Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 34

Subiect: Nu vreau sa o fac sa sufere la despartire!

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Implicit Re: Nu vreau sa o fac sa sufere la despartire!

A, mi-am adus aminte astazi ca Donald Walsh este impotriva "promisiunilor" intr-o relatie, si a casatoriei - implicit, el insusi avand doua casatorii esuate. De asemenea, este de acord cu explorarea propriei sexualitati, ba chiar o incurajeaza! Eu nu ii impartasesc ultima idee.
    Cu toate acestea, el este acum cu Nancy si este casatorit (a treia oara) cu ea. Si este fericit si implinit!
    Deci, tot ce spune el acolo se adreseaza de fapt acelor persoane ancorate inca in sex si care cauta calea spre iubire (caci sunt multi care cred ca nu fac sex, dar de fapt nici nu iubesc! Sunt ca intr-un fel de "purgatoriu"). Atunci cand iesi din sex si intri in iubire, desi spui ce spune si Walsh, faci ce face Walsh!
    Cu Adevarul si cu Dreptatea, tot inainte!
    Un site despre

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

constanta.george este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2010
    Posturi
    7

O sa ii spun barbateste in fata adevarul. Pe viitor o sa spun de la inceput adevarul - chiar daca imi place persoana respectiva si mai dureaza pana gasesc pe alta = singuratate o perioada.
    E mai bine sa procedez asa si pentru ea si pentru mine.

Poate se va gasi si pentru mine una care sa ma faca sa nu mai vreau sa rup unitatea dintre noi prin despartire si sa renunt la poligamie.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din constanta.george Vezi post
    O sa ii spun barbateste in fata adevarul. Pe viitor o sa spun de la inceput adevarul - chiar daca imi place persoana respectiva si mai dureaza pana gasesc pe alta = singuratate o perioada.
    E mai bine sa procedez asa si pentru ea si pentru mine.

Poate se va gasi si pentru mine una care sa ma faca sa nu mai vreau sa rup unitatea dintre noi prin despartire si sa renunt la poligamie.
    Fiti barbat! Cu Adevarul, tot inainte! Cand iti doresti ceva cu adevarat, stiti ce spune Paulo Cohello!
    Ultima editare de Didina : 18 oct 2010 la 17:26
    Un site despre

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

De obicei, cand nu iese asa cum trebuie, sau cand cineva greseste cu ceva celuilalt, apar frustrari si de aceea discutii. Dar discutiile sunt ineficiente de multe ori. Un simplu gest (sa-i spui celuilalt "iarta-ma" si apoi sa-i iei mainile si sa i le pupi, de exemplu) face mai mult decat o mie de cuvinte.
    Daca as fi in locul lui George, i-as spune ca mi-am dat seama ca nu sunt facut sa ma casatoresc, nici sa-mi creez obligatii, si ca prefer sa-i spun asta acum, decat mai tarziu, ca sa nu fie nevoie sa se recurga la avocati pentru divort sau sa ramana singura cu copiii. Ca imi pare rau ca, din cauza faptului ca nu ma cunosc inca destul de bine si nu stiu ce vreau, i-am provocat suferinta. Ca o rog sa ma ierte si, daca vrea sa se descarce, sa ma loveasca cu pumnii in piept. Daca incepe sa ma loveasca, as lasa-o sa dea de cateva ori, dar apoi as strange-o in brate imobilizandu-i mainile pana cand simt ca cedeaza. E semnul ca s-a resemnat si ca nu are incotro: trebuie sa accepte realitatea. As mai saruta-o pe cap sau pe frunte si i-as spune din nou sa ma ierte. Si cam atat! Cel mult, daca ea vrea, am putea ramane amici, dar nimic din ce a fost odata!
    La fel fac si cu copiii: atunci cand gresesc si descopar greseala, o verbalizez, apoi ma indrept spre copil si il iau in brate. Si cu cea mai mare duiosie ii spun ca sunt mahnita ca s-a intamplat asta, dar ca eu am incredere in el ca, acum ca stie ca nu e bine, va avea grija sa nu se mai repete. De obicei, copilul percepe atat de bine mahnirea ta prin acea imbratisare, incat va simti el singur dorinta sa se autopedepseasca, chiar daca tu insisti ca nu este cazul, caci "pedeapsa" nu exista (probabil ca vede asta la televizor sau aude la alti copii).
    Un site despre

geanyna_ este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2010
    Posturi
    40

De fapt cred ca iti face o foarte mare placere sa o faci sa sufere. Macar daca ai realiza lucrul acesta, apoi poate l-ai accepta si te-ai impaca cu ideea. Si sa stii ca pestele inoata si in amonte.
    Pacea este cheia intregii cunoasteri, a oricarui mister, a intregii vieti.

Data inscrierii
    octombrie 2010
    Posturi
    7

Draga geanyna,
    In afara de faptul ca ai dat cu piatra in mine (probabil ca tu esti fara de pacat) nu am primit nici un mesaj care sa ma ajute, decat critici si acuze.
    Probabil ca iti vine greu sa crezi ca si eu sunt un om, care nu este deloc mandru de ceea ce face si totusi isi pune si probleme legate de a nu provoca suferinta altora si de evolutie spirituala.
    Crede-ma, de lupi moralisti sunt satul. De ce? pentru ca sunt ipocriti! desi nu imi place sa recunosc, Nietzsche avea dreptate.

Tilak este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    364

Eu zic sa lasi prostiile si sa faci ce trebuie. Tot acolo ajungi. Succes la divortz.

Data inscrierii
    mai 2010
    Posturi
    40

Crezi ca daca ti-am spus ce cred eu am dat cu piatra? Te inseli. Poate nu poti sa accepti ceea ce am spus, asta este altceva. Eu nu te cunosc, nu pot sa te judec, deci nu pot da cu piatra. Faci ce vrei in viata, nu trebuie sa dai socoteala nimanui, mai cu seama mie. Dar eu cred ca poti face orice atata vreme cat nu ranesti pe cel care iti e alaturi (asta e un principiu al meu, nu zic bun sau rau). Atata tot.
    Se zice ca atunci cand ai o problema trebuie mai intai sa o accepti, sa ti-o asumi, sa cauti radacina bubei si apoi poate se si rezolva.

Data inscrierii
    octombrie 2010
    Posturi
    7

Citat Citat din CoconIE Vezi post
    Eu zic sa lasi prostiile si sa faci ce trebuie. Tot acolo ajungi. Succes la divortz.
    Pai am lasat eu sa se inteleaga ca e vorba de casatorie sau de copii?
    Era vorba doar de o relatie.
    De fapt de trecerea de la o relatie la alta.

Oricum, problema s-a rezolvat.

Data inscrierii
    octombrie 2010
    Posturi
    7

Citat Citat din geanyna_ Vezi post
    De fapt cred ca iti face o foarte mare placere sa o faci sa sufere..
    Imi cer iertare geanyna! Poate am inteles eu gresit, cand te-am acuzat ca ai aruncat cu piatra in mine.

Data inscrierii
    mai 2010
    Posturi
    40

Oricum, problema s-a rezolvat.
    Problema s-a rezolvat? De la sine? Ai reusit sa descoperi cum poti sa treci de la o relatie la alta fara sa o faci pe ea sa sufere?

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Imi cer iertare geanyna!
    Buna George. Ma bucur ca s-a rezolvat.
    Un bun crestin incearca sa provoace cat mai putina suferinta in jurul lui. Si sa ascunda cat mai putin din adevar! Incearca, si daca nu reuseste, poate sa-si ceara iertare. Apropo de ultimele interventii, un bun crestin nu judeca pe altul. Si nici nu-l arata cu degetul.
    Ai dat cumva, aici pe forum, peste rugaciunea de iertare in trei parti? Cred ca e pe tema "terapia iertarii", intr-o postare a Cameliei. Ajuta mult!
    P.S: vad ca astazi e ziua ta de nastere: "LA MULTI ANI!"
    Ultima editare de Didina : 23 nov 2010 la 18:40 Motiv: P.S.
    Un site despre

Data inscrierii
    octombrie 2010
    Posturi
    7

Citat Citat din Didina Vezi post
    Buna George. Ma bucur ca s-a rezolvat.
    Un bun crestin incearca sa provoace cat mai putina suferinta in jurul lui. Si sa ascunda cat mai putin din adevar! Incearca, si daca nu reuseste, poate sa-si ceara iertare. Apropo de ultimele interventii, un bun crestin nu judeca pe altul. Si nici nu-l arata cu degetul.
    Ai dat cumva, aici pe forum, peste rugaciunea de iertare in trei parti? Cred ca e pe tema "terapia iertarii", intr-o postare a Cameliei. Ajuta mult!
    P.S: vad ca astazi e ziua ta de nastere: "LA MULTI ANI!"
    Multumesc mult!
    Sa stiti ca aveti toata stima si respectul meu!
    Mesajele dvs. m-au ajutat foarte mult, aveti o atitudine extrem de intelegatoare, m-ati tratat cu intelepciune si m-am simtit in largul meu in discutiile cu dvs.
    Chiar mi-a facut placere si imi face in continuare sa discutam si sa stiu ca exista si oameni ca dvs. care te privesc cu compasiune, indiferent ce ai fi sau ce ai face.
    Ca de criticile celorlalti si de propriile mele sentimente de vinovatie sunt satul!
    Asta asa, ca sa va laud putin - sper sa nu va dauneze lauda

inca o data, multumesc mult din suflet!

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

inca o data, multumesc mult din suflet!
    Cu multa placere, George! Sa stii ca si eu iti multumesc! Pentru gestul spontan de recunostinta, chiar daca e presarat cu mici laude! Si pentru ocazia de a dialoga. Doamne ajuta!
    Ultima editare de Didina : 24 nov 2010 la 18:31 Motiv: adaugari in font italic
    Un site despre

liviu23 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Posturi
    2

am o intrebare .....dar intai sa va explik ...am avut o relatie de 1 an si jumatate..cu o fata...si ,,ne-am despartit de tot cum sar zice..ea umbla mai mereu cu sora mea si ma facea sa cred ca vrea mult sa ne inpacam..si am stat si m-am gandit si am zis sa ai acord o sansa..asta dupa o luna si dupa o luna jum mai toata lumea zicea sa ma inpak cu ea..si eu vroiam pana la urma ca am stat si m-am gandit un an si jumatate e cv si inca tineam la ea..si in continuare tin si ma cunoastea dar nu de ajuns ,,sa dovedit. asa dupa 1 luna jumate am inceput sa o caut si aflu..ca ea sta cu un baiat..si am aflat asa de la o prietena ca sa si despartit..,,,nu am mai sunato pe fosta prietena daca am aflat asta ..si dupa 1 luna ma cauta mam intalnit cu ea am luato .putin mai tare..si miam dat seama ca sa culcat cu baiatul ala .,,si a inceput sa imi povesteasca si am fost afectat rau de tot...nu mai puteam sa fak nik eram suparat,,,si nu imi iesea din minte ce am auzit..toate detaliile,despre cum sa intanplat ,si nici acum nu imi iese din cap ...iar fosta mea prietena tot incearca sa imi explice ca a gresit ..ca a facut asta din razbunare ca nu mai vb cu ea..ca nu sia dat seama si ca nu mai poate sa fie cu nimeni ca ma vrea pe mine ca tine mult la mine si regreta ce sa intanplat. si eu in timpul asta ce am stat despartiti m-am gandit sa nu stau cu nimeni ca poate o fak sa sufere si am avut respect fata de ea,,iar ea nu ,,,si astazi..a venit la mine sa ne inpacam..si iam zis ca nu pot ..cum sa fak sa iert o persoana care mia gresit enorm in fata mea pt ca eu tin la ea mult si am mila de ea sunt milos..si am si orgoliu pe care nu vreau sal patez si as vrea sa fiu cu ea..din toata inima mea si sufletu meu,ma gandesc la toate dati va rog un raspuns multumes frumos

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Replici: 2
    Ultimul post: 25 dec 2008, 10:15

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •