Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Rezultate de la 31 la 34 din 34

Subiect: Nu vreau sa o fac sa sufere la despartire!

padme este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2008
    Posturi
    491

Implicit Re: Nu vreau sa o fac sa sufere la despartire!

Sustii ca tii la ea si v-ati despartit, sau mai bine zis, tu te-ai despratit de ea, imi sugereaza mie din ceea ce scrii ?? Cred ca nu prea stii ce inseamna sa ai asemenea sentimente, de o persoana la care tii nu te desparti! Si acum o acuzi ca a gresit fata de tine??? In ce sens?? I-ai dat de inteles la despartire ca va veti impaca cumva... peste o luna, o zi, un an?? Eu cred ca nu! Daca tu ai fi facut la fel probabil ca era de la sine inteles ca ea sa treaca peste, doar tu esti barbat nu?! Cu ce drept "ai luat-o mai tare" daca erati despartiti?? Am impresia ca esti foarte confuz in ceea ce priveste sentimentele pe care le ai! Treaba e foarte simpla si raspunsul e la tine de fapt! Si mai cred ca daca nu se intampla ceea ce s-a intamplat, nu erai asa constient de faptul ca "tii la ea" - cred ca aici e o chestie mai mult de gelozie, posesie, orgoliu...

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Implicit Re: Nu vreau sa o fac sa sufere la despartire!

Citat Citat din liviu23 Vezi post
    aflu..ca ea sta cu un baiat..si am aflat asa de la o prietena ca sa si despartit
    Sunt multe lucruri neclare in explicatia dv. In acest an si jumatate cat a durat relatia, ea a locuit cu dv.?
    Care este motivul pentru care i-ati spus ca nu doriti sa-i mai vorbiti, acum 2 luni si jumatate?
    Ma intriga si comportamentul surorii dv. care devine aliata ei si nu a dv.
    Din proprie experienta stiu ca sora sau mama unui baiat sunt de partea potentialei sau deja cumnate/nurori atunci cand fratele/baiatul isi inseala partenera.
    Daca nu infidelitatea dv. fata de ea a fost motivul pentru care in luna posterioara despartirii a luat hotararea sa se si mute cu un alt baiat, atunci poate fi din cauza faptului ca avea anumite necesitati sufletesti la care dv. nu erati foarte atent.
    Ea a inteles din relatia cu celalalt baiat ca un alt barbat nu poate alunga din inima ei pe barbatul care i-o ocupa, printr-o simpla substituire fizica.
    Ar trebui sa va bucurati ca ati fost ocazia ca ea sa invete asta; sinceritatea cu care v-a povestit despre acest episod si toate acele detalii doreau sa va transmita aceasta concluzie.
    Nu cred ca este indicat sa reveniti in aceasta relatie doar pentru ca durata ei vi se pare de valoare; si nici din mila.
    In schimb, puteti incepe prin a trage invataminte, cu ajutorul celor scrise pe tema "terapia iertarii", pe acest forum, si sa va vedeti fiecare de drumul sau. Si sa fiti mai atent la felul in care va exprimati si scrieti, cand nu sunteti pe chat cu prietenii.
    Stati linistit, daca ea este sufletul dv. pereche, viata va face in asa fel incat sa va reintalniti. Si atunci veti castiga o femeie mai matura si cu mai multa experienta. Daca nu, veti fi castigat doar experienta!
    Cu Adevarul si cu Dreptatea, tot inainte!
    Un site despre

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit Raspuns Re: Nu vreau sa o fac sa sufere la despartire!

Citat Citat din padme Vezi post
    Cred ca nu prea stii ce inseamna sa ai asemenea sentimente, de o persoana la care tii nu te desparti!
    Desi a trecut mult de la postul initial...
    Poti sa si iubesti o persoana si sa te desparti, daramite doar sa tii.
    Tii la mama, dar prin casatorie te desparti de mama.
    Tii la sot/sotie, in cazuri ideale il/o iubesti. Minunat! Dar daca sentimentul nu e reciproc, te desparti.
    Deci: te poti desparti lejer si iubind!
    Mi-am pus flori la palarie,
    Mi-am pus flori, mi-am pus margele
    Sa se uite cu mandrie ...
    ...Puiu la ele!

.... este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iulie 2013
    Posturi
    8

Implicit Raspuns Nu vreau sa o fac sa sufere la despartire!

Mai intai iati timp si maditeaza la ceea ce intradevar cauti, si daca merita cu adevarat sa te desparti de ea, gandestet daca o iubesti,daca ai putea sa traiesti cu ia o viata, iar daca nu, atunci incearca sa comunici cu a mai putin si mai pasiv si incearca incetul cu incetul sa te departezi de ea, in asa fel incat sa nui para nici ei rau ca se desparteste de tine.dar daca la tine asa e situatia cu femeile, trebuie ori sa nu te mai intalnesti cu alte famei deloc, ori sa te faci cunostinta cu alte famei, insa fara vreun gand si vreo relatie patimasa, ci pursisimplu fati prieteni, , apoi decide si intalnestete cu una dintre ele pe care o indragesti, sau cea cu care te intelegi cel mai bine si langa care inima e mai aproape si incearca sa faci cunostinta cu rudele ei .Dar tine minte, iubirea cu si pentru intres este o iubire care se risipeste si se distruge cel mai repede, provoaca adanci rani in suflet.Asa ca iubeste pe ceilalti nu pentru interes, ci cu o iubire care se jertfeste pentru alti, si nu se stinge niciodata. Cum a spus si apostolul Pavel" Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește, nu se laudă, nu se trufește.Dragostea nu se poartă cu necuviință, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândește răul.Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.
    Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduiește, toate le rabdă.Dragostea nu cade niciodată. "

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123

Subiecte Similare

1. Replici: 2
    Ultimul post: 25 dec 2008, 10:15

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •