Pagina 7 din 15 PrimulPrimul 12345678910111213 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 91 la 105 din 221
Like Tree3Likes

Subiect: relatii parinti-copii-bunici

ela
    ela este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    35

Implicit

Multumesc pentru sugestii!

Pana acum ceva timp stiam ca parintii si rudele nu ti-i alegi, destul de recent am aflat ca parintii ni-i alegem noi. Am avut dintotdeauna convingerea ca toate sunt niste lectii pentru mine, dar nu am stiut ca, intr-un fel, am ales eu asta. De ce? Sper sa aflu cat mai curand.

Iar cand spuneam Tatal nostru, la partea cu " si ne iarta noua greselile noastre, asa cum iertam si noi gresitilor nostri" simteam teama: teama de neputinta mea de a ierta, iar pentru neputinta asta, nici Dumnezeu nu ma va ierta pe mine. Si ma intrebam: cum se face ca Dumnezeu conditioneaza actul iertarii greselilor noastre de puterea noastra de a ierta pe semenii nostri? Pana nu demult cand am vazut un interviu cu un preot si m-am luminat . Sensul nu era cel la care ma gandisem eu, Dumnezeu nu conditioneaza, ci, asa cum El ne iarta noua greselile noastre sa iertam si noi grestitlor nostri. El ne da exemplu, asa cum parintii isi educa cel mai bine copiii prin puterea exemplului!

Sigur ca respect este mai putin decat iubire dl. Furtuna, intrebarea mea era daca pot sa-l iubesc si daca nu-l respect. Pt ca in general iubim ceea ce si respectam. Nu e neaparat si invers valabil, ce respectam sa si iubim. Si din pacate nu mai am respect pt el. De iertat l-am iertat partial, mai am de lucru, dar ma straduiesc. Stiu ca suna contabiliceste si poate nu e metoda cea buna, sa iert pe bucatele, insa, asa cum spuneam, ma straduiesc
    Am o perioada incarcata cu multe lectii si incerc si eu sa iau nota buna la toate

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Draga Ela,spiritele evolueaza si se perfectioneaza prin ceea ce este perceput ca suferinta.
    Culpabilitatea pe care ti-a indus-o mama ta este inechitabila,incearca sa scapi de acest sentiment de vinovatie inutila,sa te eliberezi prin ...iertare.Parintii tai..."iarta-i Doamne.ca nu stiu ce fac"
    Crist a spus: "cine nu-si uraste mama si tatal nu ma poate urma" -evident nu e vorba sa-i urasti,este accentuarea faptului ca nici o fiinta nu trebuie pusa deasupra alteia ,toti oamenii sint frati.
    Iubeste oamenii egal si nu te interesa de faptele lor.Nu te interesa de ziua de ieri,ci construieste azi ptr miine.
    Este posibil ca si tu,cindva,sa fi facut cuiva ce ti-au facut ai tai.Judecindu-i pe ei,te judeci pe tine.Iertindu-i pe ei,te ierti pe tine.
    Omul are doar rezultatele faptelor sale.
    Iertind,iubind,esti in acord cu divinitatea care este iubire si armonie,cai noi si armonioase ti se vor deschide.Nu scrie nicaieri ca drumul este usor.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit

Crist a spus: "cine nu-si uraste mama si tatal nu ma poate urma"
    Nu a fost cuvantul "urasti" si "lasa" dupa cum imi amintesc eu

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Sincer,nu sint sigura 100%,dar cred ca apare in ambele forme totusi expresia-daca n-o fi chiar corupere prin traducere-dar esenta este ce spui tu.
    Si mai e ceva,unele spirite se-nvirt in cercul acelorasi fapte ,nu inteleg,nu constientizeaza nimic orbiti poate si de orgoliu-aici e musai sa fie iertati-ca cineva sa scape de ei.Altfel,in loc ca cineva sa scape de datornici,ii tiriie dupa el neiertindu-i,uneori datornicii nu-si platesc datoriile,ci tot acumuleaza.

ela
    Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    35

Implicit

Cred ca iertarea si iubirea sunt solutiile, dar cum se traduc acestea in practica? Ca de la distanta mi-e usor sa nu am resentimente, sa iert, dar cand interactionez iar si ma cicaleste maica-mea, sau taica-meu emite vreo minciuna, ma apuca nervii si nu stiu cum sa plec/ inchei conversatia mai repede iar asta e interpretat ca nu sunt o fiica buna, nu-i respect pt ca nu dovedesc ascultare, ca doar ei imi vor doar binele, etc......vor probabil sa fiu o fiica iubitoare si calda, iar eu nu pot, mai ales in aceasta perioada in care pe langa problemele legate de trecut, mai e si casnicia si job-ul - iar culpablitate si frustrare.
    S-au adunat toate, macar sa stiu o treaba
    Sunt destul de confuza in perioada asta de reevaluare a "hartilor", atat in plan personal cat si profesional.
    Va multumesc mult pentru comentarii, m-au ajutat!

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

zise ea plingind,adica eu.
    Scuze,Ela.
    Asculta-ma,si eu am trecut prin de-astea,si nu vei avea pace si liniste.Multe spirite traiesc doar in trecut,iar tu vrei sa imbini totul armonios.Rupe-te!Alege!
    Iti dau un exemplu:biserica catolica pierde adepti datorita nchizitiei,ori inchizitia si crimele au incetat de mult.
    Nu face din azi un ieri si din miine un ieri.
    Iertare e simpla:iarta-te pe tine ca nu esti cea care au pretentia altii sa fii.
    Iar iubirea...este egala,si tiganul cersetor este aproapele tau,desi te-njura ca nu-i dai nimic.
    "Cinsteste-i pe parintii tai" inseamna sa-i cinstesti pe cei care te-au facut dupa chipul si asemanarea lor,nu pe entitatile numite mama si tata pe certificatul de nastere,ei sint doar fratii tai umani.

ela
    Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    35

Implicit

Asta incerc sa fac, de aceea am intrerupt relatiile cu taica-meu, in ideea ca daca indepartez cauza( una macar), o sa-mi fie mai usor sa "lucrez" cu efectele. Dar cu maica-mea am o problema, e singura, nu are prieteni, nu stie absolut deloc sa comunice, traieste in trecut - asta pe scurt. Ma iubeste in felul ei egoist, si are nevoie de mine, dar nu reusim deloc sa comunicam pt ca eu vreau sa ma desprind de ce a fost iar ea e cu privirile inapoi, se agata de lucruri neimportante, refuza sa se bucure de viata, de aceea mi-e greu sa lupt cu toate astea, pt ca, evident, de trecut nu m-am desprins nici eu total. Si degeaba am incercat sa-i explic ca nu intelege! Se complace intr-o nefericire autointretinuta, in a vedea doar lucrurile negative din viata, si functioneaza pe principiul "cine nu e cu mine e impotriva mea" si tot ce sa intampla rau nu e din vina ei ci a altora( aici seamana cu taica-meu). Iar eu am visat ca dupa ce va divorta si se vor linisti lucrurile va fi o armonie cum numai in povesti gasesti ! Vreau sa o ajut, dar ma simt ca salvatorul de vrea sa salveze pe cineva care vrea sa se innece( chiar daca inconstient) si e tras si el la fund. Pe de alta parte ma gandesc ca exista o cale de comunicare, dar nu am gasit-o inca. Orice problema are o solutie!

Stii care e pacatul meu( unul din ele )? Ca intotdeauna am visat sa schimb lumea, oamenii, si inca mai fac asta, nu m-am lecuit complet. Oricum, mai nou merg la un psiholog si sper sa ma ajute sa ma lecuiesc si de asta , sa ma schimb eu mai intai, ca-i mai profitabil.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Draga Ela,nu cumva sintem surori?
    Mama ta te iubeste in felul ei egoist-adica nu te iubeste deloc,caci nu se iubeste pe sine,ceea ce este o conditie implicitariveste oamenii care se iubesc pe sine ce capacitate de daruire si intelegere au.(fata de ceilalti,priviti ca un sine)
    Si eu visez sa salvez lumea(acum doar asa,ideatic),si ma aleg cu picioare in spate in spiritul traditiei;asculta:totul este o miscare continua,ceea ce sta pe loc,e impietrit/.90 % din oamenii din jurul tau sint impietriti,nu risca sa devii stana yourself/Tu nu vezi ca oamenii nu fac decit copy/paste,ca lumea nu gindeste si e o amorteala continua?Nu vezi ca oamenii sint morti?
    Nu vezi,ca discutind cu mama ta,neincetat revii la un trecut care nu mai e actual si nu te intereseaza?

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Draga Ela,nu cumva sintem surori?
    Mama ta te iubeste in felul ei egoist-adica nu te iubeste deloc,caci nu se iubeste pe sine,ceea ce este o conditie implicitariveste oamenii care se iubesc pe sine ce capacitate de daruire si intelegere au.(fata de ceilalti,priviti ca un sine)
    Si eu visez sa salvez lumea(acum doar asa,ideatic),si ma aleg cu picioare in spate in spiritul traditiei;asculta:totul este o miscare continua,ceea ce sta pe loc,e impietrit/.90 % din oamenii din jurul tau sint impietriti,nu risca sa devii stana yourself/Tu nu vezi ca oamenii nu fac decit copy/paste,ca lumea nu gindeste si e o amorteala continua?Nu vezi ca oamenii sint morti?
    Nu vezi,ca discutind cu mama ta,neincetat revii la un trecut care nu mai e actual si nu te intereseaza?Alege!

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Mama mea zicea asa:eu nu m-am iubit pe mine ca sa ma sacrific ptr voi.

ela
    Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    35

Implicit

Totusi, cum vine asta, ca trebuie sa-ti iubesti aproapele, chiar tiganul ala de te injura daca nu-i dai ceva bani, dar pe parinti iti vine sa-i tii departe?( vorbesc in numele meu, sa nu fiu inteleasa gresit). Sa aleg intre ea si mine? Daca ma aleg pe mine, nu sunt mai egoista decat parintii mei? Ma framant si eu, in scris acum. Am auzit si eu de astea, de sacrificii pentru noi, multime.

O prietena a fost la parintele Iustin Parvu de la manastirea Petru Voda, si s-a plans ca uraste pe cineva care i-a facut un mare rau, ei si familiei, si sufera din cauza asta. I-a cerut un sfat. Parintele i-a povestit atunci cum dupa multi ani de la iesirea din inchisoare, a venit la manastire cel care l-a bagat acolo, si care dupa ce-si incheiase "stagiul"( 8 ani parca), inainte de eliberare, l-a chemat si intrebat daca va mai repeta "greselile" pt care fusese inchis - propovaduirea credintei in Hristos. Raspunsul a fost afirmativ iar respectivul i-a spus: na, mai stai 4 ani aici, poate iti vin mintile la cap. Iar atunci cand a venit la manastire, parintele l-a pus la masa, i-a dat apa si un fagure de miere si a stat de vorba cu el. Asta apropos de iertare si iubire, ca mie mi s-a parut mare lucru sa-l omenesti pe cel de te-a chinuit atatia ani, si cu bonus.

Din pacate ai mare dreptate ca oamenii sunt impietriti, agatati de lucruri inutile, facile, morti mi se pare dur si...eu sunt totusi optimista, ma gandesc ca or sa se trezeasca, unii macar( daca mai renunta la televizor
    "Minunata lume noua" - Aldous Huxley - o radiografie uimitor de precisa a societatii zilelor noastre, dar scrisa in anii 30! Mie mi se oprea respiratia cand citeam. Oricum, mi-am revenit! Dar ma intreb incotro duce nebunia asta!? Se poate face ceva?

ela
    Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    35

Implicit

Cris, am vazut ca ai schimbat motto-ul( sper ca-i zic bine) cu " daca mult ti se da, mult ti se va cere" si ai adaugat "daca adevarul nu e cu Isus, eu merg cu Isus". Cum poti sa-ti dai seama cat de mult ti s-a dat, cati talanti ai?

oradeauravietii Avatar
    oradeauravietii este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    148

Implicit

Draga Ela, iertarea nostra si a celor care ne-au limitat si ingradit prin greseli neintentionate sau voite nu se face peste noapte.! Procesul iertarii noastre si a a aproapelui este lung, este complex, mai alea in familie, unde aluatul este vartos si mai ales ca a trecut mult timp si s-au adunat frustrari si nemultumiri, obiceiuri emotinale si mentale gresite.
    Iertarea nu inseamna sa ca nu mai ai sentimente negative. Este mult mai mult. E normal ca pentru inceput, pana prinzi puteri sufletesti , le antrenezi si apoi le folosesti in viata de zi cu zi si realizezi ca este o lupta in lumea nevazuta, sa te indepartezi in planul fizic de cei pe care ii percepi deocamdata ca si agresori sau exemple negative!
    Un om ce vrea sa faca o munca duhovniceasca constanta de crestere, multumeste pentru incercarile ivite si vede in aceasta o dovada a Iubirii lui Dumnezeu, care nu te uita si te pune la munca cea buna si de folos sufletului tau!
    Schimbarea lumii, incepe cu schimbarea noastra interioara , a microcosmosului noastru launtric, a modului cum percepem si gandim, cum domolim valurile si furtunile emotiilor si sentimentelor care ne asalteaza si dorintelor neimplinite.
    Omului cu ego , ii este aproape imposibil sa ierte! De aceea e necesar sa constientizam necesitatea invocarii ajutorului Duhului Sfant si a Domnului Iisus Hristos , a Maicutei Domnului pentru a face pasii mici , dar constanti si a ne exprima vointa de a parcurge Calea , dar a ne marturisi si neputinta !
    Ea presupune intelegerea ta si a celuilalt , a conditiilor care l-au adus la situatia greselii si a faptului ca singur nu poate! Ea presupune si cunoastere autentica de sine, a recunoaste cum reactionam in conditii de stress, de neindreptatire si de pretentii din partea celorlalti si de ce nu si ale nostre!
    Eu trebuie sa vreau din proprie intiativa si sa cer Domnului ajutor in aceasta munca de iertare a mea si a celuilalt, dar nejudecand , ci doar numind corect problema mea, care tine de sufletul meu.
    Asta inseamna sa renunt la ego si sa imi exprim vrerea si sa fac cele necesare, la inceput in rugaciune si apoi, cu multa rabdare, diplomatie si blandete ferma si cu vorba si cu fapta. CAci daruirea cea buna este din ceea ce am eu cel mai putin, nu din ce imi prisoseste!
    Asa se incep sa fac si sa marturisesc faptele credintei in Iisus Hristos!

Iti sugerez sa citesti si materialele publicate pe site-ul maicutei Siluana, la sectiunea "Sa ne vindecam iertand....!"-seminar on-line si de ce nu sa parcurgi acest seminar, beneficiind asa si de ajutor specializat si deosebit si de ce nu, raspunsurile maicutei de pe site. celor care au parcurs acest seminar si care pun fel de fel de intrebari (in sectiunea "Maica Siluana va raspunde):

http://www.sfintii-arhangheli.ro/seminar.php

http://www.sfintii-arhangheli.ro/intrebare.php?iid=425
    http://www.sfintii-arhangheli.ro/intrebare.php?iid=424
    http://www.sfintii-arhangheli.ro/intrebare.php?iid=398

http://www.ortodoxmedia.com/autor.php?autor=25

Multa rabdare cu tine , cu cei din jur si vointa cea buna de a reusi . Aceasta ar fi una din faptele credintei tale care uite , a venit timpul sa o lucrezi si sa o marturisesti!

Ar mai fi, cartea parintelui Savatie Bastavoi- A iubi, inseamna a ierta - care cuprinde un ciclu de conferinte, care in mare parte se pot descarca de pe Ortodox media:
    http://www.ortodoxmedia.com/autor.php?autor=30 si altele.
    Succes, rabdare si puterea de a merge pe Calea Adevarului, iertarii si a iubirii , spre Viata!

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Hm...Ela,buna observatie cu citatele.Primul citat eu il consider aproape de mine,al 2-lea este al nu stiu carui om canonizat sfint,citat pe care eu il percep ca necunoastere.
    Sa revin,din punctul meu de vedere,tiganul si ceilalti oameni sint pe aceeasi treapta (inclusiv parintii)Ptr ca toti sintem frati,in fata divinitatii.
    Prima porunca a lui Isus este sa-l iubesti pe D-zeu ,a doua sa te iubesti pe tine insuti.Dar cine esti tu insuti?Era si un banc pe tema asta,cu ...eu sint fiica parintilor mei,sint mama copiilor mei ,sint...etc
    Eu zic sa incerci un exercitiu:intreaba-te cine esti,pina obtii un raspuns,pina te plictisesti.Un dialog tu cu tine:cine sint? O sa zici,sint Ela.Dar nu esti Ela, ptr ca Ela-i un nume,tu nu esti un nume.Continua pina cind un raspuns va straluci in fiinta ta.
    Privind oamenii din jur,rude etc,trebuie sa intelegi ca manifestarile lor sint in totalitate datorita faptului ca sint incastrati intr-un tipar de care nici nu sint constienti,tipar pe care trebuie sa-l impuna altora asa cum le-a fost impus si lor.
    Cunosc tiparul cu alegerea intre mine si mama-e vechi.Nu ai ce alege,tu ai viata ta si mama ta pe a ei.Nu poti fii altcineva,dar mentalitatile trecute(comuniste) cereau sa fii oricine,numai tu insuti sa nu fii.
    Nu e vorba de egoism,asa poti inceta sa maninci din cauza ca 24 mii de oameni mor zilnic de foame.Tu,care maninci,te poti considera egoista.
    Incearca sa iubesti orice om fara sa-i satisfaci pretentiile,n-are legatura.Daca satisfaci pe altul in detrimentul tau,vei inmagazina frustrari si-ti vei schimba viata in rau,inclusiv te vei imbolnavi.
    Porunca a iubi pe aproapele tau neconditionat nu inseamna sa faci ce zice aproapele tau.Libertatea la propriile alegeri nu inseamna egoism,ci dreptul la viata.
    Multi parinti considera ca proprii copii sint niste anexe amorfe la propria viata

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Privind pe parintele Iustin,acesta stia deja ca cel care l-a chinuit incepuse sa plateasca ptr faptele sale.
    Daca parintele l-ar fi urit,aceasta ura s-ar fi intors cu putere tot impotriva sa.

Cu talantii...dupa o incercare de autoanaliza,vei sti citi talanti ti s-au dat,si cum poti sa-i inmultesti.Gindeste-te,analizeaza.

Cartea nu am citit-o,dar fiecare om poate face ceva:de ex,sa lupte impotriva inechitatii.De ex,sa spuna adevarul.
    Poti incerca sa spui adevarul indiferent de situatie,spune-mi cum te simti dupa aceea.
    Este inutil sa faci matanii ,sa te rogi,daca inima ta,mintea ta si sufletul tau traiesc disparat si in promiscuitate.(in dezechilibru)
    Adevarul unifica omul.Omul in adevar este in acord cu armonia divina.
    Astfel,este posibil ca adevarul de astazi sa nu mai fie valabil miine.Nu-i nici o problema,cum totul curge si se transforma,asa e si cu gindurile.Intr-o buna zi vei trai adevaruri care nu sint ale tale,dar al caror canal vei deveni si te vei retipari pe aceste adevaruri.
    Privind actiunea de iertare,primul pas ar fi sa nu mai oscilezi,in primul rind sa nu te mai judeci( ex: "sint egoista ")Esti o fiinta minunata pe care n-o lasi sa iasa la lumina.
    Intoarce-ti privirea spre tine,uita-te-n trecut,chiar daca revazind anumite imagini vei suferi,trebuie sa constientizezi ca totul este format din trepte de evolutie,incearca sa ierti pe cei ce te-au facut sa suferi,incearca sa-i dezlegi de tine.
    Aceste excercitii cu tine insati sint grele,trebuie sa ai rabdare si incredere.Rabdarea nu-n seamna sa stai sa astepti sa pice ceva,ci inseamna sa construiesti.
    Stiu ca in teorie suna bine,dar aici intervine vointa.
    Fiecare om este asa cum se modeleaza el insusi,in interiorul sau.
    In NT daca nu gresesc,este un verset unde spune "omul sa intre in camaruta lui ascunsa sa se roage" ,defapt traducerea este incorecta,acolo spune sa intri in dulapul cu aur,este o metafora,evreii aveau in casa ascuns un dulap in perete unde-si tineau banii si aurul.Metafora cu dulapul inseamna inima,de acolo incepe lucrarea.Daca te intereseaza iti mai scriu.
    Ps:si parintele Ghelasie Gheorghe spunea multe lucruri intelepte,dar eu zic sa incepi cu mintea ta si cu inima ta.
    Mintea se poate corija cu un efort de vointa,incearca sa-ti urmaresti gindurile ,sa le aduci cu blindete inapoi la o idee pe care o doresti,o idee de armonie si iubire.Ideile de inceput sint de obicei simple(de ex:iert si iubesc oamenii ),chiar daca la-nceput nu simti asta,incearca sa simti ceea ce gindesti.Incearca sa gindesti cu inima.Daca te superi,daca te minii sau te certi,este normal,treci peste acestea cu usurinta,nu innabusi in tine.Iarta-te si ia-o de la cap.Caci Isus a spus :cine va spune ca imparatia este in cer va minte,caci pasarile vor ajunge acolo inaintea voastra...mai degraba imparatia este in voi si in cele din jurul vostru etc(din EV Adevarului)

Subiecte Similare

1. literatura pt parinti
    De Larisa in forum Literatura
    Replici: 34
    Ultimul post: 30 ian 2009, 18:36
  2. Replici: 2
    Ultimul post: 25 dec 2008, 10:15
  3. Alergiile la copii
    De Etienne in forum Sfaturi si sugesii. Ajutor terapeutic
    Replici: 4