Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 28

Subiect: Intrebari Fundamentale

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Implicit Intrebari Fundamentale

Am observat astazi pe forum ca exista persoane sau momente in evolutia unor persoane care isi pun intrebari care, considera ele, sunt fundamentale in acel moment.
    Cine stabileste ce este fundamental sau nu pentru celalalt?
    Ar trebui sa luam in deradere faptul ca fundamentalul celuilalt este derizoriul nostru?
    Tot de curand, zilele trecute un prieten citea o carte (din care mi-a trimis cateva pagini) cu acelasi titlu, "Intrebari fundamentale", in care autorul se intreba mai multe lucruri, printre care si asupra optiunilor pe care un emigrant le are intr-o anumita tara, daca este acceptat sau nu acolo unde emigreaza...
    Cum emigrarea nu este un subiect strain multora, va invit sa contribuiti (asa cum considerati) pe aceasta tema.
    Ultima editare de Didina : 06 ian 2011 la 01:59
    Cu Adevarul si cu Dreptatea, tot inainte!
    Un site despre

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Implicit Re: Intrebari Fundamentale

Intrebari fundamentale si vitale:
    "Unde vei gasi cuvantul/Ce exprima adevarul?- se intreba Eminescu in poezia Criticilor mei (...) Prin aceasta el ne lasa sa intelegem ca adevarul ii era cunoscut, si ca dificultatea lui consta numai in gasirea expresiei potrivite pentru comunicarea lui (...) Pentru omul modern, ceea ce ste greu de gasit nu este cuvantul ce exprima adevarul, ci adevarul insusi"- spune autorul acestei carti.
    "Pentru romanii care au avut posibilitatea sa iasa din Romania si sa calatoreasca si in alte tari, situatia este si mai complicata. Pe de o parte, in tara au fost prizonierii unei singure ideologii (-cartea a fost scrisa in 1988 ), negativista si reductionista, de care abia au asteptat sa scape. Pe de alta parte, in tarile apusene in care au ajuns, este o atat de mare varietate de opinii si, mai ales, un atat de mare libertinaj si o atat de mare goana dupa placeri si dupa satisfactii imediate, incat o alegere clara si o fixare intr-o anumita directie bine precizata pare nu numai imposibila, ci chiar indezirabila (...)
    Situatia este si mai complicata inca de doi factori. Unul este acela ca viata trebuie luata iarasi de la capat. Pentru a-si face o "situatie", omul trebuie sa lucreze din greu, si aceasta ii reduce timpul pentru gandire, pentru cercetare si pentru viata spirituala. Al doilea este lipsa de acceptare din partea societatii in care a ajuns. Tarile apusene dezvolta tot mai puternic antipatia fata de multii (prea multii) straini care le vin in tara. Putini sunt romanii care isi vor gasi un mediu in care sa fie realmente acceptati.
    Cei mai multi isi vor forma un mic ghetou al lor, "straini in tara straina". Ce sa iei atunci si ce sa inveti de la o societate care te respinge? Sunt foarte multi romanii care dezvolta o atitudine atat de critica fata de tara in care au ajuns, incat nu mai pot vedea nimic bun in natiunea aceea. Ei raman doar cu melancolica tanjire dupa traditiile romanesti lasate in urma pe care acum ar vrea sa le pastreze, dar nestiind exact de ce ar trebui ele pastrate."
    Ultima editare de Didina : 06 ian 2011 la 20:43 Motiv: (1988) nu-i acelasi lucru cu (1988 ) :)
    Un site despre

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

"Pe de alta parte -continua autorul- in Statele Unite, presiunea societatii il impinge pe roman sa uite tara din care a plecat si sa se americanizeze. Geniul acestei tari sta tocmai in capacitatea ei de a topi toate populatiile ce intra in ea si de a le transforma intr-o noua natiune, cea americana. Fenomenul este asa de puternic incat, in decurs de o generatie, copiii emigrantilor rusi, germani, maghiari sau romani, sau de oricare alta nationalitate, uita limba parintilor si sunt complet americanizati.
    Asadar, in anumite tari suntem confruntati cu fenomenul de respingere, in altele, cu fenomenul de topire, de deznationalizare. Este natural atunci sa incepem sa ne punem niste intrebari capitale.
    Cat sa luam de la altii? Ce sa luam de la altii? De ce trebuie sa luam unele lucruri si nu altele? (...)"
    Un site despre

sserbanro este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Posturi
    48

Citat Citat din Didina Vezi post
    Cat sa luam de la altii? Ce sa luam de la altii? De ce trebuie sa luam unele lucruri si nu altele? (...)"
    Cartea mi se pare depășită din toate punctele de vedere. În primul rând, prezintă opinii liniare cu privire la Viață, în general. Totul este privit prin perspectiva unei singure paradigme: A AVEA sau A POSEDA. Această paradigmă, a generat actuala societate; dar ea a intrat deja de peste un secol într-o fază de descompunere lentă și irevocabilă.
    Ce înseamnă de pildă "a lua de la alții"?
    Pentru mine, înseamnă un singur lucru: Lipsa unei educații solide!!
    Un om educat, are propria sa imagine despre Univers. Pentru ce ar avea nevoie să împrumute ideile altora? Putem lungi discuția la nesfârșit.
    Ne aflăm aici totuși pe un forum de CUNOAȘTERE. Mai precis, de AUTOCUNOAȘTERE.
    Atunci când un om afirmă și susține în scris că are nevoie să ia, mă întreb eu, CE ARE DE DAT? Că de luat, toată lumea știe să ia!
    A ajuns în USA, mai mult ca sigur, cu gândul că acolo "se dă".
    Majoritatea celor care au prea puțin de dat sau chiar deloc, se vaită de aceeași frustrare în "occident".
    Eu trăiesc în Grecia de aproape doi ani și singura frustrare pe care o resimt, este că într-o zi, va trebui să revin într-o țară în care 75% din populație se lamentează de tot felul de lipsuri, dar pierde zilnic ore în șir savurând bârfele și cancan-urile mondene, pentru ca a doua zi să aibă ce bârfi pe la colțuri.
    Toată lumea vrea reforme, dar vrea să fie puse pe tavă de cineva.
    Cam asta este povestea cu "importul" de cultură, idei, etc.
    Am plecat din România, pentru că măria-sa poporul român doarme buștean, în vreme ce o clică de escroci îi veghează somnul și îi suge și ultimul strop de energie. Și asta, cu toate binecuvântările poporului în cauză, care vede și tace.
    Un popor de oameni care așteaptă să vină "cineva" să le basculeze în poartă fericirea, succesul, bunăstarea.
    Întrebări fundamentale se cheamă cartea?
    Eu aș numi-o mai curând "filosofie de cafenea".
    Iată ce consider eu a fi întrebări cu adevărat fundamentale:
    1. Ce talente am?
    2. Ce am făcut pentru a le dezvolta?
    3. Ce înseamnă pentru mine fericire?
    4. Ce am făcut pentru a îmi construi fericirea personală?
    5. Câte din visele mele cele mai îndrăznețe sunt deja realitate?
    6. Ocup eu în societate locul pe care mi l-a hărăzit Universul, prin înzestrarea de la naștere, sau OCUP LOCUL UNUI OM TALENTAT?
    Șase întrebări! Acestea sunt singurele la care merită să caute un om răspuns.
    Din câte văd eu, cu excepția a vreo câteva sute de mii de oameni de pe tot globul, restul, încă dorm, dorm, dorm și se vaită în somn că "dumnezeu și-a întors fața de la omenire"...
    După cum îl cunosc eu pe Dumnezeu, stă treaz zi și noapte și are grijă și de ultima particulă cosmică imaginabilă! ACEEAȘI grijă!

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din sserbanro Vezi post
    Cartea mi se pare depășită din toate punctele de vedere.
    (...) Majoritatea celor care au prea puțin de dat sau chiar deloc, se vaită de aceeași frustrare în "occident".
    (...) Întrebări fundamentale se cheamă cartea?
    Eu aș numi-o mai curând "filosofie de cafenea".
    Iată ce consider eu a fi întrebări cu adevărat fundamentale:
    1. Ce talente am?
    2. Ce am făcut pentru a le dezvolta?
    3. Ce înseamnă pentru mine fericire?
    4. Ce am făcut pentru a îmi construi fericirea personală?
    5. Câte din visele mele cele mai îndrăznețe sunt deja realitate?
    6. Ocup eu în societate locul pe care mi l-a hărăzit Universul, prin înzestrarea de la naștere, sau OCUP LOCUL UNUI OM TALENTAT?
    Șase întrebări! Acestea sunt singurele la care merită să caute un om răspuns.
    (...) După cum îl cunosc eu pe Dumnezeu, stă treaz zi și noapte și are grijă și de ultima particulă cosmică imaginabilă! ACEEAȘI grijă!
    Am omis sa va spun ieri: bine ati venit pe forum... Si pe aceasta tema!
    Cartea este depasita, de aceea specificam si anul in care a fost scrisa...
    Si cu a doua fraza sunt de acord... Eu am vazut ca,chiar daca nu stii o boaba in limba respectiva, iar autoritatile (legile in materie de imigrare) te considera invizibil si inexistent, exista Oameni care lucreaza in aceste institutii sau pe strada, care nu raman indiferenti la vibratia pe care o transmiti: respect si iubire, chiar daca nu primesti nimic...
    Am intrebat azi si am aflat ca (,) cartea se numeste de fapt "Credinta adevarata" si apartine lui Iosif T(z)on (scriu asa pentru ca nu stiu sa tastez fonemul "tz" cu litera romaneasca corespunzatoare).
    Aseara am vrut sa termin ultima postare cu fraza: "Si lista intrebarilor (fundamentale sau nu )ar mai putea continua...". Dar cand am vrut eu asta, n-a mai vrut calculatorul... Vad ca dv. a-ti citit-o in eter si ati continuat aceasta lista... multumesc!
    Sa inteleg ca ultima fraza (din citatul meu din postarea dv.) reprezinta "credinta (dv.) adevarata" ?!
    Un site despre

Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Posturi
    48

Smile Re: Intrebari Fundamentale

Am omis sa va spun ieri: bine ati venit pe forum... Si pe aceasta tema!
    Sărut mâna!

Cartea este depasita, de aceea specificam si anul in care a fost scrisa...
    Am ghicit mai curând anul! Atenție că la smileys sunt reguli cu parantezele. 1988 se pune în paranteză așa: (1988 ) altfel, 8 plus paranteză, iese...

chiar daca nu stii o boaba in limba respectiva, iar autoritatile (legile in materie de imigrare) te considera invizibil si inexistent, exista Oameni care lucreaza in aceste institutii sau pe strada, care nu raman indiferenti la vibratia pe care o transmiti: respect si iubire, chiar daca nu primesti nimic...
    Asta simt eu în Grecia. Mi-a tradus Monica (jumatea mea...) ce spuneau niște oameni când m-au văzut: "părinte"... Și acasă mulți mă confundă cu un preot, mai ales dacă îmi las barbă, ca acum. Și mă simt așa mititel... Mai ciudat e însă când îmi spun oamenii așa, fără să port barbă...
    M-am obișnuit cu vremea că oamenii simt ceva la mine. Cred că le place că le ascult durerile, le mai zic o vorbă bună, știu și eu? Inspirația vine atunci, cu omul în față...
    M-am născut cu darul acesta. Mi-au trebuit decenii să mă împac cu mine. M-am considerat ani în șir un blestemat și l-am întrebat pe Dumnezeu de multe ori, "De ce, Doamne, de ce?! Cu ce ți-am greșit? Spune-mi, măcar să știu!"
    Plângeam și îl întrebam. Și el răspundea zâmbind vag "Ai răbdare mă băiete, ai răbdare!" Simțeam că înnebunesc!

apartine lui Iosif T(z)on
    Am găsit vreo două sau trei cărți ale lui. Chiar mă chinuiam să îmi amintesc cu cine seamănă unda energetică...
    am fugit repede de acolo, deși am o bibliotecă electronică destul de consistentă! Oricum, mult mai mare decât mi-aș fi putut permite să am acasă, în rafturi...
    Cred că am peste 3000 de cărți...
    Dar pe ale domnulul T...zon... Prefer să le las acolo unde se află. E o vorbă... "Despre morți, numai de bine!"
    Mai e una, mult mai celebră: "Înșirând cuvinte goale, ce din coadă au să sune."
    Mi-au lăsat așa un sentiment de pustiu cuvintele lui, încât îmi ajunge să scriu un "saga" despre deșerturi, mai mare decât al lui Frank Herbert!
    De altfel și "tz" acesta, spune multe...
    Dacă era pe vremea lui Alecsandri, era de înțeles... Românism, latinitate, etc. Dar de acolo, din State?

Aseara am vrut sa termin ultima postare cu fraza: "Si lista intrebarilor (fundamentale sau nu )ar mai putea continua...".
    Exact asta am simțit nevoia să fac! Impulsul tău, a fost fenomenal de puternic. Eu știam clar că vreau să mă opresc și totuși, ceva mă împingea să mai scriu.
    Am oprit scrisul, am vrut să văd de unde vine "brânciul". Și am adăugat ultima frază... Ca răspuns...

multumesc!
    Eu, mulțumesc! Am învățat câte ceva discutând!

Sa inteleg ca ultima fraza (din citatul meu din postarea dv.) reprezinta "credinta (dv.) adevarata" ?!
    Fără îndoială că da!
    Dacă vezi la nivel Cauzal, poți să îți dai seama că de fapt toate sunt Una. Sau, pentru cei cu sensibilități, "Unul"...
    Mai am încă de furcă cu multe, dar încep să descopăr cât de bine sunt orânduite toate!

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Am ghicit mai curând anul! Atenție că la smileys sunt reguli cu parantezele. 1988 se pune în paranteză așa: (1988 ) altfel, 8 plus paranteză, iese...

Asta simt eu în Grecia. Mi-a tradus Monica (jumatea mea...) ce spuneau niște oameni când m-au văzut: "părinte"... Și acasă mulți mă confundă cu un preot, mai ales dacă îmi las barbă, ca acum. Și mă simt așa mititel... Mai ciudat e însă când îmi spun oamenii așa, fără să port barbă...
    M-am obișnuit cu vremea că oamenii simt ceva la mine. Cred că le place că le ascult durerile, le mai zic o vorbă bună, știu și eu? Inspirația vine atunci, cu omul în față...
    M-am născut cu darul acesta. Mi-au trebuit decenii să mă împac cu mine. M-am considerat ani în șir un blestemat și l-am întrebat pe Dumnezeu de multe ori, "De ce, Doamne, de ce?! Cu ce ți-am greșit? Spune-mi, măcar să știu!"
    Plângeam și îl întrebam (...)

(...) Mi-au lăsat așa un sentiment de pustiu cuvintele lui (...)

Exact asta am simțit nevoia să fac! Impulsul tău, a fost fenomenal de puternic. Eu știam clar că vreau să mă opresc și totuși, ceva mă împingea să mai scriu.
    Am oprit scrisul, am vrut să văd de unde vine "brânciul". Și am adăugat ultima frază... Ca răspuns...

Eu, mulțumesc! Am învățat câte ceva discutând!

Mai am încă de furcă cu multe, dar încep să descopăr cât de bine sunt orânduite toate!
    Am remediat problema cu ochelarii de soare! Cum nu imi recitesc postarile, n-am observat. Multumesc.
    Singurul lucru bun pe care am sa-l spun despre experienta emigrarii, e ca a facut posibila intalnirea jumatatii mele. Ma bucur ca si dv. ati intalnit-o. Asta ajuta mult cand esti departe de casa!
    Acuma, primul substantiv scris cu litere ingrosate, atinge un subiect sensibil . Nu numai pentru mine!
    Da, imi amintesc ca si eu, pe la 20 de ani, plangeam cu plapuma trasa pe ochi si intrebam: De ce Doamne, m-ai facut o friki? Numai ca mie nu-mi raspundea!
    Sa stiti ca si pe mine, cand am citit paginile astea din Iosif T.,m-a apucat nu stiu ce si am inceput sa-l combat in fata amicului meu. Si zi-i si zi-i, si la un moment dat el nu mai spunea nimic, asa ca ii spun: "Da zi si tu ceva!" Si zice: "Mama, daŽ ce gura ai!"
    Exact pe la ora cand dv. postati aici in seara asta, si eu am simtit un "branci" si m-am gandit la dv. Zic: Didino, ticaloasa esti! Te-ai luat de bietul om, asa aiurea! Nu vezi ca se poarta la fel ca tine, in primele tale zile pe forum, cand erai atat de anxioasa sa vorbesti cu cineva, in romaneste, despre cu totul alte lucruri decat cele privind existenta zilnica, servici etc. incat spuneai vrute si nevrute, din cauza bucuriei ca ai gasit un coltisor si niste oameni care iti amintesc ce "acasa"? Si mi-a parut rau!
    Eu cred ca va este foarte greu...
    Tocmai de aceea nu sunt de acord cu forma la trecut a penultimului verb din penultima fraza din citat si ma bazez pe faptul ca forma le gerunziu al ultimului reprezinta un "prezent continuu"
    Daca mai stati pe forum si sapati, o sa vedeti cum multe alte lucruri se oranduiesc si mai bine!
    O seara buna!
    Ultima editare de Didina : 07 ian 2011 la 18:10 Motiv: :)
    Un site despre

Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Posturi
    48

Daca mai stati pe forum si sapati, o sa vedeti cum multe alte lucruri se oranduiesc si mai bine!
    O seara buna!
    1. Chiar așa bătrân arăt?!
    Mie îmi suna mai bine fără pronumele senioriale...
    2. Păi, stau. Adică, șed... Când scriu, șed. Uneori, mai fac du-te--vino pe culoarul din fața ușii, că e lung, ca la cămin... Dar la forum, "stau"...
    3. Am avut un start mai modest. E greu să te calibrezi "din prima"... Și pe urmă, ca peste tot, și aici găsești "de toate"...
    Da, sigur că o să mai stau. Am descoperit pe Camelia și m-a prins joaca cu Jurnalul.
    Uite aici ce a ieșit:
    Pietrele
    Sunt curios ce o să zică ea... Că ea a fost cu
    ...La bună vedere!
    Am descoperit printre studentii mei de la cursul de afaceri online, ceva super! Îmi bat capul să pun de o promovare!
    Pa-pa!

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Dl. Serban, cand ma uit la o persoana, in general, nu ma uit la cum arata! Si varsta i-o citesc in ochi si in inflexiunile vocii. De acolo reiese varsta reala.
    In poza de pe site, nu se distinge bine privirea, iar inflexiunile vocii nu le-am ascultat. Folosind pers. II-a plural, nu am facut decat sa fiu politicoasa cu o persoana pe care nu o cunosti prea bine, pentru ca nu ai "citit-o" din prima. Sunt destui profesori, de exemplu, care se adreseaza elevilor sau studentilor lor cu "Dv."
    Poate inr-o zi mi se va parea ciudat sa va vorbesc cu "dv", dar pana cand voi simti asta, va rog frumos, nu ma fortati...
    La inceputul meu pe forum, m-au atras multe teme: terapia iertarii, rugaciuni ajutatoare, sf. apostol Ioan, experienta proprie sau experienta altora, documentele secrete ale francmasonilor...
    Si nu conteaza ce fel de start avem sau ce impresie lasam; important este sa va simtiti in largul dv. si sa vorbim de la suflet la suflet, fara inhibitii...
    O seara buna!
    Un site despre

Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Posturi
    48

Dl. Serban, cand ma uit la o persoana, in general, nu ma uit la cum arata! Si varsta i-o citesc in ochi si in inflexiunile vocii. De acolo reiese varsta reala.
    In poza de pe site, nu se distinge bine privirea, iar inflexiunile vocii nu le-am ascultat. Folosind pers. II-a plural, nu am facut decat sa fiu politicoasa cu o persoana pe care nu o cunosti prea bine, pentru ca nu ai "citit-o" din prima. Sunt destui profesori, de exemplu, care se adreseaza elevilor sau studentilor lor cu "Dv."
    Poate inr-o zi mi se va parea ciudat sa va vorbesc cu "dv", dar pana cand voi simti asta, va rog frumos, nu ma fortati...
    La inceputul meu pe forum, m-au atras multe teme: terapia iertarii, rugaciuni ajutatoare, sf. apostol Ioan, experienta proprie sau experienta altora, documentele secrete ale francmasonilor...
    Si nu conteaza ce fel de start avem sau ce impresie lasam; important este sa va simtiti in largul dv.
    si sa vorbim de la suflet la suflet, fara inhibitii...
    O seara buna!
    Mda... Așa este, am uitat că și eu simt nevoia de a spune unora "Dom' profesor".
    Când m-am referit la renunțarea la pluralele senioriale, EXACT la asta mă gândeam: Fără inhibiții! Ai intuit corect!
    tot așa de adevărat e că, unii se adresează direct, având cu totul alte intenții. Eu am considerat de când mă știu că respectul, vine din suflet. Dacă există. Cuvintele, de cele mai multe ori, au rolul de a ascunde gândurile și intențiile reale. Asta a spus-o unul celebru. I-am uitat numele. Eu doar am reținut ideea. Și asta, pentru că văd prea des în jurul meu astfel de atitudini. Bine că am învățat să rămân observator și să îmi văd de ale mele. Tocmai vin de pe situl unui Maestru Reiki (Grand Master X), unde am urmărit o întreagă polemică otrăvită, pe tema unui alt mare maestru reiki, foarte celebru prin România.
    Eu unul, cred că fiecare ajunge la un Maestru, pentru că la momentul când a cerut un răspuns, acela care putea să ofere acel răspuns, era cel mai aproape. Restul, ce contează?
    Este oare corect să impuți unui om că cunoaște doar un anume răspuns? Sau doar anumite răspunsuri?
    Ia lucrul pentru care te-ai dus, mulțumește pentru ce ai primit și vezi-ți de drum, fără alte comentarii.
    Am făcut ocolul acesta lung, pentru că și aici văd astfel de "glissando"-uri... Văd însă că există și oameni cu care se pot schimba idei, experiență,... Adică, mai simplu exprimat, cu care poți învăța.
    Închei cu un nou citat, pe care vreau să îl completez, că e neclar...
    "În ochi, inflexiunile vocii și ÎN SUFLET.
    În sufletul omului, poți citi și fără poză și fără voce. Citești ce scrie. Ar trebui să fie destul. E adevărat, e mai rapid să îl vezi, să îl auzi, să îl privești în ochi.
    Dar chiar ai vrut să îmi vezi ochii? Asta e întrebarea care mă frământă!
    Hai să îți explic și de ce:
    Ochii mei pot fi văzuți!
    Lumină și Iubire!
    Namaste!

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

(...) Restul, ce contează?
    Este oare corect să impuți unui om că cunoaște doar un anume răspuns? Sau doar anumite răspunsuri?
    Ia lucrul pentru care te-ai dus, mulțumește pentru ce ai primit și vezi-ți de drum, fără alte comentarii.
    (...)Dar chiar ai vrut să îmi vezi ochii? Asta e întrebarea care mă frământă!
    Dar ce de intrebari (fundamentale ) v-ati pus, intr-o singura postare!
    Vad ca la una deja ati dat raspunsul.
    In legatura cu intrebarea care va framanta, recunosc si simptomele care va fac sa v-o puneti; va spun doar: stati linistit, ati fost vazut! Va privesc si va vad, aici pe forum, mult mau multi ochi decat credeti dv. Eu doar am declarat-o si public...
    Dar, cum spuneati si dv, luati lucrul dupa care ati venit, multumiti atunci cand il primiti... restul ce conteaza? Nu va mai framantati!
    O zi buna!
    Un site despre

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

...zilele trecute un prieten citea o carte (din care mi-a trimis cateva pagini) cu acelasi titlu, "Intrebari fundamentale", in care autorul se intreba mai multe lucruri, printre care si asupra optiunilor pe care un emigrant le are intr-o anumita tara, daca este acceptat sau nu acolo unde emigreaza...
    Cum emigrarea nu este un subiect strain multora, va invit sa contribuiti (asa cum considerati) pe aceasta tema.
    M-am bucurat tare cand am vazut aceasta discutie si va multumesc pentru aceasta bucurie.
    M-am bucurat fiindca ea deschide o poarta catre discutii despre suflet si pentru suflet. Care se extinde pentru toti cei care sunt departe de tara, indiferent de statutul lor acolo si de motivatiile pentru care sunt plecati, dar si pentru cei care sunt in Romania.
    Cum se simt romanii plecati pentru mai multa vreme din tara, cum isi rezolva problemele legate de necesitatile sufletului ? Motivatiile pentru care au plecat isi au acolo o anumita rezolvare, mai mult sau mai putin satisfacatoare, dar cele legate de suflet sunt cele mai greu de rezolvat pentru ca sunt legate de problema identitatii.
    Sunt tari de emigranti si sunt tari cu identitate nationala puternica. Poti sa te adaptezi si sa te integrezi in buna masura conditiilor de departe dar totdeauna tresari cand auzi de Romania, auzi vorbindu-se romaneste sau intalnesti un roman si nu intamplator se intampla aceasta.
    Intre a fi turist si a locui mai multa vreme departe este o diferenta ca de la cer la pamant.
    Am avut ocazia sa intalnesc si sa discut cu oameni care au avut experienta aceasta si stiu cat de importante sunt aceste necesitati de suflet.
    Abia cand esti departe iti dai seama de importanta pe care o reprezinta radacinile care au ramas in tara. Si atunci apare dorul de tara.
    Tot urmarind forumul n-am putut sa nu remarc usurinta cu care sunt neglijate radacinile, cu care sunt "importate" tot soiul de lucruri de catre romanii de acasa. Asta ca sa nu mai vorbesc de supararile care apar din senin, din iarba verde, din te-miri-ce.

Asa ca ma alatur si eu invitatie facute de doamna Didina catre cei care au cu ce sa contribuie la aceasta discutie.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Intrebari fundamentale si vitale:
    Ce sa iei atunci si ce sa inveti de la o societate care te respinge?
    De exemplu, cum sa eviti atasamentele si sa te apropii de Dumnezeu si rugaciune. Un frumos poem: "Daca voi muri inaintea ta"
    [media]http://www.youtube.com/watch?v=okepCwoY17U[/media]
    Daca mor inaintea ta, fa-mi o favoare:
    Plangi cat vrei, dar nu te supara pe Dumnezeu pentru ca m-a luat...
    Daca nu vrei sa plangi, nu plange!
    Daca nu reusesti sa plangi, nu-ti fa griji!
    Daca vrei sa razi, fa-o!
    Daca unii prieteni vor vrea sa-ti spune ceva despre mine, asculta-i, si sa crezi ceea ce-ti vor zice...
    Daca ma elogiaza prea mult, corecteaza exagerarea;
    Daca ma vor critica prea mult, apara-ma!
    Daca vor sa ma transforme intr-un sfant, doar pentru ca am murit,
    Spune-le ca eu aveam ceva de sfant, dar ca eram departe de a fi sfantul despre care ei vorbesc.
    Daca vor sa ma transforme intr-un teribil pervers, asta arata ca, poate, am avut si ceva rau,
    Dar ca toata viata am incercat sa fiu bun
    Dar, mai ales, ca toata viata am incercat sa fiu mai bun.
    Daca esti trista si vrei sa te rogi pentru mine, poti sa o faci; poate chiar voi avea nevoie de rugaciunea ta.
    Daca simti nevoia sa vorbesti cu mine, vorbeste cu Dumnezeu
    Si eu te voi asculta;
    Sper sa stau cu El suficient ca sa pot continua sa-ti fiu de ajutor, oriunde m-as afla.
    Si daca vrei sa scrii ceva despre mine, ce bine ar fi daca ai reusi sa scrii doar o singura fraza:
    A fost tot pentru mine, a crezut in mine si m-a adorat!
    Atunci, poate, o lacrima se va prelinge...
    Eu nu voi fi prezent pentru a ti-o seca
    Dar nu va fi nevoie... pentru ca, cine stie, cineva o face in locul meu...
    Si vazandu-ma atat de bine substituit, ma voi duce sa-mi indeplinesc misiunea in cer.
    Dar...
    din cand in cand, evadeaza spre Dumenzeu.
    Sigur tu nu ma vei vedea, dar eu voi fi foarte fericit vazandu-te pe tine, privind spre El.
    Crezi in astfel de lucruri?
    Atunci roaga-te pentru amandoi sa traim ca unii care stim ca vom muri intr-o zi,
    Si ca vom sti muri asa cum bine am stiut trai...
    Daca voi muri inaintea ta, cred ca nu-mi va fi dor de nimic.
    Pentru ca stii de ce?
    Sa te am pe tine a fost ca si cum as fi avut deja o bucata din cer!
    Ultima editare de Didina : 30 ian 2011 la 21:36 Motiv: adaugare/corectare in bold italic
    Un site despre

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

De exemplu, cum sa eviti atasamentele si sa te apropii de Dumnezeu si rugaciune. Un frumos poem: "Daca voi muri inaintea ta"
    Frumoase versuri si frumoasa ideea din ele, dar si mai frumoasa ideea de ambasadori ai valorilor reale din locurile unde traim si pentru oameni, de la suflet la suflet.

Multumesc frumos, doamna Didina!

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Domnule Furtuna, dorul de tara si rostul radacinilor este un subiect pe cat de mediatizat pe atat de dureros atunci cand este trait cu adevart de cate o familie.
    Am mai scris pe aici ca jumatate din familia mea locuieste peste mari si tari. Ne scriem mesaje, ne trimitem poze, vorbim pe toate caile posibile, vin in tara cand serviciul si finantele le permit. Cu alte cuvinte exista o stransa legatura intre noi. Ba chiar, as putea spune ca vorbim mai des cu ei decat cu cei stabiliti in Timisoara, de exemplu.
    Dar... caci exista un mare dar, toate aceste cai de comunicatie nu umplu nelinistea, dorul, senzatia de incomplet care ma incearca ori de cate ori stiu ca isi iau zborul de pe aeroport, ca urmatoarea escala va fi la marginea Europei si apoi se va aseza un ocean intre noi. Copiii au plecat de aici cand aveau doi ani, au crescut acolo si sunt formati dupa modelul lor. Vorbesc perfect romaneste, spun "acasa" si la casa din Iasi, se impartasesc la biserica romaneasca de acolo si le-a placut la nebunie sa cante colinde atunci cand parohul lor a infiintat un cor. Dar .... pentru ca si aici exista un dar, mereu plang cand se reintorc acolo pentru ca, spune cel mic (este in clasa a cincea) "aici am o familie mare, ma joc cu multi oameni cand se aduna familia mea, acolo suntem numai cu mami si cu tati si cu multi straini...".
    In cazul lor, aceasta familie mare dupa care tanjesc nu e, in nici un caz, o chestie materiala. Sufletul lor trage spre radacinile romanesti desi sunt formati dupa societatea adoptiva si niciodata nu isi spun altfel decat romani (dealtfel mereu aveau probleme la scoala pentru ca declarau ca ei locuiesc in Romania).
    Este enorm de mult de povestit la capitolul asta. Poate mai putin conteaza cuvintele cat conteaza ce simtim fiecare dintre noi, cei ramasi acasa si cei plecati. Asta numai daca exista sentimente adevarate, altfel ajungem la acea demonetizata tema media despre dorul de neam(uri) si de tara.
    Numai un om de valoare recunoaste calitatile celuilalt!

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Intrebari despre celulita
    De Catalin in forum Masajul
    Replici: 9
    Ultimul post: 07 ian 2013, 17:38
  2. intrebari despre IE
    De Camelia in forum Inforenergetica - Stiinta viitorului
    Replici: 82
    Ultimul post: 24 ian 2012, 04:58
  3. Intrebari
    De tib_i in forum Alte confesiuni