Pagina 3 din 15 PrimulPrimul 12345678913 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 31 la 45 din 221
Like Tree3Likes

Subiect: relatii parinti-copii-bunici

Ina Avatar
    Ina
    Ina este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    octombrie 2006
    Posturi
    120

Implicit

draga Cris ! numele ales venind de la Christ, Hrist, Cel ce este NIKA (Invingatorul/Biruitorul), am sa-ti raspund asa:
    si ce ma fac daca am fost trimisa (sau am vrut asa) in aceasta familie langa asa o persoana "paguboasa" si "otravitoare" ca sa invete ea ceva? Ai, ei
    Este dureros de frumos sa poti ajuta pe cineva in acest fel. Prin sacrificiu, pierdere materiala, financiara, morala, de toate felurile posibile. Ca sa invete ea ceva. Noroc ca am venit in tandem cu taica-meu, ca altfel ma termina demult. I-am si spus-o in fata: ca am venit de Sus in echipa cu sotul ei, adica taica-meu. Stii cum s-a cutremurat ?
    Acum sa nu credeti cumva ca este necredincioasa...are o puternica credinta in Dumnezeu, tine posturile ortodoxe, ajuta pe multi oameni, multi vin la ea pt.sfaturi.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Ina,stai un pic!

Este dureros de frumos sa poti ajuta pe cineva in acest fel. Prin sacrificiu, pierdere materiala, financiara, morala, de toate felurile

Este o confuzie,tu n-o ajuti pe mama ta,ci ii hranesti orgoliile( "monstrii ")
    Acum sa nu credeti cumva ca este necredincioasa

Nu e nevoie s-o aperi,ca noi n-o condamnam.Credinta fara fapte este ZERO.(spune biblia)Posturile ortodoxe sau catolice etc n-au legatura cu biblia.Isus a zis:nu ce baga omu-n gura e pacat,ca acel lucru se duce la hazna,ci ce scoate omu'pe gura e pacat.

Multam ptr comentariul cu numele meu.

PS : energiile joase cu care te-nconjori te afecteza si pe tine.Mesajul biblic cu iuberea aproapelui este privind iubirea neconditionata,nu atasamentul posesiv al orgoliului.Tu esti ranita spiritual de mama ta si risti sa-ti pierzi timpul incercind sa-i demonstrezi ca meriti sa fii iubita.Incearca sa te racordezi la Fortele Creatoare (DumnezeU) care este "parte masculina si feminina" la un loc,sa intelegi ca acolo ai un Tata,dar si o Mama,care te iubesc nespus.Stiu ca par ca bat cimpii,dar intelegind ce esti si cine esti,golul din tine se va umple cu iubire.Sensul tau aici nu este sa-i faci pe plac unei persoane pamintene.(ca nu vei reusi)
    De asemenea fii atenta cu comorile spirituale din tine,in fata cui le arunci,ca s-ar putea sa le calce in picioare,dar si sa se-ntoarca si sa te sfisie.
    De asemenea,legatura karmica cu mama ta s-ar putea sa fie una tip gazda-parazit,tu sa fi fost obligata s-o-ntretii si in alta viata si sa i te supui,si sa continui sa te conformezi si acum.Sau poate i-ai fost sclav,sau cine stie.

Prin sacrificiu, pierdere materiala, financiara, morala, de toate felurile.

INcearca sa te reorientezi ca gindire din "pierdere"spre "cistig" .
    Sacrificiul gresit inteles este o frustrare care greu se vindeca.
    Pierderea materiala de acest fel este inutila.
    Cea morala este cumplita.
    Invata sa te asezi pe propriile valori de copil al lui D-zeu cu drepturi egale.Invata sa te iubesti.

Ina Avatar
    Ina
    Data inscrierii
    octombrie 2006
    Posturi
    120

Implicit

Cris, al carui nume vine de la Christ Cel ce este NIKA, spune-mi mai multe despre leg.karmica daca poti.
    multumesc

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Ina,legatura asta karmica inseamna multe.Raspunsurile se afla toate in tine,daca stii sa te intelegi si sa te asculti,facind orgoliul sa taca.(Sinele tau nu este ego-ul,eu-l)Este sa spunem,parte intuitie,parte multe.In fine.Fiecare prin scinteia divina din el poate realiza acest lucru,nu prin sfaturi.Unii numesc asta:a te transcede pe tine insuti,dar eu o numesc "regasirea "propriei persoane.
    In NT,in scrierile lui Pavel,gasesti ideea de "cunoaste-te pe tine insuti"
    Termenul este OIDA-cunoastere launtrica,in contradictie cu GINOSKO-cunoastere prin experienta materiala,exterioara.
    Incearca sa te detasezi de bijbiieli karmice.
    Centreaza-te in tine,realizeaza despre tine ca esti ceea ce esti,copilul lui D-zeu,nu al parintilor carnali,ca esti o fiinta de iubire si un copil al luminii.Nu te ingrijora de nimic,fii iubire,fii lumina,roaga-te ,sau incearca sa "existi"pur si simplu in lumina,iertare,nejudecare,lasa totul sa curga ,nu te-ncrincena sa demonstrezi nimic.Fii ferma in mijlocul razboiului.Nu incerca sa schimbi oamenii,sa-i luminezi.Multi te vor uri.Iubeste-i neconditionat,dar nu te-amesteca.Scopul tau este sufletul tau,nu salvarea lumii,fiecare se salveaza singur.
    Citeva persoane m-au rugat sa le ajut sa-si afle vietile anterioare.S-au suparat ca nu le-am ajutat,dar eu nu doresc sa seman confuzie,nici nu ghicesc.
    Cum sa-ti spun,tu esti o fiinta care emiti vibratie.Ca niste unde radio.Acestea uneori sint vibratii joase,de durere,frica,invidie,etc(dau doar exemple)Ele se inregistreaza sus,in cer,la creator,care resimte durerea ta (cum se spune "precum jos,asa si sus ,si invers) Pina la cer,te maninca sfintii.Aceasta este o zicala care s-ar traduce :vibratiile tale antreneaza toate vibratiile similare intilnite,care,dupa legea karmei,se intorc tot la tine.Si acesta este un aspect karmic.Legatura cauza-efect exista incontinuu,nu este un trecut si-atit.Incearca sa supraveghezi /constientizezi aceste emisii/vibratii/ginduri,sentimente.Incearca sa le stapinesti.
    Tu poti gindi ca te-ai nascut ca fiica a mamei tale ca sa platesti niste datorii.DAr este posibil sa fie invers,si mama ta sa nu vrea/sa nu constientizeze asta.
    Elibereaza-te!Iarta trecutul si mergi mai departe,incearca sa te pocaiesti-respectiv,sa-ti schimbi gindirea,mentalitatea,planurile in acord cu invatatura Cristica-divina.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Citat Citat din Ina
    Cris, al carui nume vine de la Christ Cel ce este NIKA.
    Interesant,cu numele,mie mi se spune Cristi- nica

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

In legile divine aceste experiente ti-au fost necesare cu anumite motivatii pe care le-ai aflat sau nu inca.
    Dar ele in mod cert ti-au fost utile si te-au ajutat sa scapi de ceva balast din trecutul tau, sa ai si o alta perspectiva a vietii.
    Si astfel ti-au mai fost iertate ceva pacate ancestrale si poate prin faptul ca nu ai iertat-o si nu o iubesti pe mama ta indiferent de cate rele ti-a facut ti-ai facut alte pacate care asteapta sa fie platite intr-un fel sau altul
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Ina Avatar
    Ina
    Data inscrierii
    octombrie 2006
    Posturi
    120

Implicit

"prin faptul ca nu ai iertat-o si nu o iubesti pe mama ta indiferent de cate rele ti-a facut ti-ai facut alte pacate care asteapta sa fie platite intr-un fel sau altul"
    asa privind, fii sigura ca am constientizat si am luat aminte. Imi cer iertare, sperand sa iubesc neconditionat, asta e lectia, nu?
    va iubesc

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Citat Citat din Ina
    draga Catalin ! De ce nu se poate sterge informatia pacatului/greselii prin iertare???
    In rug.Tatal Nostru "si ne iarta noua, precum si noi iertam gresitilor nostri" apoi in rugaciunile preotilor de la Sf.Maslu, daca nu ma insel, cand ei se roaga intens "sterge Doamne greselile/pacatele noastre din Cartea Vietii " inseamna ca se poate.
    De altfel nimic nu este in fata lui Dumnezeu care sa nu poata fi iertat.Gandeste-te la Dumnezeu, la atotputernicia si intensitatea Luminii/Iubirii Sale...Pai, cand te afli in acea Lumina, instantaneu ne intensificam si noi stralucirea Scanteii Divine din fiecare... , pana unde? pana unde se poate aici si acum.
    Si eu cred ca Dumnezeu este atotiertator.El ne iarta noua orice pacat, dar mai cred ca nu fereste de plata pacatelor.Adica, cum spui tu, nu "sterge" cu buretele pacatul.Daca ai pacatuit si contientizezi pacatul, Dumnezeu te iarta, dar de platit vei plati, dar poate la o scara mai mica.

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Citat Citat din cris
    Centreaza-te in tine,realizeaza despre tine ca esti ceea ce esti,copilul lui D-zeu,nu al parintilor carnali,ca esti o fiinta de iubire si un copil al luminii.

Nu te ingrijora de nimic,fii iubire,fii lumina,roaga-te ,sau incearca sa "existi"pur si simplu in lumina,iertare,nejudecare,lasa totul sa curga ,nu te-ncrincena sa demonstrezi nimic.

Fii ferma in mijlocul razboiului.

Nu incerca sa schimbi oamenii,sa-i luminezi.Multi te vor uri.Iubeste-i neconditionat,dar nu te-amesteca.

Scopul tau este sufletul tau,nu salvarea lumii,fiecare se salveaza singur.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Ina,nu trebuie sa-ti ceri iertare literal,ci sa-ntelegi intimplarile si sa le neutralizezi,aceasta este iertarea,in spiritul tau,iarta-te pe tine si pe cei implicati intr-un fapt care ti-a adus suferinta.Iubirea neconditionata este o stare sufleteasca constienta ,este o traire.Este o forma de existenta in armonie,armonie cu sine si cu universul.
    Pe mama ta poti s-o iubesti ca om-creatie divina,fara implicatii ca : esti datoare/este datoare,te porti asa/se poarta asa.Noi oamenii sintem frati,chiar daca aparent sintem copii,mame,rude etc.
    Sufletele au fost create de D-zeu egale,nu supuse unul altuia.
    Cit despre perceptia pacatelor,prin invataturile lui Isus,acestea nu dispar,dar se pot neutraliza ,roata se poate opri.
    Iubirea neconditionata nu-nseamna "relatii sexuale intimplatoare" cum am auzit la cineva,nici sa-ngadui cuiva sa-ti faca rau sau sa accepti umilinte.Dar inseamna si nejudecarea acelei persoane ,chiar de-ti face rau,inseamna sa nu urasti,sa nu te razbuni.E greu la-nceput,dar se poate.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Etienne,nu stiu ce sa-ti raspund,iti multumesc e ok?

PS: Adaug la "fii ferma in mijlocul razboiului "si "dar nu te implica in el"

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Citat Citat din cris
    Etienne,nu stiu ce sa-ti raspund,iti multumesc e ok?"
    Nu trebuie sa imi multumesti mie, ci Celui ce a pus in tine daruri asa minunate !

Citat Citat din cris
    PS: Adaug la "fii ferma in mijlocul razboiului "si "dar nu te implica in el"
    Ai subliniat bine aspectul!Sper sa reusesc sa imi insusesc ideea !

Nicoleta este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    154

Implicit

Sa va ajute Dumnezeu sa inmultiti si sa traiti cat mai mult din darurile Bunului.

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Citat Citat din Nicoleta
    Sa va ajute Dumnezeu sa inmultiti si sa traiti cat mai mult din darurile Bunului.
    Multumim frumos sau...Doamne ajuta!

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

“Imi iubesc copiii ca pe ochii din cap!”
    Este un program pe care l-am întâlnit destul de des și pe care l-am aplicat și eu, odată. Ca și alți membri și vizitatori de pe forum am aplicat cândva acest program și nu prea mi-a fost atât de grozav pe cât ar părea la prima vedere. Mi-am dorit copiii și ei au venit. Apoi a fost o vreme în care, în disputa dintre dorințe și posibilități, câștig aveau totdeauna copiii. Nimic nou sub soare.
    Numai că la un moment dat, când fetița mea era proaspătă elevă, mi-au sunat la ușă doi oameni. Am deschis să vedem ce anume voiau. Copiii, și ei, printre picioarele mele. Era o pereche și când a văzut-o pe fata mea, bărbatul a devenit puțin amenințător spre ea: “Mă, tu erai pe balcon? Nu știu ce-mi vine să-ți fac!” Evident că am intervenit dar până la urmă, i-am invitat înăuntru ca să aflu ce s-a întâmplat. Oamenii zugrăveau în blocul de alături și au văzut la balconul nostru un copil care stătea agățat peste balcon. Amândoi au înghețat. Copilul a intrat înăuntru apoi, iar după o vreme l-au văzut din nou stând călare pe balustradă cu mâinile în lateral și strigând la copiii de jos. Atunci au strigat să plece, copilul a auzit, a intrat înăuntru și nu a mai ieșit. Oamenii trăseseră o frică cumplită și s-au hotărât, după o zi, să vină și să spună și părinților. Încă mai erau surescitați și expunerea nu era prea coerentă. Dar când am realizat că era vorba despre copilul meu, picioarele nu m-au mai ținut (noroc că era un fotoliu în spate ). Într-o fracțiune de secundă am văzut-o făcută praf, pentru că o cădere de la etajul X nu lasă nici o șansă. Simultan, însă a venit și vocea care, foarte fermă, mi-a zis: “Potolește-te că mai ai unul de crescut!” Le-am mulțumit oamenilor, ei au plecat și am rămas cu ai mei. Am făcut “reconstituirea” pe brațul unui fotoliu și am văzut că executase o aruncare peste balustradă așa cum văzuse la TV la nu mai știu ce campionate de gimnastică. Cine, fata mea care era o fricoasă și care nu voia nici măcar în leagăn să se dea, darmite să se cocoațe sau să se cațere la locul de joacă.
    Analizând mai bine lucrurile am ajuns la concluzia că puteam foarte ușor să fac o comoție cerebrală. Am considerat că modul în care vedem dragostea mea pentru copiii nu este unul prea grozav și am făcut corecția de rigoare: copiii odată ce ți-I dorești, ai o responsabilitate, dar ca să poți să-ți indeplinești sarcina asumată, trebuie în primul rând să ai grijă de tine.
    Mai târziu, când am ajuns la inforenergetică, am aflat cu mult mai multe despre subiectul acesta și am realizat că a fost o lecție de spiritualitate de care aveam atunci nevoie și care a venit prin copilul meu, adică pe calea iubirii. Că la vremea aceea, nu aveam eu nici o treaba cu spiritualitatea.

Pagina 3 din 15 PrimulPrimul 12345678913 ... UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. literatura pt parinti
    De Larisa in forum Literatura
    Replici: 34
    Ultimul post: 30 ian 2009, 18:36
  2. Replici: 2
    Ultimul post: 25 dec 2008, 10:15
  3. Alergiile la copii
    De Etienne in forum Sfaturi si sugesii. Ajutor terapeutic
    Replici: 4
    Ultimul post: 12 dec 2007, 11:38