Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 65

Subiect: Discutii

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Implicit Re: Discutii

Citat Citat din Tudor STEFAN Vezi post
    Nu mai reacționăm la bancuri? Adică și pe astea le luăm în serios?
    Pai da; pentru ca azi nu am auzit nici un banc...
    Cu Adevarul si cu Dreptatea, tot inainte!
    Un site despre

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Tudor STEFAN este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    280

Dumnezeu și Sfântul Petru împărțeau resursele naturale pe pământ. Deasupra României se rupe sacul și se împrăștie nenumărate bogății... Dumnezeu îi spune lui Sfântu Petru:
    - Nu crezi că s-au răspândit prea multe daruri deasupra României?
    - Ba da, Doamne, dar să vezi ce oameni pun să viețuiască aici...

De unde și ideea: Ce frumoasă țară! Păcat că este locuită!

Cu drag, Dodo.

P.S. Oricum, Băsescu ne invită să plecăm din ea.
    Doamne ajută!

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Dumnezeu și Sfântul Petru împărțeau resursele naturale pe pământ. Deasupra României se rupe sacul și se împrăștie nenumărate bogății... Dumnezeu îi spune lui Sfântu Petru:
    - Nu crezi că s-au răspândit prea multe daruri deasupra României?
    - Ba da, Doamne, dar să vezi ce oameni pun să viețuiască aici...

De unde și ideea: Ce frumoasă țară! Păcat că este locuită!

Cu drag, Dodo.

P.S. Oricum, Băsescu ne invită să plecăm din ea.
    ce aveti toti cu romanii? tu esti sas, secui, evreu, tigan, ungur , bulgar sau rus? ce esti, de ti se puse pata pe romani??? si chiar daca, TUTOR STEFAN o fi nume de turc, daca tot stai prin batatura, repara gardul.

eeeeeeeeeeeeeeee
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    280

Amândoi aveți perfectă dreptate și vă pup pe suflet (mă refer la Didina și la Lovelife dar e valabil și pentru ceilalți truditori pe aceste topicuri).
    Cu drag, Dodo.
    Doamne ajută!

Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    280

Dragă Camelia, sunt ultimul om.
    Cu drag, Dodo.
    P.S. Uoau! Iar mi-ai citat toată postarea!
    Văd că ești din Ploiești; de unde și vorba: o întorci ca la Ploiești. A props, cum mai este orașul? Că de când m-am născut acolo, nu am prea avut ocazia să-l revăd.
    Doamne ajută!

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Dragă Camelia, sunt ultimul om.
    Cu drag, Dodo.
    si noi ce suntem??? vai, noua, daca tu esti ultimul...
    in fine, nu ar trebui sa fiu prea trista, pt ca femeile "nu e oameni" oricum...
    totusi, ce au ajuns ceilalti daca tu esti ultimul om? curioasaaaaaaaaa tare
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    280

Dragă Camelia, răspunsul este simplu: penultimii.
    Cu drag, Dodo.
    P.S. Ups! Te-am păcălit! Am editat ultima postare după ce mi-ai răspuns și nu ai mai putut cita toată postarea mea!
    Doamne ajută!

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

- Petre, pune multe paduri...
    - Dar de ce, Doamne?
    - Pentru ca cei ce vor locui aici vor avea un obicei foarte ciudat!!!
    - ???
    - Vor scuipa in contra vantului... si vor avea nevoie de multe servetele sa se stearga pe fata...
    Un site despre

Ilia Avatar
    Ilia este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

Sau:
    Dumnezeu și Sfântul Petru împărțeau resursele naturale pe pământ. Deasupra României se rupe sacul și se împrăștie nenumărate bogății.......
    Sf Petru spune: Doamne, pune mai multe paduri....
    - Dar de ce, Petru?
    - Pentru ca cei ce vor locui aici vor avea un obicei foarte ciudat!!!
    - ???
    - Vor "scuipa" in contra vantului... si vor avea nevoie de multe servetele sa se stearga pe fata...
    - Lasa Petru, ca "scuipatul" pe fata e terapeutic
    Din bube, mucegaiuri și noroi / Iscat-am frumuseți și prețuri noi. T.Arghezi

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Si eu ma gandisem sa pun ghilimelele, dar m-am luat cu sutrele alea frumoase si am omis!
    Un site despre

Ilia Avatar
    Ilia este offline Utilizator Copacel roditor
    Data inscrierii
    noiembrie 2007
    Posturi
    609

Citat Citat din Didina Vezi post
    Si eu ma gandisem sa pun ghilimelele, dar m-am luat cu sutrele alea frumoase si am omis!
    Ce hatru-i Dumnezeu: prefera sa ne dea paduri in loc sa nu ne mai trimita vantu-n fata cand vrem sa "scuipam" pe altii. Cred ca se distreaza rau pe seama noastra...
    Pai cand ai vantul in fata nu reusesti decat sa te stropesti pe tine insuti. Cei drept, in stil paradoxal, mai exista si "vixtime" colaterale dar asta numai din cauza ca prefera sa stea mult prea lipiti de cel ce stropeste, cateodata chiar in fata lui, si.... primesc si stropi, ca asta e.... alegerea lor
    Din bube, mucegaiuri și noroi / Iscat-am frumuseți și prețuri noi. T.Arghezi

Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    280

Am editat pentru ca ati introdus adrese de email ce nu va apartin, si pentru ca ati publicat o informatie neverificata.
    Ultima editare de lovelife : 07 dec 2010 la 23:14
    Doamne ajută!

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Stie cineva cate ceva despre invatatura lui Goethe despre sufletul omenesc? Dau vreo carte in care sa fie vorba despre asta?
    Ca veni vorba de paduri, am visat noaptea trecuta ca eram la marginea uneia, si atunci s-a apropiat de mine Goethe si mi-a spus: "vrei sa-l superi pe sarpele Kundalini?" sau "vrei ca el sa se supere pe tine?". Nu stiu ce inseamna asta, nici cine e sarpele kundalini, dar din expresia lui am inteles ca e de rau si am zis: "Nu". "Vino sa-ti arat!" a spus el si m-a luat in acea padure si a inceput sa-mi arate tot felul de animale (am vazut clar cateva pasari si cativa puiuti de catei cu mamica lor, in rest doar le simteam, dar nu stiam ce animale sunt) si sa-mi vorbeasca despre astral si sufletul omenesc; cert este ca o alta fraza mi-a retinut atentia atunci dar nu mi-o mai amintesc acum.
    Un site despre

Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    280

A apărut și cenzura! Cu față umană, bineînțeles.
    Credeam că poate vei argumenta tu, dragă lovelife, inexactitatea unor informații neverificate. Dar așa este mai băsescian, ca să spun așa, hârști! tai tot că așa crezi tu că este bine. Bravo, dragă iubire de viață, că dacă acele informații sunt corecte, vei rămâne doar cu iubirea că de viață se ocupă alții să o otrăvească!
    Să nu-mi spui că toate informațiile postate aici sunt verificate!? Dar noroc cu tine că din dragostea de viață pe care o ai nici măcar nu-ți pui problema că ar putea fi vorba despre ceva serios! Dă-i înainte, dragule!
    Doamne ajută!

Data inscrierii
    iulie 2007
    Posturi
    280

Dragă Didina, există tehnici meditative speciale pentru trezirea sau activarea energiei kundalini. Această energie este prezentă în stare latentă (adormită) la baza coloanei vertebrale. Este asemuită unui șarpe deoarece se aseamănă unui șarpe incolăcit (răsucit ca o spirală) la baza coloanei vertebrale. În momentul activării (al trezirii energiei kundalini) această energie se propagă de-a lungul coloanei vertebrale desfășurându-se. Ca orice activare a unei energii, aceasta produce modificări în întreg sistemul energetic al omului. Sunt zone pe glob unde energia kundalini este activată în mod natural. Oamenii care au această energie activată au nevoie de foarte puțin timp pentru somn sunt, am putea spune, hiperchinetici și cu un nivel mărit (ridicat) al conștiinței. Oricum, se recomandă supravegherea unui guru care știe să conducă tehnicile meditative respective pentru activarea energiei kundalini și, în același timp, să aibă grije de practicant în momentul activării. La cursurile de parapsihologie ne-au fost prezentate efectele asupra organismului la trezire. Există, cu mare probabilitate, posibilitatea de a înebuni datorită afluxului brusc energetic și este nevoie de cel puțin trei zile de acomodare cu acest nivel nou și ridicat energetic, timp în care subiectul este ținut închis într-o încăpere, simtomele fiind ușor de confundat cu cele ale unei crize de schizofrenie. Deci ai grijă ce-ți dorești!
    Cu drag, Dodo.
    P.S. Sper ca să nu-mi steargă și această postare domnul lovelife căci, nu este așa, am postat o informație neverificată!

Dacă-l întrebi pe tipul care le știe pe toate (de pe net, fatăăăă!) găsești:

"Etimologie

Cuvântul Kundalini (कुण्डलिनी, kuṇḍalinī), este derivat din cuvântul sanskrit kundal care înseamnă răsucire, buclă. Reprezintă energia primordială prezentă sub forma a trei bucle și jumătate care se învârt sub formă de spirală la baza osului triunghiular de la baza coloanei vertebrale numit osul sacru (sacrum).
    Numele latin os sacru sugerează că acesta ar fi o parte sacră a corpului. Vechii greci cunoșteau acest lucru și de aceea ei l-au numit hieron (loc sfânt, templu, loc sacru, sanctuar, sfintele sfintelor) osteon, deoarece acest os era ultimul care putea fi distrus când corpul era ars, și de asemenea i se atribuiau puteri supranaturale.
    Și egiptenii cunoșteau acest os ca fiind foarte important și îl considerau locul unei puteri speciale.
    În vest Sacrum este simbolizat prin semnul lui Aquarius și prin Sfântul Graal, care conține apa vieții.

Kundalini în scrierile hinduse

Există sute de referiri legate de Kundalini în scrierile hinduse. Potrivit textelor indiene, Kundalini este energia primordială, absolută, care are valențe de Mare Mamă, susține și dă naștere fiecărui lucru din universul cunoscut.
    Kundalini este potrivit descrierilor antice încolacită asemenea unui șarpe în adormire. A fost descrisă în detalii foarte amanunțite în Upanishade și textele tantrice. Kundalini yoga era considerată yoga supremă dintre toate celelate forme de yoga, iar trezirea energiei Kundalini era descrisă ca fiind calea supremă spre cunoastere.

Gyaneswara, un sfânt faimos în India, din statul indian Maharashtra, născut în jurul anului 1275 e.n. o descrie pe Kundalini în capitolul șase al cunoscutei sale cărți Gyaneswari: Kundalini este energia supremă. Întregul corp al căutătorului începe să tremure din cauza apariției lui Kundalini. Impuritățile nedorite în corp dispar. Corpul dintr-o dată arata foarte proporționat, iar ochii sunt strălucitori și atractivi, iar pupilele se măresc.
    Guru Nanak Dev (1496 e.n), alt mare înțelept indian a facut referiri despre trezirea lui Kundalini menționând că în urma trezirii o inimă pură este asemeni unui vas de aur umplut cu nectar divin coborând din Dasham Dwar. (Bramharandra Chakra sau Sahasrara Chakra )
    Shri Guru Granth, un alt întelept hindus scria: Dumnezeu a facut acest corp omenesc ca o casă cu șase chakras (centri energetici) și a stabilit lumina spiritului în el. Traversează oceanul lui Maya (iluzia universală) și întâlnește-l pe Dumnezeul etern care nu vine, nu pleacă si care nici nu se naște, nici nu moare. Când cele șase chakras ale tale sunt iluminate, Surati (Kundalini) distruge dezechilibrele.
    Guru Vashistha a afirmat că această energie deține (este) cunoașterea absolută.

Kundalini în alte culturi

Cei care afirmă ca dețin cunoașterea lui Kundalini, întelepți și căutători ai revelațiilor spirituale o descoperă pe Kundalini reprezentată prin simboluri și în cultura altor popoare din arii geografice diferite:

În antichitate simbolul șarpelui lui Mercur care a devenit în timp și un simbol al alchimiei (al proceselor psihice și fizice de metamorfoză).
    Gnosticii au reprezentat acest simbol al energiei sub forma unui șarpe, reprezentând coloana vertebrală.
    În Grecia Antică și mai târziu în mitologia romană o găsim in simbolul care îl insoteste pe Asclepios, zeul medicinei, adesea reprezentat ținând in mana un toiag pe care sunt sculptati unul sau doi serpi. Pentru greci acest simbol reprezenta simbolul vindecării.
    La egipteni simbolul poate fi întâlnit pe coroana faronilor, la atzeci în iconografia reprezentându-l pe Quetzalcoatl, Șarpele cu pene, iar in descrierile Vechiului Testament în simbolul toiagului lui Moise.

Kundalini in Sahaja Yoga

Această scoală de Yoga stipulează, in linia scrierilor hinduse, că trezirea lui Kundalini se poate face de către un maestru care deține cunoașterea supremă a lui Kundalini (guru). Potrivit lui Shri Mataji însă, trezirea lui Kundalini se poate face și fără efort, deoarece această energie este (în concordanță cu scrierile vechi hinduse) și energia dorinței pure din om. Manifestările acestei energii ar fi, potrivit întelepților indieni, sub forma de vibrații - în sanscrită Chaitanya, percepută sub forma unor adieri răcoroase la nivelul corpului. Trezirea autorizată a lui Kundalini, în prezența unui maestru spiritual adevărat ar trebui să-i inducă discipolului o stare de calm, pace și bucurie, o senzație de răcorire a corpului, precum și starea de nirvichara, starea spirituală definită ca fiind o stare de fără gânduri, cu care începe Realizarea Sinelui. Potrivit vechilor întelepți, odată cu obținerea acestei stări începe de fapt Yoga."
    Ultima editare de Tudor STEFAN : 08 dec 2010 la 18:47
    Doamne ajută!

Pagina 2 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Discutii despre Geometria sacra
    De lovelife in forum Discutii libere
    Replici: 61
    Ultimul post: 20 iul 2010, 11:04

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente