Pagina 3 din 13 PrimulPrimul 123456789 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 31 la 45 din 181

Subiect: NOSCE TE IPSUM

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din cris
    Privind prezentarea fiecaruia,mie mi se pare interesant sa vezi ce spune fiecare despre el insusi,foarte multe surprize ies la iveala.
    Seamana cu barna si paiul, surpriozele astea.

Pana una, alta fiindca Coelho, in Zahir povesteste, ca un adagio despre un subiect interesant, am sa il supun si pe acesta atentiei:

Sistemul de staruri locale

Contactele umane sunt diverse, dar ele nu se intind pe o arie geografica si de interese foarte larga. Si atunci apare subiectuil urmator: dat fiind ca suntem fiinte sociale, facem schimburi de idei, de informatii, de pareri. Uneori ele conduc la sitemul de staruri locale: ne ascultam, ne laudam reciproc (cat de destepti si geniali suntem), tocam marunt pe toti cunoscutii si necunoscutii si ne plangem apoi, unul pe umarul celuilalt ca lumea in care traim este mult prea primitiva si nu ne recunoaste adevarata valoare.

Mai putin academic vorbind, gasca de elita.

Ei, dar asta se intampla in alte parti, ca la Santamia Forum nu este cu putinta asa ceva.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

O prezentare care circula zilele astea are in ea un text de Paulo Coelho, care pe langa faptul ca este scris de un om de inalta spiritualitate, se potriveste ca o manusa la acest topic.

"ÎNCHIZÎND CICLURI

Paulo Coelho

Întotdeauna este bine de știut când anume se termină o etapă din viață. Dacă insiști a te menține în ea dincolo de timpul rezonabil, îți vei pierde bucuria și simțul a ceea ce se află în afara ei. Închide cicluri, sau uși, sau capitole. Important este să le poți închide și să lași în urmă momente ale vieții, momentele care se încheie.

Ți-ai terminat munca?
    Ți s-a încheiat o relație?
    Nu mai locuiești în acea casă?
    Trebuie să pleci într-o călătorie?...

Poți petrece mult timp din prezentul tău, scufundîndu-te în “de ce”-uri, în a revedea caseta și a încerca să înțelegi cum și pentru ce motiv se întîmplară cutare și cutare lucruri.

Dar te vei consuma degeaba și la nesfîrșit, căci în viață, tu, eu, prietenii, fiii, frații tăi, noi toți, ne îndreptăm inevitabil către a închide capitole, către a da pagina, a termina etape sau momente din viață, și de a merge înainte.

Nu ne putem afla în prezent, ducînd dorul trecutului. Nici măcar întrebîndu-ne “de ce”. Ceea ce s-a întîmplat, s-a întîmplat, și trebuie să te eliberezi, să te desprinzi de trecut. Nu putem fi copii eterni, nici adolescenți întîrziați, nici angajați ai unor firme care nu mai există, nici a păstra legături cu cei care nu vor să aibă legături cu noi.

Faptele trec, și trebuie lăsate să treacă!
    De aceea, cîteodată, este așa de important să distrugi amintiri, să faci un cadou, să-ți schimbi casa, să rupi hîrtiile, să arunci documente vechi, și să vinzi sau să faci cadou o carte.

Schimbările externe pot simboliza procese interioare de evoluție. A uita, a se desprinde, a se avînta. În viață, nimeni nu joacă cu cărțile însemnate, așa că ai de învățat cum să pierzi și cum să cîștigi. Trebuie să ne eliberăm, să dăm pagina și să trăim numai cu ceea ce ne oferă prezentul.

Trecutul a trecut. Nu aștepta să ți-l dea nimeni înapoi, nu te aștepta să te recunoască nimeni, nu aștepta ca, vreodată, cineva să-și dea seama cine ai fost. Lasă deoparte resentimentul. Repetarea cu încăpățînare a “filmului tău personal” îți va face rău sufletului și minții, și te va învenina și amărî.

Viața nu se află decît înainte, niciodată înapoi. Dacă treci prin viață lăsînd “uși deschise” pentru orice eventualitate, niciodată nu te vei putea desprinde de trecut, nici nu vei trăi ziua de astăzi cu mulțumire. Iubiri sau prietenii pe care nu ți le scoți din suflet? Posibilități de a te întoarce? La ce? Nevoie de explicații? Cuvinte nerostite? Tăceri care au invadat cuvintele?

Dacă le poți înfrunta chiar acum, fă-o. Dacă nu, lasă-le să se ducă, închide capitolele! Spune-ți ție însuți că nu le mai vrei înapoi. Dar nu din mândrie sau orgoliu, ci pentru că TU nu mai faci parte din acel loc, din acea inimă, din acea încăpere, din acea casă, din acel birou, din acea meserie.

Tu însuți nu mai ești cel de acum două zile, sau trei luni, sau un an. Prin urmare, nu există nimic către care să te întorci. Închide ușa, dă pagina, închide ciclul. Nici tu nu vei fi același, nici mediul la care te întorci nu va fi același, căci nimic nu rămîne imobil sau static în viață. Pentru sănătatea ta mintală și sufletească, desprinde-te de ceea ce nu se mai regăsește în viața ta.

Adu-ți aminte că nimeni și nimic nu este indispensabil. Nicio persoană, niciun loc, nicio muncă. Nimic nu este vital pentru a trăi, pentru că atunci cînd ai venit pe lume, ai venit singur.

Este, așadar, obișnuit să trăiești cu tine însuți, și este o îndatorire personală să înveți să trăiești singur, fără acea apropiere umană sau fizică, de care îți vine atît de greu să te desparți astăzi.

A se desprinde este un proces de învățare care, din punct de vedere uman, se poate realiza. Adu-ți aminte, nimic și nimeni nu sunt indispensabili. Este numai obicei, rutină, nevoie. Deci, închide, încheie, curăță, aruncă, oxigenează, desprinde-te, scutură-te, eliberează-te.

Sunt multe cuvinte care înseamnă sănătate mintală, și oricare vei alege, te va ajuta să mergi înainte în liniște.

Asta e viața! "

Maria Avatar
    Maria este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    170

Implicit

Pe undeva, poate ca , intr-adevar , o schimbare exterioara nu inseamna neaparat una interioara. Marii pustnici stateau ani de zile in acelasi peisaj, dar asta insemna o stagnare in evolutia lor?
    Pe de alta parte sunt multe persoane care isi schimba locuinta, tara, numele si altele, dar nu constientizeaza ca trebuie o redirectionare a energiei dorintei de a schimba, adica indreptarea acesteia catre interior, "caci Dumnezeu intr-ascuns iti va rasplati". Sau cum zicea Toma de Kempis "nu oricine e calator e sfant". Sunt multi care zboara din floare in floare, ca sa compenseze stagnarea interioara sau cum zicea Osho "diversitatea e ceruta de minte", ea nu se poate focaliza mult timp pe ceva, nici chiar cei care isi impun sa fie suparati non-stop nu pot fi asa, la nesfarsit...

Dar stabilitatea e un aspect. Ea corespunde elementului pamant. Sunt momente in viata cand terbuie sa fii neclintit ca stanca, momente cand trebuie sa fii flexibil ca apa, transformator ca focul, aerian ca aerul...etc Cred, de asemenea, ca este necesar sa avem din fiecare caracteristica a elementelor naturii, ca si discernamant pentru a putea sa fim ce element e necesar sa fim in fiecare situatie.

Pe de alta parte mi se pare nefolositor sa fii stabil intr-o situatie nebenefica. Unele cancere sunt foarte stabile de exemplu.
    "Pluteste drept inainte si, daca pamantul pe care-l cauti nu exista, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala".
    (Regina Izabela catre Cristofor Columb)

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Intr-o bataie de inima iti spun:foarte frumos spus.
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Camelia
    sper ca nu e cu suparare, ci doar dezbatem.
    Nu e suparare, fiindca suntem pe forum, adica un loc pentru discutii.

si oricum mai am un cui in privinta conceptului de oglinda si a faptului ca lucrurile nu stau chiar asa cum sunt sugerate de textul dnealui. dar mai incolo un pic
    Orice contributie este binevenita. Iar cand vine din partea unor oameni care au competenta in domeniu, cu atat mai bine si mai cu folos. Chiar daca, mi s-au cam lungit urechile de asteptare. Nu este prea usoara lectia rabdarii, dar ma stradui, fiindca am aflat ca rabdarea este o calitate umana.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Camelia,textul este bun.Iata ,eu nu mai sint aceeasi care am venit pe forum acum ceva timp.Si cred ca nu sint singura.Cred ca exista involutie si evolutie.Depinde de alegere.

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit

Citat Citat din cris
    Camelia,textul este bun.Iata ,eu nu mai sint aceeasi care am venit pe forum acum ceva timp.Si cred ca nu sint singura.Cred ca exista involutie si evolutie.Depinde de alegere.
    Sa stii ca se vad schimbarile la tine, daca analizezi posturile de acum 6 luni si posturile de saptamana trecuta, se vad diferente in modul de gandire. Schimbari pozitive, ai un alt mod de analiza a informatiilor
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Ina Avatar
    Ina
    Ina este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    octombrie 2006
    Posturi
    120

Implicit

Citat Citat din Camelia
    . adevarul supara? hihi!poate, ca peste tot.
    . in orice caz, daca cineva ne uimeste prin comportament la un moment dat, nu ar trebui sa afirmam ca s-a schimbat. nu, el a fost mereu asa, dar nu ne-a fost noua dat sa il cunoastem. sau...nu a avut mediul propice manifestarii..
    pentru ca, totul a fost in el tot timpul. doar nu a avut mediul propice pt dezvoltare. iar, dupa cum stim, acest mediu sau dezlegarea drumurilor , se face pe merit,.
    ai dreptate in cele de mai sus.Sa-ti dea Dumnezeu sanatate Camelia!

Maria Avatar
    Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    170

Implicit

Citat Citat din Camelia
    cancerul? este cea mai dramatica, cea mai apropiata de ireversibil schimbare. mai mare chimbare ca asta nici nu se poate. negarea vietii, nu?
    pentru ca iata, daca celula nu mai "respecta" traditia si arhiva informationala pastrata de mii de ani in custiodie, de inaintasele ei, va sfarsi prin a provoca o tragedie nu numai ei, ci intregului sistem
    nu stim cum se simte acea celula posedata, poate ea are impresia ca bine, ca e o schimbare geniala in viata ei, dar cu timpul va suporta consecintele.
    Ma gandesc ca, daca tot timpul celula noua ar repeta informatia cea "veche", unde ar mai fi saltul evolutiv? Din cate stiu, sunt o gramada de verigi lipsa in evolutia omenirii, verigi care au "determinat" salturi uriase de la omul de neanderthal pana la cel homo sapiens...

Altceva:daca si acum am fi respectat, de exemplu, traditiile VT...

psihologia bazata pe cercetare spune ca OMUL NU SE SCHIMBA. si aici este in acord cu inforenergetica. de aceea exista scris pe friontispiciul de la Delphi "cunoaste-te pe tine insuti". daca omul ar fi de fapt supus schimbarilor, aceasta cunoastere ar fi imposibila. ce sa cunosti?
    Cred , dimpotriva, ca omul se schimba tot timpul. Chiar noi nu mai suntem cei de acu' 5 minute. Energiile sunt in miscare, celulele se nasc si mor, iar noi avem un contact cu realitatea discontinuu. In momentul in care am vazut un cal, de exemplu, pana ajunge impulsul nervos in creier, acel cal deja nu mai e acelasi.

da, omul nu se schimba, ci poate sa se transforme, ceea ce este altceva. in orice caz, daca cineva ne uimeste prin comportament la un moment dat, nu ar trebui sa afirmam ca s-a schimbat. nu, el a fost mereu asa, dar nu ne-a fost noua dat sa il cunoastem. sau...nu a avut mediul propice manifestarii..
    pentru ca, totul a fost in el tot timpul. doar nu a avut mediul propice pt dezvoltare.
    Avand in vedere ca totul e interdependent, putem acuza marea de ce anume ii aduc raurile, fluviile in ea?
    Putem sa spunem ca Iisus , cand s-a maniat in templu, a avut acest lucru in El,ca nu a avut mediu propice manifestarii... ca doar auzim la biserica ca e fara de pacat.
    "Pluteste drept inainte si, daca pamantul pe care-l cauti nu exista, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala".

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Cf. DEX

schimbare - actiunea de a (se) schimba si rezultatul ei

a schimba - I 1. A inlocui un lucru cu altul sau pe cineva cu altcineva (de aceeasi natura) 2. A ceda un lucru, un bun, pentru a lua in locul lui altul (echivalent ca valoare), a ceda un obiect pentru altul, a face schimb. 3. A da unui lucrualta forma, alt aspect, etc.; a modifica, a transforma.

transformare - actiunea de a (se) transforma si rezultatul ei

a transforma - I 1. a(-si) schimba infatisarea, a da sau capata alt aspect, alta forma; a (se) schimba; a (se) preface; 2. A construi un corespondent, un echivalent al unei valori, schimband anumite elemente si pastrand altele, potrivit anumitor formule <> A schimba in cantitati echivalente o forma de energie in alta forma de energie.

Cu alte cuvinte a schimba sau a transforma sunt in mare masura echivalente.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Da
    Este vorbe de cele doua fatete ale medaliei ,iar noi discutam pe muche.
    Discutia este interesanta,iar eu nu vreau sa fiu etalon.De ce-as fi?
    De ce-ati fi voi?Toate fatetele mentionate sint valabile.
    Am sa va spun de ce:eu ma vad pe mine fetita de 6 luni,de un an si tot asa.M-as putea numi inocenta.Azi,sint la fel,plus experienta de viata.
    Intr-un fel,generic,sint aceeasi,in alt fel,nu mai sint.Atunci,cum sint?Ce sint eu?M-am intrebat acest lucru,in urma cu vreo doi ani,si raspunsul a urcat adinc din mine:eu sint ce sint.
    NU e un raspuns,dar ce e?Dincolo de explicatia egoului " ne schimbam dar raminem la fel ",exista acest lucru:eu sint ceea ce sint,o contopire.
    La acest moment ,ca si constientizare,se produce o alunecare,o contopire universala,cind notiunile limitative si restrictive incep sa " alunece ".Aici intervine un moment zero.Nu stiu cum sa ma exprim si sa nu par un Iliescu al limbajului de lemn.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Camelia
    sa fim seriosi.
    in primul rand ca dexul ala, in care cuvintele de origine dacica sunt trecute ca fiind cuvinte de etimologie necunoscuta, pt mine nu e dex ci e vax!
    Eu am fost extrem de serios cand am postat definitiile.
    Printre altele DEX-ul este un document de referinta pentru vorbitorii de lb. romana, chiar daca are si astfel de carente.
    El este reactualizat periodic in functie de modul in care cuvintele isi schimba sensurile si sunt sau nu frecvent utilizate.
    Pana una-alta este util ca sa putem sa ne intelegem, altfel totul ar deveni un turn Babel in romaneste.

Referitor la discutiile de pe forum, observ ca fiecare foloseste un sens sau altul, sau un cuvant sau altul in functie de modul in care a rezonat cu textul postat. Si impresia creata este aceea ca rezonantele astea sunt de fapt puncte sensibile (poate urmare a unor traume afective). Cel putin, cam asa se vede de la mine.
    Si ca sa raman totusi on-topic, ma gandesc ca si asta este o modalitate de a ne cunoaste-recunoaste, in functie de cuvintele folosite si mai ales de sensurile alese.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din cris
    Ce sint eu?M-am intrebat acest lucru,in urma cu vreo doi ani,si raspunsul a urcat adinc din mine:eu sint ce sint.
    NU e un raspuns,dar ce e?Dincolo de explicatia egoului " ne schimbam dar raminem la fel ",exista acest lucru:eu sint ceea ce sint,o contopire.
    La acest moment ,ca si constientizare,se produce o alunecare,o contopire universala,cind notiunile limitative si restrictive incep sa " alunece ".Aici intervine un moment zero.Nu stiu cum sa ma exprim si sa nu par un Iliescu al limbajului de lemn.
    Experienta este cea care aduce cunoasterea adevarata.
    Iar dumneavoastra ati experimentat iar rezultatele experimentului trait nu prea au corespondent in cotidian, in lucrurile obisnuite si in conventia sonora (sau nu) denumita limbaj.
    Poate ne spuneti si cum ati realizat experimentul.

Maria Avatar
    Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    170

Implicit

Mama ce mult s-a scris pana acu'...
    O iau si eu pe rand
    Poate ca topicul ar fi trebuit sa se numeasca schimbarea vs transformare.
    Intr-adevar, pe dex nu se poate pune cine stie ce baza, din cate am observat se pune semnul egal intre multe notiuni care pot avea totusi sensuri diferite.
    De exemplu
    CREDÍNȚĂ, credințe, s.f. 1. Faptul de a crede în adevărul unui
    lucru; convingere, siguranță, certitudine. Profesiune de
    credință = declarație publică pe care o face cineva asupra
    principiilor sau convingerilor sale. 2. (Înv.) Încredere (pe
    care o inspiră cineva). Loc. adv. În credință = într-adevăr.
    Expr. A-și mânca credința = a se comporta astfel încât nu mai
    inspiră încredere. (Înv.) A bea (sau a lua, a sorbi) credință
    (sau credința) = a gusta din mâncărurile servite domnitorului
    pentru a-l încredința că nu sunt otrăvite. 3. Fidelitate,
    devotament, statornicie față de cineva sau de ceva. ♦ (Reg.)
    Logodnă. 4. Speranță, nădejde. 5. Convingere despre existența
    lui Dumnezeu; mărturisire a acestei convingeri prin respectarea
    prescripțiilor bisericești; religie, cult. – Lat. *credentia.

Unii pot fi credinciosi si fara a fi religiosi, iar unii religiosi nu inseamna ca sunt credinciosi. Sutasul nu era religios , in schimb era credincios, nu? Unii sunt religiosi, zic "Doamne, Doamne", dar "putini Ma au in inima, multi pe buze".
    Asta un aspect cu dex-ul.

Revenind la schimbare si transformare. Nu stiu unde am auzit expresia "schimbarea e reversibila, transformarea , nu". Deci e posibil ca totusi sa fie notiuni total diferite. Avand in vedera ca schimbarea presupune un transfer de aceeasi calitate, probabil ca transformarea presupune un transfer de o calitate diferita. Tot ce-i posibil.

Apoi m-am dus repede sa ma uit in Biblie, la cea on-line
    http://www.bibliaortodoxa.ro. Mi se pare folositoare pt ca are si o optiune de cautare.
    Iata ce am gasit despre schimbare:

20. Cât despre noi, cetatea noastră este în ceruri, de unde și așteptăm Mântuitor, pe Domnul Iisus Hristos,
    21. Care va schimba la înfățișare trupul smereniei noastre ca
    să fie asemenea trupului slavei Sale, lucrând cu puterea ce are
    de a-Și supune Sieși toate. (3,21, Filipeni)

16. Nu vă înșelați, frații mei prea iubiți:
    17. Toată darea cea bună și tot darul desăvârșit de sus este,
    pogorându-se de la Părintele luminilor, la Care nu este
    schimbare sau umbră de mutare
    . (cap1, epistola soborniceasca Iacov)

Interesant ca aici constatam acelsi lucru care ne spune d-na Camelia ca nu exista schimbare.
    Ca la Dumnzeu (nu? Parintele luminilor) nu e schimbare. Asta ce inseamna ca El nu se schimba?

Altceva:

"Iisus Hristos, ieri și azi și în veci, este același".(13,8,Epistola catre evrei)

Iar ceva care ne indica non-schimbarea, "este acelasi".

Pfff, ce ma fac acum ca am auzit ca exista un delta intre si intre...Ca doar ni s-a spus "Tatal Meu lucreaza si Eu lucrez", ceea ce ni s-a spus ca inseamna permanenta ... ce? schimbare, transformare? Evolutia presupune transformare? Presupun ca da... sau mai bine ajung la concluzia lui cris "m-am schimbat , dar am ramas acelasi" sau cam asa ceva.
    Sau mai bine zis exista diferite nivele ale transformarii:
    Scanteia divina nu se schimba, caci Tatal ceresc creeaza numai lucruri perfecte, si se schimba doar ceea ce e in "exterior", celelate structuri, chiar daca pe parcusul unui n-timp.

Deci, sa ma lamuresc umnezeu se schimba/transforma permanent sau ramane acelsi de ieri, de azi si de maine?Intrebarea are legatura cu topicul, pentru ca ceea ce se intampla in mic se intampla si in mare.

Si chestia asta cu timpul... Timpul si spatiul sunt relative, in fizica cuantica s-a descoperit ca un eveniment din prezent poate fi efectul unui eveniment din viitor. O sa caut mai multe ca sa le expun. Ca evoluam cu timpul, ca sunt necesare nu-stiu-cate vieti...ceva din sufletul meu nu prea e de acord cu asta si sper sa ma intelegeti. Ce e timpul? Sa cred neaparat ca evoluez in enspe mii, milioane de ani si vieti, nu e mai usor sa ader atunci la conceptia crestin -ortodoxa ca ma pot mantui intr-o singura viata, ca o singura viata imi e de ajuns? Arsenie Papacioc are o carte numita foarte sugestiv "Vesnicia intr-o clipa". Pai intr-o clipa inseamna ca se poate trai o experienta de o vesnicie si , iaca, mai e necesar nu stiu cat timp?

Nu a zis Ioan Botezatorul :"Daca vrea Tatal poate sa faca din pietrele acestea fii lui Avraam?" Adica ce inseamna asta, nu un salt evolutiv rapid si extraordinar, ca doar Ioan nu minte. Adica din regnul mineral se sare peste cel vegetal direct la cel uman.

Era o povestire. Undeva , prin Tibet, la umbra a doi copaci stateau doi tipi care meditau. Apare brusc o lumina orbitoare , o aparitie extraordinara divina care ii surprinde pe cei doi. "Tu", ii zice catre calugarul cu mataniile in mana, "mai ai de trait doua vieti pana la eliberare". "CE?", sari ca ars acesta, " inca doua vieti? E insuportabil, nu e posibil asa ceva, cat m-am chinuit etc". Si arunca mataniile din mana. "Tu", ii zise aparitia celuilalt, "mai ai de tarit atatea vieti cate frunze sunt in copacul sub care stai". "Doar atat?", se bucura acesta, "ce minunat, desi sunt atatia copaci pe lume, am doar atatea vieti de trait cate frunze sunt in acest copac, wow"... In acel moment, acesta din urma dansand de fericire, intra intr-un extaz , Nirvana , ce-o mai fi, si se elibera imediat.

Alte pasaje despre schimbare:
    "Căci s-au strecurat printre voi unii oameni nelegiuiți, care de
    mai înainte au fost rânduiți spre această osândă, schimbând ei
    harul Dumnezeului nostru în desfrânare, și care tăgăduiesc pe
    singurul nostru Stăpân și Domn, pe Iisus Hristos." (1, 4,
    epistola Sf Ap Iuda)

"Și au schimbat slava lui Dumnezeu Celui nestricăcios cu
    asemănarea chipului omului celui stricăcios și al păsărilor și
    al celor cu patru picioare și al târâtoarelor." (1, 23, Ep
    Romani, Pavel)

"Și să nu vă potriviți cu acest veac, ci să vă schimbați prin
    înnoirea minții, ca să deosebiți care este voia lui Dumnezeu,
    ce este bun și plăcut și desăvârșit."(2, 12,Romani)

"Și după șase zile a luat Iisus cu Sine pe Petru și pe Iacov și
    pe Ioan și i-a dus într-un munte înalt, de o parte, pe ei
    singuri, și S-a schimbat la față înaintea lor. (2, 9, Marcu)"

17. Să nu socotiți că am venit să stric Legea sau proorocii;
    n-am venit să stric, ci să împlinesc. (5, Matei)

Aici ceva iar interesant.
    Adica legea din VT nu e alta decat cea din NT? Nu s-a schimbat nimic?

Referitor la ce a spus d-l Furtuna, acum e stiut ca nimeni nu e obiectiv, suntem totii subiectivi si experientele fiecaruia dintre noi influenteaza modul de perceptie si deci si de raspuns.

Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Maria,mi se pare interesant ce-ai postat .Spune undeva Pavel: " va spun un secret,nu toti veti muri,dar toti veti fi schimbati "Iarasi interesant este " viitorul poate schimba prezentul " .

Camelia,nu te supara,dar incearca sa modifici putin msg-ele.Mi se par greu de urmarit.Chestia cu etalonul am lansat-o ca sa pescuiesc putin egoul.Cum spune Maria,toti sintem tributari experientelor noastre.Cele doua aspecte nu sint chiar fata /verso,depinde cum privesti," ca in oglinda " ,de ex?
    Camelia,asa e,emiterea de iubire,de gind frumos este benefica ptr emitator,cunosc putini oameni care reusesc sa emita incontinuu iubire,dar se poate.
    Exemplul cu marul este bun,dar noi nu sintem mere,sintem oameni,avem constiinta umana,deci merele sint mai bune ca oamenii.
    Chiar crezi ca carcasa distorsioneaza...?Carcasa e cumva corpul?
    Mintea numita D-zeu a creat acest vas de lut,carcasa.
    Poate distorsiona daca este redus la nivel de " carcasa ".Si Isus,si toti marii oameni cu constiinta cristica au fost in " carcasa "
    Foarte mult bine s-a facut pe lume cu miinile,aceste flori de lotus minunate.Eu am mai multa incredere in miini decit in icoane.Daca oamenii si-ar constientiza miinile,ce bine ar intra in lume.

Privind dex-ul,si eu m-am intrebat de curind de unde vine " smerenie " ,si ce o fi insemnat la baza.Cu har,m-am lamurit,asa cum am mai mentionat,vine din babiloniana,si inseamna gratie,glorie divina .Cu duhovnicesc,iarasi,din greaca,inseamna intelectual.Dar smerenie?Poate gasesc in VT si NT.

Pagina 3 din 13 PrimulPrimul 123456789 ... UltimulUltimul

Etichete pentru acest subiect

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •