Rezultate de la 1 la 5 din 5

Subiect: Alergiile la copii

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit Alergiile la copii

As dori sa stiu ce anume sta la baza declansarii alergiilor la suagri si copii.De asemenea, m-ar interesa daca exista un remediu in tratarea alergiilor.Alopat stiu ca nu exista, homeopat nu am avut rezultate spetaculoase (prima oara a dat rezultat iar la o urmatoare eruptie cutanata homneopatia a fost neputincioasa, existand pericolul mult prea mare de infectie).

In timpul sarcinii am consumat carne moderat, nu am fumat, nu am baut cafea sau tip cola.In skimb in ultima luna, pt.a putea naste natural am luat un antibiotic foarte puternic pt.a trata stafilococul auriu.

Medicul homeopat mi-a spus cum ca prea amulte toxine acumulate in mine le-am transmis fatului intrauterin si prin alaptare.

Pe de alta parte, ma gandesc ca alergia copilului meu sa nu fie o "plata" a pacatelor mele, sau poate kiar ale copilului.

Ma puteti ajuta cu un raspuns?

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: Alergiile la copii

Citat Citat din Etienne
    As dori sa stiu ce anume sta la baza declansarii alergiilor la suagri si copii.
    Am aratat intrebarea si situatia pe care o descrieti fiicei mele care este medic. Raspunsul a fost scurt: cauza afectiunii nu se cunoaste, doar se constata si nu exista medicatie pentru aceasta. Tot ce se poate face este identificarea factorului alergen (la ce anume face alergie) si apoi trebuie ca omul sa se fereasca de contactul cu alergenul.

Cand era mic, fiul meu facea alergie. Urmarind la ce anume era sensibil am constatat ca facea alergie la gris atunci cand era peste 1/2 din perioada de garantie. Am eliminat grisul din alimentatie si problema a disparut. Mai mare fiind a mai facut reactii alergice in special la mancarea care contine cereale vechi sau nu este foarte proaspata.

Puteti sa urmariti la ce anume este sensibil copilul dumneavoastra si sa eliminati cu desavarsire acest factor din viata lui.

Din punct de vedere spiritual suferintele copiilor se datoreaza in principal parintilor ("parintii mananca agurida, si copiilor li se strepezesc dintii").
    Alergia reprezinta un raspuns disproportionat al organismului la o cantitate infima din ceva (un anumit tip de mancare, puf, praf de casa, polen de la plante anemofile, etc) si este urmarea directa a tendintei manifeste de intransigenta, perfectionism dus la extrem.
    Schimbarea de atitudine ajuta la tinerea sub control a situatie.
    O cale este aceea de a schimba sistemul de referinta, de la unul centrat pe EU, la unul in care in centru este Dumnezeu. In cazul in care reusiti aceasta schimbare, veti constata ca ecuatia suferintei are rezolvare: fata catre Dumnezeu si deplasarea catre El. Apoi veti observa singura consecintele.

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Citat Citat din Ion Furtuna

Alergia reprezinta un raspuns disproportionat al organismului la o cantitate infima din ceva (un anumit tip de mancare, puf, praf de casa, polen de la plante anemofile, etc) si este urmarea directa a tendintei manifeste de intransigenta, perfectionism dus la extrem.
    Schimbarea de atitudine ajuta la tinerea sub control a situatie.
    O cale este aceea de a schimba sistemul de referinta, de la unul centrat pe EU, la unul in care in centru este Dumnezeu. In cazul in care reusiti aceasta schimbare, veti constata ca ecuatia suferintei are rezolvare: fata catre Dumnezeu si deplasarea catre El. Apoi veti observa singura consecintele.

Va multumesc mult!Am aflat o parte din ce banuiam eu ca ar putea fi.

Cat despre medicina alopata, stiu ca este neputiincioasa si nu are raspunsuri la capitolul alergii.Am ajuns sa cunosc foarte multe lucruri despre alergii,dar cauza ma intereseaza, ca efectul il tin in frau cand si cand.La cauza trebuie sa umblu...

doranima este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    5

Citat Citat din Etienne Vezi post
    As dori sa stiu ce anume sta la baza declansarii alergiilor la suagri si copii.De asemenea, m-ar interesa daca exista un remediu in tratarea alergiilor.Alopat stiu ca nu exista, homeopat nu am avut rezultate spetaculoase (prima oara a dat rezultat iar la o urmatoare eruptie cutanata homneopatia a fost neputincioasa, existand pericolul mult prea mare de infectie).

In timpul sarcinii am consumat carne moderat, nu am fumat, nu am baut cafea sau tip cola.In skimb in ultima luna, pt.a putea naste natural am luat un antibiotic foarte puternic pt.a trata stafilococul auriu.

Medicul homeopat mi-a spus cum ca prea amulte toxine acumulate in mine le-am transmis fatului intrauterin si prin alaptare.

Pe de alta parte, ma gandesc ca alergia copilului meu sa nu fie o "plata" a pacatelor mele, sau poate kiar ale copilului.

Ma puteti ajuta cu un raspuns?
    Buna. Draga nu dispera si eu am o fetita cu alergii la orice, cica. Am reusit cu inspiratie divina sa pot sa o scot din aceste crize alergice si m-am rugat sa gasesc o posibilitate de a o vindeca si mi-a fost data deja. Daca vrei sa-ti detaliez te rog scrie-mi pe doranima@gmail.com.

Sanatate Maxima, spor in toate si numai Minuni.

Cu drag, Dorin

Etienne Avatar
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Citat Citat din doranima Vezi post
    Buna. Draga nu dispera si eu am o fetita cu alergii la orice, cica. Am reusit cu inspiratie divina sa pot sa o scot din aceste crize alergice si m-am rugat sa gasesc o posibilitate de a o vindeca si mi-a fost data deja. Daca vrei sa-ti detaliez te rog scrie-mi pe doranima@gmail.com.

Sanatate Maxima, spor in toate si numai Minuni.

Cu drag, Dorin
    Draga, nu disper, ci doar...intreb. Daca totusi ai atat de multe raspunsuri la intrebarile mele (cum observ ca imi sugerezi sa te contactez pe la diverse topicuri) de ce nu raspunzi "in direct"? Eu intreb in general, nu "personalizat".

Multumesc anticipat!

In alta ordine de idei, ieri la curs am inteles ca alergiile apar la persoanele care au o nevoie sporita de iubire, la persoanele tematoare, nesigure si care necesita o dragoste blanda.
    Mi-am pus flori la palarie,
    Mi-am pus flori, mi-am pus margele
    Sa se uite cu mandrie ...
    ...Puiu la ele!

Subiecte Similare

1. De ce e bine sa botezi copii?
    De Etienne in forum Crestinismul
    Replici: 79
    Ultimul post: 02 mai 2011, 21:32
  2. Bronsita asmatiforma la copii
    De Ananda in forum Sfaturi si sugesii. Ajutor terapeutic
    Replici: 11