Pagina 3 din 12 PrimulPrimul 123456789 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 31 la 45 din 176

Subiect: Carti de referinta, site-uri de referinta

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din oradeauravietii
    :P :P :P

Chiar merita pt niste cunoscatori si pasionati in ale spiritualului si mai ales ale ortodoxiei
    Merita!
    Chiar si pentru cei care considera atributele de mai sus un pic exagerate.
    cunoscutul deja, dar mai greu aplicabilul "Daruind vei dobandi".
    Se pare ca tocmai ati demonstrat ca nu chiar atat de greu cu aplicatul.
    Eu azi am bucatarit
    Cum? Dupa ce ati vazut filmul si l-ati recomandat, inca mai bucatariti?

Am uitat ceva. Filmul An Incovenient Truth poate fi descarcat de pe DC++. Doar ca si acolo trebuie niscavai rabdare! Dar este un pas pt cei carora nu le pica para ...... !
    Ei, acuma! Si picatul perei face parte din Lege. Numai ca as numi asta ajutorare, impartasire sau dar (dupa caz ).
    Ca nu toata lumea stie si poate (dpdv tehnic) sa foloseasca delicateturile internetului.

oradeauravietii Avatar
    oradeauravietii este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    148

Implicit Dan Puric

Sa mai indraznesc, sa nu mai indraznesc....? sa va plictisesc cu link-urilr mele!
    Dar haide, fie ce o fi, poate doar eu am ramas mult in urma cu evenimentele si in a cunoaste marturisirea lui Dan Puric :
    Asta am gasit deocamdata si va invit si pe voi sa cititi si sa vedeti sau daca deja se stie sa dati mai departe si altor necunoscatori , asemenea mie!

http://www.formula-as.ro/revista_754...dan-puric.html

si inregistrarea unei emisiuni TVR1 , cu Dan Puric,

http://www.tvr.ro/webcast/inregistrari.php,

mergeti la sectiunea emisiuni, apoi Garantat100% apoi, emisiunea din25-02-2007

Poate voi stiti mai multe ....
    M-as bucura sa stiu impresiile voastre si sa impartasiti si celor depasiti de evenimente ca acestea, precum am fost si eu!.

Filmul Insula- o sa-l mai revad si de-abia atunci poate comentam. Eu am inceput o discutie pe mess cu cel care a avut rabdarea si abilitatea sa coboare filmul ( a lasat PC sa lucreze toata ziulica, acasa) . Scuze si iertare pt modalitatea aleasa, de a va incita spre ..... vizionarea fimului

Tixti este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit

Mai oameni buni, acu intrai shi eu pe misiune-ortodoxa si pe saitul cu carti online. Vreau sa zic ca sunt acolo informatii cat pentru o viata de om, ba cred ca pentru multe vieti de om. Nimeni nu ar putea sa ceteasca atata. Cum poate cineva distinge oare ce e bun si ce nu e bun de bagat in cap? Adica cum poti selecta numai acea informatie care iti face bine si nu te induce in eroare mai mult decat esti deja??? Nu ma refer numai la aceste doua saituri, dar ca acestea mai sunt sute altele, plus ca librariile sunt ticsite de informatii.
    Dumnezeu ne iubeste pe toti

Ina Avatar
    Ina
    Ina este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    octombrie 2006
    Posturi
    120

Implicit

Citat Citat din Ina
    Cine a vazut filmul sa ridice mana!

Citat Citat din Ion Furtuna
    celor care vor avea curiozitatea si rabdarea sa descarce un film bun, ortodox uita-ti linkul:
    http://www.misiune-ortodoxa.ro/download.php?view.331

Filmul se cheama Insula sau Ostrovul, este o productie ruseasca , 2006.
    Adica sa posteze impresiile ! Filmul mi-a placut foarte mult ! Toate ghidusiile aceluia erau cu talc. Mi-a placut "eroul" principal al filmului, de la prima "infatisare" a Staretului, greoi, dupa colt, tarsind picioarele carand de fapt pietre sub bluza! ca si canon de pocainta in fata Celui de Sus, dandu-se altcineva, cineva...acolo...un slujitor al Staretului ! pana la felul lui de a canta stand pe malul apei...sau rugandu-se pe insula aceea.
    Tot filmul este plin de invataminte !
    Iti multumesc Ora-de-aur-a-vietii pentru posibilitatea oferita de a viziona acest film! Vi-l recomand cu caldura! Astept parerile voastre!
    Dl.Furtuna, sa traiti! am adus topicul aici ! Am crezut ca ajung 3 zile pentru postat impresiile despre film.

cristicarstea este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2006
    Posturi
    295

Implicit

Citat Citat din Tixti
    Mai oameni buni, acu intrai shi eu pe misiune-ortodoxa si pe saitul cu carti online. Vreau sa zic ca sunt acolo informatii cat pentru o viata de om, ba cred ca pentru multe vieti de om. Nimeni nu ar putea sa ceteasca atata.
    Pai traim in inceput de era informatiei! Ce-ai fi vrut?
    Cum poate cineva distinge oare ce e bun si ce nu e bun de bagat in cap? Adica cum poti selecta numai acea informatie care iti face bine si nu te induce in eroare mai mult decat esti deja??? Nu ma refer numai la aceste doua saituri, dar ca acestea mai sunt sute altele, plus ca librariile sunt ticsite de informatii.
    In general cu sufletul. El te avertizeaza daca ceva e bun sau mai putin bun pentru tine. Trebuie doar sa fii pe faza si sa-l asculti.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    romani

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Tixti
    cum poti selecta numai acea informatie care iti face bine si nu te induce in eroare mai mult decat esti deja??? Nu ma refer numai la aceste doua saituri, dar ca acestea mai sunt sute altele, plus ca librariile sunt ticsite de informatii.
    Topicul acesta pentru asa ceva a fost creat. Ca daca este vorba de lucruri de referinta, atunci se poate merge pe increderea in cei care semnaleaza aici.
    Daca nu, cu Dumnezeu inainte si cu ce zice cristicarstea.

Ina Avatar
    Ina
    Ina este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    octombrie 2006
    Posturi
    120

Implicit Re: Dan Puric

Sa mai indraznesc, sa nu mai indraznesc....? Dar haide, fie ce o fi, poate doar eu am ramas mult in urma cu evenimentele si in a cunoaste marturisirea lui Dan Puric :
    http://www.formula-as.ro/revista_754...dan-puric.html
    M-as bucura sa stiu impresiile voastre
    Uite ce am retinut din articolul acesta :
    "Eram o inima fugarita. Ca toti romanii. Dar am fost, categoric, in mila lui Dumnezeu. Eu mi-am inteles menirea astfel: sa matur poteca spre Biserica, printr-o traire ascetica si o inclinatie naturala spre a face bine, spre a da ajutor celor mai slabi.
    Adica, dupa ce-am iesit de la Sfanta Liturghie, sa nu uitam de Cristos, ci sa prelungim trairea din biserica si in viata cotidiana. Multi dintre noi nu "imbisericesc", in sens duhovnicesc, familia, societatea, odata iesiti din biserica de zid.
    Evident, nu vorbesc aici despre institutia Bisericii, nici macar despre ierarhia bisericeasca. Ma refer la comunitatea de iubire adunata in numele lui Dumnezeu, comunitate care trebuie sa ramana in iubire, si nu poate, daca Il uita pe Cristos.
    Adica, majoritatea oamenilor, chiar credinciosi fiind, nu sunt dispusi sa plateasca vreun pret pentru a alege intre bine si rau, intre lumina si intuneric, intre adevar si minciuna.
    Dar Biserica suntem noi toti, si noi slujim - dupa cum zice Sfantul Apostol Pavel.
    Fiecare in contextul epocii sale isi pastreaza verticalitatea. Fiecare vede pericolele care pandesc neamul.
    Trebuie sa fim traitori si luptatori in ortodoxie. Vorba lui Nae Ionescu: in ortodoxie nu vii sa sforai, ci sa fii treaz. Atacurile care se dau astazi asupra ortodoxiei reprezinta hartia de turnesol a crestinului adevarat din Romania."

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit

Si daca tot ati ajuns pe acolo, dati cu ochii roata, , voiniceste , ca mai sunt materiale interesante, ascunse sub forma unor conferinte si nu numai! :P

Eu tocmai am descarcat conferinta audio a par Amfilohie Branza, sustinuta la Suceava , de Martisor. Incitante ziceri, si unele chiar izvoratoare de constientizari, revizuiri si meditatii despre ...........
    Si de ce nu.... pt cei care nu au ascultat conferinta par Rafael Noica: Ce este omul!, sustinuta in noiembrie 2006, la Alba Iulia,o pot descarca tot de acolo! .........................
    Multe subiecte de meditat, motive de a vedea ortodoxia si a cunoaste cate ceva din ea si din marturisirile unor oameni imbunatatiti

Ora-de-aur-a-vietii
    Dragul meu, nu dai si tu niste mura in gura? Niscaiva pere malaietze? ca am cautat voiniceste pe sait de mi-am cracanat ochii, dar nu gasii nimic din cele ce ai pomenit mai sus. Ori nu stiu eu unde ce si cum, ori le-au scos jupanii de pe sait. Nu te nelinisti ca dai cu para malaiatza, ca sunt multi gura casca care abia steapta sa le pice. Ma numar printre ei. Scrie exact linkul cu pricina pentru download, asa cum ai facut-o cu filmul Ostrovul. Bun film. Habar n-as fi avut vreodata ca exista astfel de filme.

oradeauravietii Avatar
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    148

Implicit link-uri

Scuze, am fost cu graba si nebagare de seama.

Nu pot sa indic una sau alta.!!! Mie imi plac. NOICA, Savatie,Nicolae Tanase, Mca Siluana, Danion Vasile, Amfolohie, Gavrila, Calistrat, par Galeriu cum tot asa de mult imi plac predicile Sf Nicolae Velimirovici si Sf. Ignatie Brianceaninov , deslusitori de ascunse nuante si intelegeri. (poate primul asemanator ca nuantare si penetrare cu Omraam, pt cine are rabdare sa-i caute si citeasca cartile, predicile si doreste sa se cunoasca pe sine, prin altii.

Sunt atatea....! si in fiecare sunt ascunse sau sintetizate adevaruri de care fiecare suflet are nevoie sa le auda rostite uneori transat, uneori sub forma umorului sau doar rostite de o alta voce, o voce imbunatatita, care ascunde experiente traite, sau meditate, diferite de cele ale fiecaruia dintre noi, adevaruri de altfel stiute sau aflate deja sub un anumit aspect.

Aceasta "adunatura de vorbe" incorporeaza un mare dar de iubire si experieta duhovniceasca. Eu de aceea ascult si ma bucur de aproape fiecare conferinta/ predica ca un boboc ce sunt in ale cunoastereii si intelegerii ortodoxiei , dar si a practicii ei. SI cand am facut plinul caut altceva!

Dar fac asta de niste ani, pt ca am cautat ca o voce sa-mi confirme adevaruri pe care sufletul meu le stia, dar avea nevoie de confirmare si sa dobor ziduri si metereze, argumente si rationamente, invataturi gresit interpretate si/ sau intelese incomplet , buuuune pt o anumita etapa, dar ne-bune in cea urmatoare.....

Deocamdata asa sunt!

Si uite, asa se pune inceputul sau de multe ori se mai aranjeaza o piesa in puzzel-ul fiintei mele si a deslusirii tainelor lui Dzeu, a felului in care se manifesta legile Sale, sau cum le vede biserica prin oamenii sai.

Fiecare isi alege din oceanul cel mare al net-ului ceea ce raspunde nevoilor interioare, unele constietizate , altele nu, unele numite corect dar si necesitatilor rationale.
    Caci ce bine este dupa ce intelegi un aspect si il mai si practici , sa poti darui si altora din ceea ce ti-adus intelegere, deslusire, lumina pe drumul spre Adevar.
    Si fiecare alege in functie de prioritati si timpul pe care il acorda lor.
    Dar poate voi, stiti deja multe si ati depasit etapa conferintelor, predicilor. Nu mai aveti nevoie de alte confirmari si cunoasteri . Dar sigur au nevoie cei din jurul vostru, colegi, vecini, pacienti, aproapele vostru.

Dar , gata cu vorbaria:

http://www.misiune-ortodoxa.ro/download.php?list.36

si de acolo incepe alegerea. Pe Par Amfilohie il gasesti la sectiunea audio., si pe altii. Filmul Insula, la sectiunea Video

Si mai dau un link cunoscut de multi , tot cu muuulte conferinte audio si nu numai! ca sa nu mai pierdeti timp pretios de "studio",

http://www.ortodoxmedia.com/

M-as bucura daca a-ti deschide topicuri noi si cu subiecte gasite printre ele, sau de ce nu, lamuriri si adaugiri! :P :P :P

Ora-de-aur-a-vietii

cristicarstea este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2006
    Posturi
    295

Implicit

Frumos scrii, Ora-de-aur -a-vietii!
    Te unge pe suflet cand citesti randurile scrise de tine...
    Ai scris cumva si poezii pana acum?

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    romani

valiprofi Avatar
    valiprofi este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    88

Implicit r

Si mie-mi place Danion Vasile-atat de tanar dar matur si profund totodata.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit Re: Dan Puric

M-as bucura sa stiu impresiile voastre si sa impartasiti si celor depasiti de evenimente ca acestea, precum am fost si eu!.

Filmul Insula- o sa-l mai revad si de-abia atunci poate comentam. Eu am inceput o discutie pe mess cu cel care a avut rabdarea si abilitatea sa coboare filmul ( a lasat PC sa lucreze toata ziulica, acasa) . Scuze si iertare pt modalitatea aleasa, de a va incita spre ..... vizionarea fimului

Am urmat linkurile cu pricina, am descarcat multe conferintze, filmuletze, etc, si m-am pus pe ascultat. De acasa pana la munca fac intre 15 si 25 minute (in functie de cum bate vantul), mai umblu si cu trenul, si am avut si am timp suficient sa ascult la MP3 Player. E o idee excelenta sa asculti la mp3 player.
    Parintele Amfilohie Branza mi se pare un pic cam dur in exprimare, nu se fereste de cuvinte ca "nenorociti, fraieri, tigani nenorociti... etc". Are intr-adevar un mare dar al vorbirii si ce ma minunez e ca are raspuns la toate. De unde le vin raspunsurile acestor preoti le dau la toate intrebarile.... Am ascultat si multe cuvantari de ale parintelui Cleopa, si avea raspuns la cele mai fistichii intrebari ale oamenilor.
    Cat priveste filmul Insula, e tare bun. Nu stiu daca e inspirat sau nu dintr-un caz real, dar stiu ca in realitate exista oameni atat de credinciosi, si cu mare har si puteri tamaduitoare. Ati vazut ca el nici macar nu era calugar, era un simplu slujitor la manastire, un fochist (apropo, insula era din carbune, e buna tare o insula din carbune pe langa casa omului). Prooroc, clarvazator, vindecator, foarte multe putea sa faca omul acesta. Si imi face impresia ca foarte multe secvente sunt inspirate si din pildele Mantuitorului - femeia care avea sotul disparut in razboi - solutia a fost vinde tot si urmeaza celui pe care il iubesti. Alungarea duhurilor rele din viata staretului - cizmele si patura.. si multe altele. Intr-un cuvant e un film bun. Oare personajul principal e actor de meserie? A jucat bine oricum. L-am vazut de 3 ori. Merita vazut.

