Pagina 4 din 13 PrimulPrimul 12345678910 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 46 la 60 din 181

Subiect: NOSCE TE IPSUM

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Camelia a scris:
    pot spune ca formarea caracterului in copilarie are acest efect. iar mai tarziu, schimbam "haine", comportamente, dar felul nostru intim, acela pe care il stim numai noi, si uneori nici chiar noi asa de bine, deorece ne este frica sa recunoastem adevarul, nu prea se schimba intr-o viata d eom. de aceea cred ca avem nevoie de comportamente statornice, de pastrarea unui stil de viata care ne avantajeaza.

Caracterul ,din pacate nu se formeaza,si ,in nici un caz ,in copilarie.
    Caracterul este un retus social.Care omoara copilul din om.Societatea se repede asupra copilului mic sa-l schimbe dupa cum vrea ea.In general,reuseste.Este mare pacat ca oamenii nu-si amintesc cum erau/ce gindeau la 1 an,la 3 ani.Ce frumosi erau si angelici.Si de cita iubire erau capabili.
    Omul parcurge trepte de evolutie a constiintei,si in acest sens societatea este esentiala.Multi pleaca la start,putini in finala.
    In vid nu se poate intimpla nimic.In societate omul se poate constientiza pe sine,sau se poate disocia de sine.El poate alege,si mi se pare corect.Ca nu vrea,se teme,este alegerea lui,potentialul exista.Daca doar vrea.Sa exploreze,de ex.Necunoscutul.Pe unii ii farmeca,pe unii ii inspaiminta.Unii pot pleca in padure fara frica,altii nici nu se apropie.Este alegerea lor.Unii pot avea avere de la inceput,prin grija parintilor.Altii pot fi vinduti,violati,etc.Dar sansele privind sufletul sint egale.Iar experientele sociale sint doar experiente.Aici este intregul,cunoasterea de sine,constientizarea.
    In final,iubirea.

acum cand spun firca, nu ma refer la frica aceea pe care o stim toti, cu emotii si panica. ci de frica psihologica, iar aceasta este diferita ca manifestare de ceea ce stim si cunoastem obiectiv.
    frica de care vb se manifesta mai degraba ca un blocaj, ca o incapacitate de a vedea alternative. ca o mare securizare atitudinala,
    de ce apare aceasta frica. din pricina stresului existential. si aici nu ma refer lar, la strezul de munca, iubire, familie, bani, etc.

Frica asta este falsa.Care intuneric? Intr-o fiinta de lumina?
    Aceste fiinte cred ca nici nu ies din casa.Experientele " dure " ar trebui sa faca frica sa dispara.Frica de ce? De faliment,de boala,de moarte?Frica este falsa,este cea care ucide un " azi " ptr un " miine ".Acesti fricosi umplu in general bisericile,unde se duc de frica.
    Mi-e suficient sa ma duc la poarta unei biserici sa-i " miros " .Problema si baza fricii este rautatea,invidia,orgoliul.Cind acestea dispar,frica nu se mai hraneste.Iar iubirea poate inflori.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Dl Furtuna,frumos comentariu.Cu rezonanta cuvintelor...aici am eu si o teorie biblica conform careia biblia este " codificata " exact prin rezonanata .

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Mi se pare interesant ca tu ma vezi talentata la contemplare.Multumesc,dar deocamdata n-am timp sa contemplez,sincer.Insa mi-as dori.Camelia,eu sint o fiinta care n-am rabdare,care ma aglomerez incontinuu facind cite 3-4 lucruri odata,sint vesnic pe fuga.Nu e bine asa,sper sa ma schimb.Dar probababil n-o voi face niciodata.
    Am facut citeva meditatii cu lucratorii in lumina,dar din motivele de mai sus plus oboseala,am renuntat.
    Din cele enumerate de tine,inteleg ca esti in domeniul psihologiei.
    Eu sint doar o taranca,asa ca nu ma pot pune cu minti luminate.
    Scoala mea de psihologie este viata.Oamenii.
    Parerea mea este ca omul continua sa se formeze pina la 35 de ani,nu pina la 30.La 30 este un apogeu al frumusetii fizice si pshihice,iar urmatorii 5 ani sint cruciali.

Din ceea ce spui tu,imi dau seama ca avem referinte oarecum diferite asupra subiectului.De ex,alegerea.Citi pot alege?Toti.
    Nimeni nu te poate influenta in forumul interior,poti alege ce vrei sa simti.Nu ma refeream la alegerea job-ului,sau masinii.
    Ma refeream la iubire sau ura,adevar sau minciuna,etc.

In fine,tu ai invatat multa psihologie,oricum este un teren alunecos.
    Esenta a ceea ce am scris este ca oamenii sint creati cu alel potential dat de divinitate.Ei se afla pe diverse trepte de cunoastere,de autocunoastere.Ceea ce numesti tu succese sau greseli sint fatete ale aceleiasi medalii.Uneori un succes aparent devine esec si o greseala poate oferi niste culmi ale succesului.
    Fenomenele nu sint disociate,ele sint un intreg,asa cum fiinta umana este un intreg cu sine si cu universul.

Cu icoanele ortodoxe,aici eu m-am lamurit .Cu orice icoane defapt.
    Icoanele ,chipuri cioplite.Nu cred in disociere,ea aduce numai necaz.
    Nu cred in suprematia si adevarul detinut de o biserica in defavoarea alteia.Iar NT,cel putin,nu are multe in comun cu actualele curente religioase oficiale europene.
    Poate etiopienii sa fie apropiati,pe ei nu i-am studiat inca.
    Privind ortodoxia,nu pot sa dau amanunte,dar tot ce stiu m-a scirbit.Deci este alegerea ta.Fiecare alege ptr sine,cum am mai spus.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Privind iubirea,este si aceasta o experienta.
    Am lansat aceasta idee credinciosilor de diferite confesiuni,si am avut multe surprize.A fost parte din cercetarea mea privind religia.
    Putini oameni am intilnit care sa iubeasca neconditionat si atit.
    Dar acestia nu i-am intilnit acolo unde i-am cautat.

Privind carcasa,eu as numi corpul ca-n biblie,vasul de lut,Isus a fost in corp stricacios si a devenit nestricacios.
    Si aici nu e vorba de comparatie cu Isus,ci de calea pe care omenirea tinde sa o urmeze,constient sau nu (inca ).
    Biblia spune: " D-zeu a spus :Isus este primul,iar voi imi veti fi fii si fiice "

Maria Avatar
    Maria este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    170

Implicit

Citat Citat din Camelia
    daca eu cred in schimbare, in faptul ca totul este schimbator, de ce as mai crede in principii, in traditii, in chestii d eastea plictisitoare. sigur ca imi convine, daca sunt superficial sa cred in schimbare. ca intorc foaia d ecate ori dau de impas. schimb societatile spirituale, schimb religiile, schimb tot. dupa muschii mei, ca s anu ma stresez. atit cat ma duce mintea momentan. ia uite, cum poate fi viata o sarbatoare continua.
    dar numai ca nu e asa. ca daca ar fi asa, nua r alegra unii ahtiati dupa putere in lumea asta. facand atitrea eforturi, pe toate caile, sa abandonam legile alea grele si nesuferite.
    Ufa, ma duc sa iau o gura de aer, sa imi revin....

Deocamdata mai cred inca in schimbare. Poate daca Petru sau ceilalti ar fi zis, eu nu devin crestin, raman la iudaism, nu degeaba m-am nascut in ea ...unde ar fi fost omenirea azi?Nu ar mai fi fost nici crestinism, nici islamism, arabii ar fi ramas la ... nu stiu ce religie aveau inainte de Mahomed (shame on me, nu mai stau sa caut).
    Da, viata poate fi o sarbatoare continua, de ce sa nu fie?

Daca incep sa ma algoritmez ca nu e posibila schimbarea, chiar de ar fi posibila, imi tai orice posibilitate de a mai schimba. "Credinta ta, te-a mantuit", "Fie-ti tie dupa credinta ta"...
    La Dumnezeu e totul posibil, ca e omnipotent, revelatii poate avea oricine , potential, vorbind.
    Referitor la merite si parametrii, am o retinere , ideea ca suntem extraordinari de am ajuns la nu stiu ce grade... mi se pare cam orgolioasa.
    Cautand pe net cateva chestii despre trezvie am dat de niste povestiri, in care marii pustinici au fost pacaliti de demoni stralucitori, o vreme au proorocit si au facut minuni cu ajutorul acestor spirite. Si acei pustnici credeau si au crezut vreme indelungata ca au Harul.
    Suntem praf si cenusa, suntem un nimic , daca nu ar fi fost bunatatea lui Dumnezeu, numai eforturile noastre nu ar fi fost de-ajuns.
    Am avut noi vreun merit ca s-a intrupat Hristos? Nu, Iubirea Divina a fost la mijloc.
    "Pluteste drept inainte si, daca pamantul pe care-l cauti nu exista, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala".
    (Regina Izabela catre Cristofor Columb)

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Camelia,oamenii au tendinta de a trage concluzii in baza citorva fraze.Eu nu sint blazata,stiu ca msg mele par triste,dar eu sint o persoana de o ironie si autoironie iesita din comun.Adica am un simt al umorului exagerat,care nu-si are locul aici,nefiind un site umoristic.

Astfel,msg tale sint lungi,iar eu incerc sa spun ceva pe scurt,care sa rezoneze intr-un acord.

Lucratorii intru lumina sint un grup frumos.Inca un impediment ptr mine a fost ca ei se-ntinesc spiritual la o ora cind eu lucrez.
    Nu sint o grupare religioasa.

Nu stiu cum e cu laicul si profanul azi,dar in mod clar cred ca notiunile nu mai au vechile granite,vechile paradigme.

Da,eu fac parte dintre cei care iubesc neconditionat.Daca spui ca poate ai fost cindva ca mine,stii cum e.
    Primele mele amintiri sint legate de iubire.Iubesc de la momentul primei idei de constiinta de care-mi amintesc,de pe la 6 luni.

Privind ideea de carcasa,de mentalitate,de educatie,eu nu am asa ceva,eu sint o fire libera,posibil rebela.Eu am crescut pe strada,eu cred in adevar,eu nu menjez oamenii si nu mint in interes personal.
    Nu vreau.

Nu aduc contraargumente la ce spui tu,ti-am spus despre disociere,ti-am spus despre cele doua fete ale medaliei.

Eu sint un observator,cum spui,nu judec pe nimeni.Dar nici nu ingadui minciuna in acest complex.

Credinta in care m-am nascut este Divinitatea creatoare a tot,cum am spus,pe mine nu m-a bagat nimeni in dogme,eu cred in toate scrierile vechi,in zend avesta,in biblie,in hinduism,in budhism etc.
    Ceea ce incearca popii sa faca,sa disocieze fratii in numele religiei,este minciuna.

Nu stiu ce scop are discutia asta,deja aluneca spre prezentare gen CV,eu ma opresc aici.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Maria,mi-a atras atentia ce-ai spus despre acei pustnici cu spiritele stralucitoare.Buna lectie.Nu tot ce straluceste lumineaza si nu tot ce zboara...Eu sint mai Toma necredinciosu,nici cind vad nu cred.
    Mereu m-am intrebat de ce multi invoca spirite de persoane decedate sau alte spirite cind divinitatea este cea mai sigura.

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit

ma bucur ca ai dat curs invitatiei mele,

si te felicit pentru ca esti o persoana atit de virtuasa si de minunata incat la o adica ai putea sa iubesti si pe raufacatorul copiilor tai. da-mi voie insa sa ma indoiesc profund de acest fapt. eu mai am mult pana sa ajung intr-o astfel de faza.

da, nici mie nu imi place ca discursul tau a devenit atit de vehement pe parte religioasa. nu e prima oara. faptul ca eu imi respect religia si o iubesc, nu inseamna ca numai tu studiezi zen si numai tu ai respect pentru altii. ba pot spune ca remarc ca pe toate caile ataci religia ortodoxa, dintre toate, aceasta fiind pentru tine cea pe care o incriminezi.
    nu e locul aici pentru acuze de acest fel. eu ti-am vorbit frumos, cu prietenie, daca insa asta te stanjeneste, nu e greu de rezolvat.
    mai ales ca voi absenta o perioada/

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit

e usor sa faci afirmatii fara sa iti pese daca macar tu, cel care le sustine, esti capabil sa le sustii cu fapte.

poate cineva sa ma lumineze cum iti poti manifesta iubirea neconditionata prin ironie?
    si inca una plasata indirect?

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

???

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Camelia,exista mult intuneric in tine datorita orgoliului.Indepartind acest orgoliu,vei iesi din intuneric.Indeparind orgoliul,schimbindu-ti mentalitatea,vei vedea de ce nu esti popa ortodox.In lb latina,a te pocai,a-ti scimba mentalitatea,metanoeo ,in gr,inseamna a-ti regasi sinele.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit

acesta este un subiect de interes general si nu unul pentru opinii personale la adresa membrilor de forum. (ca exceptii, se admit pupiceii!)

daca erai atit de luminoasa si de bine intentionata, puteai sa te exprimi printr-un mesaj privat.

Faptul ca iti permiti sa ma jignesti, facand afirmatii nefondate despre mine, desi nu ma cunosti si nu ti-am cerut parerea, este problema ta.

eu nu am de gand sa iti raspund la astfel de provocari, asa cum nu i-am raspuns nici mariei.

totusi, pentru a nu mai fi ingrijotrata, te asigur am foarte multi colegi in Fundatie care, in caz de nevoie, ma pot ajuta. ma bazez pe sprijinul lor neconditionat

oricum, daca ai luat totul atit de personal, incat ai simtit nevoia sa ma pui la punct, este clar ca ceva te-a deranjat foarte tare. si, in acest caz, inca o data, imi cer scuze ca ti-am starnit in asa masura frustrarile.

ah, era sa uit:
    ...daca esti iubit asa de mult cum sunt eu acum, in aceste zile, nu este musai sa ti se urce la cap.

va doresc o seara buna la amandoua.

Regulament:

1. Se respecta in primul rand regulile de bun simt valabile in societate

2. Se vorbeste decent, nu se aduc injurii si jigniri la adresa nimanui, chiar daca ai fost provocat

3. Orice replica trebuie sa se incadreze in subiectul topicului

4. Scrie doar daca ai ceva de spus, nu doar ca sa te afli in treaba.
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Maya Avatar
    Maya este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2007
    Posturi
    22

Implicit

cred ca nu ar trebui sa existe astfel de dispute pe acest forum. noi, toti membrii acestui forum ar trebui sa fim ca o familie mai mare(desi drept este ca in orice familii mai exista dispute ).

am o intrebare pentru voi toti: la ce varsta si cum ati reusit sa acceptati faptul ca sunteti diferiti de majoritatea oamenilor? eu am 21 de ani si la varsta asta mi-e greu sa accept faptul ca asa m-am nascut si ca este ceva cu care traiesti toata viata. sper sa nu va suparati pe mine, dar eu inca simt acest "dar" ca pe o povara. e greu sa stii ca esti diferit (cand eram mica era si mai greu pentru ca nu stiam ce se intampla cu mine). acest forum m-a facut sa vreau sa invat sa ma cunosc mai bine si sa folosesc aceste simturi.

profit de ocazie sa felicit acest forum pentru ca a reusit sa uneasca destul de multe persoane pentru a vorbi despre subiecte destul de controversate si a oferi sfaturi celor care au nevoie de ele.

Mihaitza Avatar
    Mihaitza este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    356

Implicit UN POSIBIL RASPUNS

PENTRU A NU MI SE SPUNE SI MIE "INTUNECAT", ORGOLIOS SI LIPSIT DE O STRALUCIRE AUTENTICA, APELEZ LA PILDELE ALTORA MAI DESTEPTI.

DACA NU E SCHIMBARE, POATE E MENIRE

ntr-o zi, plimbandu-se prin padure, un om gasi un pui de vultur de-abia iesit din gaoace. ndu-si seama ca daca l-ar fi lasat acolo, singur si arasit, l-ar fi condamnat la moarte sigura, mul lua puiul acasa si-l puse intr-un cotet, preuna cu niste pui de gaina.Puiul de vultur crescu Alaturi de acestia si, bineinteles, invata sa se poarte ca o gaina: scormonea pamantul pentru a gasi viermi si insecte, manca semintele pe care i le dadea stapanul, cloncanea si cotcodacea, iar daca batea din aripi nu se ridica mai mult de cateva zeci de centimetri.
    Au trecut astfel cateva luni, timp in care vulturul nu se indoi nici o clipa ca locul lui ar fi altundeva decat in curtea stapanului, printre celelalte gaini. Mai mult, era convins ca el insusi este o gaina. Pana cand, intr-o zi, privind spre cerul albastru si fara nori, vazu un alt vultur planand maiestuos, aproape fara a-si misca aripile robuste. Vulturul a inteles dintr-o data care este adevarata lui natura. Si-a
    dat seama ca nu exista obstacole care sa-l impiedice sa zboare, in afara de cele din mintea lui, si, dupa cateva tentative, s-a ridicat
    in zbor spre infinit, intr-adevar liber.

************ ********* ********* *

Fara indoiala, cea mai mare parte a cititorilor cunoaste aceasta povestioara facuta celebra de Anthony de Mello, si foarte mult folosita in cartile de self help, traning-uri, speech-uri
    motivationale s.a.m.d. Si eu am folosit-o intr-un articol, acum mult timp. Totusi, ceea ce este mai putin cunoscut este efectul pe care
    intamplarea aceasta l-a avut asupra celorlalti locuitori ai curtii. Dupa ce au vazut ca fostul lor tovaras de joaca si de seminte si-a luat zborul, pierzadu-se in imensitatea cerului, multe din gaini au devenit constiente de trista lor situatie si au inceput sa viseze sa devina vulturi.
    Incepura sa circule, la inceput aproape clandestin, apoi mai deschis, niste filosofii ciudate care argumentau ca fiecare gaina avea
    inauntrul sau un vultur care astepta sa fie eliberat. "Conditia de gaina nu este decat rezultatul unor credinte limitante", substineau
    niste gaini-profete, "schimbati credintele, si cerul va fi al vostru". Aparusera tot felul de carti in domeniu, cu titluri gen "Cum sa devii
    un vultur in 30 de zile", "Vulturocibernetica ", "Analiza vulturactionala" , "Minunile zborului", "Declanseaza vulturul din tine" samd. Pentru cei care aveau bani de cheltuit, aparusera si seminarii (de Programare Gainolingvistica) si cursuri audio si video, unde se invata cum sa vizualaizezi lumea vazuta de sus, cum sa recunosti sunetele celorlalte pasari (sa te pui in rapport), cum sa percepi senzatia
    vantului in aripile tale (condita de vultur nu poate fi atinsa fara concentrare asupra canalelor senzoriale potrivite). Mai interesant, aparuse si o metoda de analiza (gainogramma) , care depista 9 feluri de a fi gaina, si in consecinta 9 drumuri diferite spre a deveni vultur. Aparusera si niste tehnici, cum ar fi Echilibrul Gainoemotional si CFT (chicken freedom technique), care te invatau ce
    se intampla daca apesi pe niste puncte de pe cap si piept spunand "Iubesc si respect aripile mele", si anume ca iti va trece frica de inaltime (principalul obstacol in drumul de dezvoltare
    spre conditia de vultur). O gaina mai intreprinzatoare decat celelalte puse la cale un sistem de multilevel marketing care consta intr-un complex sistem de puncte care
    se obtineau vanzand cursuri si seminarii celorlate gaini, argumentand ca ridicarea in ierarhia sistemului era metoda cea mai sigura pentru a se apropria de starea de vultur.
    Cine frecventa un numar suficient de cursuri putea sa devina "gainocoach certificat", si ii ajuta pe ceilalti sa mearga mai rapind
    pe drumul dezvoltarii. Nu e nevoie sa spun ca atunci cand cineva, in lipsa totala a unor
    rezultate concrete, isi exprima indoielile asupra sensului pe care l- ar avea toata treaba asta, era imediat acuzat - din partea celor mai
    exaltati si convinsi - ca este stapanit de credinte limintante si blocat de gandul negativ.
    Mai ales, i se repeta in continuu: "Aminteste-ti de fostul nostru tovaras, care dupa o viata de gaina a putut sa zboare; pune angajament
    si credinta, si o sa reusesti si tu."

Chiar daca, asa cum am zis, am folosit-o si eu, povestioara aia m-a enervat in permanenta pentru ca presupune ca un vultur e mai bun decat o gaina si face o confruntare stupida intre doua fiinte cu potentialitati, talente si forte diferite. Si aici nu este vorba de a lua apararea cui are mai putine talente sau cui este mai slab, ci de a ma impotrivi unui intreg sistemul
    social conceput sa produca nemultumirea permenenta, lipsa satisfactie propunand modele imposibil de egalat si industria
    adiacenta care iti vinde "solutii" in timp ce alergi dupa aceste modele imposibile.
    E acelasi mecanism prin care ti se arata cel care a castigat un miliard la loto, si te convinge ca o sa ti se intample la fel. E acelasi mecanism prin care ti se arata o supervedeta, si ti se spune ca daca cumperi setul de machiaj (parfum/rochie/cercei.) o sa fii ca
    ea. E mecanismul prin care o societate care are din ce in ce mai mult devine din ce in ce mai nesatisfacuta si nemultumita. Eu, sincer, cred ca un vultur este un vultur, si o gaina o gaina.
    Si cred ca pot exista vulturi prosti si gaini superbe, si ca o confruntare este asolut fara sens. Si cred ca fiecare ar trebui sa isi exploateze potentialul fara sa se confrunte cu altcineva in afara de sine, mai ales cu modele impuse de cineva care are ca singurul scop sa iti vinda "solutiile" lui. Bineinteles, eu primul cred - si toata activitatea mea se bazeaza pe
    asta - ca fiecare dintre noi are potentialitati fantastice, si nu pierd ocazia de a reaminti credinta asta si de a ajuta lumea - pe cat
    pot - sa intre in contact cu aceste potentialitati.
    Eu primul predau si aplic tehnicile psihologice care imbunatatesc performanta si ajuta in dezvoltara personala. Dar cand vad lumea care se chinuie sa se conformeze la niste modele
    imposibile, urmand sfaturile vanzatorilor de "american dream" (de multe ori mai confuzi decat discipolii), ma gandesc ca poate trebuie
    cineva care sa atraga atentia. Si sa aminteasca ca fiecare dintre noi e unic, ca fiecare dintre noi
    are atatea talente si posibilitati incat, daca si le-ar exploata nu i-ar mai ramane timp pentru a invidia pe altcineva. Nu urma modele, fii tu un model!

Ultimele stiri din cotet imi confirma ca niste gaini s-au imbogatit, altele tot cauta tehnica potrivita pentru a se ridica in zbor, si altele asteapta venirea Marelui Gaina care ii va coate din conditia lor. Din cate am aflat, nimeni intre ei nu s-a mai ridicat de la pamant mai mult decat niste zeci de centrimetri.
    PRIMITA PRIN E-MAIL

Maya Avatar
    Maya este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2007
    Posturi
    22

Implicit

nu cred ca iti spune nimeni "INTUNECAT, ORGOLIOS SI LIPSIT DE O STRALUCIRE AUTENTICA" daca iti spui parerea.
    eu iti multumesc mult pentru raspunsul tau si mi s-a parut foarte interesant si original modul de prezentare al lucrurilor.

Pagina 4 din 13 PrimulPrimul 12345678910 ... UltimulUltimul

Etichete pentru acest subiect

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •