Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 33

Subiect: Rusaliile - Pogorarea Sfantului Duh

Tilak este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    364

Implicit Re: Rusaliile - Pogorarea Sfantului Duh

"Traiesti? Respiri? Tocmai ai o dovada ca manifesti pe Sfantul Duh. Spunea Iisus o data ca Sf. Duh este insasi viata.
    Legat de pogorarea Sfantului DUH, pogorare nu trebuie sa luam literal si sa consideram ca va cobora din plan fizic , ci se ne amintim de ce a zis Iisus referitor la la faptul ca dupa ce se va intalta va trimite pe Sfantul Duh"

Hihi. Love, banuiesc ca ai inteles foarte clar ce am intrebat. Sau vrei sa reformulez? Ceea ce descrii tu este un fapt ordinar, se aplica si catzelei care latra fericita prin curte. Faptul ca respira este o manifestare. Eu vorbesc despre experimentare. Cat despre ce a zis Iisus.. oare ce vroiai sa spuna? Caini respirau si inainte de inaltarea lui Iisus. Vezi ca intri in bucla pardoxului oului si gainii.
    Ultima editare de Tilak : 12 iun 2011 la 12:19 Motiv: curiozitate

Ilia Avatar
    Ilia este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

Cardinalul Leo J. Suenens, Rusalii 1974

"De ce dumneavoastră sunteți un om al speranței?"
    "Deoarece eu cred că Dumnezeu este nou în fiecare dimineață,
    că el creează lumea chiar în această clipă
    ,
    și nu într-un trecut nebulos, uitat.
    Acest fapt mă obligă să fiu pregătit în orice clipă pentru întâlnire,
    deoarece neprevăzutul este regula Providenței.
    Acest Dumnezeu "neașteptat" ne mântuiește
    și ne eliberează de orice determinism
    și face deșarte pronosticurile sumbre ale sociologilor.
    Acest Dumnezeu neașteptat este un Dumnezeu
    care îi iubește pe fiii săi, pe oameni.
    Acesta este izvorul speranței mele.
    Sunt un om al speranței nu din rațiuni umane
    sau dintr-un optimism natural.
    Ci pur și simplu pentru că eu cred
    Duhul Sfânt lucrează
    în Biserică și în lume, fie că oamenii o știu sau nu.
    Sunt un om al speranței pentru că eu cred
    Duhul Sfânt este pentru totdeauna Duhul Creator
    care dă în fiecare dimineață, celui care o primește,
    o libertate nouă
    și o provizie de bucurie și de încredere.
    Sunt un om de speranță pentru că știu
    că istoria Bisericii este o istorie lungă,
    plină de minunățiile Duhului Sfânt.
    Gândiți-vă la profeți și la sfinți,
    care în orele cruciale au fost instrumente minunate și de har
    și au proiectat asupra vieții o rază luminoasă.
    Cred în surprizele Duhului Sfânt.
    Ioan al XXIII-lea a fost una dintre acestea.
    Conciliul, la fel.
    Noi nu ne așteptam nici la unul, nici la celălalt.
    De ce imaginația lui Dumnezeu
    și iubirea sa ar fi astăzi epuizate?
    A spera este o datorie, nu un lux.
    A spera nu înseamnă a visa, ci din contra:
    este mijlocul pentru a transforma un vis în realitate.
    Fericiți cei care îndrăznesc să viseze
    și care sunt dispuși să plătească prețul cel mai înalt
    pentru ca visul să prindă formă în viața oamenilor
    ."

http://www.ercis.ro/biblioteca/pradiois.asp?zi=ps09b08
    Din bube, mucegaiuri și noroi / Iscat-am frumuseți și prețuri noi. T.Arghezi

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Citat Citat din Tilak Vezi post
    Cat despre ce a zis Iisus.. oare ce vroiai sa spuna? Caini respirau si inainte de inaltarea lui Iisus. Vezi ca intri in bucla pardoxului oului si gainii.
    Nu este nici un paradox, duhul sfant a fost implementat in om in momentul creatiei.
    La plante si animale subiectul este destul de ambiguu pentru mine, si nu pot avea o opinie
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    364

Citat Citat din lovelife Vezi post
    Nu este nici un paradox, duhul sfant a fost implementat in om in momentul creatiei.
    "se ne amintim de ce a zis Iisus referitor la la faptul ca dupa ce se va intalta va trimite pe Sfantul Duh"

Oamenii respirau si inainte de inaltarea lui Iisus.

Pai ori a fost implementat in momentul creatiei, ori Iisus a mintit, ori nu exista raspuns corect la aceasta intrebare? Cum e Love?

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Pai ori a fost implementat in momentul creatiei, ori Iisus a mintit, ori nu exista raspuns corect la aceasta intrebare? Cum e Love?
    Scrie in Noul si Vechiul Testament, asta nu am spus eu.
    Esti de acord ca tu cand te-ai nascut aveai apa in celule? Asta inseamna ca ai primit apa in momentul creatiei. Si totusi in timpul vietii mai primesti apa fie direct fie prin mancare, cam asa este si cu Duhul Sfant dupa parerea mea. Inca nu intelegem ce este Duhul Sfant, la unii se manifesta mai mult la altii mai putin, in functie de cantitatea de Duh Sfant si de "cat de curata este lampa"
    Daca mai continui sa fii rautacios si necuincios, te rog respectuos sa te duci sa o faci in alta parte.
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    364

Scrie in Noul si Vechiul Testament, asta nu am spus eu.
    Esti de acord ca tu cand te-ai nascut aveai apa in celule? Asta inseamna ca ai primit apa in momentul creatiei. Si totusi in timpul vietii mai primesti apa fie direct fie prin mancare, cam asa este si cu Duhul Sfant dupa parerea mea. Inca nu intelegem ce este Duhul Sfant, la unii se manifesta mai mult la altii mai putin, in functie de cantitatea de Duh Sfant si de "cat de curata este lampa"
    Daca mai continui sa fii rautacios si necuincios, te rog respectuos sa te duci sa o faci in alta parte.
    Pfff.. Ce treaba are parerea ta ca sunt rautacios, cu inlantuirea ta logica: 1. DH a fost implementat in momentul creatiei.
    2. DH a fost trimis de Iisus dupa inaltare.
    3. DH a fost inainte si este si dupa Iisus.
    Observand ca ai o vasta cultura si multe cunostinte in domeniu, mi-am permis sa-ti cer parerea. Sigur ca inconsecventa si necunoasterea subiectului pot genera cresteri ale O, si starii de frustrare. In intelepciunea ta, ai putea sa recunosti ca habar n-ai care este adevarul din experienta personala directa, ci doar din carti si subiectul s-ar stinge pur si simplu. Cu stima.
    Ultima editare de Tilak : 14 iun 2011 la 21:38 Motiv: competenta moderator

Victor este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2011
    Posturi
    77

Pfff.. Ce treaba are parerea ta ca sunt rautacios, cu inlantuirea ta logica: 1. DH a fost implementat in momentul creatiei.
    2. DH a fost trimis de Iisus dupa inaltare.
    Observand ca ai o vasta cultura si multe cunostinte in domeniu, mi-am permis sa-ti cer parerea. Sigur ca inconsecventa si necunoasterea subiectului pot genera cresteri ale O, si starii de frustrare. In intelepciunea ta, ai putea sa recunosti ca habar n-ai care este adevarul din experienta personala directa, ci doar din carti si subiectul s-ar stinge pur si simplu. Cu stima.
    Superb !!!

Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    364

Citat Citat din debivuac Vezi post
    Superb !!!
    Ba e de plans.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Habar nu avem cand a fost nascut din Tatal entitatea Divina pe care o numim Iisus, stim doar ca la un moment dat acum peste 2000 de ani a luat o forma umana sub numele de Iisus.
    Spune in Biblie ca Duhul Sfant vine de la Tatal
    Observand ca ai o vasta cultura si multe cunostinte in domeniu, mi-am permis sa-ti cer parerea.
    Nu am pretins asa ceva, te rog sa recistesti posturile mele anterioare si ai sa te convingi, eu mi-am spus parerea, care admit ca poate fi gresita, este o concluzie momentana la care am ajuns dupa ce am citit si meditat, o concluzie care experiente si informatii ulterioare mi-o pot corecta. Subiectul Duhul Sfant este una dintre cele mai mari dileme personale pentru mine.
    In intelepciunea ta, ai putea sa recunosti ca habar n-ai care este adevarul din experienta personala directa, ci doar din carti si subiectul s-ar stinge pur si simplu. Cu stima.
    Am si experiente personale, nu am reusit sa le inteleg decat partial, inca nu pot decela cand a fost o manifestare a Duhului Sfant, a unei entitati Divine, a unui inger sau a unui simplu suflet bun.
    Un site
    si un

Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    364

Habar nu avem cand a fost nascut din Tatal entitatea Divina pe care o numim Iisus, stim doar ca la un moment dat acum peste 2000 de ani a luat o forma umana sub numele de Iisus.
    Spune in Biblie ca Duhul Sfant vine de la Tatal

Am si experiente personale, nu am reusit sa le inteleg decat partial, inca nu pot decela cand a fost o manifestare a Duhului Sfant, a unei entitati Divine, a unui inger sau a unui simplu suflet bun.
    Eu inchid momentan subiectul si completez:
    1. Habar nu avem de nimic, nu stim nimic. Doar ni se pare.
    2. In toate religiile, toate vin de la Dumnezeu, sau cum il denumeste respectiva credinta.
    3. Toti avem experiente si intelegem partial.

Cu stima.

Ilia Avatar
    Ilia este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

Din expunerile voastre, nu inteleg mai nimic, pentru ca:
    D.p.m.d.v Dumnezeu are 3 manifestari (daca pot numi asa): Tatal, Mantuitorul si Sf.Duh, ele nu sunt diferite de Dumnezeu, ca sa ma fac inteleasa, fiecare in parte si impreuna sunt Dumnezeu.
    Pogorarea Sf.Duh e impropriu. Mai degraba, plin de Duh Sfant. Ce inseamna plin? Exemplu usor de recunoscut: plin de ura = fiinta se manifesta specific, gandeste negativ, impulsiv, violent, frica ascunsa etc, lasa ura sa se manifeste in fiinta, o experienta si asta. Plin de Duh Sfant, Creator = plin de Dumnezeu, lasi pe Dumnezeu sa se manifeste prin tine si atunci simti explozii de bucurie, iubire. Ca sa poti lasa ura sa se manifeste in tine presupune o transformare a "terenului", la fel si sa lasi pe Dumnezeu sa se manifeste prin tine. Ura este un sentiment propriu tuturor, nu poate fi starpit, ci transcens. Duhul Sfant il avem toti din facere a creatiei umane "si a suflat Duh Sfant", ca sa spun plastic, a dat din fiinta Lui, insa asa cum spunea si Tilak si Love (si nu inteleg de ce va combateti cand spuneti acelasi lucru), cu liber arbitru "lampa s-a murdarit", o cureti, straluceste, "flacara" este. Cand te rogi/inchini Sfintei Treimi, de fapt te rogi/inchini la unul singur Dumnezeu, nu te inchini la Iisus care este diferit de Dumnezeu.
    Din bube, mucegaiuri și noroi / Iscat-am frumuseți și prețuri noi. T.Arghezi

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Ai expus mai bine, ceea ce eu nu reuseam sa exprim, cred ca este o combinatie de cat de plin este "recipientul" (sufletul) tau de Sfant Duh si cat de curata este sticla "recipientului"
    Un site
    si un

Victor este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2011
    Posturi
    77

Ai expus mai bine, ceea ce eu nu reuseam sa exprim, cred ca este o combinatie de cat de plin este "recipientul" (sufletul) tau de Sfant Duh si cat de curata este sticla "recipientului"
    Tu n-ai sa exprimi niciodata nimic, pentru ca ai capul sec.

freehugs este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    8

Fratii mei crestini, de ce nu vreti sa lucram in Lumina ?
    Ce rost are sa ne pierdem energia cu nimicuri ? Oare conteaza cine are capul mai sec ?

Aveti ceva in Lumina ? Spuneti ! Intuneric avem cu totii, dar nu cred ca ajuta pe nimeni sa epatam cu el pe aici.

Ma iubiti ? Luminati-ma cu Lumina voastra !
    blog-ul meu cu idei de

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Citat Citat din Victor Vezi post
    Tu n-ai sa exprimi niciodata nimic, pentru ca ai capul sec.
    La revedere, nu stii sa fii respectuos nu mai ai ce cauta pe acest forum
    Un site
    si un

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. POGORAREA DUHULUI SFANt
    De dinel in forum Paranormal
    Replici: 0
    Ultimul post: 11 iun 2008, 21:10
  2. Pomenirea sfântului Rafael (Rafail),
    De Eternal_light in forum Crestinismul
    Replici: 0
    Ultimul post: 27 feb 2007, 09:37

Etichete pentru acest subiect

Reguli postare