Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 41

Subiect: Regele Mihai a tradat?

Meli este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    aprilie 2008
    Posturi
    58

Implicit Regele Mihai a tradat?

M-am abtinut din rasputeri sa tac referitor la presedintele Basescu ( stiind ca este sustinut de fundatia de inforenergetica) dar este prea mult pana unde a mers de data aceasta. CUM ESTE POSIBIL SA ATACE PE MAJESTATEA SA REGELE MIHAI ????!!!!! Cum indraznete? El care a vandut flota care a trimis in parlamentul EU pe fiica sa agramata cand a numit ministru de dezv pe Udrea etc??
    Cu cateva zile in urma ascultam un discurs al dumnealui la Londra unde a folosit 'the esec' in loc de cuvantul failure. Nu este admis asa ceva, sa nu avem nici macar un translator profesionist la Cotroceni. Nu il condamn pe presedinte ca nu stie engleza nu intra in atributiile sale, dar in atributiile sale cu siguranta intra sustinerea profesionalismului in toate domeniile.

Trebuia sa urlu si sper ca voi toti sa auziti. Nu sustinerea unui presedinte care ar fi cea mai buna varianta la un moment dat este solutia, ci sustinerea unui om de integru care este capabil de o astfel de slujba !
    Ultima editare de lovelife : 24 iun 2011 la 13:38

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit Re: Regele Mihai a tradat?

Ai studiat un pic istoria cea reala nu cea scrisa de comunisti? ai observat care au fost efectele deciziilor regeli Mihai din acea perioada?
    Ai idee ca el a primit in schimbul abdicarii de la rusi averi foarte mari?
    Ai analizat sa vezi care ar fi fost efectul refuzului lui sa abdice?
    Ai citit documentul prin care el a legitimat regimul comunism si a lasat poporul roman fara solutii? Stiai ca romanii au vrut sa lupte impotria comunismului dar faptul ca regele Mihai a renuntat la lupta ia facut sa se simta tradati? Ai idee cati romani au trebuit sa moara datorita acestei decizii?
    Nu tin parte presedintelui Basescu, dar asta este un adevar care trebuia rostit de cineva.
    Citeste putin mai mult din istoria acelei perioade, citeste procesul generalului Antonescu, sunt documente foarte interesante ale rusilor care spun clar ca arestarea lui Antonescu si abdicarea regelui au fost greseli majore ale romaniei si victorii ale lui Stalin.
    Nu doresc sa discut politica, si nu iti raspund la restul intrebarilor, dar trebuie sa stii ca putem alege doar din ce ni se ofera pe tava, si uneori trebuie sa alegem raul cel mai mic din lipsa de alternative, daca nu facem asta, ajutam intunericul, traim intr-o lume reala, cu oameni reali si nu intr-una ideala cand avem posibilitatea sa alegem drept conducator un sfant.
    Daca maine ar candida un om de talia lui Iisus la presedentie nu cred ca ar fi votat de mai mult de 5-10% din populatie

De curiozitate citeste si aici
    http://www.ziaristionline.ro/2011/06...eria-exclusiv/
    Ultima editare de lovelife : 24 iun 2011 la 18:27
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    aprilie 2008
    Posturi
    58

Buna Lovelife,
    Istoria nu este specialitatea mea, dar pot sa zic ca am citit ceva si am un cap cu care judec nu iau de gata ceea ce mi se spune la cursuri de istorie din perioada comunista sau masuratori de inforenergetica, etc. Precizez ca am facut radiestezie si inforenergetica, m-am simtit extraordinar in fundatie, mi-au placut oamenii si toate taberele in care am participat-bineinteles am propria opinie referitor la inforenergetica si radiestezie, imi place foarte mult dar nu o consider un apogeu al stiintei.
    Daca si cu Parca se carau in barca, daca Daca nu era Parca se ineca))
    Referitor la Regele Mihai, era un copil atunci cand toate s-au intamplat. Nu stiu nici un rege sa abdice din proprie initiativa. Impartirea lumii nu a fost hotarata de Regele Mihai a fost hotarata de marile puteri ca si astazi de altfel. Daca nu ar fi abdicat cu siguranta ar fi fost ucis. Daca tu poti sa condamni un om ca nu s-a martirizat, eu nu pot. Daca poti inseamna ca intr-adevar esti in punctul de a accepta sacrificiul acesta si nu-mi ramane decat sa te felicit. Oricum faptul ca Regele murea sau nu nu influenta cu nimic impartirea teritoriala a Romaniei. Normal ca istoria Rusilor arata cat de tari au fost ei iar cei din jur ce greseli au facut.Istoria are character de clasa. Regele a plecat cu bogatii infinit mai mici decat ceea ce a lasat familia lui Romaniei.
    Cu siguranta sti din istorie ca atunci cand bunicul lui a venit in tara si-a vandut domeniile casei de Hohenzoler din Austri iar palatul Peles a fost contruit din banii proprii precum si alte proprietati. Gandeste-te la politicienii actuali care mostenesc averi din banii contribuabililor. Nici nu putem compara. Imi spui ca nu vrei sa faci politica. De fapt faci draga mea argumentand si sustinand ceea ce presedintele Basescu a afirmat.
    L-am votat pe Basescu la primul scrutin pt ca era cea mai buna alegere in momentul respectiv. Am realizat ca este o greseala sa fie inca in fruntea statului. Concluzia mea am postat-o in primul post si adica solutia nu este sa alegem cea mai buna alternativa la un moment dat dar sa alegem si sa sustinem ceea ce trebuie de la bun inceput. Inca odata precizez nu am inteles si nu inteleg aceasta sustinere a presedintelui Basescu din partea fundatiei de radiestezie, face parte din punctele pe care nu le agreez in fundatie din moment ce se vrea o institutie spirituala. Imi pare rau sa vad ca pt. a-l apara pe Basescu in fata Regelui invoci ceea ce se vehicula in fundatia acum 6 -7 ani si anume argumente probasesciene. Trebuie sa precizez cumentria familiei Basescu cu romii-poate cu asta esti de acord. Nu faci polica, nici eu, nu este specialitatea mea. Ca si intelectul trebuie sa stim politica chiar daca nu facem deoarece face parte din atributiile noastre de a alege ceva bun pt copii nostrii.
    Sunt foarte indignata de ceea ce se petrece in tara in momentul actual. Daca Basescu acuza pe rege care si-a refuzat martiriul de ce nu a dat publicitatii ceea ce s-a descoperit in muntii Bucegi-in fundatie se crede foarte mult in ceea ce sunt scriese despre acest subiect. Din cauza marilor puteri?? Atunci sa taca si sa-si vada de cumetrii lui dar sa nu jigneasca un om de 90 de ani care si-a petrecut viata in exil iar fetele au lucrat ca si babysitter in America. Cineva care ar fi plecat cu averi incomensurabile nu ar fi recurs la asa ceva. Basescu isi trimite fata agramata in parlamentul european si comenteaza despre Rege. Dupa 89' cand a incercat sa revina in tara nu a fost lasat - nu asa se procedeaza cu conducatorii, ce fel de oameni suntem. M-am saturat sa gasim scuze la toate josniciile. Poate traind in vest am invatat sa gandesc altfel. Nu este datoria noastra sa facem politica dar datoria noastra este sa ne alegem bine cine ne reprezinta si sa alegem profesionisti nu marionete.
    Cel mai mare om politic contemporan a fost si ramane d-nul Coposu, Dumnezeu sa-l odihneasca. El a sustinut tot timpul pe Rege. Cititi in istorie cine a fost d-nul Coposu deoarece in fundatie nu am auzit niciodat aceasta precizare.De asemenea un continuator al dumnealui este d-nul Ciorbea care nu a avut sanse si a fost inlaturat deoarece a refuzat sa se amestece cu ciuma care guverneaza Romania in momentul de fata. De asemenae nu am auzit nici un comentariu despre el in fundatie.Probabil este timpul sa faceti niste masuratori.
    Regele nu este tradator!
    Repet , postarile mele nu sunt la adresa nimanui ci doar un "urlet" la ceea ce se intampla in tara in momentul de fata.
    Dumnezeu sa ne ajute pe toti sa facem voia Lui !

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Daca nu ar fi abdicat cu siguranta ar fi fost ucis.
    Au fost si alti regi in europa care au fost contransi de rusi si nu au abdicat, si au fost exilati, dar ei nu au primit averi uriase la plecare si pensie de 300.000 dolari anual pentru asta.
    Imi spui ca nu vrei sa faci politica. De fapt faci draga mea argumentand si sustinand ceea ce presedintele Basescu a afirmat.
    Opinia mea referitoare la acest subiect este formata de ceva timp, nu are legatura cu faptul ca Basescu a declarat asta.
    Regele a plecat cu bogatii infinit mai mici decat ceea ce a lasat familia lui Romaniei.
    Ce a lasat romaniei? Apropo dar de faptul ca a facut un memoriu dupa 1990 ca o parte din ardeal sa fie cedat transilvaniei ti se pare tot un act de patriotism?
    Trebuie sa precizez cumentria familiei Basescu cu romii-poate cu asta esti de acord.
    Nu poti acuza un om pentru faptele altcuiva, e vorba de ce a facut fratele lui, fara acordul sau.
    dar sa nu jigneasca un om de 90 de ani care si-a petrecut viata in exil iar fetele au lucrat ca si babysitter in America.
    Astea sunt intoxicatii, familia regala recunoscuta de el nu a trait asa ceva, poate acea parte a familiei care nu a fost acceptata de rege. A primit o pensie de 300.000 dolari anual de la statul roman, pe care a intrerupt-o ceausescu la un moment dat. E o suma care atunci echivala cu cateva sude de milioane de euro actual, nu cred ca o ducea asa de rau. In plus bogatiile cu care a plecat ajutau pe termen lung sa traiasca fara griji, avea si conturi in strainatate suficiente.
    Ai citit cate ceva de aici? http://www.ziaristionline.ro/2011/06...eria-exclusiv/
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Putea sa fie simbolul libertatii pentru Romania la fel cum Dalai Lama este pentru Tibet. Dar a fost mai bine sa fie in siguranta, sa nu riste nimic si sa traiasca bine.
    Referitor la Regele Mihai, era un copil atunci cand toate s-au intamplat.
    Avea 26 de ani atunci, nu mai era chiar un copil, dar tradarea este tradare indiferent de varsta. Soldatii pe front chiar daca aveau 18 ani erau exacutati daca tradau sau nu ascultau oridinele A condamnat la moarte zeci de mii de tineri, a predat armata romana fara coditii rusilor sa fie dusi in lagarepeste 100.000 nu sau mai intors. A dat un decret ca cei care au luptat impotriva rusilor sa fie arestati.
    Un site
    si un

Data inscrierii
    aprilie 2008
    Posturi
    58

Mi-ar face placere sa am un dialog direct cu dumneavoastra dar din pacate ne ramane doar aceasta alternativa a postarilor pe forum. Am comentat mai multe in postarea mea anterioara referitor la presedintele BASESCU, d-nul COPOSU situatia actuala politica si bineinteles referitor la REGEle Mihai. O sa citesc mai mult si o sa ma informnez mai in detaliu referitor la Casa Regala de Romania ( pe care majestatea sa a infintat-o recent ). Din ceea ce stiu despre Rege este tocmai ceea ce dumneavoastra afirmati si anume ca a fost pt Romania ceea ce Dalai Lama este actual, intr-adevar nu la aceeasi dimensiune.
    Sa nu ma intelegeti gresit nu cred ca in momentul de fata solutia optima pt. Romania este monarhia. Ceea ce stiu este ca presedintele Basescu, pe care repet, intreaga fundatie de radiestezie il sustine din motive neneintelese de mine, nu este nici pe departe ceea ce romanii au nevoie in momentul de fata. Sunt consternata sa vad aceasta inversunare a dumneavoastra de a sustine toate acuzarile presedentiei dar nu si greselile incomensurabile pe care le face si care in momentul de fata a cuprins majoritatea in procent de 99% toate sistemele romanesti. Nu ma intereseaza afirmatii de genul ' o alternativa vazuta ca cea mai buna la un moment dat' ci " cea mai buna alternativa pt tara'. Nu ma refer la patriotism( pe care conducerea actuala a Romaniei il ignora , si nu numai ca nu-l are dar sfideaza inteligenta romanilor prin atitudinea sa - cand spun conducerea actuala ma refer inclusiv la socialiasti care au guvernat tara o gramada de vreme fara rezultate scontate-) cand spun toate acestea , ma refer la faptul de a fi UMAN. Bunica are o pensie din care nu poate trai si este un caz fericit pt ca parintii au grija de ea. Ca si ea sunt milioane de oameni in tara. Bunicul meu de care sunt mandra a fost printre putinii oameni care in vremea comunistilor striga Jos Comunisti si din cauza asta il internam in spital si l faceam nebun. Imi aduc aminte cum imi povestea ororile comuniste cu lacrimi in ochi pe care le-a trait copil fiin in njur de 20 de ani in armata in campia baraganului in momentul in care trecea pe langa cei ce lucrau la canal ' pe langa capetele luminate ale romanilor' carora el si alti copii ca si el le aruncau painea pe care o ascundeau in san. De asemenea toata munca de o viata a lui si a strabunicului lui a fost confiscata de comunisti deoarece comunisti si-au instaurat la conducere pe cei mai prosti si puturosi, numai aceea puteau fi de acord cu mentalitatea lor. Si iata dintre aceea astazi conduc Romania. De asemenea imi spunea de oportunitatile pe care le-a avut pe vremea Regelui Mihai. Bineinteles ca ceea ce a facut bunicul este incomensurabil mai putin decat cei ce au infruntat teroarea din inchisorile comuniste. Cititi 'Sfantul inchisorilor' si alte carti scrise de adevarati si incontestabili oameni spirituali ai Romaniei.
    Cu cat scriu mai mult aici referitor la acest subiect sunt din ce in ce mai mult deranjata deoarece si acum intelectualitatea romana are aceeasi soarta. Am o multime de prieteni care s-au realizat plecand din tara ceea ce in Romania este imposibil datorita politizarii institutiilor statului, nepotismului si coruptiei. Este foarte greu sa pleci din tara sa te rupi nu stiti ce inseamna asta. Este usor de zis greu de facut, dar Dumnezeu te ajuta intotdeauna atunci cand vrei sa avansezi indiferent de domeniu, pt ca El este peste tot, in tot Universul si dincolo de acest Univers. Referitor la Rege repet nu este un tradator, aceasta este opinia mea si o sustin ( cu siguranta o sa citesc mai mult pe acest subiect si putem continua discutia, de asemenea va recomand sa cititi si alte carti si opinii nu doar ce se vehiculeaza in societatea de radiestezie deoarece Societatea de radiestezie nu este Dumnezeu sa detina adevarul absolut).Greseala presedintelui Basescu este mai mult decat mare acuzand regele deoarece dauneaza politicii externe a Romaniei in special in contextul actual in care in parlamentul european Severin isi sustine ' nevinovatia' , la Londra presedintele arata ca este inconjurat de neprofesionalisti si facem parte din axa sua -londra bucuresti etc. In romania datorita guvernarii actuale lipsa de profesionalism este dusa la extrema. Nu inteleg de ce cei din fundatie se incapataneaza sa sustina acest presedinte incapabil, iar dumneavoastra sa condamnati un Rege care si-a trait viata in exil. Uitati-va la casele regale din europa si faceti o comparatie a vietii luxoase dintre aceste case si cea de Romania. Daca regele a luat atatea bogatii Romaniei cum dumneavoastra sustineti, ganditi-va cat au vadut si furat dupa 89' cei din guvern din aceasta tara. Puteti sa ascultati pe Dan Puric in conferintele dumnealui pe youtube.com. Inca odata afirm ca in momentul de fata nu sustin ca sustin monarhia ca cea mai buna solutie pt Romania dar la ceea ce s-a ajuns este de cea mai joasa speta. Sa ne vedem barna din ochii nostri inainte de a vedea paiul din ochii altora! Dumnezeu sa ne lumineze pe toti !

Data inscrierii
    aprilie 2008
    Posturi
    58

Si inca ceva pt lovelife, daca nu treceam de partea rusilor Romania era prima tara in care rusii intrau in forta. Te-ai gandit cum ar fi fost bombardata Romania si cati romani ar fi murit? Regele pur si simplu a luat cea mai inteleapta decizie pt romani. El in comparatie cu guvernarea de dupa 89 nu si-a sacrificat romanii lui. Comunistii au omorat intelectualii deoarece nu suportau decat pe cei care erau de acord cu ei. Eu iubesc viata si o consider cel mai mare cadou a lui Dumnezeu spre noi netrebnicii robii Sai. Daca tu o vezi altfel si ai in tine sacrificiul suprem al dragostei ( desi ma indoiesc) sa sti ca poti sa faci asta la orice moment din istorie si punct al vietii tale si probabil atunci ai dreptul sa acuzi asa de usor pe toti cei care au refuzat martirul lui Brancoveanu. Din ceea ce stiu eu Mantuitorul cand a venit pe Terra si s-a sacrificat nu a acuzat pe nimeni din contra s-a rugat Tatalui Ceresc pt noi pacatosii sa ne ierte, si Sacrificiul suprem l-a facut din toata dragostea Sa divina. Un Sfant zicea ca dragostea celui mai mare Sfant pentru Dumnezeu este mai mica decat dragostea lui Dumnezeu pentru cel mai mare pacatos.
    Sa nu ma intelegi gresit nu am nimic cu tine, pur si simplu m-am saturat de toata sfidarea inteligentei romanilor de catre guvernarile de dupa 89 inclusiv cea actuala pe care in fundatia de inforenergetica a sustinut-o. Am ales cursurile de Rad. si Infor. deoarece in primul rand am cautat o cale spirituala de exprimare ceea ce nu coincide cu aceasta idee eronata de susutinere a unui incompetent care a pus capat rabdarii mele cu acuzarile catre Regele Mihai. Cu respect aceasta este parerea mea

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Femeie, eu ti-am spus clar nu sustine cea ce a spus presedintele ci un adevarat istoric, asta este realitatea. Si observ o forma de "paronoia" la multi oameni care daca este ceva spus de Basescu este neaparat rau. Multi oameni nu stiu sa vada dincolo de aparente.
    Din ceea ce stiu despre Rege este tocmai ceea ce dumneavoastra afirmati si anume ca a fost pt Romania ceea ce Dalai Lama este actual, intr-adevar nu la aceeasi dimensiune.
    Imi pare rau sa te informez ca ai o parere deformata despre Regele Mihai, nu a zis nimic impotriva comunismului dupa ce a plecat din Romania pentru ca primea bani de la comunisti anual si daca spunea ceva pierdea banii, asa ca mai lasa cu textele astea din istoria falsificata.
    De asemenea imi spunea de oportunitatile pe care le-a avut pe vremea Regelui Mihai.
    Acea bunastare din periaoda 1940-44 nu i se datoreaza regelui Mihai ci generalului Antonescu, care a reusit sa in timp de razboi sa aiba o economie puternica, sa aiba cea mai mica inflatie din europa si altele.
    Serios? Si de cand sa intors in tara a inceput sa jecmaneasca romania cu procese sa obtine diverse averi, padurile romanie, cand romaniei ii este mai greu, in criza economica el a cerut sa ii fie platite sute de milioane de euro pentru diverse castele,care i-au fost daruite spre folosire de poposul roman si nu le-a construit pe banii lui cum se lanseaza zvonuri nefondate.
    Dar de faptul ca a refuzat sa gratieze niste oameni, condamnati de comunisti, era in puterea lui sa o faca, si asta este scris in documente, a refuzat gratierea, ia condamnat astfel la moarte.
    de asemenea va recomand sa cititi si alte carti si opinii nu doar ce se vehiculeaza in societatea de radiestezie deoarece Societatea de radiestezie nu este Dumnezeu sa detina adevarul absolut
    Femeie draga ai o problema sincer, fundatia nu se scrie carti despre asa ceva, nu sa discutat decat foarte putin despre regele mihai. Am citit cate ceva ce am mai gasit, am mai ascultat opiniile unor oameni. Incercati sa ascultati opinile militarilor cu experienta legat de acest eveniment. Cititi cartea cu procesul maresalului Antonescu, biografia lui Coodreanu (este catalogat pe nedrept drept criminal , dar datorita lui comunismul nu a reusit sa intre in romania in perioada 1921-1944, este un erou de asta l-au iubit sfintii parinti)
    daca nu treceam de partea rusilor Romania era prima tara in care rusii intrau in forta. Te-ai gandit cum ar fi fost bombardata Romania si cati romani ar fi murit?
    E o minciuna, alte tari precum ungaria, bulgaria s-au impotrivit rusilor si le-a fost mai bine decat noua. Rusii nu nu reusisera sa treaca granita cand regele a ordonat armatei romane sa se predea. Antonescu negociase ca romania sa fie scutita de prezenta rusilor, si conditii mai bune de a iesi din razboi. Regele mihai la arestat pe Antonescu si a anulat tot ce obtinuse elin negocieri si a predat tara necoditionat rusilor, si am fost obligati sa platim cele mai mari despagubiri dintre toate tarile, chiar daca am ajutat sa luptam impotriva germaniei. Italia si Ungaria care au fost de la inceput pana la sfarsit de partea germanilor nu au avut de platit asa daune uriase. Stiati ca datorita acelor sume uriase pe care regele mihai sa angajat sa le dea rusiei, romanii au trebuit sa faca atatea sacrifcii in comunism.

Regele nu a facut nimic pentru romania, doar bunicul sau strabunicul sau au facut ceva, tatal sau a fost un alt tradator. Stiati ca el si mama lor nu au vrut sa stea in romania inca dinainte sa fie rege, mama lui a zis c auraste romania si romanii.
    Un site
    si un

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Regele pur si simplu a luat cea mai inteleapta decizie pt romani. El in comparatie cu guvernarea de dupa 89 nu si-a sacrificat romanii lui
    Va rog sa le spuneti asta celor care traiesc in Basarabia, celor 100.000 de soldati care au murit fara lupta datorita deciziilor regelui Mihai, victimelor legii date de el in 45 in care toti cei ce au luptat impotriva rusilor au fost arestati. Ce sacrificiu a facut el? A renuntat la un palat pentru altul? Cand altii erau executati la ordinul sau? Apropo a avut de ales in 44 intre un guvenr liberal si unul condus de Groza, si el la pus pe acesta prim ministru, regele desemna primul ministru, si el il dadea jos. Anglia si SUA i-au solicitat sa destituie guvernul Groza, pentur ca ele obtinusera dreptul romaniei la autodeterminare, dar el a ignorat asta.
    Ceilati regi, ai bulgarei, iugoslaviei si mai era unul nu au fugit din tara, si ei erau tot sub ocupatie sovietica, si cu pistolul la tampla, au fost exilati in urma unui referendum, a ales poporul, ei nu au vrut sa dea tara pe mana rusilor, de asta la ei a fost mai bine decat la noi

Legat de alegerea conducerii romaniei, aveai doar 2 solutii, nu exista o a treia solutie pe care sa o alegi. Asta era situatia nu exista alta solutie, nici in clipa de astazi, daca dumneavoastra o vedeti va rog sa imi spuneti.
    Ati avut vreodata o functie de conducere sa vedeti ce greu este sa conduci fiind inconjurat de tradatori si dusmani de peste tot? Poti sa lucrezi cu ceea ce ai, nu poti sa ii dai afara pe toti, si sa aduci alti, pentru ca sistemul te doboara, trebuie sa lucrezi cu ei si sa reusesti sa obtii ce poti
    Va imaginati ce ar fi insemnat ca in aceasta perioada de criza sa fie celalalt la conducere? Va dati seama ce nenorocire ar fi fost pentru romania. Va rog sa analizati situatia ca ansamblu nu doar ceea ce ca convine.
    Pentru ceea ce suntem, pentru faptele noastra ca ansamblu avem conducerea pe care o meritam, altii mai buni nu meritam, suntem prea pacatosi, este o realitate.
    E nu vad un lider politic mai bun decat astia, astia nu sunt cei mai potriiti dar altii nu avem
    Un site
    si un

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

In 23 august, negociereile cu Aliatii (rusii inclusiv) purate de Antonescu, erau terminate, aveam conditii: Transilvania ramanea toata la noi, rusii treceau doar prin nord, nu luptam cu germanii daca germanii paraseau teritoriul tarii in 15 zile, despagubiri dupa puterea economica a tarii.
    Au fost asa numitele conditii de la Stockholm, ajunse in seara de 22 August '44 in Bucuresti (la MAE, apoi la Rege).
    Prin incalcarea acelor conditi stabilite la negocieri a tradat tara.
    Un site
    si un

Data inscrierii
    aprilie 2008
    Posturi
    58

D-na/-soara lovelife atata timp cat va respect cer acelasi lucru si de la dumneavoastra. Nu ma stiti si nici nu ati contribuit in nici un fel la cresterea sau educatia mea. Aceasta "paranoia' pe care o observati la o masa atat de mare de cetateni va asigur ca nu este de influenta malefica este de foame si de ignoranta din partea guvernului actual. Sunt de acord cu ceea ce ati specificat despre Antonescu, Codreanu -cititi cartea Sfantul Inchisorilor si o sa aveti o noua viziune asupra miscarii legionare infiintate de dumnealui. In legatura cu ceea ce a facut Regele daca nu o facea nu pierdeam numai basarabia si cateva judete ci mult mai mult. Imi sustin parerea referitoare la Rege -nu este un tradator ! Guvernul actual este un tradator ca toate care s-au perindat din 89 pana acum si inainte de 89.'Paranoia' este a celor care il sustin pe Basescu in cadrul fundatiei, care din cate stiu are preocupari in special spirituale. Ar trebui sa sustineti ceea ce este benefic pt tara nu pt anumite interese. Remarc de asemenea cat de tare v-ati atacat la postarea mea referitoare la faptul ca nu sunteti in stare de sacrificiul lui Brancoveanu ( nici eu nu sunt dar eu nu pretind ca sunt) . Sa stiti ca aceasta deriva din mandrie cel mai vechi pacat pe care toti il avem mai mult sau mai putin. De asemenea intuitia imi spune ca detineti un grad avansat in fundatia de radiestezie, am mai vazut astfel de atitudini. Postarea mea a intentionat sa fie constructiva. M-am mai convins astazi de ceva si anume de 'paranoia' Basescu a anumitor persoane din fundatie care persista inca de acum 5-6 ani cand am plecat din tara. Sper ca a ramas cantonata doar in cateva persoane si nu este extinsa la toti membrii fundatiei. Numai bine va doresc d-na/d-soara lovelife.

Am vazut a doua postare a d-voastra acum. Nu cred ca este atat de important sa ai o functie de conducere cat este de important sa faci ceea ce trebuie la locul potrivit. Da am fost pusa intr-o functie de conducere si intr-adevar este greu sa multumesti pe toata lumea si sa lucrezi cu toti. De ce aceasta este valabil pt Basescu dar pt Rege nu. Regele nu este tradator! Daca cineva il face tradator pe Rege s ail faca cei din inchisorile comuniste nu unul ca si presedintele Basescu. Ciudat dar d-nul Coposu ( care a stat in ichisori 17 ani daca nu ma insel)si cei care au format PNTCD erau pro Rege isr ei au fost si sunt parte din istoria de la 47. Ei sunt istoria, parte inca vie din istorie. Istorici sunt multi si toti au caracter de clasa. Sunt de acord de asemenea ca tatal regelui are la active fapte incalificabile nu simpatizez deloc ca a fugit cu Lupeasca probabil asta a determinat-o pe mama regelui sa afirme ceea ce sustineti ca a afirmat. Sa nu uitati ca dumneaei a fost cea care a stat langa Rege in tara. Faptele au rezonanata mai mare decat vorbele . In momentul cand cineva conduce se vede clar rezultatul actiunilor sale pozitive sau negative indiferent de domeniu. Neprofesionalismul de care vb este rezultatul conducerii de dupa 89 si a celei actuale. Conducerea pe care o avem in tara este datorata ignorantei noastre. Meritam atata cat ne limitam noi. Dumnezeu este dragoste, iertare este Tatal Ceresc care ne-a creat si ne iubeste neconditionat. Toti suntem pacatosi si sa ne fereasca Dumnezeu sa ne judece dupa faptele noastre. Trebuie sa indraznim sa cerem si ni se va da bineinteles sa ne indreptam DAR foarte important este sa avem atitudine. Am precizat varianta politica, singura care ar putea face ceva d.p.meu d.v. in momentul de fata si care din pacate nu este pe scena politica actuala, asta nu inseamna ca nu poate fi-Ciorbea si probabil Isarescu ca si tehnocrat. Conteaza atitudinea noastra colectiva. In momentul cand pensionarii au fost in strada anul trecut nu au fost alte grupari care sa i sustina, nu am fost noi pt ca ei sunt parintii nostrii cei care ne-au crescut si educat cei care au constrit Romania in ultimii ani -este doar un exemplu deoarece m-ati intrebat ce se poate face. Asa popor asa conducator. Raspunsul sta in noi si in atitudinea noastra.
    Ultima editare de Meli : 25 iun 2011 la 02:26

Data inscrierii
    aprilie 2008
    Posturi
    58

Daca detineti astfel de documente este momentul sa le expuneti si sa iesiti in fata eu nu stiam de ele si as vrea foarte mult sa le vad si sa aflu mai multe. Pt mine personal este foarte greu de crezut ca regele a luat calea exilului cu 300 000 de dolari pe an din proprie vointa cand putea sa stea in tara si sa beneficieze de mult mai multe. Comunistii nu i-au dat regelui atatia bani ( daca i-au dat) de la ei din buzunar i-au dat din Romania pe care ei o saraceau mult mai mult decat de 300.000$. Este o judecata simpla a unui om simplu. Dar daca aveti cunostinte de astfel de documente sau unii istorici au este foarte important sa le faceti publice, este o datorie pe care o aveti pt. tara. Imi pare rau si imi cer scuze pt ca am postat ca nu mai vreau sa vb cu dumneavoastra, am rectificat postarea. Nu-mi place sa fiu adresata cu apelativul 'femeie' sau sa fiu asociata cu cuvantul "paranoia" pt ca am o atitudine antibasesciana, ati vazut ca la fel de usor se poate considera si vice-versa cu ghilimelele de rigoare daca va citez. (Recunosc ca l-am votat dar este gresit sa persistam intr-o greseala atunci cand o constientizam.) Eu m-am adresat cu pronumele de respect d-voastra sau direct lovelife. Sper ca pe viitor discutiile postate sa fie mult mai constructive. Multumesc pt dialog.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

In legatura cu ceea ce a facut Regele daca nu o facea nu pierdeam numai basarabia si cateva judete ci mult mai mult.
    Fata draga prin negocierele purtate de antonescu, romania nu pierdea nimic, rusii semnasera asta, regele mihai a anulat acea hotarare. Rusi aveau doar 2 solutii fie ne lasau in pace si trecea mai departe spre ungaria prin nordul romaniei ca sa ajunga si ei sa cucereasca o parte din berlin sau sa faca sa faca astfel incat ca romania sa se predea. Alternativa era ca romania sa lupte in continuare cu rusii sa nu le permita trecerea prin tara, rusi incanu reusise sa treca granita, rezistenta romainlor la granita era foarte darza, aliatii ajungeau primii la berlin si rosii ar fi pierdut influenta in europa de est, de asta rusi acceptasera conditiile lui Antonescu
    Daca regele mihai nu facea actul de tradare de la 23 august, si nu il condamna la moarte pe Antonescu, caruia ar trebui sa ii multumeasca (si asta este un act de tradare), rusii iau permis sa ii comute pedeapsa cu moartea la inchisoare pe viata, si regele putea chiar sa il amnistieze complet, i sa cerut acest lucru dar a refuzat.
    Legat de taranisti, stii ca Regele Mihai a semnat decretul de condamnare la moarte a acestuia si a refuzat cererile familiei si ale PNTCD de gratiere? asta cum se numeste?
    Dar de ce sa il declaram erou? Inteleg nu vrei sa fie numit trdator? dar ce a facut sa merite titlul de erou?
    Apropo de ce sa dus de curand la Moscova sa sarbatoreasca alatri de rusi infrangerea romaniei si ruperea basarabiei si a si fost decorat de Putin? Toti liderii statelor cucerite de Rusia au refuzat acea invitatie, doar regele Mihai a acceptat-o.

Alte surse, precum memoriile mătușii regelui, principesa Ileana de Habsburg[25], citându-l pe fostul membru în biroul politic executiv al PCR, spion sovietic, ministru al apărării naționale[26][27] și presupus amant al Ilenei[28], Emil Bodnăraș, afirmă că, dacă regele ar fi refuzat să semneze sentințele de condamnare la moarte a deținuților politici condamnați pentru „crime de război”, guvernul comunist i-ar fi susținut decizia: „Păi, dacă regele decide să nu semneze sentința la moarte, vă promit că îi vom sprijini punctul de vedere.” Principesa Ileana se îndoia că regele ar fi fost de acord să semneze un document neconstituțional, precum o sentință la moarte, emisă de tribunale politice neconstituționale: „Știți prea bine (...) că regele nu va semna niciodată de bună voie un astfel de document neconstituțional. Dacă o va face, vi-l va pune în brațe și guvernul dumneavoastră va purta vina în fața întregii națiuni. Cu siguranță că nu vă doriți acest handicap adițional în acest moment!” Ultimul coleg de celulă al celei mai importante victime comuniste, Iuliu Maniu, liderul opoziției anticomuniste și președinte al PNȚ, partidul câștigător în alegerile generale din 1946, fraudate de comuniști, a mărturisit procurorilor comuniști că Maniu l-ar fi înjurat pe Mihai din spatele gratiilor închisorii politice în care a decedat, pentru că nu făcuse nimic în apărarea țărăniștilor, în ciuda multor servicii aduse de aceștia monarhiei.[29]
    asta este de pe wikipedia
    La 3 ianuarie 1948, Mihai a fost silit să părăsească țara, urmat la peste o săptămână[34], de principesele Elisabeta de România și Ileana de Habsburg, care, potrivit ziarului The New York Times, au colaborat atât de strâns cu rușii, încât au devenit cunoscute drept «mătușile roșii» ale Regelui.[35]
    potrivit unor articole din Jurnalul Național[41][42], din care unul citează arhivele Securității române[41], abdicarea regelui Mihai ar fi fost rodul negocierilor sale cu guvernul comunist, nu al vreunui șantaj, negocieri în urma cărora i s-a permis să plece din țară însoțit de bunurile solicitate și de o parte din suita regală[42]. Potrivit cărții Special Tasks: The Memoirs of an Unwanted Witness -- A Soviet Spymaster, autobiografice a fostului șef al serviciului de spionaj sovietic NKVD, generalul maior Pavel Sudoplatov, ministrul adjunct de externe sovietic Andrei Vâșinski ar fi purtat personal negocieri cu regele Mihai în vederea abdicării, garantându-i o parte dintr-o pensie ce urma să-i fie plătită lui Mihai în Mexic[43]Deci se spune clar ca i sa garantat pensia, si asta declara generalul care a negociat cu el. Am citit si eu cate ceva despre respectivele negocieri, dar atunci regele mihai nu prea a cerut nimic pentru romania de la rusi, doar pentru el si apropiatii lui
    Potrivit unor documente de arhivă, recent declasificate, ale ministerului britanic de externe, Foreign Office, când regele Mihai a părăsit România, valorile sale financiare se ridicau la 500.000 franci elvețieni[59]. Acestea ar fi fost, se pare, primite de la guvernul comunist, conform transcrierilor sovietice recent declasificate[60] ale convorbirilor oficiale dintre Stalin și prim-ministrul român Petru Groza. Regele Mihai a negat în repetate rânduri în trecut[61][62][63] că guvernul comunist i-ar fi permis să ia cu sine în exil vreo valoare financiară sau bunuri de valoare în afară de patru automobile personale, încărcate în două vagoane de tren. În timpul vizitei ulterioare la New York din martie 1948[64], Mihai și-a permis să meargă la cumpărături pe Fifth Avenue, artera comercială cea mai scumpă din lume[65]. De asemenea, lui Mihai i-a plăcut atât de mult avionul în care a survolat Statuia Libertății, încât s-a gândit că l-ar putea cumpăra[64].
    Asa de sarac era saracul rege incat mergea la cumparaturi in cele mai scumpe magazine si isi putea permite sa isi cumpere un avion, ar trebui sa ii plangem, de mila. Sau sacrificat pentru romania cei din inchisorile comuniste, cei care au murit pentru tara nu cei care au trait bine mersi la loc caldut , fara griji. De fapt mereu sau gandit cum sa mai ia ceva din Romania.
    Comunistii nu i-au dat regelui atatia bani ( daca i-au dat) de la ei din buzunar i-au dat din Romania pe care ei o saraceau mult mai mult decat de 300.000$. Este o judecata simpla a unui om simplu.
    Da fata draga i-au dat din averea tari noastre sarace, si el de mult ce iubea acest popor a ales sa o mai saraceasca si el un pic, si la fel face si acum cere o multime de proprietati, despagubire, care i-au fost daruite sau nu de poporul roman. Asa se manifesta iubirea de Romania? Faptul ca rusii au furat mult din tara il absolveste pe rege?
    Revista americană "Time" susține că lui Mihai i-au trebuit peste două luni pentru a denunța abdicarea, deoarece negociase cu comuniștii recuperarea unor proprietăți din România[47]
    Deci si dupa ce a plecat din tara el negocia cu comunisti pentru averea sa nu pentru binele poporului roman, si asta tot iubire de tara se numeste? Sunt claitatile unui erou?
    Si legat de minciunile ca membri din familia regala au lucrat ca bone, ei bine afla ca familia regala avea multe afaceri in Anglia, si erau proprietari de afaceri (si sunt si astazi) si nu angajati.

Daca cineva il face tradator pe Rege s ail faca cei din inchisorile comuniste nu unul ca si presedintele Basescu.
    Da draga fost facut tradator si de cei din inchisorile comuniste si de cei 180.000 de soldati care au fost deportati in siberia datorita faptului ca el a predat prizoniera neconditionat armata romana din Moldova. El a ales sa ii sacrifice pe altii, dar el sa sacrificat cu o viata linistita plina de bogatii prin anglia si apoi prin elvetia, asa arata un erou? ar trebui sa imi schimb scala valorilor?

Meritam atata cat ne limitam noi. Dumnezeu este dragoste, iertare este Tatal Ceresc care ne-a creat si ne iubeste neconditionat. Toti suntem pacatosi si sa ne fereasca Dumnezeu sa ne judece dupa faptele noastre.
    Din fericire Dumnezeu Tatal ne judeca dupa fapte, si nu dupa altceva. Viitorul nostru este determinat exclusiv de trecutul si prezentul nostru, Dumnezeu este drept nu ne poate da nici mai mult si nici mai putin decat meritam
    Un site
    si un

Data inscrierii
    aprilie 2008
    Posturi
    58

Fata draga Regele in momentul in care a abdicat a negociat viata celor 1000 de student ( intelectuali adevarati ai vremurilor respective deoarece cu totii,sper, suntem de acord cu nivelul intelectualitatii romane din perioada respectiva care in care Regele a fost seful statului. Intelectualitatii de astazi ii este in permanent insultate inteligenta de catre acest guvern care a afirmat prin presedintele Basescu ca este foarte bine ca intelectualii de astazi pleaca in strainatate sa-si gaseasca locuri de munca. Va contraziceti singura sustinand ca sunteti pro-roman atunci cand sustineti acest presedinte care a afirmat aceasta pe langa multe altele pe care nu am timp sa le enumar.) pe care Petru Groza ii masacra in piata in cazul in care Regele nu semna abdicarea sa. Indiferent de ceea ce facea Regele situatia Romaniei era negociata de marile puteri.
    Va rog sa nu-i murdariti memoria d-nului Iuliu Maniu in sustinerea incompetentei presedintelui Basescu si a acolitilor sai. Asa cum am precizat in comentariile anterioare d-nul Coposu care a fost discipolul lui Iuliu Maniu alaturi de care si-a petrcut zeci de ani in inchisori, si cel care a infintat din nou PNTCD dupa revolotie a fost un inversunat sustinator al Majestatii sale. Oare de ce? Majestatea sa a negociat cu comunistii sa-si recupereze averea din tara ca nu erau capitalistii in Romania. E normal sa aibe afaceri in Anglia si peste tot in lume Majestatea sa. Au toti parlamentarii afaceri mult mai mari decat a Regelui peste tot in lume. Acesti parlamentari care nu aveau nimic inainte de revolutie a caror familie nu se compara cu cea Regala d.p.d.v financiar. Uitati-va la Cristi Borcea cata avere are mai mare ca a Regelui asta e posibil doar in Roamania si Rusia unde parvenitii au mai multe averi decat Regina Angliei .
    Intr-una acuzati de cat de mult a luat Regele din tara. Am avut ocazia sa intalnesc oameni needucati care datorita momentului potrivit fac in jur de 200.000 $ pe an din muncasimpla dar cinstita. Poate nu stiti dar majoritataea ro manilor veniti acum 20 30 de ani in America au azile de batrani cu venituri de acest gen. De asemenea un medic chirurg in USA poate face milioane de dolari in cazul unui cabinet privat.Bineinteles ca isi platesc taxele si lucreaza intr-o tara in care omul este respectat indiferent de statutul socio-economic. Asa ca ceea ce dumneavoastra va incapatanatoi sa susutineti despre Rege este nerelevant in special ca Romania a fost jefuita de mult mai mult de catre comunisti si de catre cei de dupa 89’ la fel. Tara noastra nu a fost si nu este saraca !!!!! ar trebui sa stiti asta, inca este jefuita de oportunisti ai soartei. . In momentul acesta tara se duce de-a berbeleacul noi ne pierdem in amanunte iar guvernul se pierde in incompetenta, de asemenea o buna parte din opozitie la fel.
    Presedintele Basescu care isi trimita fiica agramata in parlamentul EU in loc sa o trimita la scoala sau o pune pe Udrea ca ministru face afirmatii care dauneaza in momentul de fata politicii externe a Romaniei si care nu sunt in concordant cu istoria spusa de catre specialist nu discutata de noi pe un forum. El nu isi da demisia in favoarea unui guvern de tehnocrati, nu allege specialist care sa scoata tara din foame si saracie, dar il acuza pe Rege ca nu a ales moartea. Este incalificabil comportamentul dumnealui. Poate fata draga aveti venituri suficiente si nu sunteti afectata de situatia economica actual, dar va asigur ca 90 la suta dintre romani ( pe care pretindeti ca ii iubiti atat de mult ) sunt.
    Antonescu intr-adevar a facut foarte multe fapte deosebite pe care Maiestatea sa le-a permis si le-a sustinut pana la un moment dat deoarece a fost seful statului, dar sa nu uitam de Hitler care a cauzat holocaustul si care a fost nu numai impotriva evreilor ( ar trebui ca membru a unei societati spiritual crestine sa stiti ca in holocaust au murit de asemenea foarte multi crestini, poate chiar mai multi decat evrei si sa punctati acest lucru mai mult decat cei care sunt muritori de rand fara grade spiritual deosebite. Chiar sa inaintati aceasta perspective presedintelui pe care il sustineti in ciuda atator voci contradictorii ) a fost aliatul lui Antonescu. Acest lucru nu este un fapt extraordinar cu care sa ne laudam ca popor si tara.Perioada respective a fost o perioada tulbure in istoria noastra si niciodata un om nu este 100% bun. Asa se poate spune si despre Antonescu si Maiestatea sa. Maiestatea sa nu a fost si nu este un tradator.Antonescu in opinia mea la fel. Diferenta este ca regale a avut acea inspiratie care l-a facut sa aleaga cea mai buna varianta la momentul respective. Acuzarea presedintelui Basescu care nu ia nici o atitudine referitor la dumnealui si anume sa pune specialist in functii colo unde este nevoie si sa nu afirme asa de usor ca intelectualii sunt bineveniti sa si gaseasca de lucru in Eu deoarece Romania nu ofera Job-uri sa taca si sa nu acuze pe Rege ca nu a fost capabil de sacrificial Brancovenilor. De fapt singurii care il pot acuza pe Rege de aceasta sunt Sfintii Brancoveni care au ales pe Dumnezeu in loc de aceasta lume materiala. Inca odata precizez ca in momentul de fata in Romania, Monarhia nu este solutia ideala in opinia mea. Am inceput acest subiect deoarece nu am mai rezistat sa vad ineptiile guvernului si ale presedintelui actual.
    Fata draga inchei citandul pe d-nul Octavian Paler , care este mult mai reprezentativ decat orice as spune eu. Dansul afirma despre combinatia presedintele Basescu si premierul Boc = “comedie groteasca”.Deasemenea asa cum spunea tot dumnealui “imi ramane ca refugiu doar dispretul” fata de acest teatru ieftin de pe scena politica Romaneasca.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Asa cum am precizat in comentariile anterioare d-nul Coposu care a fost discipolul lui Iuliu Maniu alaturi de care si-a petrcut zeci de ani in inchisori, si cel care a infintat din nou PNTCD dupa revolotie a fost un inversunat sustinator al Majestatii sale. Oare de ce?
    Nu stiu ce gandea Coposul, si cat de apropiat a fost el de Maniu, dar sunt documente, si scrisori din care reiese clar ca Maniu il ura pe rege pentru ca acesta fusese implicat in arestarea sa pentru ca a refuza sa il amnistieze sau macar sa comute pedeapsa cu moartea. Oare de ce?
    Majestatea sa a negociat cu comunistii sa-si recupereze averea din tara ca nu erau capitalistii in Romania.
    Pai si intr-o negociere o parte da ceva ca sa primeasca de la cealalta parte altceva, comunistii i-au dat regelui avere, el a daruit comunistilor romania si romanii. Dar asa este, e adevarat, regele are sange albastru, el a negociat, dar el este rege si la el nu se poate spune ca este tradare, doar o afacere.
    Vreau sa te rog sa meditezi un pic la ce inseamna a iubi sau a urî conducatorii unei tari. Care este efectul iubirii sau a urii tale fata de cei care o conduc asupra tarii in care traiesti si a poporului din care cred ca vii.
    Am vazut aseara un interviu cu regele Mihai la TV (nu stiu daca e un interviu nou sau e mai vechi) si mi-a confirmat ca povestea cu cei 1000 de studenti e doar o manipulare, la fel ca si cea cu pistolul pe masa.
    El a spus ca nu a fost amenintat ca vor fi ucisi studentii, si nici ca i-a aratat cineva vreun pistol, sau ca l-ar fi amenintat.
    A spus ca vazut ca in jurul palatului era trupele de armata Tudor Vladimirescu (e si normal, era doar palatul regal), si el si-a imaginat ca daca nu semneaza ar putea fi ucisi cei peste 1000 de oameni (nu erau in piata ci in puscarie) inchisi de peste 1 an de zile (a omis sa spuna ca acei oameni au fost arestati datorita unei legi semnate de el), si ca a vazut ca unul dintre participanti (parca Petru Groza, dar nu imi aduc aminte bine), avea tinea mana in buzunar intr-un anumit fel si si-a imaginat ca ar putea avea in buzunar un pistol.
    E foarte frumos ca unii care au niste interese sa manipuleze sa arunce niste zvonuri in masmedia si apoi sa te declari o victima.

Hitler care a cauzat holocaustul si care a fost nu numai impotriva evreilor ( ar trebui ca membru a unei societati spiritual crestine sa stiti ca in holocaust au murit de asemenea foarte multi crestini, poate chiar mai multi decat evrei si sa punctati acest lucru mai mult decat cei care sunt muritori de rand fara grade spiritual deosebite.) a fost aliatul lui Antonescu.
    Eu am afirmat asta in mod repetat, sunt de acord ca au murit mult mai multi crestini decat evrei, si ca numarul de evrei declarati ucisi este exagerat (am scris undeva pe forum), dar istoria este scrisa de cine plateste.
    Dar vezi ca cei pe care vrei sa ii sustii sa ajung ala guvernare, au dat o lege prin care daca spui ca nu a fost holocaust in romania, chiar daca dovezile spun ca nu a fost, este caz penal si poti fi arestat.

Repet inca o data: Opinia mea ca regele a tradata natiunea romana o am de peste 10 ani si nu are nici o legatura cu ce a zis Basescu
    Am spus ca nu vreau sa amestec politica cu istoria, nu stiu de ce tot insisti.
    In viata toti primim exact ceea ce am daruit, la fel, ai primit si tu si eu, si au primit si unii intelectuali, (unii doar isi atribuie acest nume, fara sa il merite). In viata trebuie sa invatam sa daruim nu sa stam cu mana intinsa si sa cerem, asta o fac doar parazitii. Cand ai sa treci de superficialitate, si de emotii si o sa analizezi adevarul cu toate aspectele implicate o sa vezi ce fel este.

Citeste si aici o scrisoare foarte interesanta a lui Antonescu catre Bratianu
    http://www.maryam.ro/o-scrisoare-ce-...istoria-reala/

Ar trebui sa citesti ce au mai facut liberali, taranistii si conservatorii in perioada interbelica , de cine erau finantati si ce presa ii sustinea.
    Asa se poate spune si despre Antonescu si Maiestatea sa. Maiestatea sa nu a fost si nu este un tradator.Antonescu in opinia mea la fel. Diferenta este ca regale a avut acea inspiratie care l-a facut sa aleaga cea mai buna varianta la momentul respective.
    Dar regele la declarat pe Antonescu tradator, la predat rusilor, rusii l-au adus inapoi si au zis regelui sa faca ce vrea cu el, iar regele a organizat un simulacru de proces (cam la fel cum sa facut si in cazul Ceausescu) si la asasinat pe Antonescu, a refuzat cererea de gratiere sau comutare a pedepsei. Sunt documente in care se spune ca comunistii au spus ca este alegerea sa ce se intampla cu Antonescu, ca ii vor respecta decizia
    Un site
    si un

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Despre vindecarile miraculoase ale Unchiului Mihai
    De Matusalem in forum Fitoterapia
    Replici: 0
    Ultimul post: 17 oct 2009, 19:42
  2. MIHAI EMINESCU si NATIONALISMUL ROMANESC
    De Basil in forum Istoria Dacilor si Romanilor
    Replici: 3
    Ultimul post: 06 feb 2009, 11:50

Etichete pentru acest subiect

Reguli postare