Pagina 6 din 13 PrimulPrimul 123456789101112 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 76 la 90 din 181

Subiect: NOSCE TE IPSUM

Mihaitza Avatar
    Mihaitza este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Implicit

May 12, 2007 magnify
    "Nu-ți subestima valoarea comparându-te cu alții. Fiecare suntem diferiți și fiecare suntem speciali. Nu-ți stabili obiectivele după ceea ce susțin alții că este important. Doar tu poți știi ce e mai bine pentru tine.

Nu ignora lucrurile dragi ție. Ține de ele ca și cum ar fi însăși viața ta, pentru că fără ele viața este lipsită de sens. Nu lăsa viața să ți se scurgă printre degete trăind fie în trecut fie pentru viitor. Doar trăind câte o zi odată vei putea trăi toate zilele vieții tale.

Nu renunța atunci când ai ceva de oferit. Nimic nu se termină până în momentul în care te oprești să mai încerci. Nu-ți fie frică să admiți că nu ești perfect. Acesta este firicelul fragil care ne leagă unii de alții.

Nu-ți fie frică să îți asumi riscuri. Doar încercându-ne norocul învățăm să fim bravi.

Nu alunga dragostea afară din viața ta spunând că e imposibil de găsit. Cea mai rapidă modlitate de a primi dragoste este să dăruiești; cea mai rapidă cale de a o pierde este să o ții prea strâns; dar dându-i aripi vei reuși să o păstrezi.

Nu alerga atât de repede prin viață încât să uiți nu numai pe unde ai fost ci și încotro te îndrepți.

Nu uita! Cea mai acută dorință emoțională a oricărei persoane este aceea de a se simți apreciată.

Nu îți fie frică să înveți. Cunoașterea este o comoară pe care întotdeauna o poți purta cu tine cu ușurință.

Atenție cum îți folosești timpul și vorbele. Niciunele dintre ele nu mai pot fi recuperate..."
    thanks Flori D...intr-adevar frumos spus..

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Multumesc si celor care au fost rai cu mine,caci prin sacrificiul lor eu am putut fi cea buna...
    Multumesc si celor care nu m-au ajutat caci m-au invatat sa ma descurc singura...
    Multumesc si celor care m-au urit ,caci am invatat sa pretuiesc iubirea si s-o fac tezaur in inima mea...
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Ina Avatar
    Ina
    Ina este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    octombrie 2006
    Posturi
    120

Implicit

Citat Citat din cris
    Multumesc si celor care au fost rai cu mine,caci prin sacrificiul lor eu am putut fi cea buna...
    Multumesc si celor care nu m-au ajutat caci m-au invatat sa ma descurc singura...
    Multumesc si celor care m-au urit ,caci am invatat sa pretuiesc iubirea si s-o fac tezaur in inima mea...
    Multumesc si tuturor celor care m-au abandonat in fata incercarilor de tot felul pe drumul vietii, invatandu-ma astfel ca nu trebuie sa depind de nimeni si de nimic
    Multumesc celor care m-au invatat astfel ca nu trebuie sa-ti sporesti puterea ci doar sa te unesti cu ea, adica cu Voia, Puterea, Iubirea Lui Dumnezeu
    Multumesc si celor care prin rautatea-minciuna-perfidia, actiunea gandita-voita-stiuta au determinat inflorirea acelor Frumoase Flori de pe Crucea Mantuitorului Iisus Hristos

Ina Avatar
    Ina
    Ina este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    octombrie 2006
    Posturi
    120

Implicit

Sa ne re-aducem aminte ca, ceea ce a condus acest neam carpato-danubian prin cei 3 mii de ani de existenta a fost SUFLETUL, in ciuda tuturor schimbarilor biologice, lingvistice, religioase, istorice care l-au framantat fara incetare si l-au amenintat de atatea ori cu distrugerea.

Mihaitza Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Implicit

Sufletul este nemuritor! El este parte de Dumnezeu insusi. Cine traieste cu Dumnezeu in suflet nu are nevoie de schimbare. Cine nu, sigur ca are nevoie! De o revelatie, care sa il aduca inapoi, ca pe oaia ratacita, la cele bune si sfinte!

Toate celelate nu sunt decat iluzii trecatoare.

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Mihaitza
    Sufletul este nemuritor! El este parte de Dumnezeu insusi. Cine traieste cu Dumnezeu in suflet nu are nevoie de schimbare. Cine nu, sigur ca are nevoie! De o revelatie, care sa il aduca inapoi, ca pe oaia ratacita, la cele bune si sfinte!

Ce minunat este ca exista oameni fericiti care stiu totul si care nu mai au nevoie sa se cunoasca pe ei insisi!!!!!!!

Mihaitza Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Implicit

Citat Citat din Ion Furtuna
    Citat Citat din Mihaitza

Ce minunat este ca exista oameni fericiti care stiu totul si care nu mai au nevoie sa se cunoasca pe ei insisi!!!!!!!
    Multumesc! Adevarul este ca eu nu ma bag asa de mult in seama. Starea de fericire e data de faptul ca manifestam pe Dumnezeu.
    Ori am, ori nu am. Restul e galceava. Smintire, cum prea frumos spune Biserica.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Cei care caută desavârșirea sunt denumiți de Carlos Castaneda luptători. Și tot el spune că micul tiran este un noroc pentru luptător dacă-l întâlnește.

"-Micul tiran este un torționar. Cineva care fie deține putere de viață și de moarte asupra luptătorului, fie, pur și simplu, îl sâcâie necontenit distrăgându-i atenția de la lucrurile esențiale.
    ...cele mai despotice și de temut ființe de pe lume sunt măscăricii; drept urmare, ei au fost clasificați drept micuții tirani.
    …existau două subclase de micuți tirani de ordin inferior. Prima subclasă este formată din micii tirani care persecută și fac mizerii celor din jur, fără a provoca însă moartea cuiva. Ei au fost denumiți micuții tirănei. Cea de-a două este compusă din tirani care sâcâie și exasperează fără nici o finalitate, gratuit. Ei au fost denumiți puștimea micilor tirani.
    …micuții tirănei sunt, la rândul lor, împărțiți în patru categorii: cei care chinuie cu brutalitate și violență; cei care creează, cu șiretenie, o stare insuportabilă de neliniște; cei care oprimă cu tristețe și, în fine, ultimii, cei care îi chinuie pe luptători stârnindu-le furia.

In fond, ce face ca un om să se transforme într-un micuț tiran dacă nu exact obsesia de a-și dori să manipuleze ceea ce îi este cunoscut?"
    (Carlos Castaneda –“Focul lăuntric”, Ed RAO, 1999, pag. 31-32)

E important să recunoaștem micii tirani și la fel de important este să vedem față de cine suntem mici tirani.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Ochelarii

Ochelarii au fost inventați ca să ne ajute. Există o gamă largă de ochelari: de vedere (sa vedem mai bine lucrurile), de soare (să nu facem riduri la ochi ), de ceață (cu lentile galbene), de protecție (împotriva prafului, nisipului, șpanului), ochelari pentru scufundări, ochelari de fițe, etc. Mai mult chiar, au apărut și ochelari de cal (pentru cai, firește ) .Toți aceștia sunt de ajutor pentru structura noastra fizică, materială.

Dar mai sunt și alte tipuri de ochelari: ochelari pentru a vedea greșelile (totdeauna ale altora), pentru a vedea nemulțumiri (totdeauna ale noastre), pentru a vedea proștii (totdeauna altii), pentru a vedea dușmani pretutindeni, pentru a vedea răutatea (totdeauna la alții), pentru a vedea motive de ceartă sau de scandal, etc. Și ochelarii aceștia ne ajută să fim cu totul și cu totul speciali: orgolioși, veșnic nemulțumiți, plângăreți, chițibușari, cârcotași, criticiști, catastrofici, negativiști, persecutați, obidiți, certăreți, scandalagii, insensibili, nesimțiți, agitați și dizarmonici. Existența acestor tipuri de ochelari se pierde în negura timpurilor și, cu toate acestea, moda lor se pare că nu a trecut, încă.

Numai că de vreo 2 milenii au apărut și alți ochelari care ne permit să vedem iubirea. Să vedem iubirea Lui Dumnezeu pentru noi manifestată prin Creație și, mai ales, prin semenii noștri. Ochelarii aceștia ne fac să o putem vedea chiar dacă unii dintre mesagerii ei, nu prea știu, încă, să o exprime în totalitatea imensitații ei. Modul de folosire este extrem de simplu: ne punem ochelarii și privim în jur sau în ochii semenilor. Vom putea vedea atunci Lumina care sălășluiește în toate iar strălucirea Luminii Scânteilor Divine din semeni va fi cu adevărat fascinantă.

Apropo, ce fel de ochelari purtați?

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Dupa mai bine de un an de la lansarea acestui topic am gasit ceva interesant despre numele si ideea de la care aplecxat:
    CUNOAȘTE-TE PE TINE ÎNSUȚI ȘI ASTFEL VEI CUNOAȘTE ÎNTREG UNIVERSUL CU TOATE FORȚELE SALE ASCUNSE – înscris pe frontonul templului din Delphi care devine teza esențială a filosofiei socratice.
    Citatul este din Ion Mânzat-"ISTORIA PSIHOLOGIEI", Universitatea Titu Maiorescu, Facultatea de Psihologie.

Completarea aceasta, sper ca arata ea insasi de ce este nevoie de aceasta cunoastere.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Aceasta cunoastere este esentiala pe o cale spirituala.
    Pe o cale a somnului ea nu are nici o relevanta.
    Fara cunoasterea de sine omul isi este siesi strain .
    Din pacate azi domneste dictonul "cunoasterea ingimfa,pe cind dragostea zideste " .A aruncat cineva o vorba si ea a prins radacini.
    Cunoasterea de sine incepe prin "cine sint eu ?"
    Cunoasterea de sine e considerata simbol socratic,dar aceasta cunoastere are sursa in invataturile marilor maestri spirituali ai lumii.
    Dealtfel tipurile de "cunoastere" care apar la Pavel sint preluari din filozofii greci,din mistica eseniana deasemenea.Asta ca sa nu-l banuiti pe Pavel de originalitate.

As adauga cunoasterea de sine este gasirea " frumoasei din padurea adormita"

Sat
    Sat este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    64

Implicit Re: NOSCE TE IPSUM

Citat Citat din cris Vezi post
    Aceasta cunoastere este esentiala pe o cale spirituala.
    Pe o cale a somnului ea nu are nici o relevanta.
    Fara cunoasterea de sine omul isi este siesi strain .
    Din pacate azi domneste dictonul "cunoasterea ingimfa,pe cind dragostea zideste " .A aruncat cineva o vorba si ea a prins radacini.
    Cunoasterea de sine incepe prin "cine sint eu ?"
    Cunoasterea de sine e considerata simbol socratic,dar aceasta cunoastere are sursa in invataturile marilor maestri spirituali ai lumii.
    Dealtfel tipurile de "cunoastere" care apar la Pavel sint preluari din filozofii greci,din mistica eseniana deasemenea.Asta ca sa nu-l banuiti pe Pavel de originalitate.

As adauga cunoasterea de sine este gasirea " frumoasei din padurea adormita"
    Cris, da-ne si nou te rog ceva surse din ce citesti tu despre mistica eseniana, legat de ce am imbolduit . Nu de alta dar de multe ori citindu-l pe Pavel am ridicat din sprincene, neindraznind insa sa spun nimanui, dar acu`ca aud asta si de la tine...am prins curaj.

Mi-a placut mult de tot comparatia cu Frumoasa din padurea adormita. Imi plac teribil de mult basmele, si constat adesea ce mari adevaruri contin ele. Poate ar fi potrivit ( mai ales acum iarna, alaturi de o cana de ceai fierbinte) sa facem un topic despre povesti si interpretarea lor.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Draga mea,dar nimeni nu-l place pe Pavel.In schimb,spusele lui sint " inspirate" ,un fel de channel,un fel de samanism.(ce-a mai ramas din ele)
    O sa fac un topic,ok?

Si mie imi plac basmele,chiar daca le-am citit la 26 de ani.
    Poti incepe cu un basm.

Sat
    Sat este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    64

Chiar vroiam sa te intreb care este diferenta dintre inspirat si revelat ( ai atins tu la un alt topic acest subiect). Ma intereseaza sa aflu despre Pavel, aici aud pentru prima oara asa ceva. Cum spuneam, si pe mine m-au contrariat multe "ziceri" de-ale lui. Ma bucur daca deschizi topic nou, iar despre basme cred ca mai incolo, rabdarica ) deocamdata sint ocupata cu cititul pe forum. Ieri am aterizat aici si am o gramada de recuperat )

Santamia este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    362

Basmele vechi sunt o adevarat sursa de intelepciune, cele actuale putem spune ca sunt SF-uri

- Salon de masaj si Scoala de masaj

Etichete pentru acest subiect

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •