Rezultate de la 1 la 12 din 12

Subiect: cred ca am nevoie de ajutor

dya33 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iulie 2011
    Posturi
    4

Implicit cred ca am nevoie de ajutor

Am descoperit azi-noapte forumul vostru si am ramas profund impresionata. Oarecum mi-a dat speranta ca voi gasi un sfat valoros aici, care sa ma ajute sa depasesc impasul in care ma aflu.

Am 34 de ani. Acum 11 ani m-am imbolnavit din cauza stresului, zic eu. Era un stres dobandit de-a lungul vietii (m-am nascut cu un defect care mi-a dat batai de cap in realtiile cu oamenii), la care s-a adaugat un job foarte greu si o relatie f proasta. Dupa vreo 3 ani de munca am cedat, am facut 2 atacuri, posibil de panica. Viata mea s-a schimbat la 180 de grade dupa al 2-lea atac, am inceput sa ma simt f rau, analizele la tiroida mi-au iesit f proaste. Aveam hipertiroidie, dar intr-o faza foarte de avansata. La cativa ani m-am operat si mi-au scos toata tiroida, ca era plina de noduli. Speram ca dupa operatie sa ma simt mai bine, dar am inceput sa am o teama de a merge singura pe strada. Am fost la psihiatru si mi-a dat Seroxat, care m-a facut sa nu mai simt. Imi era bine asa, fara simturi. Nici durere nu mai simteam; faceam penicilina si nu se simteam absolut nimic. Doar ca a trebuit sa scot acel medicament si nu mai reusesc sa gasesc un echilibru de atunci.
    Problema mea sunt emotiile, pe care nu stiu sa le gestionez. Am mai citit pe aici despre hipersensibiltate. Simt prea mult, reactionez exagerat la stimuli si asta ma impiedica sa traiesc. Totul e prea mult pentru mine, corpul meu reactioneaza aiurea la cel mai mic stimul. Daca trebuie sa ies undeva sau sa ma intalnesc cu cineva, am niste senzatii greu de suportat. trebuie sa stau izolata ca sa fie corpul linistit. Sunt deprimata, mi-e teama sa merg singura pe strada, am insomnii, simt ca m-am blocat psihic candva si nu mai stiu ce sa fac. Viata mea e zero pe toate planurile : profesional, social, sentimental. Lucrez ceva de acasa, ca sa ma pot intretine.

Am observat in ultimii ani ca pot sa simt emotiile celor din jur si sa cred ca sunt ale mele. De multe ori mi s-a intamplat sa ma simt intr-un anume fel, fara motiv insa, ca apoi sa aflu ca persoana de langa mine are acea stare. Sau mi se mai intampla ca in preajma anumitor persoane sa ma simt cam rau, de fapt sa am senzatia ca acea persoana nu are sufletul curat, ca e bolnav, ca ascunde ceva sau ca e ceva in neregula si atat. Mi-e foarte greu sa explic ce simt pt ca nici eu nu prea pot face diferenta intre emotiile mele si ale celorlati. Stiu doar ca uneori, daca sunt atenta, pot citi oamenii in functie de ce simt. Nu mi s-a intamplat pana acum sa ma insel in privinta oamenilor. Nu aveam “capacitatea” asta inainte de a avea probleme cu tiroida. Ati mai auzit de asa ceva sau am luat-o razna ?

Recent, dupa un control neurologic, am descoperit ca am si o malformatie congenitala a vaselor, angiom. Din cauza asta am migrene care tin si cateva zile. Angiomul este pe partea dreapta a capului. Mi s-a spus ca are legatura cu defectul la urechea dreapta pe care il am din nastere.

Mentionez si ca am o banuiala cum ca problema mea ar fi legata si de familie. Mama mea s-a imbolnavit cand avea vreo 30 de ani, de la un avort (dupa ce in prealabil facuse mai multe). Casa in care stau ai mei a fost locuita de niste rromi care faceau vraji (asta o stiu de la ai mei, nu e o informatie verificata). Cand stau in casa alor mei nu ma simt acasa si ma simt mai rau de la o zi la alta. Nu ma simt f bine nici in alte locatii, dar aici sunt mai deprimata si mai lipsita de viata.

Sunt nascuta de Sf Constantin si Elena, taur, cu ascendent in berbec sau pesti (inca nu m-am lamurit, am primit pareri diferite pe tema asta).

Credeti ca se mai poate face ceva? Am studiat problema asta din toate unghiurile, insa ma depaseste. Am nevoie de cineva priceput care sa observe din afara ce se intampla. Va rog mult sa imi dati niste sugestii, pareri.

Va multumesc.
    Ultima editare de dya33 : 22 iul 2011 la 17:53

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Implicit Re: cred ca am nevoie de ajutor

Buna ziua!
    Am citit postarea dv. si am simtit imboldul sa va raspund cate ceva.
    V-ati imbolnavit in jurul varstei de 23 de ani, pe fondul stresului acumulat pana atunci- spuneti dv.- in special celui datorat defectului din nastere.
    Aceste defecte din nastere sunt foarte importante, pentru ca le acceptam inainte de venirea la trup cu un scop anume. Ar fi ideal ca la trup fiind sa ne si amintim de ce le-am acceptat, dar acesta e un alt subiect... Cred ca asa numitul stres poate fi datorat mai ales relatiilor cu parintii sau programelor primite de la ei pana la acea varsta, cat si indepartarea de Dumnezeu!
    Depresia este determinata si de scaderea cantitatii de serotonina in creier. Antidepresivele declanseaza reactii chimice care remediaza acest neajuns, dar creaza si dependenta, in sensul ca la incetarea tratamentului bolnavul poate ajunge intr-o stare si mai deplorabila decat inainte de inceperea lui. Un medic american a demonstrat ca 90% din cantitatea de serotonina din corp nu se afla la nivelul creierului, ci la nivelul abdomenului, in acel tesut care sustine si uneste intestinele si unele organe interne, numit popular "prapur". Caldura aplicata pe burta favorizeaza trecerea serotoninei in sange si crearea unui sentiment de "fericire". Va amintiti probabil cat de placut era cand mama ne mangaia pe burta cu mainile ei calde sau ne punea o sticla cu apa calda.
    In locul antidepresivelor, sau la terminarea tratamentului cu acestea (sau chiar in paralel- acolo unde se poate) eu recomand utilizarea litiului lichid- dar nu acela care este administrat in spitale, ci acela imbunatatit cu oligoelemente, deci mai diluat, si care se gaseste si la plafar - sau a Florilor lui Bach (gasiti cate ceva despre ele chiar pe acest site, dand ca motor de cautare "Flori de Bach"), in paralel cu alte metode (reiky, tratamente inforenergetice, apropierea de Dumnezeu, etc.). Aparitia rezultatelor necesita mai mult timp, poate ani de zile, dar sunt mai de durata si mai sigure. Iar cine-l are pe Dumnezeu nu e singur niciodata si nu se teme de nimic!
    Daca nu doriti sa va relationati cu un terapeut deocamdata, cumparati-va singura cele de mai sus de la plafar si, daca exista la dv in oras un centru Ceragem, mergeti si acolo pentru masajele date de paturile lor specializate. Un masaj pe zi (40 de minute) vindeca insomniile, anxietatile, migrenele si imbunatateste metabolismul. Si- depinde de orasul in care locuiti- poate fi si gratis.
    Multi terapeuti spun ca nu exista boli congenitale, totul poate fi vindecat; iar procesul incepe cu o schimbare in tine! Pentru constientizarea altor lucruri in legatura cu serviciul si relatiile dezastruoase, poate va ajuta cate ceva de pe "Terapia iertarii", tot pe acest site!
    Doamne ajuta!
    Cu Adevarul si cu Dreptatea, tot inainte!
    Un site despre

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    iulie 2011
    Posturi
    4

Multumesc Didina pentru sfaturi, voi incerca sa le aplic. Centru Ceragem nu cred ca gasesc aici, e un oras mic...cand ajung in Bucuresti o sa caut unul.

Cu antidepresivele, aveti dreptate, dau dependenta, mi-a luat 2 ani sa trec peste sevrajul dat de Seroxat, iar contextul in care s-a produs renuntarea la medicament nu a fost unul bun. Ma aflam intr-o relatie abuziva...chiar mai devreme am citit la Sindromul Stockholm...Poate si din cauza asta ma simt atat de derutata. Am fost cu acest om 4 ani, am depins de el, l-am lasat sa ma agreseze psihic crezand ca e iubire, iar acum nu ma mai regasesc. Am reusit doar sa plec, anul trecut, in octombrie, dar nu si sa-mi revin. Cum isi revine cineva dupa o astfel de relatie ?! E normal sa imi fie teama de barbati dupa o astfel de experienta? Am incercat sa ma intalnesc cu alte persoane, dar corpul meu intra in stare de panica, mi-e imposibil sa depasesc asta. Mai ales daca persoana respectiva imi pare mie a semana in anumite privinte cu fostul prieten...

De Terapia Iertarii am mai citit la Maica Siluana pe site, am si incercat sa pun in practica. Stiu ca am multi oameni de iertat, din cauza defectului pt care am primit multe jigniri in copilarie. Inca nu am ajuns la stadiul de a simti ca pot sa iert cu adevarat. Eu ma cred buna la suflet, dar stiu ca inca le port pica unora.
    Ultima editare de dya33 : 22 iul 2011 la 23:59

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Psihologii spun ca dupa terminarea unei relatii se recomanda o perioada de 6 luni-1 an de zile de pauza. Orice relatie inceputa in acest interval este din start sortita esecului. Pana si intelepciunea populara stabileste un an de doliu pentru cei care isi pierd partenerul, timp in care nu se pot recasatori.
    Sufletul nostru este minunat, el stie cand este pregatit pentru ceva sau nu, cand intalneste ceea ce ii trebuie sau nu. Ne trimite semnale, in acest sens, iar noi nu trebuie decat sa-l ascultam (iar faptul ca tu l-ai parasit in octombrie arata ca ai inceput sa iti asculti sufletul).
    Tot ce se intampla e normal, fiecare este unic si are ritmul lui de vindecare. Daca au existat relatii intime, eliberarea de toate influentele si urmele (pana la cel mai subtil nivel) lasate de un partener se produce, in totalitate, dupa 7 ani (dupa altii).
    Imi place foarte mult ce scrie Maica Siluana despre iertare!
    Doamne ajuta!
    Cu Adevarul si cu Dreptatea, tot inainte!
    Un site despre

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

oinaldecs este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Buna ziua.

Am citit cu atentie ce ai spus dya si m-am minunat de hipersensibilitatea pe care o ai si care multi ar dori sa o aiba. Problema este controlul.
    Sfaturile Didinei sunt excelente si am avut si eu de invatat din ele.
    O sa incerc acuma cu speranta ca nu deranjez prea multa lume cum mi-e obiceiul sa-ti dau cateva sfaturi deoarece am trecut si eu prin starile pe care tu le descrii. Am fost abuzat. Am fost deprimat in asa hal incat am ajuns sa-mi fie frica si de umbra mea cateodata.
    Exista in Univers la nivel orizontal doua tipuri de energii complementare. Pozitiv si negativ. Masculin si feminin. Cald si rece. Luminos si intunecat. Dominant si dominat. Independent si dependent. Aceste exemple ar putea continua. Chinezii le spun Yang si Yin. Indienii le spun Pingala si Ida. Exista 12 legi care guverneaza evolutia acestor energii in manifestare dar nu le voi expune aici deoarece am teoretizat destul.
    Tu dya33 te-ai nascut cu un exces de energie Yin(feminin, intunecat, rece,...) si intreaga ta viata a fost guvernata de acest fapt.
    Ce se poate face:
    1. Efort fizic intens. Efortul fizic va declansa acele energii yang cu care vei rezona si te vei simti un pic mai bine. Nu e cazul sa dai bani la sali de fitness e de ajuns munca la tara in aer liber.
    2. Hrana trebuie sa fie asemanatoare cu a culturistilor. Adica numai vitamine, proteine si glucide. Exclus grasimile care sunt yin 100%. Exclus carne de porc. Carnea de rata si de oaie sunt singurele sortimente de carne yang. Daca vrei sa pregatesti carne de oaie si nu iti place tai-o in bucati mici si freac-o cu rozmarin bine maruntit.
    3. Daca nu merge nu forta ia un ciocan mai mare. Adica foloseste rugaciunea. Ceea ce tu ai impresia ca nu poti Dumnezeu poate! E de ajuns sa faci un pas catre El si Dumnezeu va face restul de pasi catre tine.
    In ceea ce ma priveste am iesit din starea in care eram exact in momentul in care m-am hotarat sa nu mai fiu "baiat cuminte" si am plecat la lupta impotriva tutror sectelor ce poarta numele de yoga sau care se dau spirituale. Gruparile de oameni sunt prin excelenta yin si nu fac altceva decat sa distruga natura si tot ce le inconjoara dar asta e alta poveste.
    Daca te gandesti ca esti femeie e bine sa stii ca multe femei sunt mai barbate decat barbatii si mai ales cele care nu par a fi asa (in nici un caz nu e vorba aici despre feministe).
    Iti trimit gandurile mele bune si salut cu umilinta si veneratie ziua in care si tu te vei ridica in picioare si vei spune cu putere: "Eu sunt!"

Va doresc o zi buna!

Data inscrierii
    iulie 2011
    Posturi
    4

Va multumesc amandurora ca mi-ati citit postarile si mi-ati raspuns.

Didina, tind si eu sa cred ca sufletul e cel care dicteaza, insa nu stiu cum sa fac diferenta intre "a nu fi pregatit" pt urmatoarea relatie sau a avea o problema de relationare (ceva psihic, o fi vreo fobie). Simt ca nu as fi pregatita, ca nu am disponibilitatea pentru altcineva, dar mi-e si teama sa las pe cineva sa ma descopere asa cum sunt eu.

Oinaldecs, interesanta ideea aceasta cu yin. Dar, cum iti dai seama de asta? M-ar interesa sa stiu ce anume din ce am povestit eu iti indica faptul ca eu m-am nascut cu mai mult yin decat yang. Stii cumva si de ce se intampla asta? Intreb din curiozitate.

Stiu despre emotiile mele ca au legatura cu pozitia lunii ... la mine, in Rac. Nu am fost mereu asa; pana sa am probleme cu tiroida reuseam sa nu las mai nimic sa se vada. Probabil de aici mi se trage, ca am reprimat f multe emotii. De multe ori daca cineva radea de defectul meu, eu alegeam sa nu arat ca m-a ranit, insa ma durea cumplit. Si faceam asa cu toate jignirile, de orice fel. Asta pana sa ma imbolnavesc; de atunci nu mai reusesc sa ascund nimic, chiar debordez de sinceritate, desi unele lucruri le-as tine pt mine.

Cu efortul fizic intens e o problema. Din cauza angiomului pe care il am la cap, nu am voie niciun fel de efort, din pacate.
    Voi tine cont de sfaturile cu alimentati si rugaciunea. Lucrez de ceva timp si la aspectul asta.

Am auzit multa lume invidiindu-ma pentru aceasta sensibilitate, insa nu inteleg de ce. Mie mi se pare o problema, nu un avantaj. Sper sa descopar intr-o zi ca e ceva de bine.

Multumesc inca o data.

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

de ce nu incerci sa vorbesti cu un psiholog? te-ar ajuta sa intelegi si sa treci peste multe lucruri. este o procedura care se numeste EMDR, poate gasesti pe cineva care face asa ceva (psiholog) si te-ar ajuta sa treci peste traume pentru ca ai suferit....multe, de aici ti s-au declansat si fobiile. spun asta pentru ca si eu voi incepe sa lucrez cu o psiholoaga din septembrie.

Data inscrierii
    iulie 2011
    Posturi
    4

Citat Citat din padme Vezi post
    de ce nu incerci sa vorbesti cu un psiholog? te-ar ajuta sa intelegi si sa treci peste multe lucruri. este o procedura care se numeste EMDR, poate gasesti pe cineva care face asa ceva (psiholog) si te-ar ajuta sa treci peste traume pentru ca ai suferit....multe, de aici ti s-au declansat si fobiile. spun asta pentru ca si eu voi incepe sa lucrez cu o psiholoaga din septembrie.
    Am fost la mai multi psihologi. Am facut mai intai psihanaliza, 1-2 ani, fara rezultat, decat ca mi-am identificat problemele. Apoi am mai incercat inca 2 psihologi, unul a ajuns la concluzia ca de la tiroida am manifestarile de panica, iar celalalt tot cam asa. EMDR nu am incercat. Daca imi poti recomanda pe cineva in Bucuresti ( e cel mai aproape de mine), ar fi perfect.

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

Pai da, am inteles (sa zicem) ca manifestarile de panica le ai de la tiroida si??? Nu ti-a propus nimic altceva?? Endocrinologul ce zice? Adica nu cred ca nu are nimeni nici o solutie.... Eu in Bucuresti nu stiu pe nimeni care sa faca EMDR- dar am gasit niste link-uri unde te poti interesa si eu daca aflu ceva intre timp te anunt.

http://www.despresuflet.ro/forum/anx...nica-t773.html

http://www.terapiam.ro/tratarea-trau...a-terapia-emdr

Meli este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    aprilie 2008
    Posturi
    58

Buna Dya,

Tocmai am citit postarea ta. As vrea sa stiu te rog cum ti-au iesit analizele dupa operatia de tiroida si cum sunt acum? Din cate am inteles operatia ai avut-o acum 11 ani si te simti in continuare obosita. S-ar putea ca tratamentul pe care l-ai urmat cu Seroxat sa nu fie cel mai potrivit in cazul tau. Mi-ar face placere sa te ajut cu ce pot si stiu dar am nevoie de mai multe informatii referitor la cazul tau. Unul dintre primele diagnostice diferentiale ale depresiei este hipotiroidismul care are manifestari foarte asemanatoare cu depresia. In cazul in care in urma operatiei de tiroida ai hipotiroidism si nu urmezi un tratament adecvat pt hipotiroidism poti fi diagnosticata gresit cu depresie dar tratamentul pt depresie nu-ti va rezolva problemele. Recomandarea mea este sa-ti faci cateva analize cum ar fi TSH, T4, T3 ( acestia sunt hormonii tiroidieni-sunt convinsa ca ii sti ) in cazul in care nu i-ai facut recent. Daca ai intrebari sunt aici sa te ajut cu ce stiu si pot. Multa sanatate iti doresc.

oinaldecs este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Oinaldecs, interesanta ideea aceasta cu yin. Dar, cum iti dai seama de asta? M-ar interesa sa stiu ce anume din ce am povestit eu iti indica faptul ca eu m-am nascut cu mai mult yin decat yang. Stii cumva si de ce se intampla asta? Intreb din curiozitate.
    Partea stanga a corpului impreuna cu partea dreapta a capului (emisfera dreapta a creierului) reprezinta canalul energetic Ida Nadi prin care circula energia de tip yin.
    Stiu despre emotiile mele ca au legatura cu pozitia lunii ... la mine, in Rac. Nu am fost mereu asa; pana sa am probleme cu tiroida reuseam sa nu las mai nimic sa se vada. Probabil de aici mi se trage, ca am reprimat f multe emotii. De multe ori daca cineva radea de defectul meu, eu alegeam sa nu arat ca m-a ranit, insa ma durea cumplit. Si faceam asa cu toate jignirile, de orice fel. Asta pana sa ma imbolnavesc; de atunci nu mai reusesc sa ascund nimic, chiar debordez de sinceritate, desi unele lucruri le-as tine pt mine.
    Glanda tiroida si paratiroidele reprezinta aspecte fizice ale unui centru energetic (chakra) denumit vishudda care reprezinta in plan psihic puterea de detasare emotionala a individului si capacitatea sa de comunicare. Luna este simbolul si nu numai al energiilor yin ale planetei Pamant iar zodia rac este prin excelenta o zodie feminina (yin).
    Cu efortul fizic intens e o problema. Din cauza angiomului pe care il am la cap, nu am voie niciun fel de efort, din pacate.
    Voi tine cont de sfaturile cu alimentati si rugaciunea. Lucrez de ceva timp si la aspectul asta.
    Daca nu poti face efor fizic intens fa efort fizic redus dar disciplinat. Tranforma disciplina in cea de a doua ta natura. Iti recomand sa te ajuti singura pentru ca nimeni nu poate bea apa pentru tina atunci cand tie ti-e sete. In acest sent recomand o carte de hatha-yoga scrisa de N. C. Tufoi, "Yoga izvor de sanatate" reeditata de editura Criterion in 2010.
    http://www.lumeacartii.ro/carti/yoga...37-1523-8.html

http://www.4shared.com/document/OWLJ...ufoi-Yoga.html
    Am auzit multa lume invidiindu-ma pentru aceasta sensibilitate, insa nu inteleg de ce. Mie mi se pare o problema, nu un avantaj. Sper sa descopar intr-o zi ca e ceva de bine.

Multumesc inca o data.
    Eu nu te invidiez pentru ca stiu si noianul de probleme ce vin impreuna cu aceasta sensibilitate. Nu ai pentru ce sa-mi multumesti deoarece nu am facut nimic deosebit. Ar fi mare minune daca ti-ai depasi zodia si ai incepe sa te accepti asa cum esti si sa te autodisciplinezi.

Iti doresc numai bine.

.... este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iulie 2013
    Posturi
    8

Implicit Raspuns cred ca am nevoie de ajutor

Trebuie numaidecat sa te retragi intun loc linistit, cu aer curat la munti, la manastire de ex.intro zona unde sunt putini oameni. iati langa tine pe cineva in care ai incredere si sa te viziteze.Iar daca nai posibilitata aceasta, sfinteste numaidecat casa, fa niste plimbari in padure, roagate lui Dumnezeu sa te ajute, sa ti trimata pe cineva sa t ajute, vorbeste cu fete bisricesti, poate ar putea ajuta si ei.Domnul sa te ajute!!

Subiecte Similare

1. un pic de ajutor..
    De hai_duc in forum Alte stiinte spirituale
    Replici: 10
    Ultimul post: 02 aug 2012, 22:06
  2. Am nevoie de ajutor si nu am stiut unde sa postez
    De lyayunna in forum Alte stiinte spirituale
    Replici: 8
    Ultimul post: 27 dec 2011, 22:42
  3. De ce a fost, este si cat va fi nevoie de sfinti?
    De Ion Furtuna in forum Sfinti romani
    Replici: 154
    Ultimul post: 25 oct 2011, 18:42
  4. Daria are nevoie de tine!
    De DespaDaria in forum Discutii libere
    Replici: 1
    Ultimul post: 22 apr 2011, 12:48
  5. Am nevoie de ajutor, va rog!
    De Toamna in forum Astrologie
    Replici: 41
    Ultimul post: 15 mar 2009, 21:00

Reguli postare