Rezultate de la 1 la 7 din 7

Subiect: Straniu

ddragosvladimir este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Posturi
    2

Implicit Straniu

astazi 14.11.2010 am avut o experienta ciudata. am fost cu niste prieteni la un picnic. dorinta unuia dintre ei a fost sa viziteze o manastire. a sf. casian in speta.
    eu nu sunt o persoana credincioasa, dar iata ce mi s-a intamplat:

• (inainte tin sa precizez ca am vizitat manastiri, biserici, pesteri ale diferitor sfinti fara numar si niciodata nu am patit asa ceva)

cand am ajuns inaintea pesterii unde se spune ca a trait sf. casian am sintit o puternica senzatie magnetica. mai exact cea care o ai cand te joci cu doi magneti si incerci sa -i apropii la polii care se resping. m-am simtit pur si simplu respins de acel loc. parca ceva ma impimgea ferm, constant dar si bland, daca pot spune asa, inapoi. aceeasi senztie putin amplificata am avut-o si dupa catarare, in interiorul pesterii combinata parca cu senzatie de totul intors pe dos,ca si cum as fi facut o tumba, adica ceva ma impingea rotativ spre dreapta. la mai putin de 50 m senztia a diparut . am repetat toata tevatura inca o data acelasI rezultat.
    A MAI PATIT CINEVA ASA CEVA? SAU MACAR DACA A AUZIT CEVA ASEMANATOR?
    Ultima editare de ddragosvladimir : 14 nov 2010 la 20:20 Motiv: ORTOGRAFIE

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Implicit Re: Straniu

Citat Citat din ddragosvladimir Vezi post
    cand am ajuns inaintea pesterii unde se spune ca a trait sf. casian am sintit o puternica senzatie magnetica. mai exact cea care o ai cand te joci cu doi magneti si incerci sa -i apropii la polii care se resping. m-am simtit pur si simplu respins de acel loc. parca ceva ma impimgea ferm, constant dar si bland, daca pot spune asa, inapoi.
    Sigur ca da! Aceeasi senzatie o am si eu cand stau in fata unui tort imens cu frisca si ciocolata sau a unei mancaruri cu multa grasime!
    Cu Adevarul si cu Dreptatea, tot inainte!
    Un site despre

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

da se mai intampla, este un semn ca ar trebui sa faci niste rugaciuni de iertare fata de toti cei ce au slujit pe acolo,
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Bun venit, Dragos!

Atunci cand ajungi in locuri sfinte (manastiri, pesteri, locuri de rugaciune) te poti astepta sa simti diferit fata de locurile obisnuite. Aceste momente de simtire sunt cam ca si sunetul scos de coarda unei viori: coarda atinsa atunci cand nu este atasata instrumentului nu inseamna nimic, ba chiar sunetul e neplacut urechii, dar atunci cand coarda e fixata de o vioara percepem un sunet minunat. Cu cat "instrumentul" este mai bun/curat/muncit asupra formelor lui cu atat sunetul devine mai perfect.
    Cam asa se intampla si cu noi, cu "viorile" si "corzile" noastre. Uneori nu suntem suficient de bine "transformati" in vioara asa incat desi viziam locuri sfinte nu auzim muzica emisa de coarda sufletului. Atunci cand suntem atenti la trairile noastre, cand suntem suficient de curati incepem sa percem ce emit locurile vizitate. Iar daca locul respectiv este "acordat" exact pe sufletul nostru si momentul vizitarii este bine ales (uneori in preajma unei sarbatori) perceptia este maxima.

Acum, in legatura cu mesajul primit. Senzatia de liniste, de destindere totala, de pace asa cum nu ti-o da nicio stisfactie lumeasca este caracteristica locurilor sfinte si a fost descrisa intocmai de multe persoane. In general, dupa astfel de senzatii multe persoane incep sa se roage tot mai mult catre sfantul sau sfintii legati de acel loc, lucru foarte bun.
    Daca senzatiile sunt de respingere, de neliniste (chiar daca e blanda) atunci se ajunge la acelasi rezultat (rugaciuni catre sfantul/sfintii legati de acel loc) dar cu mai mult accent pe iertare, pe pocainta, ceea ce este iarasi foarte bine.
    Asadar, din punctul meu de vedere, oricand simti lucruri deosebite vizitand un loc sfant este bine. Senzatia de respingere te poate speria, dar daca atrage dupa sine mai multe rugaciuni atunci nu este rau. Stii cum este, mai bine primesti semnalele acum, cand rugaciunea iti este la indemana, cand poti face ceva pentru obtinerea iertarii.
    Citind ceea ce ai scris, eu as trage concluzia ca Sfantul Casian ti-a adresat "rugamintea" sa incepi sa crezi ca nu doar lumea vazuta exista, ca este momentul sa constientizezi ca faci parte dintr-o creatie mare. Asa ca ai toate motivele sa ii multumesti!
    Numai un om de valoare recunoaste calitatile celuilalt!

ddragosvladimir este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2010
    Posturi
    2

nu sunt ateu, ci doar nu cred in dogma bisericii, sa zicem ca ca a mea credinta se apropie mult de zen-budism, adica comuniunea cu natura, iar dumnezeu orice nume ar avea, este doar unul

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Citat Citat din ddragosvladimir Vezi post
    nu sunt ateu, ci doar nu cred in dogma bisericii, sa zicem ca ca a mea credinta se apropie mult de zen-budism, adica comuniunea cu natura, iar dumnezeu orice nume ar avea, este doar unul

Poate Sfantul Casian doreste sa te convingi ca "subiectul" acesta este mult mai complex, exista delatii si amanunte care nu se pot concluziona doar atat de simplu . Si poate mai doreste sa ajungi sa spui "credinta mea se apropie mult de crestinismul ortodox"
    Oricum, cert este ca ceva a dorit sa iti comunice
    Numai un om de valoare recunoaste calitatile celuilalt!

zana85 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2011
    Posturi
    2

Implicit minune

.am trecut printr-o incercare grea .am facut o ecografie la fiere si am descoperit ca aveam mal.la sfatul cumnatei mele am incercat o cura cu 250 ml de ulei si 250 ml de suc de lamaie stoarsa pe care trebuia sa le beau pe stomacul gol.am baut trei cani din aceasta compozitie si mi s-a facut un rau extraordinar cu dureri puternice de burta.tot timpul m-am rugat la maica domnului sa ma salveze si a facut o minune cu mine.doctorii mi-au spus ca am fost la un pas de pancreatita,de a-mi pierde viata,pentru ca fierea mea avea si cativa microcalculi ce se puteau bloca pe canalul biliar principal.asa am scapat doar cu o operatie de fiere.minuni exista iar maica domnului ne ajuta daca credem in ea.doamne ajuta!

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •