Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 45

Subiect: Florile lui Bach

Dana Di Maiuta este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    27

Implicit Raspuns Flori de Bach

imi cer scuze ca am intarziat asa mult cu raspunsul,dar nu a fost posibil altfel! Eu locuiesc in Italia, persoana care mi-a vorbit prima data despre Flori este o prietena psiholog, care s- a prezentat la mine cu carti gen cartile de joc, o carte pentru fiecare floare.Pe concentrare am ales 4 sau 5 carti , deci tot atitea flori.Am putut verifica faptul ca nu le alesesem la intimplare, ci pe acelea care in acel moment ma reprezentau.Apoi m-am dus la plafar si am cumparat acea combinatie , personalizata.Daca va intereseaza amanunte(de unde se pot cumpara,etc), vineri pot afla mai multe detalii.
    "Cred, Doamne! Ajuta necredintei mele."(Marcu9;24)

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Asa am inteles si eu, initial, ca ati folosit un set de carti ca de tarot cu imaginile florilor pe ele, iar pe spate cu ceva informatii (ceva asemanator cu cartonasele cristalelor de apa comercializate de Masaru Emoto), dar vroiam o confirmare. Va multumesc frumos! E si aceasta o modalitate de a-ti alege remediile (desi prin imagini se transmit doar 25% din informatii), dar daca nu ai un "antrenament" radiestezic e posibil sa decelezi mai greu ce iti trebuie. Ce am observat ca se practica in tarile enumerate mai sus (si vad ca si in Italia): de la terapeuti reiki, astrologi (tarot), farmacisti, psihologi, maseori, veterinari, vindecatori, medici homeopati si unii medici alopati etc. - dar in special terapeutii de terapii alternative si complementare - folosesc aceste Flori si le recomanda. In manualul de inforenergetica de gradul 3 exista o lista de terapii complementare - din care lipsesc Florile lui Bach - desi modul lor de actiune este identic cu al terapiilor i.e. (transmit informatii si energii, prin rezonanta, tratand mai intai sufletul si apoi ratiunea si fizicul).
    Am aflat de curand ca si in Italia - asa cum insusi dr. Bach isi dorise - poti merge la aproape orice farmacie sau plafar si ti se prepara pe loc remediul pe care il ceri. O sticluta costa 5 euro (cam cat un tub cu remedii homeopatice), iar daca mergi si la un terapeut, consultatia este 50 de euro aproximativ.
    Cand este vorba sa iti alegi propriile remedii, uneori poate fi cam greu, pentru ca tindem sa fim subiectivi in ceea ce ne priveste si nu ne maguleste deloc sa ne recunoastem in toata acea lista de defecte. Centrul Bach recomanda sa apelam la prieteni sau la cei din familie, iar dr. Bach (in "Vindeca-te singur") recomanda sa privim la cei din jur si sa vedem ce virtuti admiram cel mai mult la ei sau ce defecte ne enerveaza la culme (efectul de oglinda). De aceea, cineva care ne asculta cu atentie poate sa ne fie de un real ajutor sa descoperim cauzele reale ale unei situatii sau trairi.
    Imi vine in minte cazul (povestit de un terapeut la o emisiune radio) al unui tanar student care era terorizat de examene, pana acolo incat uneori il apuca cu tremurat si urina pe el. Prima intentie este sa spui: pentru frica de ceva cunoscut (examene), remediul este Mimulus. Dar in timpul discutiei a reiesit ca in urma cu 2 ani, mama tanarului a fost diagnosticata cu cancer si in final a murit. El s-a simtit atat de neputincios in fata bolii mamei lui si a suferit atat de mult, incat orice situatie in care el nu avea controlul si nu stia la ce sa se astepte (de exemplu, un examen), ii inducea teroare. Asadar, remediul adecvat pentru el a fost Cherry Plum, dar si Aspen.
    Cu Adevarul si cu Dreptatea, tot inainte!
    Un site despre

