Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 34

Subiect: Nu vreau sa o fac sa sufere la despartire!

constanta.george este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2010
    Posturi
    7

Implicit Nu vreau sa o fac sa sufere la despartire!

Relatia mea cu partenera merge foarte bine. Numai ca eu sunt poligam, imi place diversitatea.
    Stiu ca tine la mine enorm, si eu tin la ea. Nu vreau sa o fac sa sufere. Daca ne despartim ii va fi foarte greu.
    Puteti spune ca sunt imatur, fara responsabilitate. Nu cred ca am nevoie de lectii de morala sau de judecata.
    Pur si simplu imi place sa fiu cu mai multe femei, iar dupa o perioada de timp cu o persoana (indiferent daca relatia merge bine sau nu) simt nevoia sa ma despart de acea persoana si sa caut alta (nu conteaza daca e mai buna sau mai rea). Important e sa fie ALTA! Mereu si mereu alta.
    Poate ca nu am intalnit jumatatea (iubirea adevarata). Dar chair si daca as intalni aceasta jumatate, nevoia de diversitate e mai puternica decat orice sentiment. Puteti sa ma judecati cum vreti.
    Pentru mine importanta e libertatea si diversitatea.
    Vreau sfaturi concrete cum m-as putea desparti fara sa o fac sa sufere? sau sa sufere cat mai putin. Nu imi place cand o vad ca plange. Exista vreo metoda - ca si eu sa am parte de libertate si diversitate de partenere, dar nici ele sa nu sufere?
    Inca o data nu am nevoie de lectii de morala sau analize psihologice.
    Stiu ca as putea fi cu ea si cu altele in acelasi timp fara sa ii spun, dar eu vreau libertate totala, deci despartire.
    Si nici nu vreau sa trec la islam - a nu se intelege gresit, nu am nimic de a face cu religia, doar ca asta este felul meu de a fi si de a gandi.
    Iisus a spus conform Evangheliilor din Noul Testament ca un barbat trebuie sa fie cu o singura femeie. Desi la nivel ideatic sunt de acord, in practica mi se pare imposibil. Ceea ce a facut Iisus pentru oameni nu a facut nimeni si respect foarte mult crestinismul (atat cat pot), dar nu cred ca un barbat poate fi cu o singura femeie toata viata lui in totalitate.
    In Vechiul Testament era permis barbatului sa aiba mai multe sotii.

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Implicit Re: Nu vreau sa o fac sa sufere la despartire!

Citat Citat din constanta.george Vezi post
    Numai ca eu sunt poligam (...) Exista vreo metoda - ca si eu sa am parte de libertate si diversitate de partenere, dar nici ele sa nu sufere?
    (...) Stiu ca as putea fi cu ea si cu altele in acelasi timp fara sa ii spun, dar eu vreau libertate totala, deci despartire.
    (...) un barbat trebuie sa fie cu o singura femeie. Desi la nivel ideatic sunt de acord, in practica mi se pare imposibil (...) nu cred ca un barbat poate fi cu o singura femeie toata viata lui in totalitate.
    Aceasta prolema este atinsa de multi autori. Dar dintre toti va recomand "Convorbiri cu Dumnezeu" a lui Neale Donald Walsch, unde gasiti raspuns concret la toate aceste intrebari.
    As dori totusi sa va inaintez cate ceva. Dar am o nedumerire: cand spuneti ca sunteti poligam, va referiti la faptul ca sunteti casatorit cu mai multe femei?
    In orice caz, apreciez onestitatea cu care declarati ca nu doriti sa luptati pe mai multe fronturi in acelasi timp. Solutia impotriva suferintei in eventualitatea unei despartiri, este tot onestitatea, fata de viitoarea partenera; exact ce spuneti aici sa-ispuneti si ei, dar inainte de a incepe o relatie cu ea. Si ea va hotara daca acepta sau nu. De obicei, suferinta vine cand se descopera "inselaciunea", dar daca sunteti onest de la inceput, nu-i va ramane decat, in cazul unei inselari, sa fie suparata pe ea insasi ca si-a facut iluzii ca ei nu i se va intampla sa fie inselata si parasita!
    Cu Adevarul si cu Dreptatea, tot inainte!
    Un site despre

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Important este sa stim ce varste au partenerele/partenera de care vrei sa te desparti. Spun asta pentru ca un fel de asteptari au femeile la 30 de ani (de exemplu), si altele la 18 ani. Daca in relatie este implicata o femeie de 30 de ani, probabil isi va dori stabilitate in timp si de aceea trebuie sa ii oferi inca de la inceput explicatii in legatura cu dorinta ta de libertate.
    Categoric vei intalni femei care tot vor suferi dupa o despartire, chiar daca aceasta va fi anuntata de la inceput, dar si femei carora nu le va pasa de gestul tau pentru ca nu vei reprezenta mare lucru pentru ele, vei fi un episod pasager, asa cum iti doresti.

Insa, piatra grea de incercare va veni pentru tine atunci cand te vei trezi ca esti atras de o femeie pentru care nu vei reprezenta un partener de valoare, de "cursa lunga". Atunci vei resimti toate parasirile la care ti-ai supus partenerele. Pentru acest moment trebuie sa fii pregatit, sa nu arunci vina asupra nimanui si sa iti asumi singuratatea.
    In general, cam asa se intampla cu persoanele care nu au exercitiul atasamentului indelungat: ii ajunge "oboseala" multor cuplari, ajung sa isi doreasca linistea si stabilitatea exact atunci cad ajung sa fie inconjurati numai de cei asemeni lor si de unde nu mai au cum sa isi aleaga un partener de valoare.
    Insa singurul care este in masura sa puna in balanta binele si raul esti tu, nicio alta judecata de valoare nu este mai importanta decat cea pe care ti-o faci tu. Mult succes.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Savanah, am vazut ca pe mamica din tine nu a lasat-o inima sa nu-i dea cateva povete baiatului! Dar am vazut ca el nu vrea lectii de morala. Si, asa cum exista fluturi care nu vor decat sa zboare din floare-n floare, tot astfel exista si albinute care nu vor decat sa zboare din pistil in pistil. Totul este sa-si exprime intentiile de la bun inceput. In rest... polenizare cu succes pana vine toamna, cand fiecare culege ceea ce a semanat!
    Un site despre

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

constanta.george este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2010
    Posturi
    7

Citat Citat din Didina Vezi post
    Aceasta prolema este atinsa de multi autori. Dar dintre toti va recomand "Convorbiri cu Dumnezeu" a lui Neale Donald Walsch, unde gasiti raspuns concret la toate aceste intrebari.
    As dori totusi sa va inaintez cate ceva. Dar am o nedumerire: cand spuneti ca sunteti poligam, va referiti la faptul ca sunteti casatorit cu mai multe femei?
    In orice caz, apreciez onestitatea cu care declarati ca nu doriti sa luptati pe mai multe fronturi in acelasi timp. Solutia impotriva suferintei in eventualitatea unei despartiri, este tot onestitatea, fata de viitoarea partenera; exact ce spuneti aici sa-ispuneti si ei, dar inainte de a incepe o relatie cu ea. Si ea va hotara daca acepta sau nu. De obicei, suferinta vine cand se descopera "inselaciunea", dar daca sunteti onest de la inceput, nu-i va ramane decat, in cazul unei inselari, sa fie suparata pe ea insasi ca si-a facut iluzii ca ei nu i se va intampla sa fie inselata si parasita!
    Am citit prin 2002 -2003 parca Conversatii cu Dumnezeu - mi-a placut foarte mult! Poate ca ar trebui sa o recitesc.
    Va dau dreptate ca adevarul este cea mai buna solutie de la inceput. "Adevarul va va face liberi!" se spune si in Biblie.
    Numai ca la nivel practic, din punctul meu de vedere, nu se intampla chiar asa.
    Vedeti, in societatea asta e nevoie sa umblam cu masti din pacate.
    Daca ii spuneam adevarul de la inceput, nu ar fi acceptat asa ceva - probabil din orgoliu, demnitate.
    Daca spui adevarul ai terminat-o. Putine persoane ar intra intr-o relatie. Risti sa nu gasesti pe nimeni si ramai singur...si nu e tocmai placut (am trecut prin asta mult timp).
    Si atunci esti nevoit sa ii spui ca vrei o relatie stabila, intr-un eventual viitor chiar casatorie si mai ales ca o iubesti. Esti nevoit sa minti, desi pana la un punct. Pentru ca, vrand nevrand, te atasezi si tu intr-o oarecare masura de persoana respectiva. De asta nici nu vrei si nici nu iti place sa o vezi ca o faci sa sufere.
    Dar nu poti sa ramai nici cu acea persoana doar de mila.
    E foarte greu, am mai trecut prin asta. Am fost nevoit sa ma despart si in trecut. Si se provoaca suferinta si vinovatie din partea ta. Probabil karmic vorbind, ma pot astepta la pedeapsa....adica sa mi se intample raul pe care il produc....ceea ce s-a si intamplat in trecut.
    Dar nu mi-am invatat lectiile. Cum am spus in mesaj, dincolo de sentimente (pentru ca am si eu asa ceva, nu sunt chiar de piatra - nu va imaginati asta) primeaza nevoia de diversitate de partenere.
    Asa e barbatii ....pardon unii mai copii probabil asa ca mine.
    Nu sunt casatorit cu mai multe femei, chiar sunt impotriva casatoriei, pentru ca nu sunt nici macar adeptul relatiilor de durata.
    Cred ca incerc sa fiu cat se poate de sincer.
    Nu stiu daca prin sinceritatea cu partenera nu as face-o sa sufere. Ma gandeam la o metoda (probabil tot o minciuna) prin care ea nu ar fi facuta sa sufere (pentru a fi eu absolvit de orice vina). vedeti cat de egoist sunt?
    Si da, are peste 30 de ani si isi doreste ceva stabil , nu pasager - stiu ca si din aceasta cauza va suferi, mai ales ca mult timp a suferit de singuratate si crede ca isi gaseste foarte greu pe cineva.

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Sa nu pleci de la premiza ca oriunde e nevoie de masti. Sunt destui oameni care se prezinta sincer de la inceput, isi prezinta intentiile pe termen scurt sau lung. Ca sunt rari acesti oameni, e adevarat, dar ei exista.

In plus, nu incerca sa separi problemele. Ai luat hotararea ca acest stil de viata este cel care iti place. Atunci iti asumi si problemele legate de el: relatii scurte -despartiri prevazute si anuntate - schimb permanent de partenere. Unele fara altele nu sunt posibile. Nu se poate sa iti asumi doar varietatea dar nu si "curatenia de la locul muncii". Poate chiar un mic exercitiu de detasare te va face sa treci mai usor peste momentele despartirii, atat numai sa nu se transforme in cinism. Din punctul meu de vedere, cred ca acesta este si cel mai periculos lucru la stilul acesta: nu vei mai sti unde este granita dintre cuplu si singurarate, dintre linistea unei relatii si plictiseala.

Nu pleca de la premiza ca toate femeile asteapta de la tine stabilitate si permanenta. Sunt destule reprezentante ale feminismului extrem care nu tin deloc la aceste argumente.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

(...) Si atunci esti nevoit sa ii spui ca vrei o relatie stabila, intr-un eventual viitor chiar casatorie si mai ales ca o iubesti. Esti nevoit sa minti (...)
    Nu sunt casatorit cu mai multe femei, chiar sunt impotriva casatoriei, pentru ca nu sunt nici macar adeptul relatiilor de durata.
    Oh, m-am linistit! Deci nu esti poligam.
    Dar in legatura cu "nevoia" de a omite adevarul, nu sunt de acord. Nimic nu "trebuie". Necesitatea intervine cand nu cunosti si alte optiuni, alt drum si nu ai incotro, trebuie sa o iei pe singurul care ti se dechide inainte.
    Un principiu care te scuteste de neplaceri, este ca in viata sa nu astepti nimic de la nimeni, sa te bazezi doar pe Dumnezeu si pe tine ("ajutorului omenesc tu nu ma lasa!" spune o rugaciune). Atat timp cat nu ai expectative de la semenii tai, nimic nu te va dezamagi. Cand intalnesti o posibila viitoare partenera, in loc sa minti spunand ca vrei o relatie stabila, eu te-as sfatui sa spui adevarul, dar intr-o alta abordare: tu esti un baiat care are nevoie de multa afectiune, dar ca pana acum nimeni nu ti-a castigat inima. Esti nefericit pentru ca, pana acum, nu ai intalnit inca femeia care sa sparga acest zid ridicat in jururl inimii tale, de aceea soarta ta este sa ratacesti printre relatii. Asta ai fost tu, pana acum (o previi asupra adevaratei tale naturi) dar... desigur ca esti deschis posibilitatii sa-ti doresti sa imbatranesti langa femeia care va reusi sa te faca sa te deschizi sufleteste (te arati deschis viitorului)... numai ca pana acum nu ai gasit-o!
    Cam asta ar trebui sa spui. In general, femeile au acel instinct matern care vibreaza in fata tipului singuratic, suferind si neinteles, si-si doresc sa-l ia sub aripa protectoare ca de closca. Si tot in general, unor astfel de tipi le cad femeile la picioare mai ceva ca mustele!
    Sincer, nu cred ca porti masca tot timpul, dar iti place sa te maschezi, mai ales aici pe forum, pentru a ne vedea reactiile. In realitate, tu esti un tip destul de cumpatat si onest, dar te distrezi putin cu noi. Daca aversiunea fata de casatorie este reala, te sfatuiesc sa mergi la un preot pentru ca este posibil sa ai cununiile legate. El va sti ce sa faca!
    Un site despre

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Relatia mea cu partenera merge foarte bine. Numai ca eu sunt poligam, imi place diversitatea.
    Stiu ca tine la mine enorm, si eu tin la ea. Nu vreau sa o fac sa sufere. Daca ne despartim ii va fi foarte greu.
    Puteti spune ca sunt imatur, fara responsabilitate. Nu cred ca am nevoie de lectii de morala sau de judecata.
    Pur si simplu imi place sa fiu cu mai multe femei, iar dupa o perioada de timp cu o persoana (indiferent daca relatia merge bine sau nu) simt nevoia sa ma despart de acea persoana si sa caut alta (nu conteaza daca e mai buna sau mai rea). Important e sa fie ALTA! Mereu si mereu alta.
    Poate ca nu am intalnit jumatatea (iubirea adevarata). Dar chair si daca as intalni aceasta jumatate, nevoia de diversitate e mai puternica decat orice sentiment. Puteti sa ma judecati cum vreti.
    Vreau sfaturi concrete cum m-as putea desparti fara sa o fac sa sufere? sau sa sufere cat mai putin. Nu imi place cand o vad ca plange. Exista vreo metoda - ca si eu sa am parte de libertate si diversitate de partenere, dar nici ele sa nu sufere?
    Stiu ca as putea fi cu ea si cu altele in acelasi timp fara sa ii spun, dar eu vreau libertate totala, deci despartire.
    Si nici nu vreau sa trec la islam - a nu se intelege gresit, nu am nimic de a face cu religia, doar ca asta este felul meu de a fi si de a gandi.
    Iisus a spus conform Evangheliilor din Noul Testament ca un barbat trebuie sa fie cu o singura femeie. Desi la nivel ideatic sunt de acord, in practica mi se pare imposibil. Ceea ce a facut Iisus pentru oameni nu a facut nimeni si respect foarte mult crestinismul (atat cat pot), dar nu cred ca un barbat poate fi cu o singura femeie toata viata lui in totalitate.
    hihi, sa treci la islam si sa te plictisesti concomitent de mai multe femei! super idee!

daca vrei ca femeia cu care esti sa nu sufere cand te desparti de ea, alege-ti una care nu te iubeste. este simplu.
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Nu inteleg problema ta.
    Esti un super montator zonal solicitat?
    Nu-ti fa griji , nu trec 5-7 ani si esti trecut la " monta artificiala".
    Poate lasi si fata aia pe mana altuia mai putin montator , unul care vrea altceva de la viata decat sexul " pe zona".
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Am citit prin 2002 -2003 parca Conversatii cu Dumnezeu - mi-a placut foarte mult! Poate ca ar trebui sa o recitesc (...)
    Dar nu poti sa ramai nici cu acea persoana doar de mila.
    Da, asa se numeste cartea. Ceva-ceva ai retinut din ce ai citit in 2003, pentru ca m-a izbit asemanarea intre ce spui tu si ce spune Neale Donald Walsh. Ai face bine sa o recitesti, caci vei surprinde aspecte noi (cartea asta e ca Biblia, pe alocuri: de fiecare data cand o citesti o intelegi mai bine si ti se reveleaza sensurile ascunse).
    Asa este, nu poti ramane cu cineva doar din mila. Walsh spune ca a ramane cu cineva pentru ca nu incalca o promisiune facuta, deci pentru a nu trada partenerul, inseamna sa te tradezi pe tine, deci tot tradare e! Dar tradarea fata de sine e mai greu de suportat decat cea fata de partener (sa fie asta definitia "egoismului" de care vorbeai?). Asa ca tu fa ceea ce simti, dar incearca sa nu dai sperante false sau sa faci promisiuni pe care stii ca nu ai cum sa le tii, doar pentru a obtine sex.
    Stii, am un prieten la care tin mult si e cam la fel ca tine. Il cunosc de mai bine de 6 ani, si, dupa fiecare relatie, vine si imi plange pe umar. Caci si el iese destul de "sifonat" din ele. Ultima data i-am spus sa citeasca Evanghelia lui Luca si apoi pe a lui Ioan, constant (zilnic), si s-ar putea ca prin ele sa reuseasca sa iasa din sex si sa intre in iubire! Caci, la urma urmei, asta e telul final al oricarei experiente in cuplu, fie ca se sfarseste cu o casatorie sau nu!
    Un site despre

aura_qq este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2010
    Posturi
    2

Ce milos esti! Si cam las! De fapt vrei sa scapi fara bataie de cap dupa ce-ai facut-o sa se indragosteasca. Sau e doar problema imaginara. ) O sa-i treaca.Daca nu-i insarcinata e ok.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Baiatul acesta nu scrie nicaieri ca paraseste o fata si prefera alta pentru sex. nu ati inteles nimic. nici tu,, Didina, care vorbesti mult, dar nu tii cont de rugamintea lui George de a nu fi tocat la cap, si nici Cris, care are prejudecata ca, daca un barbat paraseste rand pe rand mai multe femei inseamna ca este obsedat de sex.

chiar nu ati inteles ca, de fapt, se plictiseste de el insusi? si ca nici o femeie nu reuseste sa il faca sa se cunoasca si sa fie fericit?

e ca in 1001 de nopti. doar ca el e mai milos.), nu vrea sa le taie capetele!

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Citat Citat din aura_qq Vezi post
    Ce milos esti! Si cam las! De fapt vrei sa scapi fara bataie de cap dupa ce-ai facut-o sa se indragosteasca. Sau e doar problema imaginara. ) O sa-i treaca.Daca nu-i insarcinata e ok.
    o fi si el un "inger karmic"!

aura_qq este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2010
    Posturi
    2

Cea mai buna metoda de-a scapa de o femeie este s-o faci sa te paraseasca ea.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Citat Citat din aura_qq Vezi post
    Cea mai buna metoda de-a scapa de o femeie este s-o faci sa te paraseasca ea.
    depinde. nu si daca intalneste o femeie cu o rabdare de aluminiu...

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Replici: 2
    Ultimul post: 25 dec 2008, 10:15

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •