Pagina 6 din 15 PrimulPrimul 123456789101112 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 76 la 90 din 221
Like Tree3Likes

Subiect: relatii parinti-copii-bunici

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: ORIGINEA NUMELOR (S, Z)

Litera S

1. SABINA [ latina] locuitoare a unei regiuni centrale din Italia
    2. SABRINA [galeza] Severn - rau din tara Galilor
    3. SALOMEA [ebraica] shalom = pace
    4. SAMANTA - Varianta a nunelui Samuel; [ebraica] ascultator
    5. SAMSON [ebraica] Shimshon = soare
    6. SAMUEL [ebraica] Shemu'el = numele lui Dumnzeu sau "Dumnezeu a auzit" 7.
    SANDA / SANDRA / SANDU / SASHA - Prescurtare de la Alexandra/Alexandru
    8. SAUL [ebraica] Sha'ul = cerut, solicitat
    9. SEBASTIAN [latina ] din Sebastia, un oras din Asia Mica; [greaca]sebastos = venerabil
    10. SELENA [greaca] Luna
    11. SEPTIMIU [ latina] al saptelea
    12. SERAFINA [ebraica] seraphim - de foc
    13. SERENA [latina ] senin, linistit
    14. SERGIU [latin ] servitor
    15. SEVER / SEVERIN [latina ] dur, autoritar
    16. SIDONIA [ latina] din Sidon, un oras fenician
    17. SIGISMUND / SIGMUND [germana] sige = victorie mund = protector
    18. SILVESTRU [latina ] padurean
    19. SILVIA [ latina] silva = lemn, padure
    20. SIMION / SIMON / SIMONA [ebraica] Shim'on = a asculta
    21. SMARANDA [româna] = privine de la "smarald"
    22. SOFIA [greaca] intelepciune
    23. SOLOMON [ebraica] shalom = pace
    24. SONIA - Varianta a numelui Sofia
    25. SOFRONIE [greaca] sophron = auto-control
    26. SORIN / SORINA [romana] soare. Nume tipic romanesc
    27. SOREL [germana] acru
    28. SPIRIDON [latina ] spiritus = spirit
    29. STAMATE [greaca] stamato = a opri, stop
    30. STAN / STANISLAV [slav] stan = guvernare, putere + slav = slava
    31. STEFAN / STEFANIA [greaca] stephanos = coroana
    32. STELA [romana] stea
    33. STELIAN [greaca] stylos = stalp
    34. SUZANA [ebraica] shushan = crin, trandafir
    35. SVETLANA [slav] svet = lumina

Litera T

1. TAMARA [ebraica] date din palma
    2. TEMISTOCLE [greaca] themistokles = gloria legii: themistos = al legii + kleos = putere, glorie
    3. TEODOR / TEODORA [greaca] Theodoros = dar de la Dumnezeu : theos =zeu + doron = dar
    4. TEOFIL [greaca] prieten al lui Dumnezeu; theos = Dumnezeu + philos = prieten
    5. TEREZA/TEREZIA [greaca] theros = vara sau therizein = a strange roadele
    6. TEODOSIE [greaca] theos = zeu + dosis = daruit
    7. TIBERIU / TIBOR [ latina] de la Tibru, raul ce trece prin Roma
    8. TIMOTEI [greaca] timan = a onora + theos = Dumnezeu
    9. TITUS [latina ] titulus = titlu de onoare
    10. TITZIAN / TITZIANA - Varianta a numelui Titus
    11. TOMA [ebraica] Te'oma = geaman
    12. TRISTAN [celtic] Drystan: drest = rascoala, tumult; [ latina]tristus = trist
    13. TUDOR [celtic] Teutorigos = conducatorul poporului

Litera V

1. VADIM Varianta a numelui Vladimir
    2. VALENTIN / VALENTINA [ latina] valens = puternic, viguros
    3. VALERIA / VALERIU / VALERIAN [ latina] valere = a fi puternic
    4. VALTER [germana] wald = conducator + heri = armata
    5. VANDA [slav] calatorie
    6. VARVARA Varianta a numelui Barbara
    7. VASILE [greaca] basileus = rege
    8. VERA [rusa] credinta [ latina] verus = adevar
    9. VERONA Numele unui oras din Italiua
    10. VERONICA [greaca] Pherenike = a aduce victoria: pherein = a aduce+ nike = victorie; [ latina ] Vera icon = magine reala
    11. VESPASIAN [latina ] vesper = vest sau seara vespa = viespe
    12. VICTOR [latina ] =victorie
    13. VINCENT [ latina ] vincere = a cuceri
    14. VIOLA / VIOLETA [ latina] violet
    15. VIOREL / VIORICA [romana] de la numele florii viorea
    16. VIRGIL Nume roman de familie
    17. VIRGINIA [latina ] virgo = virgina, fecioara
    18. VITALIE [latina ] vitalis = vital, al vietii
    19. VIVIANA [latina ] vivus = viu
    20. VLAD [slav] volod = putere
    21. VLADIMIR [slava] volod = a conduce, putere + mer = mare, faima sau mir = pace

Literele X W Y Z

1. XENIA [greaca] ospitalitate
    2. WILHELM / WILLIAM [germana] wil = vointa, dorinta + helm = protectie
    3. WOLFGANG [germana] wulf = lup + gang = cale
    4. YURI Varianta ruseasca a numelui George
    5. YVONNE [germana] arc
    6. ZAHARIA [ebraica] Zekaryah = Dumnezeu isi aminteste
    7. ZAMFIRA/ZAMFIR [româna] = provine de la forma romaneasca a pietrei safir (zamfir)
    8. ZENOVIA [greaca] Viata lu Dumnezeu: Zeno = dumnezeu + bios = viata
    9. ZINAIDA [greaca] Zenais = derivat din Zeus = Dumnezeu
    10. ZOE [greaca] viata
    11. ZOLTÁN [greaca] provine din zoe = viata; [turca] sultan