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Dana Di Maiuta este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    27

imi cer scuze ca am intarziat asa mult cu raspunsul, dar nu am putut altfel....eu locuiesc in Italia, o prietena psiholog mi-a vorbit de Flori si are pachetul de carti,, adica fiecare floare e reprezentata intr-o carte.( in genul cartilor de joc).Pe concentrare am ales 5, am avut posibilitatea sa verific ca ce alesesem era exact ce ma reprezenta in acel moment, si astfel m-am dus la plafar sa fac combinatia personalizata.Daca va intereseaza pot sa cer amanunte vineri dimineata(de unde le-a cumparat, etc)
    "Cred, Doamne! Ajuta necredintei mele."(Marcu9;24)

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Multumesc frumos! De obicei se pot cumpara de la distribuitorii autorizati in tarile respective sau direct de la centrul Bach. In Romania nu exista un distribuitor al Florilor lui Bach originale, asa ca ramane ce-a de-a doua varianta, desi sunt cam piperate la pret. Internetul abunda cu imagini sau video-uri cu aceste flori, declarate de "interes divulgativ pentru public" de insasi acest Centru sau reprezentantii sai in diferitele tari; iar de imprimat putem si noi s-o facem
    Un site despre

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Pentru ca mai toate paginile web si cursurile de terapie Bach nu prea contin informatii despre aceasta tema, iata un articol intitulat "Florile lui Bach si sexualitatea masculina"

La acest articol mai am o adaugare privind Florile recomandate:

CHERRY PLUM: Indicat pentru acele persoane care se tem sa nu-si piarda controlul. In plan sexual, aceasta duce la anorgasmie sau ejaculare precoce (la femei - frigiditate). Aceasta floare ajuta la eliminarea presiunilor/tensiunilor, trecerea mintii controlatoare in plan secund si eliberarea energiei sexuale. Pentru cei aflati la polul opus, care isi pierd complet controlul si au comportamente irationale, viscerale, in timpul actului sexual - care pot leza, chiar si fizic, partenerul - sau pentru cei care dezvolta adictie la sex, aceasta floare ii ajuta sa isi controleze aceste accese irationale sau instincte grosiere, pur animalice.
    Ultima editare de Didina : 15 ian 2012 la 13:22
    Un site despre

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din Didina Vezi post
    In manualul de inforenergetica de gradul 3 exista o lista de terapii complementare - din care lipsesc Florile lui Bach - desi modul lor de actiune este identic cu al terapiilor i.e.
    Incepand cu anul acesta, Dl. Comandor a introdus Florile lui Bach in aceasta lista de terapii complementare inforenergeticii. De obicei, problema pacientilor care vin la terapie i.e. este ca nu pun in aplicare ceea ce le recomanda terapeutul- si in acest caz Florile lui Bach pot deveni un aliat de nepretuit. Faptul ca pacientul este obligat sa se opreasca din rutina zilnica de cel putin 4 ori pe zi pentru a-si administra remediile alese in cunostinta de cauza, constituie un ajutor mult mai mare decat pare, la prima vedere: pentru ca il obliga sa se opreasca din vechiul mod de viata sau gandire, sa isi aminteasca de ce trebuie sa ia aceste remedii si ce conduita sau virtuti trebuie sa (tinda sa) manifeste pentru a se insanatosi.
    Toate Florile lui Bach au spectrul de actiune intre cei doi poli: frica si iubirea. Majoritatea descrierilor starilor emotionale pe care acestea le amelioreaza au ca punct de plecare frica sau neiubirea/sila de sine/de ceilalti- doi vectori agresori foarte puternici- Florile avand un rol preponderent de "curatare". Pe langa faptul ca il determina pe pacient sa faca ceva concret pentru vindecarea sa, inlocuieste cu succes inforenergeticianul atunci cand pacientul sufera noi agresiuni, intre doua sedinte de terapie. De aceea, parafrazandu-l pe Dr. Bach, eu mai numesc aceste remedii si "inforenergeticianul din sticluta".
    O prezentare succinta a Florilor lui Bach o gasiti si aici:
    http://www.cristera.ro/index.php?opt...apii&Itemid=71
    Un site despre

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Despre medicina clasica, cu neajunsurile ei, si despre medicina viitorului, iata ce spune Edward Bach:
    "Când conștientizăm că Iubirea și Unitatea sunt fundamentul Creației, că suntem copiii Iubirii Divine și că eterna cucerire a tuturor relelor și suferințelor va fi realizată cu delicatețe și iubire, unde putem plasa în această imagine minunată practici cum ar fi vivisecția și grefarea glandelor animale? Suntem încă atât de primitivi, de păgâni încât să mai credem că prin sacrificarea animalelor care au fost torturate și omorâte vom fi capabili să scăpăm de consecințele propriilor greșeli și erori? Acum 2500 de ani Budha a arătat lumii inutilitatea sacrificării creaturilor. Umanitatea are o datorie uriașă față de animalele torturate și omorâte fiindcă, departe de a obține rezultate utile pentru oameni prin astfel de practici inumane, acestea nu au condus la nimic altceva decât la distrugeri și stricăciuni care afectează atât lumea animală cât și pe cea a oamenilor. Cât de departe sunt cei din occident de aceste idealuri frumoase din India străveche, când iubirea față de toate creaturile pământene a fost atât de mare încât oamenii au fost educați și antrenați să vindece bolile, nu numai ale animalelor ci și ale păsărilor. Mai mult, acolo era un sanctuar uriaș pentru toate tipurile de viață și există o aversiune atât de mare față de oamenii care făceau să sufere creaturile inferioare încât celor care au vânat ceva le era refuzat ajutorul medical când erau bolnavi, până când făgăduiau solemn că renunță la o astfel de practică.
    Haideți să nu mai vorbim împotriva celor care practică vivisecția, măcar pentru aceia dintre ei care respectă principiile cu adevărat umanitare și care speră și se străduiesc să găsească alinare pentru suferința umană; motivele lor sunt suficient de bune, dar nu au înțelepciune și au puțină cunoaștere privind esența vieții. Deși motivul este bun el este insuficient, fiind nevoie să fie combinat cu înțelepciune și cunoaștere.
    Lăsând deoparte oroarea magiei negre asociată cu transplantul de organe, nu vom scrie decât că rugăm fierbinte orice ființă umană să se ferească de transplant ca fiind de mii de ori mai rău decât ciuma, pentru că este un păcat împotriva lui Dumnezeu, a omului și animalului.
    In afară de o excepție sau două nu există puncte de sprijin pentru decăderea medicinii moderne; demolarea este utilă numai dacă reconstruim o clădire mai bună dar, cum în medicină fundația unei construcții noi este laică, să ne concentrăm la a adăuga una sau două pietre acestui templu. Nu este vorba de o critică privind valoare profesiei de astăzi; sistemul este total greșit, nu o anumită persoană; este un sistem prin care medicul, numai și numai din considerente economice, nu are timp să administreze liniștit tratamentul sau ocazia să mediteze și să se gândească care ar fi moștenirea celor care își consacră viața pentru a îngriji bolnavii. Cum spunea Paracelsus, un medic serios îngrijește cinci și nu cinzeci de pacienți într-o zi - un ideal impracticabil azi pentru practician."
    "”. Medicul viitorului va avea de atins două ținte deosebite. Prima va fi aceea de a ajuta pacientul să se cunoască pe el însuși și să-și descopere greșelile fundamentale pe care le poate face, deficiențele de caracter care ar trebui remediate și defectele care trebuie eliminate și înlocuite cu virtuțile corespunzătoare. Un astfel de medic va fi un student sârguincios al legilor care guvernează umanitatea și natura umană astfel încât să poată recunoaște la toți cei care vin la el acele elemente care sunt cauza conflictului dintre suflet și personalitate. El trebuie să fie capabil să consilieze pacientul cum să-și restabilească mai bine armonia necesară vindecării, ce acțiuni împotriva Unității să nu le mai facă și virtuțile necesare care trebuie dezvoltate pentru a-și elimina defectele. Fiecare caz va necesita un studiu amănunțit și aceasta nu se va putea face decât de cei care și-au dedicat o mare parte din viață cunoașterii omenirii și în căror inimă există dorința de a ajuta. Aceștia vor fi capabili să îndeplinească cu succes munca divină pentru umanitate de a deschide ochii celor care suferă, să-i ilumineze asupra motivelor existenței lor și să inspire speranță, liniște și credința că vor fi capabili să-și învingă suferința.
    Astfel, eliminarea bolii va depinde de cum va conștientiza umanitatea adevărul legilor inalterabile ale Universului nostru și de cum se va adapta cu smerenie și supunere la aceste legi, astfel încât să aducă pacea dintre suflet și minte, dobândind bucuria și fericirea adevărată a vieții. O parte dintre medici vor îndruma suferinzii să cunoască astfel de adevăruri și să conștientizeze modul în care își redobândesc armonia, să-i ajute să creadă în Dumnezeu, care le poate face pe toate, și să le administreze acele remedii fizice care să-i ajute în armonizarea personalității și vindecarea trupului." (Vindeca-te singur, cap. 6, Traducerea : Ion Furtună - Centrul de cercetare și promovare terapii complementarea CRISTERA, Pitești, 2012).
    Un site despre

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Acum este posibil ca toate cele 3 lucrari ale lui Edward Bach (Vindeca-te singur, Elibereaza-te singur, Cei 12 vindecatori si alte remedii) sa fie accesate si citite si aici.
    Un site despre

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Implicit Raspuns Florile lui Bach

Un articol despre Florile lui Bach in sprijinul copiilor cu ADHD: http://www.mamicamea.ro/afectiuni-si...e-atentie.html
    Ultima editare de Didina : 22 feb 2012 la 17:59
    Un site despre

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

O descriere a omului Edward Bach (despre care se vorbeste foarte putin sau se trec sub tacere anumite aspecte privind viata sa) se gaseste in cartea "Fidel tie insuti'' a Robertei Mary Tabor, publicata la editura Daniel.
    In aceasta carte, personajul principal Marian (Mary Tabor) vorbeste cu un prieten, Tom, despre Davidson (Edward Bach), si ii spune: "Cunosti un om care ti se pare foarte interesant si, cu uimire apoi, descoperi ca are doua fete. Pare sa fie mai intelept decat veacurile si, in acelasi timp, este si uman (...) Te-a surprins ca omul acesta, cu toata intelepciunea si intelegerea lui, de exemplu te insoteste pe drumul de intoarcere si deodata te lasa si-ti spune ca-i este sete si se duce intr-un bar din apropiere. Tu spui ca prietenul tau te-a surprins in dimineata aceasta, ca dintr-o data a devenit foarte uman si s-a dus intr-un bar. Nu vad mare diferenta intre el si Christos, caci si El era cunoscut drept prieten cu bautorii de vin (cu vamesii, cu desfranatele). Asta este totul: cunosti un om care, dupa tine, personifica doua laturi opuse si, de aceea, crezi ca nu este ce pare sa fie la prima vedere. Dar, in realitate, uita-te la Christos si vei gasi solutia acestei probleme."
    Tocmai asupra acestei laturi, umane, Centrul Bach pastreaza tacerea, din teama ca lumea sa nu reactioneze precum personajul Tom.
    In schimb, eu am vazut in Bach un om care si face ceea ce spune, eliberat de prejudecati, liber, iubind neconditionat, fidel telului sau.
    In 1913 se casatoreste prima data, cu Gwendoline Caiger. In 1916, o femeie cu care are o relatie extraconjugala, Kitty Emmeline Janelight, ramane insarcinata, drept pentru care in 5 aprilie 1917 divorteaza (desi unele surse spun ca prima lui sotie a murit de difterie, deci ramasese vaduv), si pe 2 mai acelasi an se casatoreste cu ea. Desi el isi iubeste fetita, lucrurile nu merg chiar bine intre el si mama si se separa.
    In acelasi an afla ca are cancer de colon, este operat si medicii ii spun ca mai are de trait maxim 3 luni.
    Desi devenise un medic foarte renumit, a ajutat foarte multi bolnavi tratandu-i gratis si a reusit sa imbunatateasca tratamentele in ceea ce priveste imunologia si bacteriologia/homeopatia descoperind cele 7 nosode intestinale, simte regretul ca nu a reusit sa-si implineasca visul din copilarie: sa descopere acele medicamente care sa nu fie agresive si la care sa aibe acces toata lumea, mai ales si cei care nu au bani (accesul la tratamentul medical sa fie accesibil si celor nevoiasi, oricand, iar nu numai atunci cand un doctor caritabil dorea sa-i trataze gratis).
    Incepe munca in descoperirea si desavarsirea sistemului terapeutic care ii poarta numele, munca care il absoarbe si il satisface intr-atat incat nici nu mai dormea noptile, fereastra de la laboratorul sau ramanand luminata pana in zori (numita si "lumina care nu se stinge niciodata'').
    In 1922 o cunoaste pe Nora Weeks si divorteaza oficial de Emmeline. Nora Weeks paraseste totul (familie, afaceri) si il urmeaza pe Bach peste tot. In 1930 calatoresc in Galles si descopera o parte din remedii. Se spune ca intre ei a fost doar o iubire platonica (nu comentez )
    In calatoriile sale pentru perfectionarea si descoperirea remediilor, prin 1930, Edward Bach o cunoaste pe Mary Tabor, care il fascineaza. Alegerea Mount Vernonului ca resedinta, in aprilie 1934, nu este intamplatoare: la 250 de metri de casa pe care o inchiriaza locuieste aceasta Mary Tabor. Ea se alatura echipei lui Bach, din care faceau parte Nora si Victor Bullen.
    In iunie 1934 Mary ii cedeaza propria sa casa lui Bach, iar spre sfarsitul celuiasi an acesta se muta cu ea si cei doi locuiesc impreuna. Tot Mary plateste chiria si celeilalte case, il secondeaza in prelegerile si discursurile sale (ea insasi fiind scriitoare si poeta). Este, asadar, un fel de Mecena pentru Edward Bach.
    Tot despre Mary Tabor se spune ca ar fi fost ''sufletul pereche'' al lui Bach, aceasta reusind sa-l inteleaga cel mai bine. Sta alaturi de Bach in ultimii sai ani de viata, de aceea hoatarasc nici sa nu se casatoreasca. Iata ce spun unul despre altul prin intermediul celor doua personaje, Marian (Mary) si Jack Barton (Edward Bach), in ''Fidel tie insuti'':
    Marian: ''Stia ca el o iubeste si el stia ca ea il iubeste asa cum putine persoane se iubesc pe lumea asta''
    Jack: ''Amandoi stim ca, orice s-ar intampla, suntem indragostiti unul de celalalt. Ne iubim si, in ceea ce priveste restul, pentru noi nu exista nici legaminte, nici cerinte, unul nu-l limiteaza pe celalalt, si nu exista nici o pretentie sau drepturi. Pentru ca nu exista drepturi (in iubire), ci doar iubesti!''
    Asadar, intre el si Mary regasim acea iubire autentica, careia Bach ii dedica atatea pagini in cartile sale, iubire care da fara sa astepte nimic in schimb (iubire neconditionata), acea iubire care nu inseamna ignorare sau ignoranta, ci intelepciune imbinata cu punerea in slujba celuilalt.
    Se pare ca si in momentul mortii lui Bach, tot Mary a fost singura care a inteles ce i se intampla, dupa cum reiese din cele 2 poezii ale acesteia, pe care insasi Nora Weeks le-a preluat si le-a publicat in cartea sa, ''Descoperirile lui Edward Bach''.
    In 1936, Bach simte ca si-a terminat misiunea care l-a tinut in viata inca 19 ani (si nu 3 luni) si ca sistemul sau terapeutic este complet si desavarsit. Incepe sa isi pregateasca prietenii si colaboratorii pentru o eventuala despartire, lasand si cateva rugaminti ''testamentare''. In acelasi an, pe 27 noiembrie, moare in somn, in liniste, impacat cu sine.
    Pe lespedea mortuara a lui Bach sta scris: ''Sunt mai viu decat niciodata'', mesaj care se regaseste si in una din poeziile Mary Tabor, alaturi de altul precum: nu priviti in jos si plangeti pe cel care nu sunt eu. Priviti in sus, aici sunt, si bucurati-va alaturi de mine.
    (preluare partiala dupa conferinta lui Raquel Gonzales - ''Mary Tabor versus Nora Weeks - doua femei importante in viata lui Edward Bach'')
    Ultima editare de Ion Furtuna : 20 apr 2012 la 20:16
    Un site despre

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

FILOZOFIA BACH
    Dr. Bach (1886-1936), prestigios medic, bacteriolog si homeopat londonez, a fost creatorul "Florilor lui Bach" TM (marca inregistrata), 38 preparate (36 pe baza de flori, 1 din mugure de castan si 1 - apa de stanca) care ajuta la a infrunta, fiecare in parte, o emotie specifica. S-a demonstrat cu prisosinta ca atunci cand suntem fericiti si cu o stare emotionala pozitiva, efectele benefice se rasfrang asupra starii noastre de sanatate.
    Studii recente asupra relatiilor dintre emotii si sistemul imunitar intaresc ideea ca factorii psihologici negativi pot creste vulnerabilitatea organismului, diminuand imunitatea si, in consecinta, precipitand sau agravand aparitia unei boli.
    Florile lui Bach sunt suave prin actiunea lor si in totalitate sigure, nu au nici un efect secundar si se pot utiliza concomitent cu medicamente, alimente si tratamente homeopatice. Se pot lua indiferent de varsta, de la nou-nascuti (cateva picaturi in continutul biberonului) pana la batrani si, de asemenea, dau bune rezultate pe animale si plante.
    Despre terapia florală Bach am auzit, parcă, prima oară, la un simpozion de terapii complementare, prin 2003 și nu am fost foarte convins de ceea ce se spunea acolo, și anume că ele pot vindeca orice. Datorită interesului manifestat de soția mea pentru terapia florală Bach, care a constatat accesând diverse site-uri cu acest profil, că se manifestă, atât copy-paste-ul, cât și faptul că apar informații contradictorii, m-am apucat să citesc ceea ce a scris Edward Bach, cel care este întemeietorul acestei terapii. Am găsit cărțile publicate în timpul vieții lui care au fost răspândite în cyberspațiu de Centrul Bach prin Bach Flower Research Programme 2003 și le-am tradus.
    Așa am aflat care era esența acestei terapii: concepția lui privind boala. Si Bach, ca și străbunii noștri daci, considera că boala are la origine o suferință a sufletului - neîndeplinirea misiunii personale. De ce se întâmplă asta? Fiindcă uităm de ea când devenim adulți. Suntem educați în spirit materialist și urmăm programe de viață sugerate sau induse de alții - în principal familia și școala. Urmarea este că apare un conflict între nevoile sufletului și dictatul minții. Acest conflict, în funcție de persoană, se manifestă, mai devreme sau mai târziu în trup sub forma a ceea ce numim boală.
    Ceea ce este extrem de important este că Bach insistă asupra introspecției și a lucrului cu sine. Dacă e descoperită o stare sufletească negativă atunci lucrul personal nu înseamnă să ne luptăm cu defectul care o generează ci să ne străduim să practicăm virtutea corespunzătoare, opusă acelui defect, atât de mult încât niciodată manifestarea defectului să nu mai fie posibilă.
    Remediile florale Bach ajută la gestionarea acestor defecte, slăbindu-le, dar fără o introspecție serioasă și fără efort personal, efectele nu sunt cele așteptate. Prezentarea acestei terapii pe diverse site-uri, neglijează total acest aspect important al conștientizări și aplicării celor conștientizate, făcând din remediile florale Bach ceva asemănător cu medicamentele de astăzi, în contradicție cu concepția lui Bach.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    (...) Si Bach, ca și străbunii noștri daci, considera că boala are la origine o suferință a sufletului - neîndeplinirea misiunii personale (...)
    Bach avea acel dar, de a vorbi sub "inspiratie" si de a-i ajuta si pe altii sa-si constientizeze aceasta misiune personala, intalnirea cu el constituind acel tip de jalon care imparte evenimentele in "inainte" si "dupa".
    De exemplu, Nora Weeks: maseoza, infiintase cu sora ei un gimnaziu in care dadeau lectii de scrima si de dans, in 1916. Dupa ce il cunoaste pe E. Bach, adica in 1922, se pare ca acesta a trezit in ea acea constiinta a ceea ce avea de facut in viata, incat renunta la tot pentru a-l urma. Trebuie sa recunoastem ca este nevoie de mult curaj, in acele vremuri dar si astazi, ca sa abandonezi o familie (sora), o afacere care functioneaza si sa urmezi un strain (aproape), divortat, cu o fiica, pentru a face impreuna cu el ceea ce ti-e menit. Faptul ca asta era ce trebuia sa faca, o spune si Mary Tabor in cartea sa, "Fidel tie insuti": "(Nora) Era numita Doamna Florilor. Ea mergea printre ele, le intelegea (limbajul) si le asculta, iar Florile ii raspundeau." De asemeni, desprindea acel aer de pace si implinire, pe care numai indeplinirea misiunii ti-l aduce. Dovada, tot restul vietii - zeci de ani dupa moartea lui Bach - l-a dedicat acestei terapii florale.
    Mary Tabor povesteste la randul ei, in cartea citata, despre acel moment in care devine pe deplin constienta asupra misiunii sale in viata si anume cand s-a intalnit, pe neasteptate (in 1930), cu Davidson (personaj care il personifica pe Edward Bach), intr-un satuc micut de la malul marii. Erau doar cateva casute si o bisericuta, si se pare ca Davidson cunostea bine acel loc, caci stia drumuri mai usoare care urcau stancile pentru a ajunge la biserica construita pe o coasta. Au descoperit ca au preocupari spirituale comune (ezoterismul) si a invitat-o la plimbare. Ajungand la acea bisericuta, s-au asezat la umbra ei si au vorbit mult, si atunci, ascultandu-l, a devenit pe deplin constienta care era misiunea ei in viata. Se pare ca si lui discutiile cu ea i-au prins bine, caci la intoarcerea din aceasta calatorie ii dicteaza Norei Weeks lucrarea "Vindeca-te singur". Patru ani mai tarziu devine parte integranta a echipei lui Bach si pune tot ce are in slujba muncii acestuia, iar in utimii doi ani de viata ai acetuia ii este alaturi si trupeste, nu numai sufleteste. Una din dorintele "testamentare" ale lui Bach era ca, dupa moartea sa (survenita in 1936), Mary sa nu fie indepartata din echipa de la Mount Vernon. De fapt,pana dupa al doilea razboi mondial, ea continua sa primeasca pacienti si sa prescrie remedii, dar in 1945 vinde casa si pleaca, si de atunci nu se mai stie nimic de ea. Care sunt motivele, nu se stie, caci Centrul Bach - condus de Nora Weeks dupa moartea lui Bach - a sters orice mentiune sau referire la Mary Tabor, si refuza chiar si astazi sa faca public orice document despre acest subiect.
    De ce avea Bach acest efect asupra oamenilor?
    Am citit de curand o conferinta pe care a tinut-o cu ocazia implinirii varstei de 50 de ani, si am constat ceea ce spun si altii: era omul care nu se pierdea in detalii, reusind sa atinga esenta lucrurilor; pentru el Da era Da iar Nu era Nu, deci nu umbla cu jumatati de masura si nici cu manusi. Uneori, provoca si era dur in exprimare, tocmai pentru a zgudui constiintele.
    Aveti aici un colaj de fotografii care surprind ceea ce a mai ramas (partea vazuta) din locurile unde a trait, si-a realizat misiunea si a fost ingropat acest Om.
    P.S: mobilierul din lemn din interiorul casei este realizat de insusi Bach, totul fiind lucrat manual.
    Un site despre

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

(...) o conferinta (a lui Bach) pe care a tinut-o cu ocazia implinirii varstei de 50 de ani (...)
    Era vorba de Prezentarea de la Wallingford, din 24 septembrie 1936.
    Un site despre

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Remediile florale Bach ajută la gestionarea acestor defecte, slăbindu-le, dar fără o introspecție serioasă și fără efort personal, efectele nu sunt cele așteptate. Prezentarea acestei terapii pe diverse site-uri, neglijează total acest aspect important al conștientizări și aplicării celor conștientizate, făcând din remediile florale Bach ceva asemănător cu medicamentele de astăzi, în contradicție cu concepția lui Bach.
    De curand am descoperit scrierile unui domn, Ricardo Orozco, care a terminat Medicina in Barcelona si apoi a intrat pe filiera aceasta, a Florilor lui Bach. Si spune si el acelasi lucru: a rezultat socant faptul ca si in aceasta terapie, care, conform lui Bach, s-a vrut a fi altceva, e atat de inradacinat modelul alopat de abordare a remediilor. Nu stiu daca se refera la terapeutii de sorginte latina de dincolo de ocean (unde pe alocuri terapia asta a fost introdusa in sistemul de sanatate publica), dar, dupa ce a renuntat la medicina si s-a dedicat mai bine de 20 de ani acestei terapii, spune ceva de genul ca aceasta terapie Bach e confundata cu jocul de-a medicii alopati, dar fara medicamente. "Florile nu sunt un PIN de card, a carui combinatie deschide un cont bancar" si " nu terapeutul detine cheile cutiei Pandorei sau ale vindecarii". "Ceea ce vindeca este procesul (...) Poate cineva cu adevarat sa depuna garantie ca una sau alta se datoreaza unei anumite flori, sau macar sa delimiteze contributia ei exclusiva in acest proces? Evident ca nu!"
    La cursul de terapie florala la care am asistat, lectora mi-a povestit ca inaintea unei prelegeri avea trac si a vrut sa ia Mimulus, ca de obicei. Nu a fost atenta si a luat din cutie sticluta cu Rock Water, a pus 2 picaturi in paharul cu apa si l-a baut. Abia dupa incheierea actiunii si-a dat seama de eroare dar a constatat, spre surprinderea ei, ca si Rock Water a avut acelasi efect ca si Mimulus, desi pe o durata mai scurta de timp.
    Asadar, poti sa spui ca numai Mimulus e pentru cei timizi, care au trac in public? Care era contextul acolo?
    Desi esti o persoana timida si linistita de obicei, cand e vorba de o prelegere - ceva ce nu se intampla in fiecare zi si de care depinde o colaborare importanta - timiditatea poate disparea, fiind inlocuita cu autoexigenta (trebuie sa iasa bine, trebuie sa ma descurc minunat, etc.) Iar Rock Rose mai slabeste aceasta autoexigenta, facand sa dispara, o perioada si tracul, iar acesta s-a dovedit a fi ceea ce avea ea nevoie, desi nu aceasta a fost si intentia ei. "Din fericire, Florile actioneaza in campuri total diferite de intentiile noastre, care adeseori sunt confuze sau eronate..." - spune Ricardo Orozco.
    Asadar, abordarea asta exclusiv mecanicista cauza/efect sau simptom/remediu nu isi are rostul in terapia Bach, decat eventual in cazul produselor Bach cu aplicare locala.
    Un site despre

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

CENTRUL DE CERCETARE SI PROMOVARE TERAPII COMPLEMENTARE CRISTERA

organizeaza

PREZENTARE

TERAPIA FLORALA BACH

24.03.2012, ora 09:55

In cadrul acestei prezentari:

* Veți afla opinia dr. Edward Bach privind boala;

* Veți afla in ce consta terapia florala Bach;

* Veți primi informatii despre cum puteti sa va ajutati singuri sau pe cei dragi prin terapia florala Bach.

* Veți avea posibilitatea sa puneti intrebari si sa primiti raspunsuri in legatura cu terapia florala Bach;

Intrarea liberă

Locul de desfasurare: Pitesti, str. Stadionului, nr. 103,( vis-a-vis de Liceul Petrol), Vila Casablanca, ap. 1

Informatii: 0764.809.769 ; www.cristera.ro
    Un site despre

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Florile
    De Ion Furtuna in forum Inforenergetica - Stiinta viitorului
    Replici: 515
    Ultimul post: 11 dec 2011, 11:48

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •