lumina si iubire.
    Eu ajut fiintele in suferinta si-mi doresc sa le ajut.Eu iubesc creatia.
    Cind am suferit am primit intotdeauna ajutor,adesea in situatii fara iesire.(de ex cind am ramas in granita Polonia-Cehia fara un ban,si zapada era pina la briu,mi-a dat un calugar bani de tren,mincare si haine,vreo 80 de USD.Mi-a spus: eu te ajut,tu ajuti mai departe)
    Nu stiu de ce credeti ca n-am aflat de relatia de iubire barbat-femeie.Eu m-am casatorit la 31 de ani exact din iubire,nu ca sa scap de ai mei.Ai mei au scapat ei de mine,m-au dat afara din casa la 19 ani.Si mama mea nu si-a iubit sotul,s-a maritat cu el ptr ca "era frumos ".Dar dupa ce m-a facut pe mine,tata i-a-ntors spatele de tot .
    Sint foarte multumita de opera mea,dar "construiesc " la ea in continuare.Cu mult ajutor si iubire de "sus " .
    Stiu cit ajutor primesc ,tot ajutorul.
    Ma bucur ca v-au ajutat cursurile de infoenergetica,eu nu cunosc nimic despre acestea.Si voi citi si cartile mentionate de dvs.
    Multumesc inca odata.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din cris
    trecutul este uitat,iertat si invaluit in lumina si iubire.
    Iertarea este deplina numai atunci cand si uitarea este deplina.
    Nu stiu de ce credeti ca n-am aflat de relatia de iubire barbat-femeie.
    Pentru ceea ce era scris si in mailul anterior dar si prin alte postari ale dumneavoastra.
    E drept ca modalitatea de comunicare prin intermediul forumului poate conduce uneori si la situatii de genul acesta, generate de incompletitudinea informatiilor. Pentru cei foarte pretentiosi solutia este simpla: "nu expun si nu ma expun!" Pentru mine este simpla: caut sa explic cat mai bine in conditiile date, iar cand gresesc imi cer iertare.

Despre inforenergetica puteti afla cel mai bine daca urmati cursurile de baza 1-2-3. Va spun un mic secret: sunt cele mai ieftine dintre toate cursurile cu caracter spiritual iar dupa parerea mea si cele mai bune si mai ales complete.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Multumesc inca odata.
    Cit despre discutia pe forum,sigur ca este incomleta,mai ales cele spuse in gluma pot fi interpretabile.
    De aceea am si zis ca prefer sa stiu virsta si ocupatia cuiva,sa nu ma trezesc ca dau sfaturi unui medic!
    Sint si multi oameni pretentiosi,evident.Eu nu sint nicicum,doar exist.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din cris
    ... cele spuse in gluma pot fi interpretabile.
    Evident, depinde insa de subiectele abordate in gluma. Ca uneori glumele sunt ceva de rasu-plansu sau haz de necaz.

De aceea am si zis ca prefer sa stiu virsta si ocupatia cuiva,sa nu ma trezesc ca dau sfaturi unui medic!
    Sfaturi este cam mult, dar daca este vorba de sugestii, se schimba total perspectiva. Cine este deschis accepta ca pot fi si alte puncte de vedere si ca unele din ele pot fi interesante, daca nu utile.

Sint si multi oameni pretentiosi,evident.Eu nu sint nicicum,doar exist.
    Existenta este unul din misterele lumii. Iar faptul ca sunteti constienta de asta, mie mi se pare deosebit.
    [qoute]Probabil ca ;la cursuri de infoenergetica as intelege mai bine anumite fenomene,de exemplu cum sa opresc timpul in mod voit,sau cum sa-l fac sa se dilate.[/quote]
    Ca veti intelege mai multe si mai bine este neindoielnic. In ce priveste subiectul punctual cu timpul veti putea sa-l abordati mai bine. Cand am sa am mai mult timp am sa revin asupra perceptiei individuale a timpului.

Pina acum am oprit timpul (si ceasurile ) doar in stare de stres ca n-am timp.
    Ei da, asta inseamna potente si initiere. Uite ca este si stresul bun la ceva. Opritul ceasurilor, daca chiar asta asa a fost, inseamna experiment de telekinezie reusit.

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Citisem cum ca indif.ca suntem sau nu iubiti de catre parinti, indif.ca am avut o copilarie frumoasa sau trista si plina de amintiri dureroase, primim pe merit.Si spun cu oarecare tristete ca si eu ma alatur pe lista celor privati de iubire in copilarie.Am scris de iubire, de manifestarea iubirii, nu de atentii, jucarii sau tot ce era mai bun candva.

Ah...si acum, in momente de cumpana ma surprind tanjind dupa dragostea materna de care am fost privata inca din primele luni de viata, dar....nu oare eu am ales familia in care aveam sa ma dezvolt, in care aveam sa invat prin suferinta unele lectii pe care mai mult ca sigur eram datoare sa le invat?

Se pare ca in mare parte noi platim greselile bunicilor nostri, in mai mica masura pe ale parinilor nostri, iar de ale noatre, proprii si personale...nu numai ca le platim, dar din pacate cam sporim numarul pacatelor.

Uneori, de pilda acum, as vrea sa ma scutur asa de tare de radacinile care ma leaga de parinti, dar asta numai gandindu-ma la defectele pe care le-am dobandit odata cu restul.Stiu ca nu e posibil, si si mai mult, constientizez faptul ca nu ar fi sanatos pt.evolutia mea, caci atunci, unde ar mai fi lupta mea in viata aceasta?

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Etienne,Eu nu cred ca ai de dus o lupta in viata.Sau numita "lupta" este doar o cale de evolutie spirituala.Lasa lucrurile sa curga in viata ta,incearca sa nu te incrincenezi in evenimente,ia-le asa cum sint.
    Daca privesti cu iubire si iertare PE TOATA LUMEA,te vei vedea pe tine in toti si vei avea o alta constienta a evenimentelor.
    Cit despre pacatele altora,daca mergi pe calea iubirii si iertarii,ai oprit evolutia cauzei si efectului.Vremurile acestea sint mai permisive spiritual,desi nu par.
    Cit priveste "defectele" ,tu ti le-ai asumat ,tu esti cauza,nu parintii,nu D-zeu.Nici nu sint defecte,ti se pare,incearca sa nu te judeci singura.
    Incearca sa te iubesti si sa te ierti.Sa lasi orgoliul deoparte.(si aceasta afirmatie este o forma de orgoliu-"eu am defecte " ).

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din cris
    Ma bucur sincer ca nu mi-ati luat in deridere postarea cu timpul.
    Iata ca astfel si experimentul cu timpul capata un nume:telekinezie.
    La opritul timpului l-am stresat pe sotul meu,plus ca am oprit 3 ceasuri in casa.Am reusit sa opresc si ploaia,dar in fenomene nu prea ma bag,consider ca nu e bine.
    Ps: ploaia am trimis-o-n alta parte.
    Cum sa nu iau in serios? M-am confruntat intr-o vreme cu subiectul acesta la calculatoare, care asa din senin se blocau sau se resetau. Totdeauna la persoane stresate. A trebuit sa stau de vorba cu persoanele respective, sa le explic cum sta treaba si ca decat sa-si piarda munca si sa fie si mai stresate, mai bine se calmeaza, schimba viziunea asupra vietii, le-am vorbit despre solutiile simple (pe care deja le stiau, dar nu prea le aplicau) si la indemana. Unii au incercat si nu li s-a mai intamplat. Ceilalti, care nu au luat inseama, au ajuns si ei sa faca, dupa ce au vazut la ceilalti ca daca aplica, nu se mai intampla nimic.
    Telekinezie poarta numele faptul ca ati oprit ceasurile. Restul, este altceva.
    Spuneti ca ati oprit ploaia si ca ati trimis-o in alta parte. Pai asa ceva parca faceau si solomonarii si este un topic pe subiectul asta ca si cu telekinezia.
    V-as propune, daca doriti, sa detaliati un pic acolo experientele dumneavoastra. Nu de alta dar s-ar putea sa ne trezim apostrofati de off topic (si pe buna dreptate). Sau sa se creada ca sunt povesti de adormit copiii.

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

CRIS cum faci aceste experiente cu ploaia, ce faci pentru asta, si eu stiu ceva de optit furtunile si alte fenomene meteorologiice nocive, ploaia simpla nu este bine sa o opresti decat daca este in exces si atunci cu precautiuni, pentru ca chiar daca apar inundatii pentru unii oameni acestea sunt necesare pentru "spalarea pacatelor"
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Ca sa revenim mai in topic va propun sa vizitati linkul:

http://marketing.trei.ro/funny/displ...?album=5&pos=1

si sa rezolvati un test pe care prescolarii l-au trecut.
    Eu recunosc ca nu.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Etienne
    Se pare ca in mare parte noi platim greselile bunicilor nostri, in mai mica masura pe ale parinilor nostri, iar de ale noatre, proprii si personale...nu numai ca le platim, dar din pacate cam sporim numarul pacatelor.

Uneori, de pilda acum, as vrea sa ma scutur asa de tare de radacinile care ma leaga de parinti, dar asta numai gandindu-ma la defectele pe care le-am dobandit odata cu restul.Stiu ca nu e posibil, si si mai mult, constientizez faptul ca nu ar fi sanatos pt.evolutia mea, caci atunci, unde ar mai fi lupta mea in viata aceasta?
    Nu stiu de unde ati luat asemenea informatii, dar cel putin in cazul dumneavoastra ele va fac rau.
    A dori sa va rupeti "radacinile" este echivalent cu a declara trupului dumneavoastra ca nu va place de el, pentru ca el contine genele de la toti cei familia dumneavoastra. In acelasi timp, se pare ca nici nu-i oferiti o alternativa viabila pentru el. Asa cum mentiona userul cris intr-o interventie, trupul dumneavoastra asculta de comenzile mintii dumneavoastra. Si cand dumneavoastra va suparati pe bunici si parinti, trupul dumneavoastra este in deruta si apar suferintele fizice. Simte lipsa iubirii dumneavoastra.
    Un alt aspect este acela ca acelasi semnal il transmiteti si fiului dumneavoastra prin dragostea de mama pe care o manifestati fata de el. Este ca si cum i-ati spune ca o jumatate din el nu este bun. Si, dupa cum scrieti in acest forum, apar si aici probleme de sanatate.
    Deja cris v-a spus ce sa faceti. Poate, totusi, gasiti o modalitate sa faceti pace. Cu toata lumea!

Ei, da! Asta lupta adevarata!

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Etienne,dar ce defecte ai dobindit de la parinti?
    Nu m-ai vazut pe mine,am un spate lat...
    Defectele fizice se mai corecteaza si la chirurgie estetica,eu de ex,mi-am facut operatie estetica la nas.Nu-mi placea.

Cu parintii poti sa nu ai nici o relatie,daca vrei,dar nu faci decit sa dezvolti o suferinta inutila.
    Evenimentele in viata vin si trec,curg ca si apa.Daca opresti apa,odata tot vine peste tine.
    Mie parintii mei mi-au spus tot timpul ca sint urita si proasta,dar realitatea este ca sint frumoasa si desteapta .Ori cine nu vede realitatea si e orb,e fix problema lui,la ce sa-mi fac eu probleme?
    Daca te scufunzi in nefericire,devii mai altfel?Vei uita de cei dragi,atita tot.Vei uita sa zimbesti,sa iubesti,te vei alimenta cu probleme inchipuite.
    In viata ni se da doar ziua de azi,atit.Nu uita sa te bucuri de ea,lasa grijile ptr la anul.

Nicoleta este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    154

Implicit

Este o poveste despre un print care era f hidos la fata si a chemat diversi vraci sa gaseeasca o solutie pentru problema lui, dar doar unul a gasit o solutie si aceea de a i pune o masca frumoasa, dar ia spus si o conditie si anume ca daca vrea ca masca sa ramana trebuie sa faca doar foapte bune sa gandeasca si sa vorbeasca frumos etc, la prima abatere va pierde masca. Si printul nostru a respectat aceste indicatii cu sfintenie, dar la un moment dat din motivatii pe care le-am uitat a ramas fara masca si a fost o surpriza f mare, ca chipul lui hidos se trasformase intre timp intr-un chip angelic. Nu imi aduc aminte bine povestea dar ideeea este ca daca manifesti entitatile divine in timp vei capata si caracterstici fizice pe masura
    bucataria vesela likes this.

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Citat Citat din cris
    Etienne,dar ce defecte ai dobindit de la parinti?
    Nu m-ai vazut pe mine,am un spate lat...
    Ce-am dobandit de la parinti?Un spirt foarte critic, un oki foarte exigent, un stil de viata perfectinist, o sensibilitate exagerata pana la extrem mascata de accese de agresivitate (manifestata sub multe forme), lasitate in uenle privinte...Off...are mai fi multe de spus...de fapt, jumatate am preluat de la parinti, jumatate am preluat de la restul neamului, infid de linie (materna, paterna).

Dar nu stiu de ce s-a interpretat asa ca si cand ar fi o tragedie.Am spus numia ca uneori mi-as dori ca unele lucruri sa nu le fi preluat.Nu prea vad tragicul situatiei.E ca si cand ti-ai fi dorit ca aseara sa nu fi plouat pt.ca aveai o mare intalnnire romanticx ain aer liber.Atata tot.

Per ansamblu, am ajuns sa fiu multumita de multe aspecte ale vietii mele.De-a lungul timpului am invatat sa ma autoanalizez atat de bine (atat pe mine cat si sa analizez pe cei din jur, in special rudele) iar asta m-a ajutat foarte mult.

Pagina 1 din 15 123456711 ... UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. literatura pt parinti
    De Larisa in forum Literatura
    Replici: 34
    Ultimul post: 30 ian 2009, 18:36
  2. Replici: 2
    Ultimul post: 25 dec 2008, 10:15
  3. Alergiile la copii
    De Etienne in forum Sfaturi si sugesii. Ajutor terapeutic
    Replici: 4
    Ultimul post: 12 dec 2007, 11:38