Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate de la 16 la 19 din 19

Subiect: Sodoma si Gomora

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Implicit Re: Sodoma si Gomora

Citat Citat din shyamasundar Vezi post
    si ziceam la un moment dat la topicul cu vishnuismul:
    "Da poate ca este o usoara provocare. Imi aduc aminte ca cineva spunea ca provocarile pot ajuta in progresul spiritual. Oricum incerc sa scot in evidenta anumite aspecte care pun semne de intrebare, astfel ca fiecare sa aiba de meditat - cate ceva, cate un aspect. Sper ca acest fapt sa fie de folos."

Acestea ar fi motivele pentru care am tendinta spre asemenea subiecte.
    da, imi amintesc ca spuneai asta pe tema despre vishnuism. Si as vrea sa spun ca insasi persoana care spunea asta nu intelegea la ce se refera cu adevarat ceea ce spune. Pentru ca atunci cand ea a fost provocata, la randul ei, (pentru un progres artistic) a reactionat ca la mahala si m-a dat afara in suturi de pe tema respectiva.
    Singurul lucru care ajuta la progresul spiritual este iubirea, neconditionata, daca se poate. Eu nu-mi amintesc ca Iisus Christos sa fi provocat pe cineva...
    Cu Adevarul si cu Dreptatea, tot inainte!
    Un site despre

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

shyamasundar este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    86

Singurul lucru care ajuta la progresul spiritual este iubirea, neconditionata, daca se poate. Eu nu-mi amintesc ca Iisus Christos sa fi provocat pe cineva...[/QUOTE]

Depinde de ce inteles are cuvantul provocare pentru fiecare.
    Eu o sa spun ca da imi amintesc sa fi provocat Domnul Isus pe cineva... parerea mea e ca da e o provocare (si o sa intelegeti mai bine ce vreu sa zic, sau ce inteles dau acestui cuvant din exemple):
    cunoasteti acel episod din noul testament al intalnirii lui Isus cu ucenicii (primii ucenici), chemarea ucenicilor este in felul urmator:
    "...Isus a vazut pe doi frati: pe Simon, zis Petru, si pe fratele sau Andrei, care aruncau o mreaja in mare caci erau pescari
    El le-a zis: "Veniti dupa Mine, si va voi face pescari de oameni" (Matei 4:18,19)
    da, o vad ca si o provocare pentru cei doi ucenici: iar raspunsul lor e de urmare a Domnului. Ei au lasat "ceea ce era confortabil la un moment dat" -
    mai putem observa cum au raspuns fetele religioase la provocare, la ceea ce ar fi insemnat sa lase in urma vechile obiceiuri (sau nu stiu cum sa spun), dorinta de putere. Ne mai putem aduce aminte si de momentul in care Isus a mers in templu si a facut "curatenie"... se pare ca a deranjat destul de mult pe cei de la putere. Nu au putut accepta schimbarea. (era si asta o provocare pentru ei: de alegere, de schimbare)
    Si as mai spune ca o provocare este si in multe minunile facute, mai ales pentru cel ce primeste minunea. In sensul acesta ne putem aminti de episodul vindecarii slabanogului care nu se putea ridica din pat (era la Betesda, la scaldatoare) ii spune: ridicate-te ia patul si umbla.

Prezenta sa, spusele sale provoaca o stare, o reactie in oameni. E o provocare de alegre, de schimbare, sau spre luarea unei hotarari foarte importante, ceva se intampla...

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din shyamasundar Vezi post
    Depinde de ce inteles are cuvantul provocare pentru fiecare.
    Exact. In nici unul din exemplele de mai jos nu e vorba de o provocare.
    As mai putea adauga ca si Pavel mergea spre Damasc scuipand seminte si deodata I.C. i-a sarit in fata si i-a zis: "Bau! Eu sunt! Auzi, ma, de ce ma prigonesti?". Si asta ar putea fi o provocare, caci situatia e asemanatoare cu celelalte pe care le-ati enumerat...
    Un site despre

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Vreau sa zic ca toti acesti oameni aveau framantarile lor, intuitiile lor, ca dincolo de pescuitul zilnic, de boli, de negot chiar, mai exista si altceva. Iar prezenta lui I.C. a facut posibila constientizarea lor de ceea ce era just pentru ei, sau de ceea ce aveau nevoie. Pavel insusi mergea pe acel drum si se framanta... stia ca ii scapase ceva esential pe Golgota, chiar daca ratiunea ii spunea ca nu...
    Un site despre

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •