Rezultate de la 1 la 2 din 2

Subiect: Laptisorul de matca

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit Laptisorul de matca

Laptisorul de matca este poate unul dintre cele mai valoroase cadouri ce ni le ofera regina albinelor. Laptisorul de matca reprezinta o secretie a glandelor hipofaringiene ale albinelor lucratoare tinere ce este depozitat de acestea in celulele matcii, cu scopul de a hrani larvele de matca.

Denumirea de laptisor de matca se datoreaza faptului ca este hrana exclusiva a larvelor de matca, in contrast cu hrana albinelor lucratoare sau trantorilor, care initial o reprezinta laptisorul de matca, dar este modificata incepand cu ziua a 4-a (a vietii larvelor), prin adaugarea de miere si de polen.
    Laptisorul de matca este un produs proteic, care in stare proaspata apare sub forma unei mase vascoase, cremoase, omogene, cu granulatii fine.

Culoarea laptisorului de matca variaza de la alb la galbui pal,o culoare asemanatoare cu a laptelui, iar in contact cu aerul, la temperaturi de peste 15 grade C devine alb.

Mirosul laptisorului de Matca este caracteristic, putin aromat, iar gustul acrisor, usor astringent. Este partial solubil in apa, formand cu aceasta o solutie opalescenta si tulbure, care spumeaza cand se agita.
    Compozitia chimica a laptisorului de matca inca nu fost complet descifrata si ea difera in functie de destinatia si varsta larvelor care urmeaza a fi hranite cu acesta.
    Laptisorul de matca are o densitate mai mare decat a apei, (1,1) si o aciditate apropiata de cea a sucului gastric, un pH de 3,5. Este solubil in alcool.
    Compania calivita are in portofoliu bazat pe laptisor de matca ce se numeste Bee Power Royal Jelly ce poate fi cumparat din magazinele online CaliVita
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

vioricac este offline Utilizator Banat Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Posturi
    1

Implicit Re: Laptisorul de matca

Si eu am incercat Bee Power de la Calivita, cu laptisor de matca.Sunt multumita de efectele sale si de asemenea de serviciile oferite de magazinul online de unde le-am cumparat.
    Comanda mi-a fost livrata imediat, oamenii au fost seriosi si politicosi.

Etichete pentru acest subiect

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •