Rezultate de la 1 la 5 din 5

Subiect: Psalmul 100

geanyna_ este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2010
    Posturi
    40

Implicit Psalmul 100

Buna seara,
    De ce exista doua variante (atat am descoperit eu) ale paslmului 100? De fapt psalmii in intregime sunt aceeasi, insa impartirea lor este diferita in functie de ... ce?

• Un psalm de laudă.
    • 1 Strigați de bucurie către Domnul, toți locuitorii pământului!
    • Ps 95.1; Ps 98.4;
    • 2 Slujiți Domnului cu bucurie, veniți cu veselie înaintea Lui.
    • 3 Să știți că Domnul este Dumnezeu! El ne-a făcut, ai Lui suntem: noi suntem poporul Lui și turma pășunii Lui.
    • Ps 119.73; Ps 139.13; Ps 149.2; Efes 2.10; Ps 95.7; Ezec 34.30-31;
    • 4 Intrați cu laude pe porțile Lui, intrați cu cântări în curțile Lui! Lăudați-L și binecuvântați-I Numele.
    • Ps 66.3; Ps 116.17-19;
    • 5 Căci Domnul este bun; bunătatea Lui ține în veci, și credincioșia Lui, din neam în neam.

SAU

Psalmul 100
      1. Mila și judecata Ta voi cânta ție, Doamne.
      2. Cânta-voi și voi merge, cu pricepere, în cale fără prihană. Când vei veni la mine?
      3. Umblat-am întru nerăutatea inimii mele, în casa mea.
      4. N-am pus înaintea ochilor mei lucru nelegiuit; pe călcătorii de lege i-am urât.
      5. Nu s-a lipit de mine inima îndărătnică; pe cel rău, care se depărta de mine, nu l-am cunoscut.
      6. Pe cel ce clevetea în ascuns pe vecinul său, pe acela l-am izgonit.
      7. Cu cel mândru cu ochiul și nesățios cu inima, cu acela n-am mâncat.
      8. Ochii mei sunt peste credincioșii pământului, ca să șadă ei împreună cu mine. Cel ce umbla pe cale fără prihană, acela îmi slujea.
      9. Nu va locui în casa mea cel mândru; cel ce grăiește nedreptăți nu va sta înaintea ochilor mei.
      10. În dimineți voi judeca pe toți păcătoșii pământului, ca să nimicesc din cetatea Domnului pe toți cei ce lucrează fărădelegea.

Pacea este cheia intregii cunoasteri, a oricarui mister, a intregii vieti.

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Implicit Raspuns Psalmul 100

Draga Geanyna, de fapt este vorba de doi psalmi diferiti, cei gasiti de tine, respectiv Psalmul 99 si Psalmul 100. Numerotarea difera intre Biblia greaca Septuaginta si textul masoretic (valabil pentru ca vorbim de Psalmii Vechiului Testament). Folosind cele doua numerotari vei vedea ca Psalmul 99 este primul text gasit de tine, iar Psalmul 100 este cel de al doilea. Sau, daca doresti cealalta numerotare, ai citat Psalmul 100 si Psalmul 101.
    Numai un om de valoare recunoaste calitatile celuilalt!

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

savanah Avatar
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Draga Geanyna, de fapt este vorba de doi psalmi diferiti, cei gasiti de tine, respectiv Psalmul 99 si Psalmul 100. Numerotarea difera intre Biblia greaca Septuaginta si textul masoretic (valabil pentru ca vorbim de Psalmii Vechiului Testament). Folosind cele doua numerotari vei vedea ca Psalmul 99 este primul text gasit de tine, iar Psalmul 100 este cel de al doilea. Sau, daca doresti cealalta numerotare, ai citat Psalmul 100 si Psalmul 101.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

geanyna_ este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2010
    Posturi
    40

Sambata seara am vorbit cu mama mea, care este plecata in strainatate. Mi-a spus ca l-a visat pe tatal meu(care a murit acum 16 ani) ca i-a cerut sa-i citeasca Psalmul 100. Cand mi-a povestit am luat Biblia si zic:"Pai e bine, e un psalm de bucurie" , dar mama in Biblia ei il avea pe celalalt.
    Fir-ar sa fie! Am vazut ca si la Psalmul 10 se intampla aceeasi poveste, cu numerotarea.
    M-am gandit ca visul ar putea avea o insemnatate, dar ce pot sa cred? Psalmii sunt atat de diferiti (99 si 100).
    Pacea este cheia intregii cunoasteri, a oricarui mister, a intregii vieti.

savanah Avatar
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

citind cateva trebuinte la care pot fi cititi psalmii, vad ca in dreptul psalmilor 99 si 100 scrie:

Psalmul 99 (100) Pentru ca Dumnezeu sa binecuvinteze si sa faca adevarate dorintele oamenilor, care sunt pe potriva voii Sale.

Psalmul 100 (101) Pentru ca Dumnezeu sa daruiasca haruri si inzestrari oamenilor buni si simpli.

Extrapolez si obtinem doua rugaciuni care te pot ajuta sa ti se indeplineasca dorintele pe care le ai si pentru care iti trebuiesc haruri/inzestrari. Aceste inzestrari pot fi descoperite tot prin rugaciune (al doilea Psalm). Si atunci parca nu mai pare asa de anapoda numerotarea care v-a "trimis" catre doi psalmi diferiti....

P.S. sper sa functioneze mai bine relatia mea cu santamia si sa nu mai postez de doua ori....

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •