Rezultate de la 1 la 8 din 8

Subiect: Viata pierduta...

Viata chinuita este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2011
    Posturi
    2

Implicit Viata pierduta...

Buna tuturor

Sunt nou pe acest forum si postez o poveste despre viata mea care a esuat, sunt in impas, poate ca voi gasi aici rezolvarea prb mele.

Nici nu stiu cu ce sa incep, sunt total debusolat, enervat si frustrate, nu inteleg de ce mi se intampla aceste lucruri pe care am sa vi le povestesc.

In urma cu muti ani, vreo 43, m-am nascut eu, am avut o viata linistita ca copil pana am inceput scoala, de aici a inceput calvarul vietii mele.
    Eram certat de mama mea zilnic cand imi faceam temele ptr ca nu scriam asaa cum dorea ea, adica sa nu depasesc liniutele de pe caiet, daca nu, mi se rupeau foile si scriam iar, eram pedepsit ptr orice lucru gresit pe care il faceam, eram batut cu cureaua, facalet, pus la colt, pedepsit sa nu ies afara.
    Asta cu iesitu afara e alta poveste, sip e perioada vacantei nu aveam voie afara decat de la 10 -13, daca indrazneam sa nu fiu acasa la acea ora cand suna tel, eram pedepsit, si asta cand m-am facut mai mare, cls a-8-a, a-9-a, etc.
    Parintii me s-au despartit cand eu aveam cateva luni, deci doar mama m-a crescut, am inteles tarziu de ce s-au despartit, ptr ca mama era si este o femeie ff cicalitoare si vrea ca totul sa fie asa cum vrea ea.
    Asa imi tesea si mie viitorul cu vise numai de ea stiute, eu nu aveam nici un cuvant de spus.
    Toata viata ma dracuit, aproape zilnic si asta face si acum, mi-a repetat intruna ca nu-s bun de nimic ca n-am sa fac nimic in viata, etc.
    Dupa liceu am plecat in armata, m-am simtit foarte bine, chiar daca eram ‘’inchis’’ in acea unitate militara, eram un om liber, nu ma mai inebunea cu toate ideile si cicalelile si injuriile ei .
    A inebunit ca nu m-am dus la facultate si ca mi-am luat service, toti colegii mei erau la facultate, asa ca s-a apucat sa minta cunoscutii ca si eu sunt la facultate, mi-a zis cand am intrebat-o de ce face asta, mi-a spus: ‘’ ma faci de ras ptr ca nu esti in stare de nimic’’.
    Dar eu alesesem sa nu merg la facultate, mi-am luat job ptr a fi cat mai independent, nu mai suportam idea de-a fi controlat..
    Anii au trecut, mi-am gasit o fata, actuala sotie, cativa ani am locuit la ea si totul a fost ok, m-am inteles ff bine cu parintii ei, dar ptr ca mai avea un frate au trebuit sa vand casa sis a dea fiecaruia niste bani ptr a cumpara fiecare o locuinta si a sta singuri, ei mutandu-se la tara.
    Am uitat sa spun ca in anul 2000 eu si sotia mea aveam stransi bani ptr un micut apartament , darn e mai lipsea o suma mica, asa ca mama mea mi-a propus sa-mi pun acei bani la fni, ea insusi avand acolo bani, din nou am ascultat-o nestiind ce e cu fni-ul asta si vazand si reclamele agresive la tv; astfel am ramas fara bani si fara casa.
    Am strans din nou bani, iar cand socrii mei au vandut casa, cu ce ne-au dat ei si cu ce am avut noi ne-am cuparat un apartament.
    Totul era ok, mai putin vizitele mamei mele care venea numai sad ea comenzi: de ce nu pui perdele la balcon, de ce nu faci asa si asa, etc, pana a exasperate-o de tot pe sotie.
    Dupa o perioada de acalmie, a inceput stresul iar sa ne convinga ca e bine sa facem un imprumut la banca san e luam masina, avem job-uri bune, putem plati rata, ca vb aceea, ‘’omul dupa masina se cunoaste’’(ce mentalitate tampita), din nou am ascultat-o si de data aceasta lucrurile au inceput sa merga rau, sotia insarcinata, eu am ramas fara job datoriile se adunau, nu am gasit de unca nici in tara nici afara, asa ca am fost nevoiti sa vindem apartamentul(masina o tot vandusem sa platim datoriile si cumparam una mai ieftina).

Fara casa si cu un copil de un an si 8 luni, am modernizat apartamentul mamei mele care e cu 3 camere si ne-am mutat, nebanuind nici o clipa ca aici va fi un calvar, banuiam ca s-a schimbat, asa parea, dar m-am inselat.
    Dupa o perioada de acalmie au reinceput discutiile, mai nou sotia e acuzata ca-I taie hainele(dar hainele sunt mancate de molii, se vede cum sunt roase) ca- strica smaltul la un ibric antic, ca-I dezlipeste eticheta de pe papucii de 3lei perechea si tot felul de sicane, mi-am dat seama si am realizat ca nu mai e in deplinatatea facultatilor mintale.
    Desi locuieste in aceasta casa eu nu cumpara nici un prod de curatenie, ptr baie si bucatarie si nici nu face curat nicaieri , sub pretextul ca noi suntem 3 si facem mai multa mizerie decat ea.
    Cu baietelul care are 5ani jumate nu ne ajuta aproape deloc, are treaba sa-l descoasa ce-a zis mami si tati, ea nu iese din casa cu zilele, sta si gandeste lucruri numai de ea stiute, cum am spus si mai sus toata ziua dracuie, nu accepta parerea altcuiva, vrea sa fie comandatul suprem, si de baiat spune acelasi lucru pe care mi l-a spus mie, ca e dus cu capul ca de aia face nebunii, ca nu are sa faca nimic in viata, etc.
    Situatia e foarte tensionata, inainte de paste am adus un preot care a facut o sfintire a casei dar degeaba, nu s-a schimbat nimic in bine, din contra, e mai rau.
    Are vreo 2 ‘’prietene’’ care ii baga in cap fel de fel de lucruri, gen san e crestem copilul singuri ca si ea m-a crescut singura(oricum nu apelam la ea decat ptr situatii de urgenta sa stea cu el 2-3ore de 2-3ori/saptamana, si mai nou ‘’ne dezmosteneste’’ ca nu meritam nimic cu toate ca am ajuns in situatia asta si din cauza ei, ea n-are nici o remuscare si nu se considera vinovata cu nimic.
    A avut de la parintii ei care erau niste oameni extraordinari, de-o bunatate si de-o smerenie rara, o mostenire, casa lor mare si frumoasa pe care bunica mea care a murit dupa bunicul meu, de fata cu mine i-a spus mamei mele: sa nu vinzi casa asta ptr nimic in lume, sa ramana a baiatului(adica mie), dar la un an dupa moartea ei a vandut-o si a pus banii la cec, macar n-a cumparat nimic cu ei, iar dupa revolutie acei bani s-au devalorizat pana n-a mai putut sa cumpere cu ei nici macar un tv, iar astazi vrea sa ma dezmosteneasca de acest apartament pe care l-a cumparat cu ajutorul meu in urma cu 10 ani, pe cre eu I l-am zugravit si am modernizat cu greesie , faianta, parchet, termopane, aer conditionat.
    Nu ma intereseaza mostenirea ei catusi de putin, pot merge sa traiesc si la tara la socri, dar copilului meu I se vor inchide toate portile.
    Cu chirie nu avem posibilitatea sa mergem sa locuim, veniturile actuale nu ne permit acest lucru.
    Am omis ceva sa spun si nu mint, Dumnezeu e martor si sunt un om destul de credincios:
    Ultimul post pe care l-a tinut, postul Sf Maria, a dracuit zilnic si a porferat injurii la adresa noastra si nici la biserica nu merge.

I-am sugerat sa consulte un psiholog dar mi-a zis ca nu ea e cea nebuna ci eu(psihologul nu are treaba cu psihiatria), iar ultimul lucru care m-a marcat profound si care va ramane in memoria mea pana voi muri, sunt cele cateva cuvinte spuse mie cand eram copil dar si mai mare, in afara de faptul ca imi tot reproseaza ca ‘’te-am crescut’’, mi-a mai zis:

‘’trebuia sa te lass a mori cand erai mic’’ si ‘’mai bine mureai cand te-ai nascut’’.

Ptr aceste lucruri n-am s-o iert niciodata.

Imi cer scuze ca am scris asa mult si cu multe amanunte, si dezordonat si cu greseli ortografice…cu siguranta mai erau multe de spus, dar la momentul cand am scris am mai omis din ele, neintentionat.

Claudiu Avatar
    Claudiu este offline Servus Domini Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Implicit Raspuns Viata pierduta...

Sa stii ca nu esti singurul in aceasta situatie. De obicei mamele de baieti sunt asa si pentru ele nici o femeie nu este destul de buna pentru baiatul lor. Copilaria ta seamana foarte mult cu a mea si recunosc acest comportament aberant care este provocat de un atasament exacerbat al mamei fata de baiat, mai ales ca si ai mei sunt despartiti de cand aveam eu 1 an jumate. Mama ta si-a revarsat toate frustrarile legate de relatia ei cu tatal tau pe tine si a depasit acele limite maxime de atasament. In mod evident nu avea cum sa te creasca intr-un spirit crestinesc fiindca nu avea cu ce (din punct de vedere spiritual).
    Cand ai crescut si ai ajuns in adolescenta din pacate nu ai reusit sa incepi ruperea atasamentului fata de ea si ai ramas tributar educatiei si programelor implementate de ea. Drept urmare ai facut greseala sa ii accepti iubirea decazuta, posesiva ceea ce ti-a atras asupra ta toate nenorocirile care au urmat, ascultand sfaturile ei desi in sufletul tau stiai ca nu era bine. Fiindca nu ai avut baza spirituala crestina necesara in copilarie nu ai putut sa te rupi, cerand ajutorul Sfintei Treimi, si astfel ai pus in suferinta si pe cei care iti accepta iubirea ta, in speta sotia si copilul.
    Din pacate mama ta nu mai are 100% controlul asupra liberului ei arbitru, ea daruindu-l unor entitati intunecate care se manifesta prin ea (adica atunci cand o vezi ca se infurie, profereaza injurii la adresa ta si a lui Dumnezeu ea este practic demonizata). Prin urmare, ea nu mai poate sa iti ofere iubirea adevarata sau vreun sfat bun.

Tot ce pot sa iti spun acum este sa incepi prin a o ierta pe mama ta: cerand de la Dumnezeu iertarea ei, iertand-o si tu si cerandu-ti iertare de la ea (intreita rugaciune de iertare) vei incepe sa rupi toate legaturile acestea malefice care te leaga de ea si care iti alimenteaza suferintele. Du-te si pune un acatist, doua la orice biserica ce ti se pare apropiata sufletului tau, si inceaca sa iti sacralizezi viata (du-te duminica la slujba, spovedeste-te, impartaseste-te, fa-ti rugaciunile zilnice, mediteaza la ce inseamna o viata traita conform celor spuse de Mantuitorul) si mai ales, sa te straduiesti sa nu o mai judeci. Judecand-o nu o poti vedea asa cum este ea ci o vezi asa cum mintea ta iti spune sa o vezi, distorsionand realitatea, iar apoi, vei suferi mai mult daca o vei judeca fiindca vei fi pus in aceleasi situatii in care a fost ea.
    Pentru o vreme incearca sa dai mai rar pe la ea (pana vei fi destul de puternic sa ii rezisti) fiindca te va vampiriza mereu atata timp cat esti langa ea: se va plange mereu ca e nefericita, ca nu are de unele si de altele, ca nu o iubesti, ca o iubesti pe sotia ta mai mult decat pe ea etc.
    Roaga-te pentru ea si daca ai nevoie cere ajutorul pe forum caci ti se va da.

Iti spun acestea din experienta proprie si nu din auzite: singura diferenta intre noi este ca eu de la 12 ani am pus piciorul in prag si nu am lasat-o sa isi faca de cap iar la 22 ani am plecat de acasa pentru a fi cat mai departe de influenta ei, ceea ce mi-a atras oprobiul ei dar si bucuriile date de prezenta continua a lui Dumnezeu in viata mea, tocmai fiindca m-am straduit sa fac Voia Lui si nu a celor din familie care nu sunt cu El.

Nimic nu este pierdut: dupa ce vei avansa pe aceasta cale, crede-ma ca rezultatele se vor vedea pentru toti. Roaga-te mult sa ai puterea sa o ierti si sa nu o judeci caci acestea doua iti vor permite sa te rupi de influenta ei.

Doamne ajuta,
    Claudiu

PS: Sa nu mai intri in rezonante negative cu ea si sa te straduiesti foarte tare pe subiectul acesta pentru a nu mai atrage asupra ta influente nefaste. Atentie mare la aceasta!
    Ultima editare de Claudiu : 17 aug 2011 la 11:01 Motiv: Addendum
    Dumnezeu este Iubire!

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Viata chinuita este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2011
    Posturi
    2

Multumesc ptr raspuns Claudiu, dar din pacate nu am cum sa nu mai dau pe la ea ptr ca noi locuim sub acelasi acoperis, si nu , nu se plage ca nu are unele si altele ptr ca are o pensie destul de mare, nu are nevoie de iubirea mea, prctic vrea sa ma desparta de sotia mea, asta am dedus eu'
    Mai nou, astazi mi-a strigat ca are sa-mi ia copilul si are sa-l creasca ea asa cum stie si cum e bine si are sa-i dea de toate(nu-i cumpara nimic decat un pachet cu biscuiti sau pufuleti la o saptamana, de altele nu poate fi vorba, dar asta e strigator la cer sa-mi spuna ca-mi i copilul (aici nu m-am mai putut abtine si am dracuit-o si eu, caci asa ceva e inadmisibil ca propria mama sa-ti spuna ca-ti ia coplilul!)si ca ma si dezmosteneste!!!
    Ptr ea nu mai exista Dumnezeu sau ceva care s-o salveze, e prada celor rai si ne face si noua viata un calvar!
    E clar ca aici e o influenta malefica.

Claudiu Avatar
    Claudiu este offline Servus Domini Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Atunci cred ca stii care este solutia: sa pleci de acolo fiindca nu se va opri pana cand nu-si va atinge scopurile. Nu te lega de o mostenire si nici nu iti crea autoprograme de atasare de ceva de-al ei fiindca vei iesi sifonat din toata povestea. Fa ce ti-am spus: roaga-te pentru ea, iart-o, pune un acatist pentru ea si pentru iertarea ei si pentru ca toate legaturile malefice dintre voi sa fie rupte si cauta-ti in alta parte unde sa locuiesti. Roaga-te sa ti se ofere mijloacele si oportunitatile necesare pentru a si putea pune in practica toate acestea si mai ales: fii ferm in credinta ta si nu mai intra in rezonante cu ea si mai ales, nu o mai judeca.

Claudiu
    Dumnezeu este Iubire!

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Buna dimineata!
    Parerea mea e ca este foarte greu sa nu intri in rezonanta cu cineva mai ales cand stai cu el sub acelasi acoperis si exista probleme de neiertare.
    La urma urmei, nimeni nu profita de tine, nu te subapreciaza, te influenteaza sau te face sa suferi, atata timp cat tu nu-i permiti. Primul pas este sa-ti asumi responsabilitatea pentru ceea ce ti se intampla, sa incetezi sa mai ceri socoteala persoanei care face aceste lucruri si sa intelegi ca totul este intre tine si Dumnezeu, si sa te examinezi cu sinceritate.
    Pe mine ma ajuta foarte mult sa citesc sau sa urmaresc povestile de viata si incercarile altora (imi permit sa ma detasez de probleme mele si sa recunosc anumite sabloane). De aceea imi permit sa las un link aici in speranta ca va va fi de folos: Bill Ryan, spune prin minutul 5 al acestui interviu, printre altele, ca secretul iesirii din orice impas si al evolutiei personale este sa "intorci telescopul invers".
    Doamne ajuta!
    Cu Adevarul si cu Dreptatea, tot inainte!
    Un site despre

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Nu degeaba spune in biblie ca atunci cand te casatoresti sa iti lasi mama si tatal si sa traiesti alaturi de partener, indiferent de greutatile cu care te confrunti, trebuie sa traiti separat, starea de agitatie si nervozitate continua bloceaza si dezvoltarea copilului, si poate ca si astfel ii limitezi sansele
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

bamse este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2011
    Posturi
    17

Cat curaj ai sa te deschizi intr-un mod vulnerabil in fata tuturor ,te apreciez sincer .Cel mai important este faptul ca tu sti ca ai o problema .Problema ta nu este numai mama care in mod agresiv incearca sa isi indeplineasca visurile prin tine ,desi cu ea nu a fost in stare sa faca mare lucru ci si tu .Esti casatorit, ai copil ,tu trebuie sa te vezi prin ochii sotiei tale care sunt sigur ca te iubeste si nu prin ochii mamei tale .Ca sa ma fac inteles ar trebui sa vorbesc despre mine ,toti avem probleme .Fuga de acasa nu inseamna sa parasesti parintii si sa te detasezi de atasamentul lor manipulant .Ca dracuie ,nu tine post e problema ei .Nu-i judeca aceste fapte ,tu incearca sa preiei controlul asupra ta .Eu pentru mine contez foarte mult ,trebuie sa te iubesti (nu in felul narcisist )si sa te respecti .Tu esti singurul capabil sa iesi din aceasta situatie si pentru asta nu trebuie sa-ti urasti sau sa-ti blestemi mama (blestemul este razbunarea celui neputincios )iubeste-ti sotia si copilul ,gasiti impreuna calea cea mai buna pt voi si cu siguranta veti reusi .Inca o data ,apreciez curajul si te indemn la calm ,rabdare pt ca o sa te descurci .

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

In primul rand nu sunt de acord cu "Viata pierduta"... Nu ai pierdut nimic, inca, viata nu se pierde datorita unei astfel de conjuncturi. Esti necajit acum, inteleg, ti se pare ca esti incoltit si nu vezi calea de eliberare, calea de a obtine linistea sufleteasca si inima usoara pe care ne-o dorim toti, tanjesti dupa starea de impacare si incredere care ne-a harazit-o Dumnezeu, noua, oamenilor...

Ideal este ca atunci cand ne gandim la mama sa vizualizam imediat o faptura blanda, capabila sa lase de la ea pentru binele copilului. Ca nu este mereu asa o stim cu totii. Cred ca rar gasesti om care sa nu fi suferit in decursul vietii din cauza unui comportament/decizie a parintilor. In cazul tau, comportamentul mamei este dus la extrem dar vezi ca si asa nu esti singurul in aceasta situatie (vezi ca si Claudiu a trecut prin asa ceva si vezi ca se poate iesi de sub "tutela" asta). Sunt sigura ca in aceste momente de amar ti se pare imposibil sa iti ierti mama, sa nu ii mai judeci vorbele grele sau comportamentul anormal. Dar, imposibilul este posibil.
    Stii cum se schimba perspectiva unui tablou atunci cand faci un pas in spate? Cand capeti mai mult spatiu si ai alt unghi din care privesti? cam asa e si cu problema asta. Fa un "pas in spate", schimba macar putin unghiul din care privesti.. Spui ca socrii tai stau la tara. Ar fi greu sa va mutati acolo, chiar si pentru o perioada? Ar fi greu sa faceti naveta? Acum nu vezi posibilitatea pentru a plati gazda, dar rugandu-te cu credinta pentru asta si schimband (chiar si temporar) domiciliul iti poate veni solutia salvatoare.
    Trebuie sa poti rupe acest lant al desconsiderarii pentru ca daca nu iti scoti fiul din acest mediu este aproape la fel de rau ca si atmosfera oferita tie de mama ta. Copilul trebuie sa creasca intr-o casa vesela, calma, iubitoare si nu neaparat intr-o casa moderna, varuita, eleganta. Sunt bune si aspectele materiale, dar cele sufletesti sunt indispensabile.
    Hai sa incerci un mic exercitiu: mergi in fata unei oglinzi, singur si, cu voce tare spune ca iti ierti mama, ca de acum nu te vor mai atinge vorbele si comportamentul ei si ca te rogi din tot sufletul sa ai puterea de a gasi calea frumoasa pentru sotia ta si fiul tau.... Privestete-te bine cand spui si cand repeti asta.
    Luni, cand este sarbatoare, daca ai posibilitatea sa mergi la Sfanta Liturghie mergi si aprinde intai o lumanare pentru mama ta, pentru iertarea pacatelor ei, pentru linistea ei si abea dupa aceea roaga-te pentru tine, sotia ta si fiul tau. Pas cu pas vei vedea ca se schimba unghiul din care privesti toata aceasta situatie si vei vedea ca ceea ce spunea Claudiu, respectiv iesirea de sub influenta ei, se va produce.

Nu e usor, dar te asigur ca fiecare dintre cei care ti-au raspuns aici a trecut prin asa ceva si toti vorbim din propria experienta. Noptile nedormite si lacrimile copiilor care au suferit din cauza parintilor lor sunt multe, dar si bucuria de a gasi credinta si puterea sunt minunate!
    Eu sunt mama de baiat. Pentru ca si eu, la randul meu, am avut probleme in relatia cu parintii am luptat din rasputeri sa imi scot fiul din mediul asta. Asta te sfatuiesc si pe tine: lupta sa iti scoti copilul din mediul asta! Fa tot posibilul sa se opreasca totul la tine. Amintirile tale vor ramane, dar esti obligati sa iti uiti resentimentele. Pentru ca numai asa poti construi amintiri frumoase familiei tale. Si nu uita: familia ta este acum formata din sotia ta si fiul tau.
    Numai un om de valoare recunoaste calitatile celuilalt!

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •