Pagina 2 din 15 PrimulPrimul 1234567812 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 221
Like Tree3Likes

Subiect: relatii parinti-copii-bunici

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Citat Citat din Ion Furtuna
    Poate, totusi, gasiti o modalitate sa faceti pace. Cu toata lumea!

Ei, da! Asta lupta adevarata!
    Va urez asemenea!Din tot sufletul!

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Bebelușul, ca și copilul ceva mai mare, are puternice nevoi primitive de satisfacere instinctuală și siguranță pe care pediatrii și psihologii le numesc "anaclitice" (de la grecescul anaklinein care inseamna a se sprijini pe). Ele implică nevoia de a fi ținut în brațe, mângâiat, liniștit, nevoia ca cineva să se joace cu el și să fie în centrul atenției. Nesatisfacerea acestor nevoi are consecințe grave pentru viitorul individului. Multe persoane au trecut prin privare emoțională, abandon, neglijare care au dus la frustrarea gravă a nevoilor anaclitice.”
    S. Grof- pag 215 (Literatura/Carti de referinta, pag1, post 1)

O prietenă îmi povestea că cele mai vechi amintiri ale ei sunt de la câteva luni. Era afară, așezată în căruț (de lemn) și s-a închis capacul de la căruț. Pe geam își vedea mama care stătea pe o bancă în grădină și vorbea cu o vecină. Prietena mea a început să plângă pentru că avea senzația că se sufocă și pentru că mama statea de vorbă cu “aia” în loc să vină și să deschidă căruțul și s-o ia în brațe. La un moment dat, mama a venit și a rezolvat problema, dar amintirea a rămas foarte puternică și vie. Mai târziu, după 20-30 de ani, într-o discuție mamă-fiică, mama a aflat, i-a spus că atunci nu putea să aibă decât câteva luni (cel mult 3) și nu putea crede că pot exista amintiri de la o vârstă atât de fragedă. Dar din descriere a recunoscut căruțul și faptul că pe vremea aceea stăteau undeva unde era întradevăr o grădină unde stătea cu copilul la aer și apoi s-au mutat la bloc, adică amintirile erau reale.

Amintirile mele cele mai vechi sunt de pe când aveam 2-3 ani și locuiam la Rășinari. Ele au fost vii mereu. La un moment dat, (după 50 de ani ) am ajuns la Sibiu și am făcut o plimbare cu tramvaiul (care mai exista încă ) până la Rășinari în căutarea amintirilor. O parte din ele le-am regăsit dar acum alta era perspectiva. Amintirile arătau că totul era imens și spectaculos, după 50 de ani totul era normal și firesc , specificul locului parcă era neschimbat.

Fiecare vârstă are perspectiva ei din care se vede viața, iar amintirile fac parte din istoria noastră personală. Câtă importanță acordăm unei amintiri sau alteia, este o problemă personală, dar cu repercursiuni în dezvoltarea ființei.

Monalisa este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    17

Implicit

Citat Citat din Etienne
    Citisem cum ca indif.ca suntem sau nu iubiti de catre parinti, indif.ca am avut o copilarie frumoasa sau trista si plina de amintiri dureroase, primim pe merit.Si spun cu oarecare tristete ca si eu ma alatur pe lista celor privati de iubire in copilarie.
    O poveste impresionanta despre o copilarie nu numai lipsita de dragostea parinteasca, ci, mai mult, o perioada de cosmar, este a maicutei Veronica, de la Manastirea Tudor Vladimirescu. Ma inecau lacrimile citind despre felul cum fusese tratata maicuta in copilarie (a fost crescuta de un frate vitreg, impreuna cu sotia acestuia, a stat inchisa intr-o camera micuta, fara hrana, fara apa si sapun timp de 2 ani, plina de paduchi si rani, iar in timpul iernilor geroase era lasata afara in timpul noptilor, imbracata doar cu o camasuta si cu picioarele goale). Insa maicuta nu a deznadajduit si spunea ca Bunul Dumnezeu a lasat sa se intample toate aceste atrocitati pentru a nu se atasa de nici un suflet in aceasta viata, ci numai de Mama Iubirii, Maicuta Domnului si Mantuitorul Iisus Hristos si cu ajutorulacestora sa isi poata indeplini misiunea pe care a avut-o pe acest pamant, de a ridica salasul Domnului in satul Tudor Vladimirescu.

Imi pare rau sa aud, Etienne, Cris, ca ati avut o copilarie trista, dar, iata ca Bunul Dumnezeu lasa sa se intample anumite evenimente din ratiuni pe care noi nu le cunoastem, insa stim ca totul este din IUBIRE pentru Creatia Sa, deci sa nu deznadajduim.
    Cu Domnul Dumnezeu inainte!

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Citat Citat din Monalisa

Imi pare rau sa aud, Etienne, Cris, ca ati avut o copilarie trista, dar, iata ca Bunul Dumnezeu lasa sa se intample anumite evenimente din ratiuni pe care noi nu le cunoastem, insa stim ca totul este din IUBIRE pentru Creatia Sa, deci sa nu deznadajduim.
    Monalisa , draga mea, multumim pt.compasiune si pt.cuvintele frumoase !

Eu nu am avut o copilarie trista, ci doar lipsita de ...afectivitate materna, in adevaratul sens al cuvantului.Fiind parinte acum, kiar mama imi spune ca ea nu a putut fi ca mine, ca ea nu s-a putut purta cu mine cum ma port eu cu copilul meu.Dar asta nu o tine decat cateva momente, apoi da vina pe "sistem".Asa era pe vremea aia.Se poate, dar nu inteleg de ce nu recunoaste verde in fata ca nu m-a dorit.Este cumplit sentimentul asta, al "omului venit la momentul nepotriit".Stiu ca nu am fost dorita si, culmea, o simt si acum, in ciuda dragostei tardive oferite!Si mai ciudat mi se pare faptul ca nu simt legatura aceea speciala "mama-copil".

Copilaria mea a fost frumoasa, indestulatoare, dar am simtit tot timpul lipsa blandetei si a dragostei materne manifestate fata in fata, prin sentimente si nu prin jucarii si mancare.Acum, inteleg mai multe, dar golul inca ramane, ca si cicatriile pe care le voi purta mereu.Mai mult ca sigur asta e "crucea" pe care trebuie sa o port.Asta e una din lectiile pe care trebuia sa mi-o insusesc.

Ina Avatar
    Ina
    Ina este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    octombrie 2006
    Posturi
    120

Implicit

buna sunt noua aici ! V-am citit toate mesajele de la aceasta sectiune si...am decis sa ma inscriu.Ca sa va povestesc cate ceva. Sa vad ce ziceti. Ce ati zice la cele ce va relatez acum:
    provin dintr-o familie respectabila, bine situata in orasel dar la capitolul sufletesc cu multe lacune. In copilarie mama mi-a spus ca ar fi vrut sa..."ma omoare" ca sa nu sufar si eu ca si ea???? apoi la capitolul accidentul rutier pe care l-am avut la 40 ani si dupa ce mama m-a ingrijit in spital luna aceea de zile, stiti ce mi-a spus? ca din cauza mea s-a imbolnavit de curentul din spital de otita si...a cerut=trebuit sa-i platesc antibioticile ORL. Mentionez ca stau tare rau cu partea financiara si a fost un sacrificiu pt.mine acest lucru in conditiile in care am la randu-mi 2 copii de crescut.
    A incercat sa ma omoare cand eram mica de tot la varsta de 9 luni si daca nu venea tata de la serviciu sa ma duca la doctorita, muream de otita. Doctorita i-a spus ca m-a dus in al 12-lea ceas, asa mi-a povestit tata.
    A! mi-am adus aminte ca, in spital atunci cu accidentul, au fost 2-3 persoane de la Inforenergetica -Fil.Cluj care m-au tratat si unul dintre ei mi-a spus ca ar fi bine ca mama mea sa nu mai stea in salon cu mine.I-am spus ca e internata sa ma ingrijeasca si ca
    n-am ce face.In momentele acelea simteam ceva f.f.rece si mi-a fost rusine pt.mama in fata acelui om.

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Din fericire, in viata exista asa numita balanta care ekilibreaza totul.Daca mama ta nu te-a dorit, ba mai mult, a facut tot posibilul in repetate randuri sa ti-o demonstreze, poate ca din asta ai ceva de invatat.

Cum scriam mai sus, eu simt ca mama nu m-a dorit.In skimb, eu am tanjit ani de-a randul sa am o familie a mea, sa imi inconjor copilul cu o dragoste si o dragalasenie pe care nu le-am primit la randul meu.

Cris scria pe undeva pe aici, pe forum, cum ca toata incarcatura ngativa cu care venim o putem contracara prin iubire.Acum, sincera sa fiu, stau si mai linistita cum ca daca voi depune efortul sa iert, sa trec peste tot, si mai mult, sa iubesc tot ce ma inconjoara cu aceeasi intensitate, fara a ma atasa prea mult de ceva (oricum, atasamentul sa nu fie mai puternic decat dragostea de Dumnezeu), atunci sunt pe cale acea buna.

Poti sa incepi sa o ierti pe mama ta pt.tentativele avute asupra ta, kiar si pt.sentimentele pe care le nutreste in continuare pt.tine.Poti sadi dragostea in sufletul tau si deopotriva iertarea.

Ca tot se vorbeste de nedorinta, sa va mai povestesc un fapt: am ramas insarcinata pt.a adoua oara anul acesta in martie.A fost uh copil nedorit.Atat de nedorit, ca tocmai cand ma consolasem cu gandul ca voi mai avea un copil (desi momentul "ales" nu era ales de noi), am pierdut sarcina.Se pare ca inca din prima zi de conceptie, embrionul simte daca este dorit sau nu.Simte daca este iubit sau nu.Ma uit la copilul ce-l am si imi dau seama ca jumatate din ceea ce este cred ca se datoreaza dragostei emise de noi, parintii inainte de conceptia lui, in timpul conceptiei, in timpul sarcinii, de rugaciunile spuse in timpul sarcinii, dar si cu mult timp ianinte de conceptie (cat m-am rugat pt.acest copil).Si si acum ma intreb uneori (retoric, fireste), daca el simte ca noi il iubim cu toata fiinta noastra.Deci, extrem de important este atat ceea ce gandim inainte de cinceptie, dar mai ales ce gandim in timpul sarcinii, noi femeile.Daca sotii nostri ne sunt alaturi in rugaciune si in dgragoste, atunci copilul cred ca se poate naste ekilibrat emotional.

Eu una nici nu vreau sa ma gandesc la copilul pierdut ce ekilibru emotional ar fi avut, cu ce temeri si sekele l-as fi adus, parte din vina mea!

Si, dupa atatea luni, am ajuns la concluzia ca daca gandeam pozitiv, daca emiteam ganduri luminoase, sarcina putea sa decurga cel putin la fel ca si prima (greu, dar la termen).Dar, cum probabil starea mea a generat o dezlipire timpurie de placenta, moartea embrionului a fost eminenta(nici nu se formase drept fat).

Ina Avatar
    Ina
    Data inscrierii
    octombrie 2006
    Posturi
    120

Implicit

buna etienne .multumesc pt.raspuns.Nu te necaji, uite ca sunt
    RUGACIUNI PENTRU PRUNCI AVORTATI
    RUGACIUNEA INTAI:

O, Stapane, Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu! Cela Ce din preamulta bunatatea Ta pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire Te-ai imbracat in trup, si Te-ai rastignit, si Te-ai ingropat, si prin Crucea Ta ai innoit firea noastra cea stricata, primeste pocainta mea pentru pacatele ce le-am facut si auzi cuvintele mele: pacatuit-am, Doamne la cer inaintea Ta, cu cuvantul, cu fapta, cu sufletul si cu trupul si cu cugetul mintii mele; am calcat randuielile Tale, nu am ascultat poruncile Tale, am maniat Bunatatea ta, Dumnezeul meu-dar fiindca a Ta este zidirea, nu ma deznadajduiesc pentru mantuirea mea, ci nemarginita Ta Milostivire indraznind alerg si ma rog Tie: Doamne! Intru pocainta da-mi inima Infranta, si primeste-ma cand ma rog, si da-mi gand bun, da-mi lacrimi si umilinta, Doamne, da-mi dupa harul Tau sa pun inceput bun. Miluieste-ma Dumnezeule, miluieste-ma pe mine, cea cazuta, si pomeneste-ma pe mine, pacatoasa roaba Ta, intru Imparatia Ta. Amin.

RUGACIUNEA A DOUA:

O, Dumnezeule, Preamilostive Hristoase Iisuse, rascumparatorule al celor pacatosi! Pentru mantuirea neamului omenesc ai lasat, atotmilostivire, Cerurile preaslavite si Te-ai salasluit in valea aceasta mult-pacatoasa a plangerii, ai primit pe Dumnezeiestii Tai umeri neputintele noastre si ai purtat durerile noastre; Tu, o, Sfinte Patimitorule, ai fost ranit pentru pacatele noastre si chinuit pentru faradelegile noastre-si de aceea si noi inaltam catre Tine, Iubitorule de oameni, rugaciuni smerite. Primeste-le, Preabunule Doamne, si te pogoara catre neputintele noastre, si pacatele noastre nu le pomeni, si intoarce de la noi hotararea cea cu dreapta manie de a ne rasplati pentru faradelegile noastre. Cela Ce prin atotcinstitul Tau Sange ai innoit firea noastra cea cazuta, innoieste-ne, Doamne Iisuse Hristoase, Mantuitorul nostru, si pe noi, cei care ne aflam intru stricaciunea pacatelor si mangaie inimile noastre cu bucuria desavarsitei tale iertari. Cu tanguire si lacrimi de pocainta fara de masura cadem la picioarele Dumnezeiestii Tale milostiviri: curateste-ne, Dumnezeul nostru, cu harul Tau cel Dumnezeiesc, pe noi toti, de toate nedreptatile si faradelegile vietii noastre-ca intru sfintenia iubirii Tale de oameni sa laudam atotsfant numele Tau, dimpreuna cu al Tatalui, si al Preabunului, si de viata facatorului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
    Doamne ajuta !

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Am si eu o intrebare:daca avortezi la modul propriu-zis (voit, prin interventie kirurgicala, nu datorira neadaptarii organismului la sarcina), intervii cumva in destinul tau, te impotrivesti cumva Legilor Divine, respingand ceea ce ti se da.Daca te pocaiesti, daca iti pare rau din tot sufletul, asta te absolva cumva de plata pacatului, sau de platit pacatul tot il platesti aici ori "dincolo"?

Ina Avatar
    Ina
    Data inscrierii
    octombrie 2006
    Posturi
    120

Implicit

Etienne, ti-am raspuns prin MP.

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit

Citat Citat din Ina
    Etienne, ti-am raspuns prin MP.
    Pe privat mesajul nu a ajuns.In skimb am primit pe mail !

Multumiri din suflet!

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit

Citat Citat din Etienne
    Am si eu o intrebare:daca avortezi la modul propriu-zis (voit, prin interventie kirurgicala, nu datorira neadaptarii organismului la sarcina), intervii cumva in destinul tau, te impotrivesti cumva Legilor Divine, respingand ceea ce ti se da.Daca te pocaiesti, daca iti pare rau din tot sufletul, asta te absolva cumva de plata pacatului, sau de platit pacatul tot il platesti aici ori "dincolo"?
    In viata si dupa aia totul se plateste, dar plata greselilor se poate face prin suferinta, sau prin fapte bune, de aceasta plata se "bucura" atat faptuitorul pacatului cat si cei care ii accepta iubirea (copii, parinti , iubiti, soti , bunici, nepoti, prieteni, etc)

Apoi prin iertare nu se sterge informatia (povestea din scoala primara cu tatal care batea cuie in usa la fiecare boacana a copilului)

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Ina Avatar
    Ina
    Data inscrierii
    octombrie 2006
    Posturi
    120

Implicit

draga Catalin ! De ce nu se poate sterge informatia pacatului/greselii prin iertare???
    In rug.Tatal Nostru "si ne iarta noua, precum si noi iertam gresitilor nostri" apoi in rugaciunile preotilor de la Sf.Maslu, daca nu ma insel, cand ei se roaga intens "sterge Doamne greselile/pacatele noastre din Cartea Vietii " inseamna ca se poate.
    De altfel nimic nu este in fata lui Dumnezeu care sa nu poata fi iertat.Gandeste-te la Dumnezeu, la atotputernicia si intensitatea Luminii/Iubirii Sale...Pai, cand te afli in acea Lumina, instantaneu ne intensificam si noi stralucirea Scanteii Divine din fiecare... , pana unde? pana unde se poate aici si acum.

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

Se diminueaza cantitatea de energiile a greselii dar nu se sterge informatia, adica pacatul daca nu se repeta nu va mai avea efecte negative in viitor asupra faptuitorului (asta este iertarea). Informatia ramane inregistrata, altfel ai spune ca Dumnezeu uita, ceea ce nu se intampla. Si in sprijinul parerei mele spune Mantuitorul undeva in noul testament dupa ca iarta pacatele cuiva si acesta se vindeca "Du-te si numai pacatui, ca altfel mai rau va fi". Deci informatia ramane ca sa poata fi comparata
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Monalisa,multam.
    Ina,bine-ai venit pe acest tarim al "vindecarii frustrarilor " .
    Ina,draga mea,in primul rind incearca sa ai cit mai putina legatura cu mama ta.O poti iubi si ierta neconditionat,dar incearca sa reduci cit poti "contactul " Unii oameni sint " pagubosi " si otravesc totul in jur.

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

Povestile voastre ne ajuta sa constientizam si noi ce bine a fost in copilaria noastra si habar nu am avut de asta, credeam ca ne este rau, binele si raul nostru pot fi definite si prin comparatia cu alte experiente
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Pagina 2 din 15 PrimulPrimul 1234567812 ... UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. literatura pt parinti
    De Larisa in forum Literatura
    Replici: 34
    Ultimul post: 30 ian 2009, 18:36
  2. Replici: 2
    Ultimul post: 25 dec 2008, 10:15
  3. Alergiile la copii
    De Etienne in forum Sfaturi si sugesii. Ajutor terapeutic
    Replici: 4
    Ultimul post: 12 dec 2007, 11:38