Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 33

Subiect: Rusaliile - Pogorarea Sfantului Duh

freehugs este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    8

Arrow Rusaliile - Pogorarea Sfantului Duh

Salut tuturor din nou !
    Ma gandeam pentru mine ca ar fi bine sa imi vad inainte de altele de sarbatorile/ritualurile noastre crestine.
    Din ce am inteles eu pana acum, dobandirea Sfantului Duh este normal sa fie un tel al oricarui crestin. Stiu ca acesta se dobândește prin mijloace ca rugaciunea, postul, milostenia, exersarea smereniei si altele. Stiu ca Duhul se poate pierde si apoi se poate dobandi iar.
    Eram curios dacă cineva a avut experiente frumoase legate de slujba de Rusalii si bineinteles de Pogorarea Sfantului Duh.
    Multumesc !
    blog-ul meu cu idei de
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit Re: Rusaliile - Pogorarea Sfantului Duh

Duhul sfant il dobandim cu toti atunci cand suntem creati, este vorba de suflarea divina care da viata, asa a aparut ADAM prin suflarea Sfantului DUH catre bucata de lut de catre Dumnezeu.
    Si la botez sau in timpul altor sfinte taine mai cobora Duhul Sfant cu alte sfinte daruri.
    La Rusalii se pare ca s-au dat ceva daruri de la Duhul Sfant celor ce au meritat
    Ultima editare de Claudiu : 05 iun 2011 la 19:21
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    8

Ah, inteleg. Eu ma gandeam ca l-am pierdut de tot odata cu alungarea din Rai.
    Atunci am si eu doua intrebari :
    1) la ce se refera cei care vorbesc despre aceasta dobandire a Duhului Sfant ?
    2) cum stii ca esti mantuit ? ( eu ma gandeam ca atunci cand simti Duhul Sfant in tine )
    blog-ul meu cu idei de

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Citat Citat din freehugs Vezi post
    Ah, inteleg. Eu ma gandeam ca l-am pierdut de tot odata cu alungarea din Rai.
    Atunci am si eu doua intrebari :
    1) la ce se refera cei care vorbesc despre aceasta dobandire a Duhului Sfant ?
    2) cum stii ca esti mantuit ? ( eu ma gandeam ca atunci cand simti Duhul Sfant in tine )
    Nu pot afirma ca ceea ce spun este adearul , dar este parerea mea.
    1. Cred ca in aceste etape se mai dobandesc mici bucati de Sfant Duh, sau se activeaza anumite calitati ale Sf Duh
    2. Cand o sa ajungi la judecata si o sa iti spuna Mantuitorul ca ai ajuns la capatul drumului si te-ai desavarsit, asa cred eu. Cand te-ai mantuit cred ca si mori in pace ca ti-ai indeplinit obiectivul ce l-ai primit cand ai fost creat
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Tilak este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    364

Implicit

Citat Citat din lovelife Vezi post
    Duhul sfant il dobandim cu toti atunci cand suntem creati, este vorba de suflarea divina care da viata, asa a aparut ADAM prin suflarea Sfantului DUH catre bucata de lut de catre Dumnezeu.
    Si la botez sau in timpul altor sfinte taine mai cobora Duhul Sfant cu alte sfinte daruri.
    La Rusalii se pare ca s-au dat ceva daruri de la Duhul Sfant celor ce au meritat
    Conform descrierii tale, duhul sfant este dobandit iar faptele stiintifice sunt aruncate la gunoi prin apelarea la basmul cu ADAM. In a doua parte, acest duh mai coboara in functie de toane, iar in a treia, se pare ca... cu alte cuvinte partea a treia anuleaza logic primele doua puncte. Deci in ce ape te scalzi?

Nu pot afirma ca ceea ce spun este adearul , dar este parerea mea.
    1. Cred ca in aceste etape se mai dobandesc mici bucati de Sfant Duh, sau se activeaza anumite calitati ale Sf Duh
    2. Cand o sa ajungi la judecata si o sa iti spuna Mantuitorul ca ai ajuns la capatul drumului si te-ai desavarsit, asa cred eu. Cand te-ai mantuit cred ca si mori in pace ca ti-ai indeplinit obiectivul ce l-ai primit cand ai fost creat
    1. Iar crezi si nu crezi... induci lumea in eroare. DH nu este format din bucati. Sau este?
    2. In acest paragraf descrii o sueta cu Mantuitorul. Probabil indoctrinarea te orbeste. In partea a doua sugerezi ca destinul este implacabil, ca avem o misiune, un obiectiv care nici macar nu este unul personal ci unul impus de o fiinta omnipotenta.

Care o fi adevarul?

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Citat Citat din Tilak Vezi post
    Conform descrierii tale, duhul sfant este dobandit iar faptele stiintifice sunt aruncate la gunoi prin apelarea la basmul cu ADAM. In a doua parte, acest duh mai coboara in functie de toane, iar in a treia, se pare ca... cu alte cuvinte partea a treia anuleaza logic primele doua puncte. Deci in ce ape te scalzi?
    Am spus ca e un subiect pe care nu il stapanesc, dar din ce am citit si studiat pana acum asta e opinia mea.
    Cred ca darurile Sfantul Duh se dobandesc in mod continuu, la fel cum este cu, cunoasterea, capacitatea de a iubi si de a ierta, mai primesti particele de Sfant Duh in diverse momente ale vietii, astfel incat cantitatea de Sfant Duh creste
    Un site
    si un

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

1. Iar crezi si nu crezi... induci lumea in eroare. DH nu este format din bucati. Sau este?
    Spune tu ce crezi ca este Duhul Sfant.
    Fiecare om este unic si fiecare are o particica de Sfant Duh, nu cumva sunt multe particele care totusi formeaza o unitate? Am explicat ca este un concept la care meditez de multi ani dar nu prea l-am inteles, dar astea sunt o mica parte din concluziile la care am ajuns pana astazi, si care sunt convins ca nu reprezinta adevarul absolut.
    2. In acest paragraf descrii o sueta cu Mantuitorul. Probabil indoctrinarea te orbeste. In partea a doua sugerezi ca destinul este implacabil, ca avem o misiune, un obiectiv care nici macar nu este unul personal ci unul impus de o fiinta omnipotenta.
    Asa vrei sa interpretezi tu, ca sa vrei sa fi tu Gica contra.
    Toate marile spiritualitati vorbesc de aceasta judecata a Mantuitorului, in care se analizeaza ce ai facut.
    Daca ai citi cu atentie ai vedea ca nu am spus nicaieri de destin implacabil, am spus "ti-ai indeplinit obiectivul ce l-ai primit cand ai fost creat" pentru ca fiecare actiune pe care si tu o faci are un obiectiv.
    Sa spunem ca este o cursa de maraton pentru care obiectivul este sa ajungi la finis, acolo se afla si premiul (referitor la subiect "mantuirea") fiecare concurent are libertatea sa alerge mai incet sau mai repede, are libertatea de a abandona cursa. Dar in acelasi timp pentru a ajunge la obiectivul final trebuie sa mai treaca prin cateva puncte intermediare de control (nu stiu cate si cum sunt la maraton), si daca ai sarit unul din aceste puncte de control chiar daca ai ajuns la finalul cursei primul nu primesti premiul. Dar in viata tu poti alege sa mergi si pe un drum ocolit, sa te mai opresti la o sueta cu un spectator sau tovaras de cursa, sau sa te intorci un pic inapoi din drum ca mai vrei sa faci ceva. Unii pot ajunge la capatul cursei in 3 ore trecand prin toate punctele de control, alti pot ajunge dupa 2 zile, unii sar de nele puncte de control, altii nu ajung deloc.

Cam asta este si cu drumul spre mantuire, care se zice ca este obiectivul final, dar pentru a ajunge acolo trebuie sa inveti sa iubesti, sa inveti sa ierti, sa ajuti, etc.

Si parerea mea este ca dupa ce ajunge la ceea ce in crestinism se numeste mantuire, in alte religii are alte denumiri, primesti un nou obiecti si mergi pe alt drum, in care ai deja in "desaga spirituala" premiile primite la mantuire si darurile din punctele intermediare de control.

Si nu cred ca exista libertate, si liber arbitru absolut, le ai limitate de propria conditie si propriile potente. Nu te opreste nimeni sa rezolvi o ecuatie foarte grea, dar vei putea sa o faci doar daca ai dobandit cunostintele necesare.

Ce spun nu este nici o indoctrinare este parerea mea personala formata in timp, iar paralela am facut-o eu, acum, incercand sa explic ce gandesc
    Un site
    si un

Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    8

Tilak, care este experienta ta cu Duhul Sfant ?
    blog-ul meu cu idei de

Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    364

E ca si cand ai intreba ce culoare are rosul, orb fiind sau cum suna mi bemol, surd. Iar eu ti-as raspunde ca afara ninge. Cam asa ar intelege cineva o experienta de natura spirituala printr-o explicatie verbala. Am exagerat voit proportiile, dar adevarul nu este prea departe. Orice impartasire a unei experiente, trezeste in ascultator dorinta de copiere. Cum suntem unici, experientele noastre sunt unice. Dorinta de a avea si tu, ascultator, o experienta asemanatoare, te va impiedica mult spre total de a avea orice alta experienta personala. Sfatul meu este sa te feresti sa ai curiozitati pe tema experientelor altora.
    Ultima editare de Tilak : 09 iun 2011 la 22:09

Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    364

Spune tu ce crezi ca este Duhul Sfant.

Fiecare om este unic si fiecare are o particica de Sfant Duh, nu cumva sunt multe particele care totusi formeaza o unitate? Am explicat ca este un concept la care meditez de multi ani dar nu prea l-am inteles, dar astea sunt o mica parte din concluziile la care am ajuns pana astazi, si care sunt convins ca nu reprezinta adevarul absolut.

Asa vrei sa interpretezi tu, ca sa vrei sa fi tu Gica contra.

Toate marile spiritualitati vorbesc de aceasta judecata a Mantuitorului, in care se analizeaza ce ai facut.

Daca ai citi cu atentie ai vedea ca nu am spus nicaieri de destin implacabil, am spus "ti-ai indeplinit obiectivul ce l-ai primit cand ai fost creat" pentru ca fiecare actiune pe care si tu o faci are un obiectiv.

Sa spunem ca este o cursa de maraton pentru care obiectivul este sa ajungi la finis, acolo se afla si premiul (referitor la subiect "mantuirea") fiecare concurent are libertatea sa alerge mai incet sau mai repede, are libertatea de a abandona cursa. Dar in acelasi timp pentru a ajunge la obiectivul final trebuie sa mai treaca prin cateva puncte intermediare de control (nu stiu cate si cum sunt la maraton), si daca ai sarit unul din aceste puncte de control chiar daca ai ajuns la finalul cursei primul nu primesti premiul. Dar in viata tu poti alege sa mergi si pe un drum ocolit, sa te mai opresti la o sueta cu un spectator sau tovaras de cursa, sau sa te intorci un pic inapoi din drum ca mai vrei sa faci ceva. Unii pot ajunge la capatul cursei in 3 ore trecand prin toate punctele de control, alti pot ajunge dupa 2 zile, unii sar de nele puncte de control, altii nu ajung deloc.

Cam asta este si cu drumul spre mantuire, care se zice ca este obiectivul final, dar pentru a ajunge acolo trebuie sa inveti sa iubesti, sa inveti sa ierti, sa ajuti, etc.

Si parerea mea este ca dupa ce ajunge la ceea ce in crestinism se numeste mantuire, in alte religii are alte denumiri, primesti un nou obiecti si mergi pe alt drum, in care ai deja in "desaga spirituala" premiile primite la mantuire si darurile din punctele intermediare de control.

Si nu cred ca exista libertate, si liber arbitru absolut, le ai limitate de propria conditie si propriile potente. Nu te opreste nimeni sa rezolvi o ecuatie foarte grea, dar vei putea sa o faci doar daca ai dobandit cunostintele necesare.

Ce spun nu este nici o indoctrinare este parerea mea personala formata in timp, iar paralela am facut-o eu, acum, incercand sa explic ce gandesc

Tocmai asta subliniez. Eu nu cred despre DH ca ar fi cumva sau altcumva. Meditatia mentala asupra unui concept este buna pentru clarificarea si indepartarea indoielilor maimutei nebune. Asta nu face decat sa deschida poarta catre intelegerea subtila ce nu are loc cu ajutorul mintii. Cu cat mai multe intrebari, cu atat mai multe bariere. Daca dupa atatia ani de meditat asupra unui singur concept nu ai lamurit situatia, ar fi cazul sa treci mai departe. Eu asa am facut.

Departe de mine a fi Gica contra (aici mint un pic), totusi, pe subiectul asta ma amuza.

Toate marile spiritualitati vorbesc despre ceva. Au nevoie de auditoriu.

Am citit cu atentie: obiectiv primit care implica obiectiv deasemenea primit - este un cerc vicios. Cercurile vicioase duc la absurditati.

Nu sunt de acord ca trebuie sa inveti sa ierti, sa iubesti, sa ajuti, etc. Sunt prea multe. Este suficient sa iubesti si sa fii atent.

Premiile si darurile sunt obstacole. Asta apropos de ce zic marile spiritualitati.

Eu nu am nicio parere in problema cu libertatea si liberul arbitru.

Paralela ta este frumos construita. Eu continui sa ma feresc sa-mi fac vreo parere. Experienta proprie m-a invatat ca parerile sunt de cele mai multe ori gresite. Catalogarile deasemenea.

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Freehugs, intervin in dicutie ca sa dau dreptate … ambilor colegi de forum care au abordat aceasta discutie.

Despre Duhul Sfant, orice crestin, mai mult sau mai putin practicant, iti poate spune cate ceva. Unii au auzit la predicile din biserica, altii si-au auzit familia vorbind, altii au prins cate ceva rasfoind unele carti. De fapt, daca incepi un subiect strict pe aceasta tema vei vedea ca sunt multe goluri in cunoasterea/intelegerea acestei parti de dumnezeire.
    Unii teologi abordeaza subiectul teoretic, altii il transforma intr-o experientea pur personala care nu poate fi explicata ci doar simtita si, astfel, ajungem exact la parerile care deja au fost expuse aici.

Senzatiile pe care le incerci atunci cand traiesti o experienta spirituala sunt atat de fascinate, atat de wau, esti uimit ca simti acea impacare/liniste, ca dintr-o data ai deschis ochii asupra unor lucruri la care nu gandeai pana atunci, ca totul capata alt sens si intelegi altfel ceea ce te inconjoara, incat nu cred ca stai atunci sa analizezi daca este contributie unei parti a Duhului Sfant pe care nu ai stiut sa il primesti pana atunci, nu ai fost un “receptor” suficient de bine acordat. Aici ii dau dreptate lui Tilak. Este o experienta atat de personala incat greu o asezi in cuvinte. Sa spui “am simtit cea mai mare impacare si liniste, am vazut cu alti ochi oamenii din jurul meu” nu inseamna mare lucru. E o exprimare si atat, pe cand felul in care te simti atunci e de o mie de ori mai important.

Pe de alta parte, daca nu vorbesti deloc despre aceste momente deosebite cei din jurul tau nu vor avea ocazia sa stie ca aceste lucruri se pot intampla, ca trebuie sa tinda spre asa ceva. Dezvoltand subiectul te transformi intr-un purator de vesti, atragi atentia celor care au capacitatea sa se transforme, la randul lor, intr-un “receptor”. Si ar fi pacat sa rateze, pentru ca dupa astfel de experiente ne apar fel de fel de ganduri care arata cine suntem si ce suntem.

In ceea ce priveste, pogorarea Duhului Sfant pentru fiecare dintre noi, eu cred ca acest lucru se petrece la fiecare slujba la care participi.
    “Că unde sunt doi sau trei, adunați în numele Meu, acolo sunt și Eu în mijlocul lor” si de aceea cred ca la orice slujba, sau atunci cand preotii incep Sfanta Liturghie ridicand mainile si spunand rugaciunile incepatoare (“Imparare Ceresc, Mangaietorule, Duhul Adevarului…”), sau oricand spui o rugaciune sincera stiind ca ea este ascultata, in oricare din aceste momente Duhul Sfant este prezent. Problema este de aici incolo. Prezenta lui este inteleasa/perceputa de noi? Din punctul meu de vedere, indepartarea de Duhul Sfant, creaza acel disconfort continuu, acea stare de neliniste, deznadejdie, de tristete, dealtfel des intalnite in zilele noastre.

De doua mii de ani incoace nu mai vedem pe Dumnezeu cu ochii, ca pe vremea lui Iisus,dar avem Duhul Sfant. Mie mi se pare a fi o taina fundamentala a credintei de astazi, aceasta prezenta a Duhului Sfant in lume, printre noi.
    Numai un om de valoare recunoaste calitatile celuilalt!

Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    364

DH nu se pogoara de nicaieri (senzatie de incepator neobisnuit cu fenomenul). El este. Nu este nevoie de ridicat mainile spre cer, pentru ca DH nu este acolo si nici in alta parte unde ar crede mintea noastra. Nu este necesara nici comunitate de credinciosi pentru experimentarea DH. Dar asta este doar parerea mea, pe care o consider din start gresita. DH nu poate fi indepartat dar poate fi imputinat prin opacizare (murdarire). Asta duce la imposibilitatea experimentarii. Cea mai grea curatare este a mintii (implicit a inimii), restul sunt nimicuri. Cat despre ratarea cuiva de a fi receptor, este o improbabilitate. Sunt de parere ca cine trebuie sa stie, va sti, fie ca vrea, fie ca nu.

dinel este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iunie 2007
    Posturi
    94

Tilak,
    prin afirmatia ta ,"'cine trebuie sa stie ,va sti, fie ca vrea, fie ca nu " ,adevar ai grait !

Noi PURCEDEM odata cu Sf Duh !
    "Jertfeste lui Dumnezeu jertfa de lauda si indeplineste Lui fagaduintele tale " [ David]

Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    364

Tot citind pe-aici, imi vine in minte o intrebare: cum se manifesta DH atunci cand il experimentezi, in sensul sigurantei ca este vorba de insusi DH, dincolo de orice indoiala? Mai clar de-atat nu am reusit sa ma exprim. Chiar sunt curios cati din miile de useri vor incerca marea cu degetul. Ca ajutor: este o experienta unica si clara. Lasati tot ce ati citit, aproape nimic nu este valabil.
    Ultima editare de Tilak : 11 iun 2011 la 22:35 Motiv: amuzament visavis de atotstiutori

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Tot citind pe-aici, imi vine in minte o intrebare: cum se manifesta DH atunci cand il experimentezi, in sensul sigurantei ca este vorba de insusi DH, dincolo de orice indoiala? Mai clar de-atat nu am reusit sa ma exprim. Chiar sunt curios cati din miile de useri vor incerca marea cu degetul. Ca ajutor: este o experienta unica si clara. Lasati tot ce ati citit, aproape nimic nu este valabil.
    Traiesti? Respiri? Tocmai ai o dovada ca manifesti pe Sfantul Duh. Spunea Iisus o data ca Sf. Duh este insasi viata.
    Legat de pogorarea Sfantului DUH, pogorare nu trebuie sa luam literal si sa consideram ca va cobora din plan fizic , ci se ne amintim de ce a zis Iisus referitor la la faptul ca dupa ce se va intalta va trimite pe Sfantul Duh
    Un site
    si un

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. POGORAREA DUHULUI SFANt
    De dinel in forum Paranormal
    Replici: 0
    Ultimul post: 11 iun 2008, 21:10
  2. Pomenirea sfântului Rafael (Rafail),
    De Eternal_light in forum Crestinismul
    Replici: 0
    Ultimul post: 27 feb 2007, 09:37

Etichete pentru acest subiect

Reguli postare