oradeauravietii Avatar
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    148

Implicit

Multumesc Tixti, mi-ai facut o mare bucurie pt ca ai acceptat darul asa nepriceput si nevrednic cum a fost facut !
    Inseamna ca plictisitoarele mele postari nu au fost in zadar! Dumnezeu lucreaza si va lucra in inima fiecaruia!

Daca macar unul, se va imbogati din urma vizionarii acestui film, a citirii cartilor si/ sau ascultarii acestor conferinte, daca se isca niste intrebari si se vor limpezii unele concepte, si mai ales cel al iubirii "chipului Lui Dumnezeu" din toti oamenii, daca vom invata cu toti sa judecam mai putin aproapele si caderile lui si sa-i fim sprijin in caderi si nu prilej de poticnire, daca vom invata rabdarea si munca cu noi insine si daca vom intelege ce mare responsabilitate si sansa este familia crestina si cu cata munca si jertfiri se construieste, inseamna ca pasim pe drumul cel bun si invatam sa ne largim gandirea duhovniceasca, si de ce nu, sa gasim atitudinea si limbajul de a ajunge la inima fiecaruia ( Caci Cuvantul s-a facut Om) si a-l determina sa se apropie si nu sa se indeparteze de Hristos! Si mai ales sa aratam ca ne pasa si nu suntem indiferenti! Mult prea des am auzit mizerabilul si ucigatorul slogan: "este problema lui"! sau" noi si voi", fara sa constientizam ca in planurile superioare suntem una cu totii.
    Ma iertati ca nu am priceperea sa pun problema asa cum trebuie, nici timpul si ragazul!

M-as bucura, daca cei cu putin mai mult timp si disponibilitate ar impartasi si celorlalti din cele aflate!

Probabil sunt etape, pe care le parcurge fiecare.

In alta ordine de idei! A aparut a 2-a carte a maicutei Siluana- Impreuna dumiriri pe cale-
    grupare pe teme a intrebarilor si raspunsurilor date de maicuta pe site-ul Sfintii-arhangheli. Esenta si sinteza de gandire si lucrare ortodoxa!
    V-o recomand, la fel ca si pe prima carte - Mestesugul Bucuriei, care a fost reeditata si se gaseste din nou prin librarii.

Mult spor in lucrarile cele bune si de folos ale fiecaruia! :P :P :P

oradeauravietii Avatar
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    148

Implicit

Tocmai am primit un link spre un film si o invitatie spre vizionare , din partea unui preot.
    Cred ca nu voi avea timpul necesar, dar va impartasesc si voua link-ul:

http://www.diegrossestille.de/english/

In dreapta, se poate seta in engleza comentarii si aprecieri despre film!

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    450

Implicit

am urmat eu linkul, dar nu duce chiar spre un download, asa cum m-as fi asteptat. Mere catre un sait in care este descris un film, intr-adevar, care promite sa fie interesant, dar care nu are download nici pentru film, nici pentru trailer. Asa ca... alarma falsa. Poate mai gasesti in sacul cu jucarii ceva linkuri, da-le drumul pe hornul casei, ca are cine sa se joace cu ele.
    Daca nu avem timp, le dam si noi la vecini, la copiii vecinilor, sa creasca si ei mari si luminosi.

Pagina 3 din 12 PrimulPrimul 123456789 ... UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Carti de referinta in Astrologie
    De lovelife in forum Astrologie
    Replici: 53
    Ultimul post: 26 oct 2009, 17:07
  2. Site-uri interesante
    De lovelife in forum Discutii libere
    Replici: 2
    Ultimul post: 09 feb 2009, 22:31
  3. In curand o sa avem puse pe site Carti