Rezultate de la 1 la 4 din 4

Subiect: asistenta medicala post negru

ivf
    ivf este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    aprilie 2011
    Posturi
    1

Implicit asistenta medicala post negru

Am tinut pana acum 2 posturi negre unul de 2 zile si unul de 3 zile.

As vrea sa tin un post negru de 7 zile.

Dar imi este frica, am citiit pe internet ca posturile negre ce depasesc 3 zile trebuiesc facute sub supraveghere medicala.

In ce consta asistenta medicala trebuie sa stau internat in spital, sau daca nu,ce fel de analize trebuiesc facute ?

Este neaparat nevoie de asistenta medicala avand in vedere ca perioada este relativ scurta (7 zile)?

Multumesc!

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit Re: asistenta medicala post negru

In primul rand trebuie sa vezi daca organismul tau este capabil de un asemenea efort, si daca pana acum nu ai mai tinut posturi usoare de 1-2 zile nu iti recomand sa incepi un post de 3-7 zile.
    E indicat sa antrenam organismul
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

diasomie Avatar
    diasomie este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    mai 2007
    Posturi
    119

Implicit Re: asistenta medicala post negru

Nu incepe post negru din prima si nu tatea zile.
    sunt si alte forme de post ( apropate negru) in care nu supui organismul unui asa stress din prima.
    Sfatul meu, ca am trecut prin asta:

Incepe sa postesti normal fara carne si oua 2-3 zile, apoi scoate si lactatele. Nu te uita sa vezi ca biscuitii au sau nu ou si lapte ca nu in asta sta postul..Si poi incearca sa reducu treptat timp de o saptamana gama alimentelor, ramanad la soia, grau incoltit, nuci , mere, ceva miere apa.
    Tine postul acesta macar 1 saptamana si vezi rezultatele. Se poate s aramai uimit de raspunsul organismului, de modificarile psihice tensiuni fobii, care ies la iveala..
    VEzi daca suporti ..
    apoi daca te tine incearca si 3-7 zile de post negru ..apoi revenirea s eface la fel introducand in alimentatie in ordine inversa ce ai scos.
    Evita socurile de orice fel pentru organism. ai mai multe beneficii cred daca mananci 20 zile cate ..sa zicem o nuca si 3 linguri de grau incoltit /zi decat 3 zile post negru. "Curatirea" la anumite nivele se face in timp ( lung) si nu fortand sau cu socuri.
    Sfatul meu ar mai fi sa incerci un post de tip Oshava sau un post de tip creale incoltite, nuci, soia, seminte, miere, hrisca si sa il duci timp indelungat 2-3 luni. Se va vedea acolo valoarea lui .

Si sa stii ca PRIVAREA de APA este mult mai grava si mai dificila decat cea de mancare. Deshidratarea este foarte grava.
    Spor.
    Ultima editare de diasomie : 10 apr 2011 la 12:31
    vand

RCA_Constanta este offline Utilizator Banat Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2011
    Posturi
    3

Implicit Raspuns asistenta medicala post negru

Eu ziua, mananc mai rar si nu mi-a facut prea mult bine. Am probleme cu stomacul.
    Dupa ce mananc cateodata ma macina stomacul etc.
    Recomandat sunt mesele regulate. Cate putin si des.

Subiecte Similare

1. Terapia prin post si rugaciune
    De Santamia in forum Medicina naturista
    Replici: 8
    Ultimul post: 13 ian 2012, 14:27
  2. Samburex, un sirop de soc negru
    De lovelife in forum Produse Calivita
    Replici: 0
    Ultimul post: 16 ian 2011, 12:40
  3. Postul negru/total
    De Etienne in forum Alimentatia sanatoasa
    Replici: 19