Pagina 11 din 15 PrimulPrimul ... 56789101112131415 UltimulUltimul
Rezultate de la 151 la 165 din 221
Like Tree3Likes

Subiect: relatii parinti-copii-bunici

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din ela
    Eu am un nepot asa cuminte, ca as face vreo 3 ca el .
    Subiectul cu copiii cuminti este un subiect tare interesant.
    Pentru ca acest concept are semnificatii deosebite in functie de varsta si adultii (parinti, eventual bunici si educatorii profesionisti ) depun eforturi continue si conjugate pentru ca sa aiba de a face numai cu copii cuminti.

Sugarul este copil cuminte daca nu plange nici ziua si nici noaptea. De ce plange sugarul? De foame si daca are o stare inconfortabila (gaze de la alimentatie=colici, iritatii cutanate de la urina, fecale sau imbracaminte). Cam astea sunt motivele de natura fizica si care pot fi usor de gestionat. Cele de natura afectiva, adica dragostea pe care sa o simta de la cei din jur intra si ei in ecuatie atunci cand pe perioada sarcinii au fost probleme cu venirea lui pe lume dar nu au o pondere prea mare. Ponderea poate sa creasca daca adultii, din nestiinta, adopta solutia leganatului pentru orice scancet.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Vine apoi o vreme cand sugarul incepe sa raspunda la vorbele adultilor, incepe sa silabiseasca si sa pronunte mai mult sau mai putin clar cuvinte, sa inceapa deplasarea in spatiul avut la dispozitie. Daca vrea sa aiba un spatiu extins si se manifesta in felul sau, risca sa nu mai fie cuminte. Simultan incep si dintii sa apara iar asta este un alt motiv pentru care poate fi copil cuminte sau nu, dupa cat de mult il dor gingiile si exprima ceva ce nu poate fi exprimat.

Mai creste, si intre 1 si 3 ani isi largeste aria de investigatie prin mijloace autonome. E cuminte daca sta linistit in carucior si nu vrea sa-l impinga el, sau sa se deplaseze pe langa, daca nu are curiozitatea de a vedea ce este pe masa care-l inspira sa traga de fata de masa, sa se suie acolo unde nici nu pot sa gandeasca adultii ca poate, sa-i imite pe cei mari si sa bage degetele in priza, sa desfaca cu degetelele orice surub sau holsurub la care poate ajunge, cand nu se impiedica de cablul de la veioza sau de la masina de calcat sau de la televizor, cand nu se atinge de mileuri sau bibelouri. E cuminte daca merge linistit de mana cu mama, tata sau bunicii prin parca fara sa fie tentat sa alerge prin parc sau sa se joace in nisip, daca nu dispare in magazin atras de cine stie ce minunatie, daca nu intinde mana si nu cere nimic nici la magazin, nici cand este vizita si in general niciodata. Este cuminte cand nu creeaza absolut nici o problema adultilor din preajma.
    Cand sunt mai multi copilasi sunt cuminti daca nu isi disputa jucariile, daca nu-si gasesc pricina unul la altul cand le este foame, cand stau acolo unde au fost pusi pana cand adultii isi aduc aminte si mai vin sa pe la ei.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Intre 3 si 7 ani, incepe socializarea si aici se schimba calitatea cuminteniei, in sensul ca pe langa cele de dinainte mai apar si alte cerinte, ca doar nu mai sunt bebelusi . E cuminte daca nu-si manifesta nemultumirea ca este cu o persoana straina, e cuminte daca invata poezele si le spune clar si raspicat (daca mai canta si danseaza este si mai cuminte ), e cuminte daca reuseste sa potriveasca culorile numai pe pe hartie exact asa cum vad adultii lucrurile , sa nu ceara niciodata nimic si nimanui, sa nu le intre prin urechi cuvintele obscene auzite, sa stea cuminti pe scaunel cel putin 4 ore pe zi, sa manance tot, sa adoarma instantaneu, sa dea jucariile tuturor celorlalti copii. In plus, li se cere sa se incalte singuri si corect (stangul la stangul si dreptul la dreptul ), sa-si puna farfuria, tacamurile si canita in chiuveta, sa nu traga pisica de coada si sa nu arunce cu pietre in caine, sa nu se catere in copaci, sa nu se dea "tare" in balansoare si alte "chestii", sa-si pana lucrurile in ordine cand se schimba si jucariile la locurile lor.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Dupa 7 ani vine o perioada lunga-lunga in care esenta cuminteniei este sa invete bine, sa-si faca temele si sa ia note mari la toate materiile si la purtare, sa fie respectusi cu adultii si la modul general sa nu faca prostii. Care prostii inseamna orice abatere de la ceea ce educatori de tot felul se straduie, cu mai mult sau mai putin talent sa le transmita.
    Mai sunt si lucruri care nu se prezinta la scoala si a caror facere sau nefacere poate fi taxata in mod diferit de diversi oameni. Cel mai cuminte este ca ele sa nu existe, tocmai pentru anume pentru a nu pune in situatii delicate adultii.
    La modul general este tocmai perioada in care cumintenia reprezinta ascultarea mai mult sau putin orbeasca si abtinerea de la orice initiativa. Cel putin pana la implinirea teribilei varste de 18 ani, cand in conformitate cu legea romaneasca omul devine capabil sa raspunda pentru faptele sale in fata legii. E drept ca in alte locuri de pe planeta varsta asta ajunge la 21 sau 23 ani.

Apoi i se cere adultului, fost copil cuminte, sa fie responsabil si sa faca totul in conformitate cu o gramada de reguli: ale grupului de prieteni, ale familiei, ale comunitatii locale, ale statutlui si mai nou, ale firmei. Si el se comporta in continuare asa cum a fost invatat si obisnuit, ca un copil cuminte.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Ciudat este ca adultii vad starea de cumintenie ca o normalitate si nu prea se straduie sa o motiveze decat prin masuri punitive.
    Mai degraba se fac eforturi, atunci cand se fac, cu cei care nu indeplinesc conditiile. Iar de cele mai multe ori, manifestarile de iubire exprimate de adulti prin grija sporita fata de cei care nu pot sa fie cuminti trezesc un gust amar in cei care reusesc sa fie. Ei reusesc sa fie conform standardelor si nimeni nu-i intreaba niciodata nimic, doar li se arata o alta stacheta sau alt gard. Si cumintii se conformeaza.

oradeauravietii Avatar
    oradeauravietii este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    148

Implicit

Cuminte=ascultator?

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din oradeauravietii
    Cuminte=ascultator?
    Ce anume va mira?

oradeauravietii Avatar
    oradeauravietii este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    148

Implicit

Nu ma mira!
    era mai mult o exclamare, intrebare si apoi confirmare si de ce nu, chiar un declic al importantei ascultarii ( a avea minte ascultatoare ) ! :P :P :P
    Ce bine ar fi daca am reusi sa invatam sa fim ascultatori ai gandurilor venite de la Dumnezeu sau macar sa le deosebim de celelalte !
    Si ascultarea se dobandeste prin mult antrenament!
    Si gandul meu a mers la protoparinti :Adam si Eva au fost neascultatori si nici asta n-ar fi fost bai, ci faptul ca nu si-au recunoscut neascultarea...., pana la multele ascultari pe care ar trebui sa le facem pana mintea-ratiune ar deveni doar un slujbas si nu cea care conduce si decide !
    Scuze , dar nu pot exprima inca prea bine declicul!

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Daaaa,asa-i cu bebelusii si cu copiii.Copilul pina la 7 ani nu are nici o constiinta de sine....si asta se vede in manifestari.Dar constiinta de sine nu apare brusc la 7 ani,ea creste incontinuu de la nastere si primul semn al inceperii aparitiei acesteia este instaurarea fricii .Aici copilul mic are nevoie de parintii sai,ptr a-l sprijini si indruma in cunoasterea lui fara a-i fi frica,prezenta parintilor este un reazem ptr copii.Inceperea constientizarii de sine in copilarie este vitala ptr dezvoltarea sinelui.S-a spus mereu "comunismul a lasat traume " ,toti copiii comunismului care au fost zvirliti la crese si camine ptr ca parintii n-au avut cum sa-i creasca prezinta inconstient aceste traume,trauma neajutarii ptr constientizarea sinelui,trauma turmei .Acesti copii au devenit adulti instabili,nehotariti,un fel de copii mari,nu in sensul reactiilor copilaresti,ci in sensul neasumarii raspunderilor si tendinta de a acuza si critica in stinga si-n dreapta.Dar ei nici macar nu-si mai amintesc ce s-a-ntimplat,nici macar nu constientizeaza.
    Oamenii care au tendinte de tristete,tendinte de depresie sint tributari nesigurantei din copilarie.Uneori si agresivitatea este un rezultat al acestui fapt.Copiii de tigani nu sint asa,ei cresc linga parintii lor si se simt in siguranta,au alt sentiment al identitatii de sine incastrat in identitatea de clan.
    O alta anomalie apare in viata copilului cind creste ,tinarul adolescent lasat in copilarie pe cont propriu se izbeste de interdictii si nu de explicatii ,gen "nu iesi afara" ," nu te imprietenesti cu X" ," vii la ora T " ....Cum asa cind el a crescut singur si s-a descurcat bine?Cum,cind el a fost cu cheia de git de la 6 ani?
    Tinarul copacel incepe sa acumuleze frustrari in scorburile deja existente.Dar copacelul face 18 ani si i se spune " cit stai aici si respiri aerul meu faci ce-ti spun" ..." ca de-aia ne-am sacrificat sa te crestem " ...etc.
    Tinarul adolescent este derutat total,cum ,nu e adult? Care sacrificii ,cind el a fost sacrificat?Etc .Aici intervin conflictele intre generatii ,tinara generatie devenind ea insasi "de trista amintire" .Adica nesigura,dezorientata,grabita sa imbatrineasca desi nici n-a copilarit.Este trist ce spun aici,dar asa e acum la noi in tara.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din cris
    Copilul pina la 7 ani nu are nici o constiinta de sine....si asta se vede in manifestari.
    Dar are nevoie de iubire si ca sa o obtina face tot ce poate, adica devine copil cuminte.
    Dar constiinta de sine nu apare brusc la 7 ani,ea creste incontinuu de la nastere si primul semn al inceperii aparitiei acesteia este instaurarea fricii.
    Care tot lipsa iubirii se cheama, si sub forma aceasta este perpetuata de "grija" celor din jur, cat se poate de mult, sub diverse forme si cu diferite motivatii. Principala este tot ca sa fie copil cuminte, eventual si adult cuminte.
    S-a spus mereu "comunismul a lasat traume " ,toti copiii comunismului care au fost zvirliti la crese si camine ptr ca parintii n-au avut cum sa-i creasca prezinta inconstient aceste traume,trauma neajutarii ptr constientizarea sinelui,trauma turmei .
    Mai vorbim peste vreo zece ani si despre cei nascuti dupa. Ca si acum apare aceeasi trauma dar altfel.
    Undeva pe un forum international am gasit o exprimare plastica de la unul de peste ocean: "crestinismul s-a straduit timp de 2000 de ani sa ne transforme intr-o turma de oi oarbe (blind ships)". E drept ca este dintr-o zona in care nici o biserica sau religie nu poate aduce argumentul unei majoritati confesionale. As fi adus aici impartirea in oi si capre, dar mi-am adus aminte de Marin Preda care in Morometii vorbea despre necazurile pe care i le pricinuia lui Neculae o oaie. Pe numele ei Bisisica. Adica si printre oi si printre pastori apar situatii care se abat clar de la regula. Trauma de turma e mai veche decat crestinismul si ea apartine societatii umane organizate ierarhic, piramidal. E mai simplu sa ai de-a face cu indivizi care sa mearga impreuna de frica decat de buna voie. Si pentru asta, conceptul de iubire este distorsionat in fel si chip, voit sau nu, in asa fel incat sa fie cat mai putin cei care stiu cu adevarat ce inseamna. Noroc cu sugarii si cu copilasii care mai aduc aminte maturilor ce si cum. Ca ei stiu cel mai bine.
    Copiii de tigani nu sint asa,ei cresc linga parintii lor si se simt in siguranta,au alt sentiment al identitatii de sine incastrat in identitatea de clan.
    Adica nevoile anaclitice sunt mai bine satisfacute. Nici o problema, pe masura ce clanurile se vor disipa, ca sa beneficieze de "avantajele" lumii "civilizate" si cu ei se va intampla la fel. Deja asta se intampla la cei care s-au desprins si nu mai recunosc ca sunt de etnie roma.

In ce priveste identificarea cu ceva mai mare si care si-a dovedit trainicia prin existenta dincolo de durata unei vieti, este si asta un aspect interesant. Acel mai mare poate sa fie familia, clanul, natiunea, religia, singulare sau mai multe impreuna. Fenomenul dezradacinarii este deosebit de real si il simt toti care pleaca, ca o recunosc sau nu.

Dar asta este o alta discutie.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Dl Furtuna,nici eu nu strivesc corola de minuni a lumii.
    Am facut un comentariu doar dpvd al sistemului comunist de cresa-gradinita.

"crestinismul s-a straduit timp de 2000 de ani sa ne transforme intr-o turma de oi oarbe (blind ships)".
    Nu crestinismul (?) ,ci biserica coroborata cu politica.Desi putem numi asta si crestinism ,de pe la 100 en incoace.

Mai vorbim peste vreo zece ani si despre cei nascuti dupa. Ca si acum apare aceeasi trauma dar altfel.
    Pai parintii sint aceiasi,nu?

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din cris
    Dl Furtuna,nici eu nu strivesc corola de minuni a lumii.
    Am trecut strofa asta la semnatura ca raspuns la niste comentarii prietenesti care imi atrageau atentia ca sunt un demolator, ca nu ma las pana nu demontez totul. Intai am fost tentat sa trec proverbul cu gura pacatosului, dar mi-am luat pe seama avand in vedere ca este vorba despre mine.
    Am facut un comentariu doar dpvd al sistemului comunist de cresa-gradinita.
    Cunosc oameni care nu stiu unde sa gaseasca o cresa sau o gradinita. Acum. Ca alergatura dupa bani nu s-a incheiat. Pe vremea aceea mai grav mi se parea obligativitatea ca fiecare femeie sa nasca 4 copii.

"crestinismul s-a straduit timp de 2000 de ani sa ne transforme intr-o turma de oi oarbe (blind ships)".
    Era un citat, o parere a altcuiva, dar mi s-a parut util sa o pun, pentru ca se imbuca cu ideea de spirit de turma-trauma indusa.

Pai parintii sint aceiasi,nu?
    A, nu! Acum sunt altii. Ca ailalti nu mai pot dpdv fiziologic.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Maria Avatar
    Maria este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    170

Implicit

Da, sunt full gradinitele, vad ca la cele cu program normal ar mai fi o sansa, in rest, gradinite particulare de la 6, milioane in sus, fata de 1 cat e la stat...
    Stai ca mai nou vor sa implementeze o lege cu obligativitatea gradinitei de la 3 ani. Atunci sa vezi spirit de turma...
    "Pluteste drept inainte si, daca pamantul pe care-l cauti nu exista, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala".
    (Regina Izabela catre Cristofor Columb)

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Nu imi aduceam aminte din ce era Cumintenia pamantului, piatra sau metal.
    Noroc insa cu Google .

Asa, ca atentie la cuminti si la cumintenie.
    Sa nu care cumva sa impietreasca!
    Ca pana la urma si piatra crapa.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Stai ca mai nou vor sa implementeze o lege cu obligativitatea gradinitei de la 3 ani. Atunci sa vezi spirit de turma...

Sa implementeze,sigur,ca cum implementeaza ei nu implementeaza nimeni

Una e gradinita ,alta e cresa de pe vremuri.

Subiecte Similare

1. literatura pt parinti
    De Larisa in forum Literatura
    Replici: 34
    Ultimul post: 30 ian 2009, 18:36
  2. Replici: 2
    Ultimul post: 25 dec 2008, 10:15
  3. Alergiile la copii
    De Etienne in forum Sfaturi si sugesii. Ajutor terapeutic
    Replici: 4