Pagina 3 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul
Rezultate de la 31 la 45 din 65

Subiect: Discutii

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Implicit Re: Discutii

Nu inteleg expresia de "energie Kundalini".
    Ce fel de energie e?
    Cu Adevarul si cu Dreptatea, tot inainte!
    Un site despre

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Citat Citat din Tudor STEFAN Vezi post
    A apărut și cenzura! Cu față umană, bineînțeles.
    Credeam că poate vei argumenta tu, dragă lovelife, inexactitatea unor informații neverificate. Dar așa este mai băsescian, ca să spun așa, hârști! tai tot că așa crezi tu că este bine. Bravo, dragă iubire de viață, că dacă acele informații sunt corecte, vei rămâne doar cu iubirea că de viață se ocupă alții să o otrăvească!
    Să nu-mi spui că toate informațiile postate aici sunt verificate!? Dar noroc cu tine că din dragostea de viață pe care o ai nici măcar nu-ți pui problema că ar putea fi vorba despre ceva serios! Dă-i înainte, dragule!
    In primul rand ai facut ceva foarte urat, ai publicat o lista de adrese de email din emailul tau, o lista buna de folosit pentru spameri (sunt roboti care colecteaza astfel de adrese)
    Apoi ai publicat asa un email de dragul de a fi publicat undeva fara sa aiba legatura cu subiectele in care se discuta.
    Informatia respectiva a fost publicata in alt trhread pe forum, daca nu iti convine modul nostru de lucru asta e.
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Tudor STEFAN este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    280

Referitor la postarea pe care ai sters-o, sună cu totul altfel:
    "In primul rand ai facut ceva foarte urat, ai publicat o lista de adrese de email din emailul tau, o lista buna de folosit pentru spameri (sunt roboti care colecteaza astfel de adrese)
    Apoi ai publicat asa un email de dragul de a fi publicat undeva fara sa aiba legatura cu subiectele in care se discuta.
    Informatia respectiva a fost publicata in alt trhread pe forum, daca nu iti convine modul nostru de lucru asta e."

față de:

"Am editat pentru ca ati introdus adrese de email ce nu va apartin, si pentru ca ati publicat o informatie neverificata."

Sigur că nu am postat intenționat adrese de mail care nu-mi aparțin, totul era de altfel un citat al unui mail pe care l-am primit și nici măcar nu am observat că conține adrese de mail. Oricum, am obiceiul să șterg listele destinatarilor când retrimit un mail. Asta este clar o scăpare regretabilă. Dar să motivezi această acțiune cu: "pentru ca ati publicat o informatie neverificata" ar însemna, pur și simplu, că poate chiar peste 60% din informațiile vehiculate să cadă sub incidența uneori chiar subiectivă a unei astfel de abordări.

Este clar că o informație despre alimentație sănătoasă nu-și poate găsi locul la discuții întrucît aceasta nu poate "sa aiba legatura cu subiectele in care se discuta". Și atunci unde dacă nu la discuții libere? Dar, cum spuneai și tu, "asta e". Dacă atâta mă duce pe mine capul, ce să-i faci? Mai șterge și tu pe ici, pe colo.

În ceea ce privește "daca nu iti convine modul nostru de lucru", într-adevăr, cum spuneai și tu, "asta e".
    Ultima editare de Tudor STEFAN : 08 dec 2010 la 22:51
    Doamne ajută!

Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    280

Dragă Didina, pe ultima postare a paginii a doua am reprodus de pe "net" câte ceva despre acastă energie. Poate dacă recitești...
    Sunt multe feluri de energii. De multe ori întâlnești o formă diferită de energie și atunci o denumești după cum o poți percepe. Acest tip de energie se percepe ca fiind răsucită (încolăcită) la baza coloanei vertebrale de aici denumirea de kundalini. Și da, cred că există și posibilitatea activării ei prin propria voință (dorință). Am perceput la un moment dat o interogare ca un ultim pas în fața activării acestei energii care suna cam așa: "Tu chiar vrei să-ți activezi acestă energie?" Am perceput sensul întrebării ca pe un avertisment în fața pericolului de a o activa fără asistență calificată. Și m-am oprit la acel nivel. Interesant este că acest lucru s-a întâmplat când mergeam pe stradă, fără absolut nici o pregătire mentală meditativă cu acest scop (de a-mi activa energia kundalini) ci doar gândindu-mă ca la ceva dorit, chiar intens dorit. Ce frumoase sunt ciudățeniile lumii!
    Cu drag, Dodo.
    Doamne ajută!

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Ce frumoase sunt ciudățeniile lumii!
    Da. Si daca mi-ati spune ca se numeste "vuduloca" in loc de "kundalini", pentru mine tot aia e! Oricum, sunteti un dragut, ca mi-ati impartasit tot ce stiti!
    Dar Steiner, cand explica ceva, da exemple si comparatii si chiar metafore... si pana la urma inteleg ce vrea sa spuna...
    Un site despre

Ilia Avatar
    Ilia este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

Citat Citat din Didina Vezi post
    Stie cineva cate ceva despre invatatura lui Goethe despre sufletul omenesc? Dau vreo carte in care sa fie vorba despre asta?
    Ca veni vorba de paduri, am visat noaptea trecuta ca eram la marginea uneia, si atunci s-a apropiat de mine Goethe si mi-a spus: "vrei sa-l superi pe sarpele Kundalini?" sau "vrei ca el sa se supere pe tine?". Nu stiu ce inseamna asta, nici cine e sarpele kundalini, dar din expresia lui am inteles ca e de rau si am zis: "Nu". "Vino sa-ti arat!" a spus el si m-a luat in acea padure si a inceput sa-mi arate tot felul de animale (am vazut clar cateva pasari si cativa puiuti de catei cu mamica lor, in rest doar le simteam, dar nu stiam ce animale sunt) si sa-mi vorbeasca despre astral si sufletul omenesc; cert este ca o alta fraza mi-a retinut atentia atunci dar nu mi-o mai amintesc acum.
    “Sufletul nostru-i asemeni apei: din cer se isca, la cer se suie si iar coboara catre pamanturi, vesnic altfel” Goethe
    Unele guri spun ca era mason.
    Steiner a fost fascinat si influentat de Goethe, in pasiunea lor comuna: natura. Se spune ca Ghoethe, mare iubitor de natura, comunica cu aceasta, intelesese spiritul naturii. De altfel Steiner face dese referiri la Goethe in conferintele lui.
    Cat despre Kundalini, am sa-ti spun simplu cam ce am inteles eu:
    om adormit = kundalini adormit
    om treaz = kundalini trezit
    om iluminat = kundalini ridicat
    om ce nu-si doreste ridicarea kundalini = om ce-si doreste sa doarma
    frica = somnifer
    Daca totul este informatie (cuvantul) si energie (vointa), transformarea omului (ca numesti alchimizare, iluminare, constienta, inaltare) presupune modificare informatie si energie; trezire, a te trezit este ceva propriu (liber arbitru) si fiecare dintre noi are tot ce-i trebuie pentru aceasta, asa a lasat Dumnezeu facandu-ne dupa chipul si asemanarea Sa.
    Si pentru ca-l iubesti pe Steiner si-am inteles ca ai studiat la scoala initiata de el, am cautat kundalini in viziunea lui si-am gasit:
    Steiner, Conferinta 1, Berlin, 26 sept.1905
    Rezumat:
    Prin trezirea focului Kundalini, omul se poate contempla din interior, isi trezeste constienta, il conduce pe om sa cunoasca legatura dintre Macrocosmos si Microcosmos, ceea ce exista in fiinta este transpus in afara prin cele 12 trepte de constienta (legate de cele 12 semne zodiacale), asa cum a facut si Christos, cei 12 apostoli reprezentand treptele de constienta superioara prin care a trecut......
    Steiner, Conferinta 12, 7 oct.1905
    Rezumat: Prin meditatie neantrerupta, zilnic 6-10 h/zi, pe vremuri, discipolul care nu avea corpul asa dens ca astazi, reusea destul de repede sa-si trezeasca in interior lumina Kundalinii. “Aceasta este pentru interior, ceea ce este pentru exterior lumina Soarelui. In realitate, noi nu vedem in exterior obiecte, ci lumina reflectata a Soarelui. In momentul cand suntem in stare sa luminam sufletul cu ajutorul luminii Kundalini, atunci sufletul devine atat de vizibil, ca si un obiect luminat de Soare”
    Am inteles ca Steiner, spre sfarsitul vietii recomanda experienta personala si practica in fata aprofundarii textelor spirituale.
    Din bube, mucegaiuri și noroi / Iscat-am frumuseți și prețuri noi. T.Arghezi

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Nu-mi amintesc sa fi citit conferintele astea. Unde le gasesti, pe internet? Si daca da, unde?
    Si in Biblie se vorbeste de ridicarea/inaltarea sarpelui in pustie (kundalini inaltat ), de catre Moise. Goethe are si el un basm, al "Sarpelui verde si crinul" dar nu l-am citit.
    Despre momentul din Biblie, Steiner spune ca este trecerea lui Moise pe o treapta superioara de initiere: poate sa descifreze "scrierea oculta" (pe care inteleg ca o avea si Goethe). Steiner spune ce "pe apa", "pe munte", "in pustie" (vezi si Ioan Botezatorul) fac referire la o realitate spirituala si nu una geografica.
    Steiner de la inceput a incurajat experienta personala, dar a spus si ca niciodata sa nu incetam sa studiem si textele oculte...
    Ce-am inteles eu: cand in visul acela m-a intrebat daca nu vreau ca sarpele kundalini sa se supere pe mine, am simtit ca se referea la Christos, dar m-a derutat numele pe care i l-a dat. Din postarea ta, inteleg ca e vorba de Christos, asa cum il face cunoscut Steiner.
    Intr-adevar, pentru a urca in Macrocosmos este nevoie sa treci prin cele 12 trepte de pregatire a constientei (de fapt 11, pentru ca atunci cand treci printr-a 12-a, deja te afli pe alta treapta), pentru a nu cadea prada propriilor iluzii (idei preconcepute) si a rataci ca intr-un labirint. Inainte de a te aventura, e bine sa cunosti un lucru sub cele 12 fatete ale lui, ca sa-l recunosti indiferent sub ce fata ti se infatiseaza.
    Calea eseniana e/era si mai minutioasa, necesita 42 de trepte si mult timp, iar cea a "terapeutilor" (ramura desprinsa din acelasi trunchi ca si esenienii) e/era cea mai dura: 84 (parca).
    P.S: Sunt convinsa ca Goethe nu era mason, caci nu l-ar mai fi iubit Steiner atata!
    Multam fain, Ilia!
    Un site despre

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Ascultand o formatie preferata am dat peste un videoclip interesant:
    [media]http://www.youtube.com/watch?v=a4urYB_XTBw[/media]
    Un site despre

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Am stat si m-am intrebat de ce "sarpe"?
    Si mi-am amintit ceva citit acum multi ani, la Steiner. Si spunea ca primirea constientei de Eu a fost posibila datorita coloanei vertebrale verticale. Animalele, pentru ca o au orizontala, nu pot primi Eul inca. Urmarind evolutia omenirii, Haeckel realizeaza un "arbore genealogic" al acesteia, cu totul altul decat cel studiat la scoala, iar Goethe si-l insuseste (asa spune Steiner) in studiile sale naturale, dar in ordine inversa. Omul este "slefuit" de catre entitati, asa cum face si un sculptor cu o bucata de lemn, iar aschiile care se desprind reprezinta regnurile inferioare omului. Steiner spune ca Goethe spune ca exista un moment cand se desprinde o astfel de "aschie", care formeaza regnul reptilelor de astazi (desi pe atunci si omul, si toate regnurile existente aveau o conformatie diferita). Asta da posibilitatea omului sa-si dezvolte structura osoasa si coloana vertebrala si primeste astfel independenta, individualitate, Eul, constienta. Acest moment este evocat in Geneza prin simbolul sarpelui care ofera marul Evei; sarpe care are doua conotatii, cum spuneam: pentru ca tocmai se desprinsese regnul reptilelor de cel uman, iar acest simbol face referire la momentul exact in timp si in evolutie cand are loc incorporarea constientei de sine; si pentru ca forma coloanei vertebrale si cea a sarpelui se aseamana.
    Luni, de Sf. Nicolae, s-a citit din Luca, despre vindecarea femeii garbove. Si este singura persoana din Evanghelii (asa spunea preotul nostru) care nu se duce la Christos si il roaga sa o vindece, ci Christos vine la ea si se ofera sa o vindece; si m-am intrebat de ce si mi-am amintit de ceea ce tocmai am spus si aici, despre verticalitatea coloanei ca simbol al constientei depline. Probabil, Luca nu se referea neaparat la o femeie cocosata fizic, ci la una care nu mai avea liber arbitru de 18 ani.
    Un site despre

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

conferintele astea. Unde le gasesti, pe internet? Si daca da, unde?
    Am gasit carti ale lui Steiner on-line pe http://www.spiritualrs.net/
    Un site despre

Ilia Avatar
    Ilia este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

Am gasit carti ale lui Steiner on-line pe http://www.spiritualrs.net/
    cele doua conferinte din care am rezumat/citat mai sus le gasesti aici http://www.scribd.com/doc/30870618/R...-esoterismului
    Din bube, mucegaiuri și noroi / Iscat-am frumuseți și prețuri noi. T.Arghezi

Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    280

Calea spre mântuirea sufletului...
    Vine hinduismul și ne propune una.
    Vine budismul și ne propune una.
    Vin musulmanii și ne propun una.
    Vin creștinii și propun una.
    Sigur că o prefer pe cea creștină respectiv prin Fiul spre Tatăl adică prin sursă spre sursă.
    Interesantă este cartea Mari Inițiați ai Indiei și părintele Paisie, în care se face distincție între energiile activate prin invocarea Domnului Iisus Hristos și cele activate prin invocarea lui Krâșna. Se pare că nu este același lucru! Și atunci stau și mă gândesc dacă putem practica tehnici hinduse care evident ne duc altundeva. Domnul Iisus Hristos ne jalonează altfel drumul spre împărăția cerului. Cine are dreptate? Întrebarea este un nonsens pentru un creștin care crede în adevărul cuvintelor Mântuitorului. Ceea ce mi-a atras atenția în prezentarea teoretică a Sahaj-Margului a fost faptul că ei, urmași ai învățăturilor lui Patanjali despre raja-yoga, se laudă cu introducerea în sistemul respectiv a iubirii pentru prima oară în tot arealul foarte eterogen al diverselor forme yoghine. Iubirea... este în creștinism ca vector de forță spre mântuire de 2.000 de ani! (scuze, de 2.010 ani)
    Cred că noi ar trebui să alegem în funcție de destinația dorită, calea pe care să mergem astfel ca să ne apropiem și nu să ne depărtăm.
    Dar, pentru cine îi este mai drag Krâșna, da! hinduismul este calea!
    Cu drag, Dodo.

P.S. Spunea Didina:

"pentru ca forma coloanei vertebrale si cea a sarpelui se aseamana"

Poți reprezenta grafic pentru exemplificare? Mi-e un pic neclar... În ce poziție o fi stat Steiner când a făcut această analogie...?! Su poate că în anevoiosul proces de cioplire a lui Steiner o fi sărit o așchie din care a apărut șarpele?! Păi atunci Steiner este sursa ispititorului...
    Doamne ajută!

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din Ilia Vezi post
    cele doua conferinte din care am rezumat/citat mai sus le gasesti aici http://www.scribd.com/doc/30870618/R...-esoterismului
    Multumesc, Ilia!
    "Nu stiu" cum se face, dar mai mereu in preajma marilor sarbatori crestine, Steiner imi trimite cate un cadou! Am o presimtire ca in aceste conferinte (si nu numai ) voi rezona la anumite paragrafe care, probabil, tie nu ti s-au parut edificatoare si de aceea nu le-ai citat in postarea ta.
    Spuneai ca ai vazut ca il iubesc pe Steiner... Din ce in ce mai clar imi este ca el ma iubeste mai mult (decat eu pe el).
    Cat despre cei care au un impuls de recul in fata anumitor analogii sau afirmatii ale lui, insusi Steiner spune ca tot ce este nou, neasteptat, provoaca mai intai un sentiment de respingere, si apoi de acceptare; deci e in natura firii sa fie asa, asa ca nu mai vad nimic de adaugat... e firea noastra naturala...
    Un site despre

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

P.S. Spunea Didina:

"pentru ca forma coloanei vertebrale si cea a sarpelui se aseamana"

Poți reprezenta grafic pentru exemplificare? Mi-e un pic neclar... În ce poziție o fi stat Steiner când a făcut această analogie...?!
    Pai, eu cred ca statea cu pixul in mana si scria: vedeti pe pagina oferita de Ilia, scribd.doc.com si asa mai departe, ca la inceputul primei conferinte gasiti raspunsul.
    Un site despre

Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    280

Dragă Didina,
    Te rog să-mi scuzi ironia, în definitiv Rudolf Steiner este un mare filozof care și-a demonstrat erudiția într-o perioadă aproape contemporană nouă.
    Cum spuneam și în articole anterioare, instrumentul de gândire pus la dispoziție de Steiner în vederea înțelegerii textelor sacre creștine nu îmi este necesar. Pentru a-i putea aprecia frumusețea filozofiei lui ar trebui să accept "mici modificări" și anume pe ici pe colo, prin părțile esențiale, ale acestor texte. Ori chestia asta nu sunt dispus să o fac. Ar fi o denaturare a unor adevăruri de credință.
    Și acum, așa, doar de dragul artei, să analizăm facerea viețuitoarelor. Acceptând teza creației, omul a fost ultimul creeat. Toate celelalte viețuitoare au fost create înaintea omului care la-a dat un nume fiecăreia.
    Acceptând ideea că în procesul de creație al omului au rezultat reziduri din care au apărut alte forme de viață, ar însemna nici mai mult nici mai puțin a considera că omul nu a fost creat ci el este rezultatul unor încercări repetare. El nu ar fi fost creat după chipul și asemănarea lui Dumnezeu ci ar fi fost retușat în permanență, șlefuit, cioplit pentru a se ajunge la o formă, hai să zicem acceptabilă și să nu uităm, în acest caz el ar fi trebuit să fie făcut primul, astfel ca din resturile îndepărtate la finisarea lui să apară celelalte animale. Aici procesul ar ascunde un soi de inginerie genetică a lui Dumnezeu. În această viziune, probabil că Dumnezeu este un reprezentant al unei civilizații foarte avansate care, prin comandă vocală acrivează o complexă mașinărie ultrasofosticată care să-l creeze pe om (ca în filmul "Al cincilea element"). Ne apropiem în felul acesta de cartea "Viitor cu cap de mort - în culisele puterii -" scrisă de Radu Cinamar București: Daksha, 2004 ISBN 973-86573-3-4 sau și de cartea "12 zile - o inițiere secretă în tărâmul tainic al zeilor -" Radu Cinamar - București: Daksha, 2005 ISBN 973-86573-7-7.
    Cu drag, Dodo.
    P.S. O mică picanterie specifică cârcotașilor. Steiner a murit în anul 1925 în timp ce pixul a fost brevetat de ziaristul maghiar László Bíró în 1943. Ceea ce înseamnă că afirmația:
    "Pai, eu cred ca statea cu pixul in mana si scria..."
    este falsă.
    Și acum hai să trecem peste tonul "miștocăresc" întrucât se fac afirmații implicite de genul: Domnul Iisus Hristos a evoluat prin urcarea celor 12 trepte de conștiință reprezentate de apostolii cărora Mântuitorul le spală picioarele în semn de recunoștință deoarece fără ei, apostolii, nici mai mult nici mai puțin, Domnul Iisus Hristos nu ar fi existat!?
    Și ar mai fi o problemă, este drept nu atât de gravă ca și un atac asupra Domnului Iisus Hristos, dar gravă prin faptul că este un atac la adresa creaturii numită om. Dacă citești cu atenție prima expunere a lui Steiner spre final acreditează ideea existenței unor oameni mai oameni decât ceilalți prin separarea în regnul oamenilor buni și regnul oamenilor răi:
    "Azi omul are binele și răul în el. Acest lucru se va separa în viitor în exterior în mod vizibil ca regn al celor buni și regn al celor răi. Asupra binelui și răului trebuie acționat cândva, iar acest lucru este pregătit prin ideile teosofice. Mai întâi le-au fost date oamenilor imagini, acum ei primesc idei, iar în viitor ei trebuie să acționeze practic."
    Dacă se asociază rasa ariană cu "oamenii de bine" aceștia sunt chemați ca în viitor, după ce li s-au băgat în cap ideile, să acționeze. Și așa, încet, încet, se fondează doctrina nazistă a superiorității unei rase, a spațiului vital, a autorizării exterminării celor inferiori pentru a avea rasa superioară spațiu vital... Auschwitz, Dakau...
    Ultima editare de Tudor STEFAN : 13 dec 2010 la 05:19
    Doamne ajută!

Pagina 3 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Discutii despre Geometria sacra
    De lovelife in forum Discutii libere
    Replici: 61
    Ultimul post: 20 iul 2010, 11:04

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente