Pagina 4 din 15 PrimulPrimul 1234567891014 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 46 la 60 din 221
Like Tree3Likes

Subiect: relatii parinti-copii-bunici

valiprofi Avatar
    valiprofi este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    88

Implicit raspuns

am 2 copii,nascuti la 12 ani diferenta. Sunt atat de diferiti....,din toate p.d.v. Fetita are 14ani si baiatul 2. Fetita e rece iar noi am fost reci cu ea,petrecand timpul mai mult in jurul ei decat cu ea,preocupati sa ne mobilam casa in care abia ne mutasem si nestiind multe lucruri.Eram tineri si ne lipsea informatia iar parintii nostri erau la sute de km. Eu am ajuns apoi somera si asta ma facea sa fiu trista,posomorata.
    Acum e mare si nu am multe de reprosat la adresa ei iar noi ne-am maturizat si ne-am crescut al doilea copil cu f. multa afectiune.
    Vad ca e geloasa pe el uneori vazand cum ne pupam mereu iar pe ea am crescut-o fara asta (sa nu ia microbi).
    As vrea sa indrept asta candva spunandu-i motivele ce ne-au ghidat si candva o sa pot face asta ,sunt convinsa.

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: raspuns

Citat Citat din valiprofi
    Acum e mare si nu am multe de reprosat la adresa ei iar noi ne-am maturizat si ne-am crescut al doilea copil cu f. multa afectiune.
    Vad ca e geloasa pe el uneori vazand cum ne pupam mereu iar pe ea am crescut-o fara asta (sa nu ia microbi).
    As vrea sa indrept asta candva spunandu-i motivele ce ne-au ghidat si candva o sa pot face asta ,sunt convinsa.
    Ce motive aveti sa indreptati CANDVA si nu ACUM?
    Puteti sa va aratati ACUM afectiunea cu si mai mare succes pentru ca intelege. DE pilda puteti sa-i spuneti cat de des puteti ca este frumoasa, ca este desteapta (mai ales atunci cand si o demonstreaza), puteti sa-i spuneti ca o iubiti, puteti sa-i cereti parerea uneori, adica sa-i aratati ca aveti incredere in capacitatea ei de discernamant, si, de ce nu, sa o si pupati, chiar daca este mai mare.

Santamia este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    362

Implicit

Chiar puteti sa va manifestati si fata de fata mai mare afectiunea la fel cum o faceti pentru cel mai mic si eventual sa ii explicati ca abia acum ati invatat aceasta lectie privind impartasirea afectiunii, 14 ani este o varsta critica legata de necesitatea de afectiune si mai bine sa o primeasca din familie decat sa o cat in mod gresit in alte surse si acum la copii poate apare si confuzia intre iubire si sex

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    - Salon de masaj si Scoala de masaj

valiprofi Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    88

Implicit raspuns

va multumesc.D-le Furtuna,ati folosit cuv.mamei mele,si ea ne indeamna la fel.De fapt pe mine caci povestea e mai lunga. Am fost prea putin afectuosi cu fetita si din cauza ca sotul meu incerca sa impuna aceasta conduita si mie ca sotie si in educatia fiicei noastre.
    Sotul meu are42 ani si s-a mai schimbat acum-esigur pe sentimentele noastre...Cand avea 1an ,mama lui l-a parasit(asa i s-a spus de bunicii ce l-au crescut).De fapt a fugit de sotul alcoolic iar parintii sotului l-au ascuns pe copil ca sa nu-l poata lua si pe el.
    Asa ca sotul meu a crescut alaturi de bunici care i-au spus se pare multe neadevaruri si de tatal lui care ii era frate nu tata(la scoala a aflat ca ii e tata)si care il punea sa munceasca ca sa se intretina si sa il intretina si pe el,un alcoolic notoriu in oras.
    A dorit sa faca facultate ca sa plece din acel oras si sa nu se mai intoarca .E f.marcat de copilarie si desi sunt 20ani de cand ne cunoastem,rareori imi spune ceva din copilarie iar pe tatal lui nu l-a vazut nici pe patul mortii-doar l-am ingropat caci nu avea alte rude.
    Ani intregi m-am rugat lui D-zeu sa imi ajute sotul si casnicia sa nu sucombe,l-am dus la psihiatru si la psiholog dar nu comunica nici cu ei.A invatat sa rada langa fetita lui iar daca il surprindeam vesel ,se purta de parca facuse ceva rusinos.Acum e aproape normal,are chiar prieteni,nu mai are complexe....scuze,o sa scriu un roman chiar aici.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: raspuns

va multumesc.D-le Furtuna,ati folosit cuv.mamei mele,si ea ne indeamna la fel.De fapt pe mine caci povestea e mai lunga. Am fost prea putin afectuosi cu fetita si din cauza ca sotul meu incerca sa impuna aceasta conduita si mie ca sotie si in educatia fiicei noastre.
    Eu va multumesc!
    Ce nu inteleg eu este faptul ca desi vi s-a mai spus sa treceti la fapte nu o faceti inca. Pentru cele ce relatati despre sot va arata efectul pe termen lung al nexprimarii sentimentului de iubire si, bag eu de seama, ca nu prea va plac asemenea efecte.
    Care va este motivatia adevarata ? Ca pe un topic vorbeati, pe buna dreptate, de faptul ca oamenii fac ceva daca au o motivatie. Care va este motivatia pentru care trageti de timp in face ceea ce stiti foarte bine ca trebuie sa faceti?
    Nu este nevoie sa-mi raspundeti, dar e musai sa va raspundeti dumneavoastra.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Importanța satisfacerii nevoilor anaclitice

Importanța satisfacerii nevoilor anaclitice

Perioada copilăriei, pentru orice copil, este dominată de nevoile sale anaclitice. Părinții sunt oameni la început de drum care nu au venituri prea mari, dar au nevoi multe. Ca să rezolve nevoile, singurul mod pe care-l găsesc ca fiind practic este munca. Implicarea în muncă, conduce la nesatisfacerea nevoilor propriilor copii, deși, cam toți declară că muncesc pentru binele copilului sau copiilor (hrană de un anumit tip, casă încăpătoare, mașină, TV în baie, etc). În același timp, majoritatea celor care ar putea să beneficieze de un ajutor din partea părinților lor (bunicii copiilor), refuză acest ajutor cu diferite argumente.
    Nesatisfacerea nevoilor anaclitice conduce la apariția unor amintiri frustrante care-și spun cuvântul, în special, la vârsta adolescenței când copilul începe să-și proiecteze propria viață și începe să se gândească la viitoarea lui familie și cum își va crește el, copiii. In aceste proiecții-programe va căuta să nu repete “greșelile” părinților. Atunci când mai cresc și, au la rândul lor copii, de cele mai multe ori chiar așa se și întâmplă.
    Se feresc conștient să repete comportamentul părinților lor în creșterea propriului copil dar în aspectele legate de lucrurile mărunte, acelea pe care și le amintesc din copilărie și care nu le-au lăsat o amintire prea plăută. În același timp se manifestă, incoștient, comportamentul preluat de la părinții, care au constituit pentru ei modele. Pe măsură ce dobândesc experiență ca părinte, conștientizează că părinții au avut dreptate când s-au comportat așa cum s-au comportat, iar experiențele copilăriei se estompează sau își găsesc explicații (tocmai datorită experienței dobândite în calitatea de părinte). Între timp copilașul lor dobândește la rândul său experiențe de viață neplăcute, care fac posibilă repetarea poveștii.

Dacă bunicii pot și sunt acceptați în creșterea nepoților, redevin părinți, dar cu experiență și vor ține cont de nevoile anaclitice ale nepoților. Situația aceasta seamănă cu epoca când familiile cuprindeau 3 sau 4 generații care locuiau în aceeași locuință sau în locuințe alăturate și când necesitățile anaclitice ale copiilor erau satisfăcute pe deplin. Satisfacerea acestor nevoi conducea, atunci, la maturizarea emoțională aproape concomitent cu maturizarea sexuală.
    Problema nevoilor anaclitice a apărut odată cu epoca modernă când tipul acesta de familie, practic, a dispărut. In țările avansate economic, măsurile corective luate au fost în sensul că sistemul economic și social permite bărbaților să câștige suficient pentru a-și întreține familia astfel încât femeia să poată să stea acasă și să satisfacă nevoile anaclitice ale preșcolarilor (cel puțin). Deasemenea, se acordă atenție creării de condiții pentru formarea unei “familii” mari prin acțiuni de socializare. Aceste măsuri au avut ca efect creșterea ponderii familiilor cu 2-3-4 copii, față de cele cu 1 copil, concomitent cu maturizarea emoțională la epoca majoratului.
    La noi, acum, acordarea posibilității mamelor să stea cu copiii până la vârsta de doi ani, ca și ajutorul în bani acordat mămicii, a condus la o creștere a natalității. Pe de altă parte, anunțurile insistente din presă din ultima vreme, că mămicile care doresc să-și reia slujba înainte de sfârșitul celor 2 ani vor fi “recompensate” cu bonuri de creșă arată că aceste măsuri sunt foarte greu suportabile dpdv financiar. Oricât de bună îngrijire fizică ar avea la o creșă, aceasta nu se compară cu iubirea necondiționată pe care o mămică responsabilă o poate da copilului ei, și de care acesta are nevoie, atât în primul, cât și în ultimul rând.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Ne-vorbitul

Discutând cu o colegă de serviciu, printre altele, i-am spus sa zâmbească mai des ca să nu facă riduri prea devreme. Mi-a răspuns că nu poate fiindca este ne-vorbita. Chestia asta mi-a atras atenția și am cerut detalii. Mi-a povestit că soțul pleacă dimineața și vine noaptea. Băiatul, licean, chiar dacă este după amiaza acasă are lecții de făcut și problemele lui. Și se plângea că nu are acasă cu cine să schimbe o vorbă. Am intrebat-o dacă nu are vreo prietenă cu care sa mai discute, adică de fapt căreia să-i spună of-urile, că despre asta era vorba. . Mi-a spus că au priteni de familie dar de când au crescut copiii nu prea se mai intâlnesc.
    M-am mai gândit la povestea asta și am constatat că problema lipsei de comunicare între membrii familiei este destul de frecventă. Și cum atunci când pui o problemă, răspunsurile vin, am întâlnit mai multe cazuri și mi-am amintit de multe altele, pe care nu le băgasem în seamă.
    Lipsa de comunicare, atunci când apare între soți, vine de la diferențele de educație. Barbaților li se spune de mici să fie “bărbați”, adică, sunt învățați și educați să-și țină în frâu sentimentele și, mai ales, să nu le exteriorizeze, și, să rezolve orice problemă. Cu fetele nu este la fel: sunt învățate că trebuie să plângă ca să se descarce, sunt învățate că trebuie să fie stăpâne în gospodărie, că bărbatul se ține cu mâncare bună și că în schimb să-i ceară să-și facă treburile lui de “bărbat” și ca să fie ascultate trebuie să învețe “glasul”. Diferențele astea de educație, pe undeva sunt necesare în buna funcționare a unei familii. Problemele de comunicare, de ne-vorbire, apar atunci când problemele mari ale familiei (casa, mobilă, copii) sunt rezolvate la un nivel acceptabil, iar solicitările în această privință devin mai mici. Utilizarea “glasului” de către femeie pentru a cere a dat rezultate și problemele s-au rezolvat, dar ea a rămas cu obiceiul: orice ar spune o face cu “glasul”. Când își spune dilemele, întrebările, ofurile o face de parcă ar arde casa. Bărbatul care știe că trebuie să facă, constată că de fapt nu are ce să facă (“uită-te, dragă, la ăstia din piață că au scumpit cu 1 leu pătrunjelu’ și nici măcar nu este verde cum era în grădină la mama”, etc, etc.). Și, pentru că a căpătat și el deprinderea și, poate și plăcerea, de a face, își face de lucru. Numai că o face departe de cea care vorbește de parcă ar cere tot timpul. Asta în cazul în care, “cerutul” nu a ucis între timp iubirea, că se mai întâmplă și așa ceva.

valiprofi Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    88

Implicit

Aveti mare dreptate.Eu credeam ca toti barbatii sunt ca sotul meu ,muti si ciudati.
    De curand am citit o carte,,Gen si personalitate"despre dif.dintre barbati si femei,scrisa de o psiholoaga-v-o recomand tuturor.
    Sotul mi-a cumparat-o,el cumpara cartile si eu le citesc-zice ca nu merita s-o citeasca ca e scrisa de o femeie.
    Acolo spune ca barbatii nu pot vorbi decat pe rand ca nu se pot concentra pe m.multe nivele si ca prefera sa se vorbeasca scurt si concis iar fem.vorbesc sa se descarce psihic.
    E si amuzanta,chiar merita citita.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Aveti mare dreptate.
    M-as bucura mult daca ce spun ar fi si de folos.
    Eu credeam ca toti barbatii sunt ca sotul meu ,muti si ciudati.
    Daca am incerca sa vedem ce se afla in spatele unui tip de comportament, poate n-am mai folosi atat de des utilizarea etichetelor.
    Sotul mi-a cumparat-o,el cumpara cartile si eu le citesc
    Dovada clara ca va iubeste.
    zice ca nu merita s-o citeasca ca e scrisa de o femeie.
    Poate ca are motivele dansului.
    Acolo spune ca barbatii nu pot vorbi decat pe rand ca nu se pot concentra pe m.multe nivele si ca prefera sa se vorbeasca scurt si concis
    Mda, adica sunt handicapati. Deh, daca au fost educati de femei.
    iar fem.vorbesc sa se descarce psihic.
    Si-i folosesc pe barbati pe post de paratraznet.
    E si amuzanta,chiar merita citita.
    Din cate povestiti, se pare ca este scrisa de feminista. Na, ca si eu pic in greseala de a pune etichete. Sa-mi fie rusine!

valiprofi Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    88

Implicit

Barbatii sunt asa nu pt. ca au fost educati de femei ci au mostenit un ,,bagaj" ancestral ce le arata scopul lor,vanatoarea si protejarea familiei.Pt.asta nu au nevoie de cuvinte ci de orientare in spatiu si dexteritate in folosirea uneltelor.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Barbatii sunt asa nu pt. ca au fost educati de femei ci au mostenit un ,,bagaj" ancestral ce le arata scopul lor,vanatoarea si protejarea familiei.Pt.asta nu au nevoie de cuvinte ci de orientare in spatiu si dexteritate in folosirea uneltelor.
    Probabil ca este o parere din carte, numai ca realitatea nu prea se potriveste cu "bagajul":
    - sunt putini barbatii care reusesc la testele pt pilot pe avion de vanatoare si sunt femei care le-au trecut (pentru ca au indraznit sa treaca de asemenea bariere educationale);
    - cei mai vestiti bucatari sunt barbati, dar aproape toate femeile pot sa taie ceapa in viteza si fara sa se uite la ea iar daca puneti un barbat care n-are scoala si talent de bucatar sa o faca contracronometru, cu siguranta ca va trebui sa-i acordati primul ajutor ;
    - cei mai vestiti oratori si scriitori, din cate stiu eu, au fost barbati.
    Mi se pare mult prea simplist un astfel de concept care pune totul pe un "bagaj" ancestral.
    Ca daca este vorba despre asta ar trebui ca femeile sa fie multumite cand barbatii lor isi folosesc "talentele de vanatori" si pleaca la vanatoare de fuste.
    Imi pare rau dar nu pot sa accept asemenea teorii care reduc totul la instinct.

valiprofi Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    88

Implicit

Cartea va raspunde la toate obiectiile.Cand o citeam ,incercam sa gasesc si eu argumente contra.Aveti dreptate,barbatii sunt buni oratori ca doar vorbesc clar si la obiect iar un barbat nu intrerupe alt barbat decat daca ii e adversar.
    De asemenea un barbat nu cere ajutor altui barbat prieten caci ar insemna sa accepte ca nu e capabil sa solutioneze problema.
    In privinta testelor (vezi pilotul ce nu ia testele iar o femeie le ia),explicatia este vazul femeii pe orizontala(observa totul in jur).
    Barbatii au vedere tip tunel,vad la distanta si nu percep in jur,de aceea sunt si mai buni soferi noaptea si de aceea ei sunt obs.de sotii cand se uita dupa femei pe strada.
    Un ex. personal e faptul ca sotul meu la teste IQ ia punctaj m.mic ca mine desi e mai destept cred eu-el face totul incet iar eu f. repede pt.ca am multe responsabilitati.De fapt ma si enerveaza ,cand se pune pe invatat dureaza ani pana face ceva-de vreo 8 ani invata engleza tehnica si nu cred ca o va fol. vreodata.
    Peste o luna o sa vorbesc mai putin ,acum sunt in concediu si nu vorbesc decat cu voi sau pe forumurile adresate profesiei mele si asta e o scuza pt. vorba lunga.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Cartea va raspunde la toate obiectiile.
    Poate ne dati si restul de "amanunte" despre carte (autor, editura, an aparitie).
    De asemenea un barbat nu cere ajutor altui barbat prieten caci ar insemna sa accepte ca nu e capabil sa solutioneze problema.
    Iertati-ma, dar asta o fac numa prostii.
    In privinta testelor (vezi pilotul ce nu ia testele iar o femeie le ia),explicatia este vazul femeii pe orizontala(observa totul in jur).
    Testele alea sunt in 3D si cu solicitari fizice la limita.
    Barbatii au vedere tip tunel,vad la distanta
    ochelari de cal?????
    nu percep in jur
    Ei, da! Chestia cu perceptia de jur imprejur... Asta este prezenta la toate femeile, dar are alte cauze decat vederea pe orizontala si cauza principala este data de existenta biocampurilor umane prin care putem accesa de 1000 de ori mai multe informatii din jur decat prin intermediul celor 5 simturi.
    sunt obs.de sotii cand se uita dupa femei pe strada.
    Aiurea! Atunci, femeile isi pun in valoare privirea pe orizontala si deceleaza femeile din jur, dupa care tot ele sunt cu ochii pe barbatul de alaturi sa vada daca vede sau nu. Ca la judecatul femeilor, nimeni nu le intrece pe femei.. Barbatii sunt mici copiii! Si chiar daca se uita sau nu se uita dupa altele pe strada, reprosul abia asteapta sa iasa. Prea ii credeti prosti pe barbati, stimata doamna! Cum sa faca ei asemenea prostie?
    Dar daca va intereseaza subiectul, am postat la Discutii libere/Zambiti va rog ceva legat de conditiile de fericire, suficiente si necesare, atat pentru barbati, cat si pentru femei. L-am primit azi, si uitati ca nu este chiar intamplator.

La topicul acesta mi se pare mai potrivit sa vedem ce facem in calitate de adulti si cum putem sa evitam "rularea" unor programe care ne fac rau si nou si celor pe care-i iubim.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Cartea va raspunde la toate obiectiile..
    Am primit de la userul valiprof si detaliile pe care le-am cerut. Pentru cei interesati acestea sunt:

Cerasela Tudose - "Gen si personalitate", ed.Tritonic
    Pt comenzi,e-mail la :editura@tritonic.ro
    pret - 15 lei

Autoarea este doctore in psihologie si lector la Academia Nationala de Informatii.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Salutare tuturor,am zimbit la tot ce-ati scris mai sus ca mi-a placut,exact asa e-n viata.
    Si sotul meu vorbeste putin.Iar cind in sfirsit tac si eu,ma-ntreaba "de ce nu vorbesti,te-ai suparat?"

Subiecte Similare

1. literatura pt parinti
    De Larisa in forum Literatura
    Replici: 34
    Ultimul post: 30 ian 2009, 18:36
  2. Replici: 2
    Ultimul post: 25 dec 2008, 10:15
  3. Alergiile la copii
    De Etienne in forum Sfaturi si sugesii. Ajutor terapeutic
    Replici: 4
    Ultimul post: 12 dec 2007, 11:38
  4. Hainute copii