Pagina 2 din 12 PrimulPrimul 12345678 ... UltimulUltimul
Rezultate de la 16 la 30 din 176

Subiect: Carti de referinta, site-uri de referinta

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Un alt site, de data aceasta deosebit de practic.
    Este vorba despre testarea on-line a capacitatilor PSI, mai corect zis a accesului informational.
    Site-ul este sustinut de un institut american specializat Boundary Institute.

http://www.gotpsi.org/bi/gotpsi.htm

Succes!

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Hm... Traiam cu impresia ca am postat dar uite ca n-am facut-o inca.

Omraam Mikhael Aivanhov

Nu conteaza ce titlu gasiti, oricare din cartile sale este minunata.

La sfarsit si inceput de an calendaristic se gasesc de vanzare, editate de EDITURA PROSVETA, volumele intitulate "Ganduri pentru fiecare zi". Aceste volume se refera la anul care vine si pentru fiecare zi a anului este dedicata o pagina care contine un anumit gand-idee-meditatie.

Indemnul meu este sa va faceti acest dar atat dumneavoastra, cat si celor pe care-i iubiti. Avem nevoie in fiecare zi de un ragaz, macar atat cat citim o pagina, pentru sufletele noastre.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Pentru cei care nu fac alergie la cuvantul vrajitor si care accepta ca spiritualitatea are mai multe moduri de exprimare:

Carlos Castaneda
    Editura RAO

Povestiri despre putere
    Al doilea cerc de putere
    Călatorie la Ixtlan
    Cealaltă realitate
    Darul vulturului
    Focul lăutric
    Arta visatului
    Puterea tăcerii
    Latura activă a infinității

Aceasta este ordinea in care au fost scrise si recomand ca si citirea lor sa se faca in aceeasi ordine. Primul volum in romaneste a aparut in 1996 dar am vazut ca editura a facut si reeditari.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Cum nu cred ca este om interesat de spiritualitate care sa nu fi ridicat macar odata ochii spre cer spre a vedea imensitatea, un site unde privirea se concentreaza, prin aparatura moderna, in diverse locuri ale cerului si unde se pot descoperi frumuseti nebanuite.

Site-ul adauga in fiecare zi o alta imagine, asa ca puteti sa-l puneti la Bookmarks :

http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/archivepix.html

Santamia este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    362

Implicit

Multumim domnul Furtuna, intradevar frumoase poze

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    - Salon de masaj si Scoala de masaj

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din Santamia
    Multumim domnul Furtuna, intradevar frumoase poze
    Cu placere!
    Ca poate, si asa, ne mai aducem aminte.

cristicarstea este offline I.E. Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2006
    Posturi
    295

Implicit

Pentru cei care nu stiu inca, cel mai mare "site" (impropriu spus, mai degraba colectie) de carti online gratuite se afla la adresa http://80.69.83.61/digibook/
    Usename: digibook
    Password: cartionline

Incercati capitolul spiritualitate.
    S-ar putea sa va placa si sa gasiti ceea ce cautati de multa vreme.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    romani

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din cristicarstea
    Pentru cei care nu stiu inca, cel mai mare "site" (impropriu spus, mai degraba colectie) de carti online gratuite se afla la adresa http://80.69.83.61/digibook/
    Usename: digibook
    Password: cartionline

Incercati capitolul spiritualitate.
    S-ar putea sa va placa si sa gasiti ceea ce cautati de multa vreme.
    OK! SUPERCALIFRAGILISTIC!

MULTUMESC!

george este offline I.E. Mugurel
    Data inscrierii
    februarie 2007
    Posturi
    139

Implicit

Mie mi-au placut mult Profetiile de la Celestine.Multe lucruri practice.
    O scoala de spiritualitate din multa blamata SUA.Dar au si ei varfurile lor.

Si cum puteam oare sa il uit pe LAZAREV? din cate stiu au iesit 10 carti pana acum. Foarte mult datorez celor scrise acolo. Iar scoala lui se bazeaza tot pe cauze atata doar ca dezvolta mai mult partea atasamente decat alte lucruri.
    Totul e posibil dar nu totul e permis

daniel moldoveanu este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    2

Implicit

Pentru cei care ar dori sa afle mai multe despre spiritualitatea tibetana, va recomand:
    LOBSANG RAMPA - " Al treilea ochi"

oradeauravietii Avatar
    oradeauravietii este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    148

Implicit

Salut voios si Domnul sa ajute! :P

Profit de faptul ca se apropie marele Post, prilej de de bilant si de masuri de ordine si curatenie in fiinta si prin prejur ,de innoire si schimbare benefica pt fiecare, sa va aduc din amintire cateva carti de literatura ortodoxa, de referinta pt mine.
    Ele sunt scrise intr-un limbaj accesibil fiecaruia, care am siguranta ca vor aduce raspunsuri fiecaruia dintre noi, dar cu argumentele unor oameni imbunatati prin practica ortodoxiei, cu mare putere de daruire si iubire.

Monahia Siluana Vlad - Mestesugul bucuriei. Cum Dobandim bucuria deplina ce nimeni n-o va lua de la noi. Ed. Agaton-2006 - eu recitesc pasaje si mereu primesc subiecte de meditat si aprofundat
    Gheron Iosif- Marturii din viata monahala - se gaseste si in format electronic.

O sa revin , cu alte titluri :P

cris este offline Utilizator De'al casei
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    2.533

Implicit

Sint fericita sa va spun ca am cumparat Josephus Flavius-opere complete,scrieri de la anul 100 ale unui mare istoric evreu asupra bibliei si faptelor istorice de atunci.Pe nenea Irineu insa...nici urma de el. Am gasit si o carte interesanta,Pe urmele Sf Pavel,de HV Morton,editia 1936.Am cumparat si Cartea egipteana a mortilor,editie completa hieroglife-traducere si comentarii.
    Ce parere aveti despre Asa grait-a Zarathustra de Nietszche,merita?A citit-o cineva?
    Vasele cu apa nu mai sunt suficiente.
    Duceti-ne direct la izvor!

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit

Citat Citat din oradeauravietii
    celor care vor avea curiozitatea si rabdarea sa descarce un film bun, ortodox uita-ti linkul:
    http://www.misiune-ortodoxa.ro/download.php?view.331

Filmul se cheama Insula sau Ostrovul, este o productie ruseasca , 2006.
    Curiozitate este!
    Rabdare asisderi, desi 1,4G o solicita la maxim.

oradeauravietii Avatar
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    148

Implicit

:P :P :P

Chiar merita pt niste cunoscatori si pasionati in ale spiritualului si mai ales ale ortodoxiei

Si daca tot ati ajuns pe acolo, dati cu ochii roata, , voiniceste , ca mai sunt materiale interesante, ascunse sub forma unor conferinte si nu numai! :P

Eu tocmai am descarcat conferinta audio a par Amfilohie Branza, sustinuta la Suceava , de Martisor. Incitante ziceri, si unele chiar izvoratoare de constientizari, revizuiri si meditatii despre .....Facere, despre Stefan cel Mare, despre....Titlul conferintei " cunoscutul deja, dar mai greu aplicabilul "Daruind vei dobandi".
    Eu azi am bucatarit ascultand si razand uneori in hohote! .

Si de ce nu.... pt cei care nu au ascultat conferinta par Rafael Noica: Ce este omul!, sustinuta in noiembrie 2006, la Alba Iulia,o pot descarca tot de acolo! Rabdare si timp. In timp m-am straduit sa ascult multe din conferintele par. Meeerita ! Va veti bucura cei care veti gasi niscavai timp. Veti deveni mai bogati ! Eu am un mp3 player si ascult cate putin,chiar pe mijloacele de transport comun sau in plimbari, sau sali de asteptare sau cand am nevoie sa ma mai ridic cu mintea ...!Si samanta pusa lucreaza in timp, daca "pamantul sufletului" e plugarit temeinic si udat si plivite buruienile la timp!

Multe subiecte de meditat, motive de a vedea ortodoxia si a cunoaste cate ceva din ea si din marturisirile unor oameni imbunatatiti

Am uitat ceva. Filmul An Incovenient Truth poate fi descarcat de pe DC++. Doar ca si acolo trebuie niscavai rabdare! Dar este un pas pt cei carora nu le pica para ...... !

Mult spor in lucrarile voastre si in rabdare, curiozitate spre cele de folos sau mai bine zis, indrazneala buna!

Ora-de-aur-a-vietii

oradeauravietii Avatar
    Data inscrierii
    ianuarie 2007
    Posturi
    148

Implicit Bara ortodoxa

Din dar, daruri se fac, pt cei care nu au capatat inca !

http://ortodoxie.ourtoolbar.com/

Utlla si mult cuprinzatoare pt cautatori.Se instaleaza programelul. Permite acces on-line la radio Lumina, Renasterea si mai vedeti voi ce mai gasiti si va este util sau de folos! :P

Pagina 2 din 12 PrimulPrimul 12345678 ... UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Carti de referinta in Astrologie
    De lovelife in forum Astrologie
    Replici: 53
    Ultimul post: 26 oct 2009, 17:07
  2. Site-uri interesante
    De lovelife in forum Discutii libere
    Replici: 2
    Ultimul post: 09 feb 2009, 22:31
  3. In curand o sa avem puse pe site Carti
    De Santamia in forum Medicina naturista