Pagina 5 din 12 PrimulPrimul 1234567891011 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 61 la 75 din 176

Subiect: Carti de referinta, site-uri de referinta

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din alex
    mie mi-a placut foarte mult"zahir" de paulo coelho
    Bun venit pe forum, alex!

Intradevar, este o carte frumoasa.

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Pistis Sofia,Intelepciunea lui Solomon-interesante.
    Ma numesc Rosu-interesant
    Ambele aparute in 2006 la ed. Herald
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Dionysios Farasiotis - Marii initiati al Indiei si parintele Paisie, Editura Cartea Ortodoxa si Editura Egumenita

www.egumenita.ro

Un cumul de experiente ale unei persoane contemporane care s-a straduit sa acceada la intelegerea si cunoasterea sensurilor vietii prin accesarea nemijlocita a mai multor cunoasteri contemporane.
    O carte care mi-a fost recomandata si care mi-a venit atunci cand trebuia.
    Eu, cel putin o citesc cu sufletul la gura. Din pricina asta postez despre ea, inainte de a o termina. Deja am obtinut niste informatii importante si niste explicatii interesante.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

oradeauravietii Avatar
    oradeauravietii este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    148

Implicit

Ma bucur pentru dv!

Prin librariile romanesti si chiar cele on-line se gasesc mai multe carti traduse in romana, care prezinta amintiri sau scrisori ale cuviosului parinte Paisie Aghioritul catre fii duhovnicesti sau catre maicutele de la manastirea Suroti.
    Si eu am citit cu sufletul la gura, cu mare bucurie si chiar uimire si uneori contrariata : Marii initiati ai Indiei si par Paisie.
    Ulterior, am cautat sa cunosc mai multe despre cele scrise despre dansul.
    Asa am descoperit literatura ortodoxa greaca !

http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-...intele-paisie/

http://www.cartiortodoxe.ro/rezultate-nou.php

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din oradeauravietii
    Ma bucur pentru dv!
    Multumesc frumos!

Asa am descoperit literatura ortodoxa greaca !
    Care are, si ea, influentele ei asupra celei romanesti. Cel putin din cartea pe care am recomandat-o nu reiese deloc notiunea de ecumenism, nici macar unul, sa zicem, ortodox. Dar asta este doar o parere personala, fara prea mare importanta.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

semesilviu este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2007
    Posturi
    10

Implicit

o carte f buna cititta cu mult timp in urma de mine : Partea intunecata a cautatorilor de lumina. din pacate nu imi amintesc numele autoarei...

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Ion Furtuna
    Dionysios Farasiotis - Marii initiati al Indiei si parintele Paisie, Editura Cartea Ortodoxa si Editura Egumenita
    Cartea asta trebuie citita cu atentie, pentru ca una sunt relatarile vis-a-vis de ce i s-a intamplat autorului atunci cand a venit in contact cu Paisie si cu orientalii (mai mult sau mai putin orientali ) si cu totul altceva speculatiile si consideratiile valorice asupra celor intamplate (care oricum sunt la distanta foarte mare de momentele relatate).

Cei care vor citi cu atentie vor putea vedea cam de unde vin diversele proiectii din lumea ortodoxa romaneasca asupra lucrurilor mai putin intelese (din lipsa de contacte reale) care se petrec chiar in spatiul romanesc. Adica, de la cartea asta vin o gramada de sperieturi care se reflecta inclusiv prin unele fete bisericesti si de aici mai departe.

Noroc ca mai exista si oameni ca parintele Teofil Paraianu, care intrebat fiind ce crede despre bioenergie, a raspuns simplu: daca ajuta oamenii sa se faca bine, atunci e de la Dumnezeu.

O alta intrebare, de care imi aduc aminte, a fost ce crede despre televizor: "Draga, telecomanda e la dumneata. De dumneata depinde la ce programe te uiti. Altfel, televizorul este un aparat care nu-i nici bun, nici rau. E doar un aparat!"

oradeauravietii Avatar
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    148

Implicit

Ion Furtuna a scris:
    .....
    Cei care vor citi cu atentie vor putea vedea cam de unde vin diversele proiectii din lumea ortodoxa romaneasca asupra lucrurilor mai putin intelese (din lipsa de contacte reale) care se petrec chiar in spatiul romanesc. Adica, de la cartea asta vin o gramada de sperieturi care se reflecta inclusiv prin unele fete bisericesti si de aici mai departe.
    Am o singura intrebare la dv, cand a aparut cartea in romaneste?
    Indraznesc sa va rog sa scrieti anul editurii , daca aveti cartea la indemana, pt ca a mea este data inprumut si nu a ajuns acasa!

Eu ma indoiesc ca "diversele proiectii din lumea ortodoxa romaneasca asupra lucrurilor mai putin intelese provin de la aceasta carte! Eventual a alimentat prin popularitate si accesibilitate frica crestinilor deveniti peste noapte bisericosi si atot cunoscatori in ale canoanelor!
    Pentru o buna intelegere , ar fi bine sa fiti mai explicit in "gramada de sperieturi".
    Eu de exemplu, ieri la un maslu, am auzit o crestina ferventa si nelipsita la slujbe, ferindu-se ca cineva sa o atinga, in conditiile in care ea atingea patrafirul preotului si toti nu ajungeau sa-l atinga, ca nu cumva sa preieie problemele vreunuia! Si spunea ca a citit in carti!

Sunt muulte altele care atentioneaza asupra unor pericole reale provenite din amestecarea duhurilor de lumina, dar nu de Adevar , indiferent de tonul pe care sunt scrise!

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din oradeauravietii
    Am o singura intrebare la dv, cand a aparut cartea in romaneste?
    Indraznesc sa va rog sa scrieti anul editurii , daca aveti cartea la indemana, pt ca a mea este data inprumut si nu a ajuns acasa!
    Editura romaneasca nu a catadixit sa scrie si anul aparitiei in romaneste, sau macar anul tiparirii. Singura informatie este aceea ca traducerea s-a facut din greceste dupa editia (greceasca) din 2000.

Pentru o buna intelegere , ar fi bine sa fiti mai explicit in "gramada de sperieturi".
    Despre cei care nu pierd nici un prilej de a sataniza orice exista in afara literei exacte a dogmei, in conditiile in care nu stiu absolut nimic despre subiectul satanizat. Rezultatul este "gramada de sperieturi".

Catalin este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    1.108

Implicit

M-ati convins si am cumparat si eu cartea

-

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Omraam Mikhael Aivanhov - Balanta cosmica 2, Ed. Prosveta

A aparut pe piata in acest an, ca noutate. Exista acolo o idee pe care daca as fi vazut-o cu 10 ani in urma probabil ca nu as mai fost la fel de entuziast. Intre timp s-au schimbat mai multe si la mine si in jurul meu.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

"Celalalt Noica", Editurile Anastasia si Partener.

Puncte de vedere interesante a doi monahi ortodocsi care vietuiesc in Europa occidentala: Rafail Noica si parintele Symeon. Mai ales ca aceste puncte de vedere vin ca urmare a cautarilor spirituale ale celor doi.
    Aparuta in 1994, cartea care a ajuns la mine este a treia editie (cea din 2002).

oradeauravietii Avatar
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    148

Implicit

O multumesc ca a-ti readus in atentie aceasta minunata culegere a cuvintelor par Rafael Noica!

Ieromonah Rafael Noica, fiul regretatului filozof Constantin Noica, a revenit de ani buni in Romania,(cred ca prin 1993-94, adica dupa ce au fost inregistratele cuvintele care alcatuiesc continutul acestei carti: "Celalalt Noica" ) si s-a retras intr-un schit de pe langa Albac-ul din muntii Apuseni

In ultimii ani, in fiecare post al Craciunului, coboara in lume si tine o prelegere, la Alba Iulia.

Una din cartile sale cu date autobiografice, este Celalalt Noica, prezentata ca o discutie a doi monahi despre ortodoxie. Par Rafail a avut multe cautari in domeniul spiritualitatii, oprindu-se in cele din urma la ortodoxie.
    Este ucenicul arhim Sofronie Saharov, de la Essex, Anglia, la randul sau ucenicul Sfantului Siluan Atonitul, invatatori duhovnicesti despre care vorbeste si aminteste mereu in cuvantul sau.

O parte din conferintele tinute in anii 1994, 1995 si 2002 sunt surprinse in volumul Cultura Duhului, aparuta la ed Reintregirea , 2002.

Pt cai care nu reusesc sa-si procure cartea, pot sa-l asculte pe par Rafael, cuvinte dense, pline de incarcatura trairii duhului si Adevar!
    http://www.ortodoxmedia.com/autor/43/Ier-Rafail-Noica
    si aprecieri pe :
    http://www.rostonline.org/rost/dec20...il-noica.shtml

Pe internet se gaseau aproape toate conferintele par. Noica! Si ca de fiecare data cand este vorba de spiritualitate venita dinspre un om induhovnicit, fiecare noua auditie, patrunde mai adac in suflet si descopera sensuri nebanuite si negandite pana atunci,dar si uda si lucreaza pamantul plin de semintele Adevarului, ce asteapta sa fie recunoscute si numite de fiecare din noi!

oradeauravietii Avatar
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    148

Implicit

Azi a fost mare pelerinaj la Man. Prislop, cu ocazia parastasului facut in memoria par Arsenia Boca!
    As vrea sa readuc in atentia noastra site-ul in constructie si cuvintele vii ale parinteui Arsenie:
    http://www.arsenieboca.ro/coperta_album.htm
    puteti vedea o parte din pictura acestui vizionar cu ochii duhului a lumii dumnezeiesti si a tainelor privind voata noastra a oamenilor, pictura ramasa pe peretii biserici din Draganescu!
    http://www.arsenieboca.ro/biserica_de_la_draganescu.htm

oradeauravietii Avatar
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    148

Implicit

Alphonse si Rachel Goettmann,

RUGACIUNEA LUI IISUS. Rugaciunea Inimii
    ed Mitropolia Olteniei, 2007,

traducere Monahia Siluana Vlad

o carte inedita prin continut, explicatii, o carte de initiere in intelegerea Numelui care traverseaza Biblia, de initiere in rugaciune si nu numai, o carte in fiecare pagina este esenta , sinteza de Adevar si implicit generatoare de bucurie!

O recomand celor care inca cauta, celor care au nevoie de confirmarea celor care sunt inca nerostite cu tot curajul in fiinta lor, si celor care au gasit ceea ce fiecare din noi au cautat odata!

Subiecte Similare

1. Carti de referinta in Astrologie
    De lovelife in forum Astrologie
    Replici: 53
    Ultimul post: 26 oct 2009, 17:07
  2. Site-uri interesante
    De lovelife in forum Discutii libere
    Replici: 2
    Ultimul post: 09 feb 2009, 22:31
  3. In curand o sa avem puse pe site Carti
    De Santamia in forum Medicina naturista
    Replici: 14