Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate de la 16 la 20 din 20

Subiect: Adevarata Biblie!

Marchidan21 este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    213

Implicit Re: Adevarata Biblie!

Citat Citat din terminator1 Vezi post
    D-le Marchidan te-ai intrebat oare vreodata de unde stiu atatea lucruri preotii ce a ce nu stie toata omenirea la un loc?
    Da.

Însă oricare ar fi răspunsurile nu-i cred. Trebuie mai întâi să verific și să judec cu mintea mea.
    Renunțînd la puțină libertate de cuget pentru a cîștiga puțină securitate spirituală nu le meriți pe niciuna și le vei pierde pe amîndouă.

Tilak este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    364

Esti atat de naiv incat sa crezi ca preotii chiar stiu ceva? Poate ca au doar putina informatie in plus (inutila dealtfel), dar de stiut, cu siguranta nu stiu nimic.

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din Tilak Vezi post
    Esti atat de naiv incat sa crezi ca preotii chiar stiu ceva? Poate ca au doar putina informatie in plus (inutila dealtfel), dar de stiut, cu siguranta nu stiu nimic.
    Apropòs de siguranta:
    Reiki
    Cu Adevarul si cu Dreptatea, tot inainte!
    Un site despre

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

terminator1 este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    127

Citat Citat din Tomas Morus Vezi post
    1. faci confuzie amestecand pentateuhul cu Vechiul Testament (Vulgata sau editia Septuaginta...).
    2. Asa cum am spus, pe vremea lui constantin cel mare circulau toate cele 66 de carti ale bibliei (vechiul si noul testament) ca si carti inspirate de dumnezeu si acceptate de biserica crestina
    3. sinodul n-a facut decat sa confirme ceea ce era demult acceptat si studiat ca si Biblie.
    4. se pare ca nu ai citit cu multa atentie Biblia cand afirmi ca nu au legaturi multe intre ele cele doua testamente.
    5. incearca sa studiezi Cartea Sfanta sau Biblia crestinismului cu ajutor de la dumnezeu, si roagate pentru aceasta so poti intelege si accepta...

Iti doresc multa bucurie si pace cu Dumnezeu
    Draga Tomas,
    pt.1
    Nu stiu cine face confuzie dar intre Septuaginta si Vulgata exista mai multe imense diferente:
    a)-Septuagnita este o traducere a bibliei in limba greaca.70 de preoti au contribuit la aceasta traducere!
    b) Vulgata este traducerea parintelui Jeremos e.n anul 400,in limba latina,traducere pe care jinatul evreesc din anul 1564 l-a acceptat ca cea mai concludenta traducere, insa diferentele dintre cele 2 carti sunt mult mai mult decat imense.
    pt.2
    Constantin,fara urme vizibile ale divinitatii este unul dintre cei mai controversati dictatori .Nu doresc sa intru in amanunte despre viata lui,dar sigur pe timpul domniei sale acele 66 de carti pe care le aminteai mai sus (erau peste 475 ce se numeau evenghelii) din pacate nu "circulau"! Nu trebuie uitat lucrul cel mai important ca acest controversat personaj si-a tinut sub dictatura supusii,supusi care in procentaj de 99% erau analfabeti.(????!!) Pt.acest comportament biserica l-a declarat sfant impreuna cu Elene(lucru ce numai insusi d-zeu il poate infaptui) .
    pt.3
    Nu-mi dau seama ce vrei sa spui despre sinod si biblie!

citez" Sinodul sau Conciliul este o întrunire bisericească ai cărei membri sunt îndeosebi episcopi, ca de exemplu Conciliul de la Calcedon. Întunirea lor este cauzată de apariția unor probleme, a unor situații tensionate – uneori – și au drept scop dezbaterea și luarea deciziilor ce se impun atât în privința credinței cât și a cultului și a moralei"
    Nu e vorba de biblie ,Jinatul (evreesc)are aceasta treaba!
    pt 4.
    Pe asta chiar ca nu ai cum s-o stii! M-ai trecut intr-o criza de identitate!
    pt.5
    55 de ani fac de cand studiez V.T.,impreuna cu istoria,geografia,biologia,legendele grecesti,romane,babiloniene,egiptene,filozofie etc etc.
    Orice noutate este binevenita de la oricine.Poate ca te supara aceste randuri dar doresc sa ramana totul la nivelul de discutie fara ura!
    cu simpatie oxyygen,

terminator1 este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    127

Citat Citat din Marchidan21 Vezi post
    Da.

Însă oricare ar fi răspunsurile nu-i cred. Trebuie mai întâi să verific și să judec cu mintea mea.
    Curios raspuns:-nu stiam ca cineva poate judeca cu mintea altcuiva. In pricipiu am macar un "aliat" impotriva acestor oameni care poarta sutana si provaduesc minciuna!A judeca insa numai d-zeu are dreptul!(un joc e cuvinte)

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Subiecte Similare

1. Astrologia in Biblie!
    De gabryna in forum Astrologie
    Replici: 46
    Ultimul post: 29 ian 2012, 15:34
  2. Ce este pacatul in biblie?
    De cris in forum Alte confesiuni
    Replici: 48
    Ultimul post: 23 iun 2011, 15:37
  3. Texte din Biblie
    De Ion Furtuna in forum Crestinismul