Pagina 5 din 13 PrimulPrimul 1234567891011 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 61 la 75 din 181

Subiect: NOSCE TE IPSUM

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit

Citat Citat din Maya
    am o intrebare pentru voi toti: la ce varsta si cum ati reusit sa acceptati faptul ca sunteti diferiti de majoritatea oamenilor? eu am 21 de ani si la varsta asta mi-e greu sa accept faptul ca asa m-am nascut si ca este ceva cu care traiesti toata viata. sper sa nu va suparati pe mine, dar eu inca simt acest "dar" ca pe o povara. e greu sa stii ca esti diferit (cand eram mica era si mai greu pentru ca nu stiam ce se intampla cu mine). acest forum m-a facut sa vreau sa invat sa ma cunosc mai bine si sa folosesc aceste simturi.
    In primul rand eu nu vad ca fiind diferit fata de altii, eu ma stradui sa fac ceea ce trebuie, eu am unele daruri dar altii au alte daruri, nu exista doi oameni care sai aiba exactr aceleasi daruri (de exemplu Familia Divinva, Toti sunt foarte diferiti si se completeaza si ajuta reciproc, si se simt foarte bine asa. )
    Fiecare trebuie sa isi foloseasca darurilke pe care le are pentru ajutorarea semenilor, si mecanicul auto are un dar necesar celorlati dar el nu se considera diferita, si inginerii, si arhitectii, si dentistii, etc. Fiecare om are o specializare si daruri care i sunt necesare pentru a isi indeplini misiunea data de Tatal Ceresc.

MAYA eu consider si asa ar trebui sa o faci si tu "esti normala" , sunt si destui oamni anormali, sunt acei oamni care nu isi folosesc darurile asa cum trebuie pentru a sluji omul

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    -
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit

Mihaitza foarte util postul tau, de aici se pot trage multe invataminte, despre darurile fiecaruia, si eu am vazut la diverse persoane care mni-au cerut ajutorul ca vroia sa ajunga neaparat buni intr-o anumita meserie, dar aia nu era calea lor si nu puteau reusi, daca se concentrau pe alta directie sigur ar fi ajuns acolo foarte buni si cu mai putin efort, si ei s-ar fi simtit mai bine.

Am mai observat ca cei care se straduie si reusesc sa atiunga un ideal care nu apartine sufletului lor, dupa ce ating acel ideal se simt goi si nesatisfacuti cu tate ca ar trebui sa se bucure sa fie in extaz si ei nu stiu de ce.
    Adevarata bucurie si fericire vine atunci cand reusesti sa realizezi nazuintele sufletului tau puse acolo de Tatal Ceresc

-

Maria Avatar
    Maria este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    170

Implicit

Ma doare sufletul sa vad cat de gresit au fost percepute anumite explicatii , sa zic asa, ale mele (?). Pana nu mi s-a zis pe nume, nu am crezut ca eu am ironizat pe cineva, chiar m-am intrebat la ce se refera o anumita intrebare de pe aici.
    Intentia mea nu a fost sa ironizez, nici sa spun ca e cineva care are orgoliu sau o stralucire falsa, departe de mine sa stau sa etichetez oamenii , asa , pur si simplu. Probabil ca a fost un punct sensibil (oare de ce?) .
    Pur si simplu am vrut sa trag un semnal de alarma asupra unor idei care circula in planul mental al grupului. Oamenii sunt minunati, exceptionali fiecare dintre ei, dar sunt si niste antene, ei pot prelua prin rezonanta anumite idei, forme-gand, cum mai zic altii, din mentalul colectiv. Traim intr-o societate karmica si suntem interdependenti, de aceea am vrut sa trag un semnal de alarma referitor la aceste 2 aspecte :
    1. iluzia beneficitatii unui lucru
    E un lucru pe care l-am trait l-am experimentat, am trait indelungata vreme ca un aspect e foarte benefic, dar...ulterior, niste masuratori , venite tarziu, totusi, mi-au aratat altceva. Si nu masurate de mine.
    2. orgoliul spiritual
    Despre asta nu are rost sa vorbesc , ca s-a vorbit destul pe la cursuri. Cert este ca si asta am experimentat. Adica sa cred ca , pt faptul ca am facut niste cursuri, sunt peste oamenii din jur. Dar viata mi-a demonstrat ca pot fi atat de mica uneori si ei atat de grandiosi.
    La masoni exista aceeasi idee: elita si restul.

Deci, asa cum bine s-a mai spus, suntem tributari experientelor noastre si daca fiecare ar spune cate ceva din ceea ce a trait o sa intelegem de ce cineva sustine ceva.
    Inca o data nu am vorbit despre oameni, ci despre idei. Avand in vedere ca e o dezbatere, nu o sa discut decat despre idei.

Referitor la treininguri si genul acela de seminarii importate din occident , nu am impresie buna despre ele. Ei nu cred in Dumnezeu. Unei colege i-au spus chiar sa paraseasca acele cursuri, ca ideea ei despre Dumnezeu nu e compatibila cu ce predau ei acolo, ca ce ii invalideaza, ca etc...

Chestia e ca eu inca il mai astept pe Marele Gaina sa vina . Stirile sunt adevarate.

Referitor la unicitatea fiecaruia , ce ai spus Mihaitza e extraordinar si frumos. Dar nu vad nici o invidie pe aici.
    Aici , cateva cuvinte ale lui Osho
    "Pluteste drept inainte si, daca pamantul pe care-l cauti nu exista, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala".
    (Regina Izabela catre Cristofor Columb)

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Tii, grea treaba cunoasterea de sine!

Ce simple si usoare sunt principiile si idealurile, si cat de greu se pun in aplicare, mai ales atunci cand este vorba despre mine insami.

Ultimele cca 50 de postari sunt exemplul cel mai limpede si multumesc tuturor celor care au participa la dezbatere.

din toata inima cu toata dragostea

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

In loc de semnul intrebarii,am postat un msg.Apoi,m-am razgindit.
    Caci acest dialog dubios se poarta in ochii vostri,iar msg meu era exact ptr voi (ca si al Cameliei).Am decis sa-i raspund exact ei,cu orice risc.
    Da,sint o persoana ironica.Lucrez intre barbati de 19 ani,asta e.
    Ironia in mod comun presupune rautate.Dar in modul meu nu,este un fel de a fi.Iubesc oamenii cu simtul umorului,cu simtul autoironiei sint atit de rari.Datorita orgoliului.
    Nu practic zen,de aseara ma chinui sa-mi amintesc o dogma zen si nu reusesc.Dar nu am nici o dovada.
    Nu cred in icoane,nu cred in dogme de orice fel.
    Nu jignesc pe nimeni ,nu am spus ca domnisoara ar fi lipsita de stralucire autentica.Am spus ca orgoliul este dominant si intunecat.
    Eu asa o " vad ",sincer.
    Maya,tu ai 21 ,eu am 37 si darul este tot o povara.
    Iata,eu mi-am dorit sa-mi dea statul casa,sa-mi iau mobila-n rate si sa depun 70 mii de lei la o dacie.Si sa am 4 copii.Nimic nu s-a-ntimplat.Insa " prietenul " de lumina nu ma slabeste.
    Ironica fiind,va-ntreb : vreti sa fiti lada mea de gunoi sentimental?
    Caci tirada lui Peciorin este sugestiva in acest sens.

Eu nu sint ingrijorata,nu am colegi la fundatie(care fundatie?)

Camelia,cind vrei sa ataci,te iei de frustrari.Te rog,numeste-mi frustrarile.

" daca esti iubit " ,practic " iubita " .Eu asa simt,ca sint iubita.Si urita,deopotriva.Dar iubirea este mai mare,for ever,sper.

Si o mentiune: ideea de popa ortodox era un hint:femeile nu au voie sa fie popi,ptr ca sint inferioare.Barbatilor.Dupa canoane,cred,sau dupa ce?Ca sfinte -n biblie sint destule.
    Era un hint ptr Camelia:nu apara ceva ce nu te apara si te dispretuieste.Fii ceea ce esti destinata sa fii,copil cu drepturi depline.Copil al celor ce te-au creat .