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit

Multumim pentru lista de nume, foarte interesanta.
    Cat priveste chestia cu pustiulica de 2 ani. Baietelul meu are 1 an si 2 luni. Am citit in multe locuri ca e bine sa nu zici copilului cuvantul "nu" niciodata. Cica la americani se folosesc fel de fel de fraze mestesugite. De fapt am vazut un reportaj americanesc pe tema asta. Unui copil nu ii spunea: nu ai voie sa te joci cu pisica, ci ii spunea: daca te joci cu pisica te-ar putea zgaria. daca alergi pe scari te poti rani.... etc. Orice numai sa nu il foloseasca pe "nu". Drept sa va spun, am incercat si noi ceva de genul asta, dar nu ne iese de fiecare data. Cautam sa ii limitam dorinta de cunoastere a copilului prin alte metode, dar fara sa il fortzam in vreun fel. Dar sunt cazuri in care e musai sa ii zici nu. De cele mai multe ori, cand e pe punctul de a calca pe bec, il strig pe nume, si Bogdan atunci se opreste din ce voia sa faca dandu-mi ragazul sa ajung langa el, sau sa ii indrept atentia in alta parte. Dar sunt si cazuri in care e musai sa ii zici: nu e voie. Nu stiu pe de alta parte daca e bine sa lasi copilu liber cu desavarsire.
    de exemplu: mergem in parc si de obicei parintii isi tin copiii pe langa ei si daca se indeparteaza il aduce inapoi cu forta, luandu-l in brate sau spunandu-i ca n-are voie sa plece. Eu mereu il las sa plece unde vrea el, si merg la doi pasi in urma lui, sau langa el, sa fiu pe faza in orice situatie. Si copilul meu colinda tot parcul, se baga prin toti boschetii si escaladeaza toate bordurile si radacinile de copaci din parc. Cand termina de colindat se intoarce la locul de unde a plecat, bea putina apa sau ii da maica-sa ceva de mancat si dupa aia pleaca din nou in recunoastere. Nu stiu daca e chiar bine ce fac; oare nu cumva copilul va crede ca are voie sa faca orice, si are chiar permisiunea mea, daca ma vede langa el si eu nu ii zic nimic? Acum nu imi dau seama prea mult ce e rau si ce e bine in situatia asta, probabil mai tarziu voi intelege ca a fost sau nu bine. Oricum, parca nici n-as vrea sa procedez ca acei parinti care spun copilului ca nu e voie si daca se incalca consemnul il trage cu forta langa el, in timp ce copilul urla ca din gura de sarpe. Eventual ii mai aplica si putina educatie rupta din Rai.
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Tixti
    Baietelul meu are 1 an si 2 luni.
    Multi inainte cu sanatate si sa va bucurati de ispravile lui.
    Am citit in multe locuri ca e bine sa nu zici copilului cuvantul "nu" niciodata. Cica la americani se folosesc fel de fel de fraze mestesugite. De fapt am vazut un reportaj americanesc pe tema asta. Unui copil nu ii spunea: nu ai voie sa te joci cu pisica, ci ii spunea: daca te joci cu pisica te-ar putea zgaria. daca alergi pe scari te poti rani.... etc. Orice numai sa nu il foloseasca pe "nu". Drept sa va spun, am incercat si noi ceva de genul asta, dar nu ne iese de fiecare data.
    Este excelent ca incercati! Ca nu iese de fiecare data, asta este din pricina ca aveti ceva de constientizat, din copilaria dumneavoastra. Atunci cand v-ati determinat parintii sa zica nu, si nu prea v-a placut.
    Cautam sa ii limitam dorinta de cunoastere a copilului prin alte metode, dar fara sa il fortzam in vreun fel.
    Pai asta le este meseria, sa cunoasca, sa ia contact cu lumea minunata din jurul lor. Daca sunteti activ pe forum, pentru mine este un motiv clar ca dumneavoastra nu ati incetat nici acum.
    De cele mai multe ori, cand e pe punctul de a calca pe bec, il strig pe nume, si Bogdan atunci se opreste din ce voia sa faca dandu-mi ragazul sa ajung langa el, sau sa ii indrept atentia in alta parte.
    Norocul dumneavoastra ca nu-si poate inca focaliza atentia si mai are inca incredere in dumneavoastra.
    Nu stiu pe de alta parte daca e bine sa lasi copilu liber cu desavarsire.
    Daca ati avea conditii ai orice ar face sa nu se puna in pericol, ar fi de preferat. Dar cum, probabil sunteti departe de situatia asta, puteti sa ii propuneti alte lucruri pe care sa le incerce fara sa aiba experiente traumatizante. E drept ca asta inseamna sa nu mai faceti nimic altceva. Dar sa stiti ca merita
    Eu mereu il las sa plece unde vrea el, si merg la doi pasi in urma lui, sau langa el, sa fiu pe faza in orice situatie. Si copilul meu colinda tot parcul, se baga prin toti boschetii si escaladeaza toate bordurile si radacinile de copaci din parc.
    Oare cu cine seamana? Am impresia ca si proverbul cu capra si iada se aplica uneori.
    Cand termina de colindat se intoarce la locul de unde a plecat, bea putina apa sau ii da maica-sa ceva de mancat si dupa aia pleaca din nou in recunoastere.
    Bucurati-va ca aveti un flacau pe cinste, sanatos si cu reflexe bune.
    Nu stiu daca e chiar bine ce fac; oare nu cumva copilul va crede ca are voie sa faca orice, si are chiar permisiunea mea, daca ma vede langa el si eu nu ii zic nimic?
    Deocamdata, el nu vede lucrurile asa, si este fericit cand simte iubirea tatalui, manifestata in felul acesta. Cand o sa aiba tendinta de a deveni caftangiu, daca o va avea vreodata, abia atunci puteti sa va puneti astfel de probleme.
    Acum nu imi dau seama prea mult ce e rau si ce e bine in situatia asta, probabil mai tarziu voi intelege ca a fost sau nu bine.
    Bine va fi daca ii dati ocazia sa aiba parteneri de joaca, adica unul sau mai multi fratiori. Daca nu, va trebui sa adoptati macar din cand un comportament similar cu al lui si sa va jucati impreuna.
    Oricum, parca nici n-as vrea sa procedez ca acei parinti care spun copilului ca nu e voie si daca se incalca consemnul il trage cu forta langa el, in timp ce copilul urla ca din gura de sarpe. Eventual ii mai aplica si putina educatie rupta din Rai.
    Ascultati-va sufletul ca el stie mai bine.

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit

E bine sa iti manifesti increderea in propria odrasla si ea sa simta asta, dar si sa stie ca daca are probleme il vei ajuta imediat si cand face boacane exista consecinte

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

ela
    ela este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    35

Implicit

Se pare ca pana in jurul varstei de 2 ani copiii nu inteleg sensul negatiei. Daca ii dai unui copil de 2 ani un obiect si ii spui sa NU il arunce jos, el fix asta va face in urmatoarea secunda. Am experimentat pe nepotel si, el cel putin, confirma teoria

M-am bucurat foarte mult ca am gasit acest topic( dupa ceva vreme de sapaturi), mai bine spus de ce anume am gasit in el, de bucurie mi-am luat o prajitura la calculator, desi nu am voie .

Eu provin dintr-o familie instabila, parintii s-au iubit la inceput, primii ani probabil, in care eu oricum am fost crescuta de bunici( Slava Domnului!), dupa care au inceput certuri, scandaluri, o familie fericita ce mai!
    Mama ne spunea mereu ca daca am fi fost baieti( eu si sora-mea adica) ar fi plecat unde vedea cu ochii. Cred ca banuiti care a fost regretul meu ani de zile: ca nu m-am nascut baiat, ca sunt fata si asa mama e nevoita sa indure umilintele si infidelitatile unui sot iresponsabil. Ani de zile m-am simtit responsabila pt acest lucru si acum, cand mi-am dat seama ca de fapt nu acesta a fost motivul real pt care a ramas cu el pana cand el a plecat, ci frica de gura lumii si faptul ca il iubea, sunt suparata ca mi-a aruncat in carca asa de usor o responsabilitate pe care nu o aveam.

Cu tatal meu nu mai vorbesc de cand m-am casatorit. Nu vreau sa plictisesc cu detalii, deja m-am lungit, dar eu am ales aceasta varianta de a taia total legaturile cu el pt ca sufeream foarte tare aproape de fiecare data cand ne vedeam. Asa ca am ales dintre 2 rele, raul cel mai mic.
    Am crezut ca asa ma vindec macar partial. Insa acum dupa 4 ani, apa a venit peste mine, asa cum scria la un moment dat Cris - de data asta confirm eu o teorie

Vreau sa-i iert pe amandoi pt ca din nestiinta, imaturitate, egoism, au lasat asa urme in sufletul meu. Stiu ca asta e solutia pentru vindecare dar ma simt vinovata ca nu pot acum. Si asa sunt intr-un cerc vicios! Am obosit sa ma simt vinovata, dar am o lectie de facut, sper sa reusesc.

Sunt 2 lucruri pe care mi-e greu sa le uit, si cred ca orice copil trebuie protejat de asta, orice s-ar intampla:
    - ura si dispretul din privirile parintilor mei unul catre altul;
    - stradaniile fiecaruia de a-l vorbi de rau pe celalalt, de a ne atrage de partea lui/ei - doare rau si e teribil de debusolant;

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit

intradevar conteaza foarte mult acest sentiment de vinovatie indus copiilor si am intalnit in destule cazuri, si aceste frustrari ale parintilor vis a vis de copii au impact chiar si daca nu au fost rostite cu glas tare, sufletul simte

-

Maria Avatar
    Maria este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    170

Implicit

Citat Citat din ela
    Mama ne spunea mereu ca daca am fi fost baieti( eu si sora-mea adica) ar fi plecat unde vedea cu ochii. ;
    Am mai auzit undeva acest aspect, dar nu am inteles exact.
    De ce ar fi plecat mai usor daca erati baieti?
    "Pluteste drept inainte si, daca pamantul pe care-l cauti nu exista, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala".
    (Regina Izabela catre Cristofor Columb)

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din ela
    Se pare ca pana in jurul varstei de 2 ani copiii nu inteleg sensul negatiei. Daca ii dai unui copil de 2 ani un obiect si ii spui sa NU il arunce jos, el fix asta va face in urmatoarea secunda. ... de bucurie mi-am luat o prajitura la calculator, desi nu am voie .
    Din ultima parte rezulta ca nu numai la 2 ani, negatiei conduce negarea ei insesi.

Vreau sa-i iert pe amandoi pt ca din nestiinta, imaturitate, egoism, au lasat asa urme in sufletul meu. Stiu ca asta e solutia pentru vindecare dar ma simt vinovata ca nu pot acum. Si asa sunt intr-un cerc vicios! Am obosit sa ma simt vinovata, dar am o lectie de facut, sper sa reusesc.
    Daca ati inceput sa vedeti altfel lucrurile, atunci cu siguranta veti reusi. Lasati vinovatia deoparte si incercati sa dati dovada de maturitate adevarata fata de dumneavoastra insiva: nimeni nu este vinovat de nimic. A gresi este omeneste, iar daca vrem sa indreptam lucrurile, cu siguranta o putem face. Faptul ca dumneavoastra constientizati lucrurile despre care ne povestiti este cel mai grozav lucru de pana acum. Pentru mine este semnul ca traumele iscate din nevoile anaclitice neasigurate sunt in curs de vindecare.

Sunt 2 lucruri pe care mi-e greu sa le uit, si cred ca orice copil trebuie protejat de asta, orice s-ar intampla:
    - ura si dispretul din privirile parintilor mei unul catre altul;
    - stradaniile fiecaruia de a-l vorbi de rau pe celalalt, de a ne atrage de partea lui/ei - doare rau si e teribil de debusolant;
    Daca veti putea sa va detasati un pic veti vedea ca si acestea sunt o caracteristica a copiilor care au copii. Maturizarea afectiva vine mai greu decat cea fizica.
    Care este lectia dumneavoastra din tot ce vi s-a intamplat la acest capitol?

ela
    Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    35

Implicit

Maria, explicatia era ca fetele trebuie protejate, imi spunea ca ii era teama ca taica-meu sa nu ne abuzeze sexual, pe cand baietii sunt viitori barbati si oricum toti sunt niste nemernici, asa ca putea sa plece linistita. Nu chiar astea au fost cuvintele dar sensul acesta a fost. Dar sunt convinsa ca nu ar fi plecat nici asa, pt ca iubirea sau indragostirea aceea de inceput s-a transformat intr-o forma de atasament patologic al victimei fata de calau.

Dl. Furtuna, stiu ca au fost copii, si din pacate mai sunt inca, desi taica-meu a infiat un copil ( ne-a amenintat ca o face si a facut-o), si speram sa se maturizeze macar acum, dar nu e asa. Si spun asta pt ca spune aceleasi minciuni sfruntate si are acelasi mod de a arunca responsabilitatea pt ce a facut pe umerii altora.
    Sper din suflet sa se poarte fata de acel copil asa cum trebuie, sa se maturizeze. M-am gandit sa-l ajut si sa-i fac cadou o carte despre educatia copiilor, foarte frumoasa si utila mi s-a parut mie, chiar daca banuiesc ca o va lua ca pe un afront.

Cat despre lectia pe care o am de facut, speram sa nu apara intrebarea, sa mai copilaresc putin
    Mi-a spus un psiholog cu care am discutat putin despre toate astea, ca nu e de mirare ca am pierdut o sarcina (la inceputul anului) cu atatia copii in jurul meu de care ma simt responsabila, subconstientul a refuzat sa mai preiau inca o responsabilitate. chiar daca era copil de adevaratelea.

Cred ca trebuie sa invat sa nu ma simt responsabila pentru altii ci doar pt mine, sa invat sa iert, sa iubesc, si sa nu repet istoria.
    Sa nu-mi mai fie teama ca voi fi ca maica-mea si nu voi fi o mama buna.
    Doar eu i-am ales nu?

Daca imi puteti sugera un alt titlu de lectie, sunt pe receptie

Maria Avatar
    Maria este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    170

Implicit

Privitor la relatii am citit ceva de ceva relatia vicitima-agresor.
    http://www.roportal.ro/discutii/ftopic29360.html
    "Pluteste drept inainte si, daca pamantul pe care-l cauti nu exista, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala".
    (Regina Izabela catre Cristofor Columb)

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit

Cred ca lectia pe care ar trebui sa o inveti este sa ierti si sa iubesti pe cei care ti-au provocat suferinta

-

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din ela
    Dl. Furtuna, stiu ca au fost copii, si din pacate mai sunt inca, desi taica-meu a infiat un copil ( ne-a amenintat ca o face si a facut-o), si speram sa se maturizeze macar acum, dar nu e asa. Si spun asta pt ca spune aceleasi minciuni sfruntate si are acelasi mod de a arunca responsabilitatea pt ce a facut pe umerii altora.
    Daca a infiat un copil inseamna ca asta trebuia sa faca. Nu uitati insa ca pentru o cearta este intotdeauna nevoie de doi (cel putin). In ceea ce priveste lucrurile pe care le aruncam de la unii la altii, se intampla, dar asta nu insemna ca trebuie sa le si preluam.
    Sper din suflet sa se poarte fata de acel copil asa cum trebuie, sa se maturizeze. M-am gandit sa-l ajut si sa-i fac cadou o carte despre educatia copiilor, foarte frumoasa si utila mi s-a parut mie, chiar daca banuiesc ca o va lua ca pe un afront.
    Ca sperati este foarte bine, dar incercati sa nu aveti pretentii. Incercati sa accesati NUMAI partea buna din oameni chiar daca ei nu v-au aratat-o inca. Decat sa faceti ceva despre care STITI ca nu va fi agreat, mai bine va abtineti.
    Cat despre lectia pe care o am de facut, speram sa nu apara intrebarea, sa mai copilaresc putin
    Cum doriti!! Dar de la mine se vede ca a inceput sa nu vi se mai potriveasca acest tip de copilareala.
    Incercati altul: copil al Tatalui Ceresc.
    Mi-a spus un psiholog cu care am discutat putin despre toate astea, ca nu e de mirare ca am pierdut o sarcina (la inceputul anului) cu atatia copii in jurul meu de care ma simt responsabila, subconstientul a refuzat sa mai preiau inca o responsabilitate. chiar daca era copil de adevaratelea.
    Faptul asta nu l-am stiut, dar daca un specialist v-a spus asta puteti sa-l credeti.
    Cred ca trebuie sa invat sa nu ma simt responsabila pentru altii ci doar pt mine, sa invat sa iert, sa iubesc, si sa nu repet istoria.
    Sa nu-mi mai fie teama ca voi fi ca maica-mea si nu voi fi o mama buna.
    Doar eu i-am ales nu?
    OK! Dumneavoastra i-ati ales ca porti prin care ati intrat in lumea aceasta. Cand ne negam portile de intrare, ne negam calitatea de poarta, cand le cinstim si binecuvantam, pe noi ne cinstim si ne binecuvantam. Asta este motivatia uneia din cele 10 porunci, cea referitoare la parinti.

Daca imi puteti sugera un alt titlu de lectie, sunt pe receptie
    Rezolvati intai problema asta si mai vorbim dupa. Ca nu este deloc asa de simpla precum pare, dar nici de nerezolvat nu este.
    Si ca sa treceti de perioadele mai dificile, poate va gasiti (daca nu aveti) un duhovnic la Iasi si care sa aiba si timp pentru a va ajuta cand ecuatia pare mai complicata.
    Faptul ca va puneti problema intr-un loc public, pentru mine, este cel bun semn ca sunteti pe calea cea mai buna.

ela
    Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    35

Implicit

Titlul lectiei il stiu, mai greu e sa o aplic. Pe taica-meu nu il mai respect si ma intreb: se poate sa-l iubesc fara sa-l respect?

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit

Cred ca trebuie sa incerci sa il intelegi,atat a stiut si a putut el, ca deh "de unde nu se poate nici Dumnezeu nu cere" era un proverb, tu se presupune ca deja ai depasit de mult timp niste etape de evolutie in care se afla tatal tau si astfel ai putea acum sa il ierti si sa il iubesti ca pe o oarecare creatie a Tatalui Ceresc macar.

Totusi ar trebui sa te gandesti de ce anume ti-ai ales ca tata aceasta fiinta cand ai venit la conceptie, in mod cert ti-a fost necesara aceasta experienta si a scdimbat si format ceva in tine, poate ai invatat ceva lectii de viata si din aceste suferinte sigur nu ai invatat tot ce puteai invata

-

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din ela
    Titlul lectiei il stiu, mai greu e sa o aplic. Pe taica-meu nu il mai respect si ma intreb: se poate sa-l iubesc fara sa-l respect?
    Incercati cu terapia iertarii: iertati-va pe dumneavoastra, iertati-va parintii, iertati-i pe toti care, in opinia dumneavoastra, v-au gresit.
    Terapia aceasta o gasiti exprimata in rugaciunea Tatal nostru.
    Cand veti reusi sa sa iertati, atunci veti avea pace si detasare in dumneavoastra si veti putea apoi sa o revarsati si in exterior. Cu cat ati reusit sa-i iertati pe cei din jur, cu atat mai multa pace veti avea in interior. Si apoi lucrurile se aseaza de la sine.

Respectul este mai putin decat iubirea, este inclus in iuibire.

Subiecte Similare

1. literatura pt parinti
    De Larisa in forum Literatura
    Replici: 34
    Ultimul post: 30 ian 2009, 18:36
  2. Replici: 2
    Ultimul post: 25 dec 2008, 10:15
  3. Alergiile la copii
    De Etienne in forum Sfaturi si sugesii. Ajutor terapeutic
    Replici: 4
    Ultimul post: 12 dec 2007, 11:38
  4. Hainute copii