Rezultate de la 1 la 3 din 3

Subiect: Ne mai intalnim cu cainii nostri dragi unde mergem dupa ce murim?

rigo este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iunie 2011
    Posturi
    1

Implicit Ne mai intalnim cu cainii nostri dragi unde mergem dupa ce murim?

Buna,

Consider ca asta este categoria potrivita pentru nelamurirea mea, deoarece catelusa mea draga, scumpa si dulce care tocmai a murit a facut parte din familia mea.

Nu gasesc nicaieri un raspuns pentru intrebarea mea.

Unde se duc sufletele animalelor noastre dragi cand mor? Ne mai intalnim cu ele in alte vieti/dimensiuni/ce o exista dupa moartea noastra fizica?

As vrea sa cred ca da, dar nu am citit nicaieri nimic despre subiectul asta. Ma gandeam ca poate stiti voi ceva?

Mersi.

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit Re: Ne mai intalnim cu cainii nostri dragi unde mergem dupa ce murim?

Am citit cate ceva despre subientul asta, dar nu prea ma reusit sa inteleg. Este ceva in legatura cu spiritul grup al animalelor, nu stiu ce se intampla ulterior cu sufletul unui animal. Este o intrebare pe care mi-am pus-o si eu
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Implicit Re: Ne mai intalnim cu cainii nostri dragi unde mergem dupa ce murim?

Raspunsul la intrebarea din topic este: nu, nu ne mai intalnim!
    Asa cum spunea si Lovelife, animalele nu au un suflet individual (asa ca omul), ci un suflet-grup, care coordoneaza toate formele particulare ale speciei, asa cum creierul coordoneaza degetele unei maini (comparatia ii apartine lui Rudolf Steiner, in majoritatea lucrarilor sale care dezbat subiecte de acest gen).
    Tendinta animalelor este sa evolueze si sa capete constienta de sine, individualitate, iar asta se observa deja mai ales la caini, cai si delfini.
    Ratiunile de "functionare" ale ecestor suflete grup ale animalelor sunt mai greu de inteles, mai ales cand, de exemplu, vedem cum Dumnezeu "a lasat" ca unele animale sa ucida si sa se hranesca cu alte animale, in acest lant trofic. In realitate, sufletele grup ale diferitelor specii de animale "colaboreaza", si toate isi au sediul/sunt coordonate in Devachanul inferior sau al Sfantului Duh.
    Cu Adevarul si cu Dreptatea, tot inainte!
    Un site despre

Subiecte Similare

1. Am nevoie de ajutor si nu am stiut unde sa postez
    De lyayunna in forum Alte stiinte spirituale
    Replici: 8
    Ultimul post: 27 dec 2011, 22:42
  2. De unde vin de fapt evreii si cum au aparut
    De lovelife in forum Istoria unor civilizatii disparute
    Replici: 2
    Ultimul post: 22 ian 2011, 14:13
  3. SARMISEGETUSA - Un loc sacru al stramosilor nostri
    De Nicoleta in forum Itinerarii spirituale
    Replici: 51