Deci,eu nu sint " decenta " nicaieri.Am spus ca aleg adevarul.
    La fel de indecenta sint cu colegul meu mason si cu ,nu spun cine,cineva numit satana.

In acest sens ,eu nu scriu sa ma aflu in treaba.Care treaba?

Am renuntat la meditatiile lucratorilor intru lumina deoarece eu lucrez la orele acelea,plus restul de motive.Dar sint inca un lucrator in lumina,cind pot,cind sint provocata.Oricind.

Nu vreau sa vorbesc ca si cind in gura mea ar fi o carte,dar vorbesc sincer.

Si eu am crescut un pui de cioara,nu de vultur.Si gugustiuci.

D-zeu sa va binecuvinteze in adincul constiintei voastre.
    Parintii ceresti asteapta mult de la voi.

Cu toata dragostea,Cristina Simion.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit

A mai gresit si Camelia si sa suparat inutil dar ii trece ei repede, eu deja prin citirea posturilor tale CRIS cred ca am ajuns sa cunosc anumite caracteristici ale modului tau de gandire, si chiar consider ca esti un "lucrator al luminii" nu stiu cat de eficient, dar sigur i-L slujesti pe Dumnezeu
    Unii dintre noi trebuie sa acceptam ca inca mai avem orgoliu, chiar daca disimulat si mai greu de constientizat, poate am reusit sa scapam de anumite caracteristici ale orgoliului dar mai sunt unele caracteristici care inca ne trag in jos.

Dar va iubesc pe toti asa cum pot, cu calitati si defecte.

-

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Oh,my God,Camelia,acum am vazut ideea de msg privat,Iarta=ma.

Catalin,multumesc frumos.Inteleg si apreciez.

PS,va iubesc asa mult,ca ,oricind mi-as da viata ptr voi.
    Ptr adevar si lumina,oricind.Adevarul este lumina,este singurul lucru ptr care merita sa traiesc.

Ina Avatar
    Ina
    Ina este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    octombrie 2006
    Posturi
    120

Implicit

Citat Citat din Catalin
    CRIS cred ca am ajuns sa cunosc anumite caracteristici ale modului tau de gandire, si chiar consider ca esti un "lucrator al luminii" nu stiu cat de eficient, dar sigur i-L slujesti pe Dumnezeu
    Referitor la Cris, Catalin are dreptate. deoarece simt la fel.
    Mie mi-a fost dor de Cris tare mult in Postul Pastelui 2007 !

Maria Avatar
    Maria este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    170

Implicit

Si eu o iubesc pe Cris, e un om minunat!.....
    "Pluteste drept inainte si, daca pamantul pe care-l cauti nu exista, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala".
    (Regina Izabela catre Cristofor Columb)

Mihaitza Avatar
    Mihaitza este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Implicit

Acest text este al lui Claudiu. Consider ca lamureste foarte bine unele aspecte de la acest subiect, chiar si subiectul SCHIMBARII.

Citat Citat din Claudiu
    Misiunea pe Pamant este un subiect la care meditam toata viata. Desigur ca nu este usor sa constientizezi care este ea in toate detaliile deoarece nu avem potentele necesare rationale chiar daca am putea afla cumva, prin intermediul sufletului nostru. Important este sa putem afla intr-adevar sensul corect. Partea cu aportul la Imparatie deriva din aflarea sensului corect, caci nu poti contribui daca nu esti pe Cale. Odata aflat pe Cale, incepe periplul constientizarilor. La partea cu plata...plata datoriilor nu este tocmai o misiune...ci mai degraba un instrument al realizarii ei. Evident ca nimeni nu isi poate aduce aminte de toate "nazdravaniile" de alta data, dar efectul lor este vizibil si acum. Eu as vedea platile ca pe un semn de bunavointa al Mantuitorului care spune: Dragul meu fiu, fiindca te iubesc atat de mult, iti voi arata care este drumul gresit pe care l-ai ales fiindca nu vreau sa te pierd pe el. Asa ca acum nu te ingrijora caci te-am luat deja in brate pentru a te pune pe cel drept." Deci nu numai ca ne da o sansa dar ne arata unde gresim, cu conditia sa avem rabdarea sa meditam la greselile noastre intr-un mod cat mai organizat si mai schematizat, tocmai pentru a ne dezvolta simtul aflarii cauzelor suferintelor intr-un mod corect.
    Misiunea are implicatii in toate dimensiunile spirituale si fizice. Ceea ce este important in ea este dorinta de a ne implica in facerea celor bune si placute lui Dumnezeu pe care le constientizam din ce in ce mai mult, dorinta de a cunoaste mai mult, dorinta de a ne ridica nivelul de evolutie in cel mai rapid mod cu putinta.
    Pentru mine, partea esentiala a misiunii este sa pot ajunge sa nu ma mai manifest pe mine ci sa Il las pe Mantuitorul sa se manifeste prin mine, caci in acest fel El, care stie toate misiunile tuturor, va putea realiza misiunea atribuita mie prin mine, devenind astfel co-actionar la indeplinirea misiunii Sale.
    Mi-a luat ceva timp sa imi dau seama de asta, si tocmai prin prisma meseriei mele am aflat.Fiind traducator intr-un combinat siderurgic, am avut de tradus multe documentatii tehnice. La 2 saptamani dupa angajare, creierul meu s-a blocat timp de 3 zile, timp in care nu am putut traduce nimic caci nimic nu mai stiam si nici nu aveam putere. Insa dupa 3 zile, cand am ajuns la munca, am simtit cum dintr-o data, nu numai ca stiam toti termenii, dar am ajuns acum sa cunosc atat de bine tehnologia incat mi s-a spus ca o cunosc aproape la fel de bine ca un inginer.
    Comparatie: In momentul in care Mantuitorul se manifesta 100% prin tine, toate informatiile si energiile Lui se manifesta prin tine, lasand urme adanci care te modeleaza intocmai precum El este. Adica prost sa fii sa nu inveti ceva .

Sper ca v-am dat subiect de meditatie :P

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Mai copii,dragilor,nu ma faceti sa ma simt mai prost decit ma simt deja!(desi se spune ca fiecare se simte asa cum e,hihi )
    Hm,putina seriozitate!Nu stiu cum sa zic,ce sa zic,imi cer scuze.
    Va cer scuze tuturor,multumesc ptr trandafir pe care l-am apreciat,chiar daca nu am spus explicit ,si,si eu...va iubesc.

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit

"... eu cred, cred iremediabil că un om de onoare gîndește totuna cu ce spune și ce face. Face ce gîndește și grăiește. Spune ce gîndește și ce făptuiește..."

Alice Nastase, Tango editorial,mai 2007
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit

Citat Citat din Camelia
    "... eu cred, cred iremediabil că un om de onoare gîndește totuna cu ce spune și ce face. Face ce gîndește și grăiește. Spune ce gîndește și ce făptuiește..."

Dar foarte putini sunt dupa cum se spune in citatul de mai sus, cel putin eu nu-am cunoscut pe nimneni intru totul asa

-

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit

Citat Citat din Catalin
    Citat Citat din Camelia

Dar foarte putini sunt dupa cum se spune in citatul de mai sus, cel putin eu nu-am cunoscut pe nimneni intru totul asa
    )) STIU!

dar cine a zis ca ii iubim numai pe cei perfecti?!
    amandoua sunt valabile in acelasi timp

oricum, capacitatea de a iubi este intre tine si Dumnezeu, nu e asa?
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Mihaitza Avatar
    Mihaitza este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Implicit

MULTUMESC! celor care mi-au zambit si au adus bucurie in viata mea...
    MULTUMESC! celor care au avut o secunda pentru mine si astfel mi-au aratat ce mult conteaza ce fac...
    MULTUMESC! celor care intr-un fel sau altul mi-au deschis o usa spre cunoastere, a mea, a lor, a lumii...
    MULTUMESC!

Etichete pentru acest subiect

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •