Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate de la 16 la 18 din 18
Like Tree2Likes

Subiect: Cum ma pot vindeca de furie?

sserbanro este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Posturi
    48

Smile Re: Cum ma pot vindeca de furie?

Citat Citat din energy Vezi post
    Probabil linkul care il pun se potriveste mai mult la sectiunea de alimentatie , insa in acest caz .... ca un raspuns la intrebarea ta si un ajutor poate fi acest documentar, care precizeaza cum alimentatia ne face mai agresivi .

Nutrition and Behavior
    După douăzeci de ani de diete și experimente de tot felul pe propria pielicică, pot spune cu hotărâre, "suntem ceea ce mâncăm!". Din nefericire, prea mulți iau asta drept umor. De aici și rezultatele...
    Într-unul din posturile mai dure, m-am confruntat cu o descoperire care m-a îngrozit la vremea aceea: Și unele din gândurile noastre sunt toxice! Atât de toxice, încât urina perfect transparentă și incoloră, poate deveni aproape portocalie, iar transpirația fără miros, grețoasă!
    Mi-au trebuit cam doi ani de reflecții să pricep "de ce"...
    E drept că la masa de la egipteni, (Vechiul T) s-a spus că "ce sfințește Dumnezeu..."
    Câți dintre noi însă mai știm ce e aceea "consacrare"?
    Sigur, pentru un clarvăzător, e simplu, vede, așa cum vedem toți "aici". Care om obișnuit mănâncă ceva luat din noroi?
    Mai greu e să faci, când ți se spune "pentru că e mai bine pentru tine!" Scepticism?
    Eu numesc asta "ignoranță". Cred că e singura boală reală din Univers... Restul, sunt eufemisme pentru "ignoranță".

oinaldecs este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2009
    Posturi
    265

Implicit Re: Cum ma pot vindeca de furie?

Am dat din "întâmplare" peste acest subiect si cum am credința ferma ca nimic nu e întâmplator iată ce am de zis:
    Așezați-va într-o poziție comoda și orinetați atenția în centrul creierului. Apoi păstrați tăcere și fiți atenți al ce se petrece acolo. Puteți folosi ca fundal sonor și o muzica lenta plăcuta. De ce? Deoarece acolo este zona limbică a creierului care este responsabila de trăirile umane afective. Furia apare ca o lipsa de energie în acea zona. Praticați zilnic. Perseverați. O sa fie greu dar merita efortul. Cei care vor reuși o sa experimenteze starea de martor al spectacolului pe care generic îl denumim viata.
    V-am simțit furia fiecăruia. N-o mai reprimați. Sublimați-o asa cum am scris mai sus aici. Sublimarea înseamna transformarea unei energii joase in energie înalta. Energia noastră merge acolo unde merge atenția noastră. Fiti atenti in centrul propriului dv. creier sau frecati usor crestetul capului in zona unde ati avut moalele capului in copilarie si pastrati atentia acolo incet. O sa obtineti odihna sufletului și claritatea mintii.
    gabriela m. likes this.

.... este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iulie 2013
    Posturi
    8

Implicit Raspuns Cum ma pot vindeca de furie?

Totul vine de la mandrie, uite, iarta pa apropiatii tai si pe tine insuti in primul rand, a ierta inseamna a intelege,si cand te inervezi incepe sa te rogi.Tacerea este cel mai mare medicament.nu incerca sa raspunzi inapoi, caci faci rani mari in sufletul acelui om care se vindeca in ani...gandestete la altii si uitate pe tine insuti!

Tudor.Ene este offline Utilizator
    Data inscrierii
    mai 2014
    Posturi
    0

Implicit Raspuns Re: Cum ma pot vindeca de furie?

furia presupune acumulare de tensiune negativa, frustrare, nemultumire, si dorinta de a o manifesta pentru a echilibra psihicul. este mai degraba o modalitate de auto reglare furtunoasa. si de multe ori reactionam exagerat prin furie si agresivitate, avand o perceptie denaturata despre fapte, obiecte, fiinte.

furia este o reactie vulcanica, spontana de auto-reglare, de eliberare. agresivitatea este, in schimb, extrema, fiind rar intalnita la oameni, nedorita si imprevizibila. totul depinde de perceptie si prag de suportabilitate, de rezistenta la stimuli si de conjunctura. spre exemplu eu pot sa dorm linistit in timp ce vecinul face galagie pentru ca am o dispozitie foarte buna, ascult o muzica agreabila, etc. pot fi furios, totusi, daca am avut o zi proasta, daca am avut conflicte cu cei din jur recent sau urmeaza o perioada delicata de care sunt ingrijorat. sau pot sa-i bat la usa, sa-l lovesc mortal, dupa care sa-mi para rau, sa regret.

sfatul meu este ca oricine are excese de furie sau este agresiv sa indentifice sursa, sa-si inteleaga raspunsurile. furia ne face slabi, pentru ca in timp ce esti furios nu poti lucra eficient, nu poti lua decizii, nu poti iubi - nu poti face nimic. furia raneste pe cei din jurul nostru si transforma oamenii de care suntem atasati afectiv in victime.
    alesulluiyhweh likes this.

alesulluiyhweh este offline Utilizator
    Data inscrierii
    august 2014
    Posturi
    0

Implicit Raspuns Re: Cum ma pot vindeca de furie?

pace cere pacea lui dumnezeu din filipeni, vei fi multumit ,mihai

LiveRad este offline Utilizator
    Data inscrierii
    mai 2017
    Posturi
    0

Implicit Raspuns Cum ma pot vindeca de furie?

Un bun început ar fi niște terapie, caută pe google Bogdan Prosperio

Ce zici?

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Subiecte Similare

1. Replici: 52
    Ultimul post: 14 aug 2011, 02:46
  2. Aparatul SALIN - Vindeca astmul si boli respiratorii
    De Santamia in forum Medicina naturista
    Replici: 5
    Ultimul post: 25 feb 2011, 12:25
  3. Alifia care vindeca psorizis-ul si cancerul
    De lovelife in forum Medicina naturista