Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 27

Subiect: Putin ajutar va rog

DToyz este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    august 2010
    Posturi
    7

Implicit Putin ajutar va rog

Mi se mai intampla de multe ori sa visez si sa stiu ca visez ....si mi sa intamplat odata sa stiu ca visez mam gandit la un loc si am fost acolo dar mam trezit imediat ...cum as putea sa intru iar in aceasta ''stare'' si sa o fac sa dureze mai mult ?

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Implicit Re: Putin ajutar va rog

Buna DToyz. Am vazut ca ai mai intrat pe forum, dar nu ai mai dat detalii despre experienta ta.
    In primul rand, trebuie sa incerci din nou sa adormi. Si, inainte de a adormi, sa te rogi de cel cu visele, sa te lase mai mult timp acolo unde ajungi si iti place. Atat de simplu!
    De multe ori, "cel cu visele" esti chiar tu.

nelsir este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    32

Stimate D Toyz eu te-as ruga sa te mai gandesti putin inainte de a "merge " mai departe . Cu permisiunea ta am sa-ti spun parerea mea cu toate ca decizia este a ta si sper sa fie cea buna . E posibil sa intri pe un taram necunoscut si unde nu stii daca esti bine primit ( tu cum te-ai simti daca in universul tau intim ar patrunde cineva ,chiar cu bune intentii ? ) Eu cred ca in momentul de fata te afli la o " poarta " despre care nu stii mai nimic , nici a cui este , nici ce este dincolo de ea dar dorinta de cunoastere , de a fi altfel decat ceilalti te indeamna sa o deschizi ; s-ar putea sa intilnesti lucruri care te pot face sa te simti bine , minunat dar care poate nu sunt bune . Cred ca ai ajuns in acest punct in urma unor exercitii de concentare, meditatie , rugaciune , in urma unor informatii din diferite carti ( daca este asa gandeste ca acele informatii sunt din experientele proprii ale celor care le-au scris sau le-au cules de la alte persoane- fiecare om are individualitatea sa si toate trairile experientele sunt specifice fiecarui individ in parte, ce este bun la cineva la altcineva nu se stie).Oricare ar fi decizia ta cred ca ar fi bine daca ai invata o rugaciune atat de bine incat sa o poti spune sau gandi chiar in momentele acelea cand dormi sau esti constient ca visezi . Apropo ,ce crezi, de ce oare cei care au avut "experiente" mai deosebite in general sunt foarte retinuti in a face cunoscute intamplarile lor ?

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din nelsir Vezi post
    Eu cred ca in momentul de fata te afli la o " poarta " despre care nu stii mai nimic , nici a cui este , nici ce este dincolo de ea (...).
    Apropo ,ce crezi, de ce oare cei care au avut "experiente" mai deosebite in general sunt foarte retinuti in a face cunoscute intamplarile lor ?
    R.Steiner a avut experiente mai deosebite si explica substratul lor (in vol.13 din "Stiinta Spirituala" cap. "Despre cunoasterea lumilor superioare") din care voi extrage cate ceva in speranta ca-i va fi de folos lui DToyz:
    Cand energia sufleteasca este inca slaba, realitatile spirituale se sustrag observatiei launtrice. Iar influentele tulburatoare care vin din lumea exterioara sensibila si ecoul amintirilor din aceasta lume sunt puternice, oricat de mult ne-am stradui sa le eliminam. Aici nu e vorba numai de acele tulburari de care suntem constienti, ci, mai ales, de acele tulburari de care, in viata obisnuita, nici nu ne dam seama.
    Datorita structurii fiintei omenesti, in aceasta privinta e posibila o tranzitie. Ceea ce nu poate, deocamdata, savarsi in stare de veghe, datorita tulburarilor lumii fizice, sufletul este in stare sa savarseasca in timpul somnului.
    Cine este indeajuns de atent, va descoperi ca in cursul somnului nu "doarme pe deplin", ci sufletul sau are perioade in care, desi dormind, desfasoara o anumita activitate.
    Inceputul acestei experiente se poate face in doua feluri:
    Omul poate sa-si zica, la un moment dat, in cursul somnului: "acum ma gasesc intr-o alta lume", sau, poate avea, dupa trezire, amintirea: "am fost intr-o alta lume".
    Pentru primul caz, fireste, este necesara o energie launtrica mai mare decat pentru al doilea, si prin ambele se realizeaza ceea ce se numeste continuitatea constientei.
    Concluzionand, repetarea acestui "exercitiu" intareste sufletul, care ajunge astfel, la un moment dat, sa traiasca in deplina constienta in doua Euri distincte.
    Asadar, DToyz, dincolo de "aceasta usa" necunoscuta, cum spuneam in primul meu mesaj, esti chiar tu, dar acel Tu superior care in timpul somnului se desprinde de influnta externa. O alta forma de manifestare a celui de-al doilea Eu in timpul somnului este cand, de exemplu, visam ca punem o intrebare si altcineva ne da raspunsul, dar in realitate ni-l dam noi insine.
    Mult succes!

Radu Cristian este offline Experienta Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2010
    Posturi
    45

Citat Citat din Didina Vezi post
    Buna DToyz. Am vazut ca ai mai intrat pe forum, dar nu ai mai dat detalii despre experienta ta.
    In primul rand, trebuie sa incerci din nou sa adormi. Si, inainte de a adormi, sa te rogi de cel cu visele, sa te lase mai mult timp acolo unde ajungi si iti place. Atat de simplu!
    De multe ori, "cel cu visele" esti chiar tu.
    te-as ruga sa nu mai faci aceasi greseala precum crestinismul.. nu vom ajunge niciodata nicaieri, daca continui sa alimentezi societatea cu aberatii, in loc sa ii spui adevarul..
    "cel cu visele" ? il pui pe om sa se gandeasca la mos ene? la cine?
    este absurd, precum iadul cu dracii, zmoala si furcile..
    de multe ori?? poate, mai degraba, de fiecare data..
    suntem responsabili pentru propriile vise.. daca interfereaza altceva sau altcineva in el, tot noi detinem controlul, asta daca stim sa il mentinem..

in viata, DToyz, nu trebuie sa avem raspuns pentru orice, si sa stim neaparat de ce s-a intamplat o anumita chestie.. nu trebuie sa ne agatam doar de lucrurile frumoase, lucrurile care ne plac, ca apoi cand ni se intampla o tragedie sa credem ca viata e un 'rahat'.. in spatele fiecarei intamplari exista un motiv mai presus de cunoasterea noastra, si nu trebuie sa facem pe detectivi sa-i dam de cap..

in schimb, iti sugerez sa practici exercitii de respiratie si meditatie ca sa ai suficienta energie, sa calatoresti unde doresti.. inaintea fiecarui somn lucid, trebuie sa iti impui tie in minte "in seara asta voi visa ce-vrei-tu-sa-visezi", sau ca tu detii controlul.. nu vei putea merge nicaieri daca esti foarte obosit.. asa ca cel mai bine nici nu mai incerca, ca s-ar putea sa ai rezultate nedorite sau sa fii si mai confuz de tine..

Copilu din Umbra este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2011
    Posturi
    44

Destinatie finala a tuturor experienteler noastre in taramurile astea (in taramul asta) este ........ CONSTIENTIZAREA TOTALA!!! ... multzumesc, multzumesc mult!:P Cu drag si respect! Copilu.

Tilak este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    364

Viata are un singur sens... si un sigur lucru este sigur in viata. Ghici care!

Cu stima,

Data inscrierii
    martie 2011
    Posturi
    44

Cool Re: Putin ajutar va rog

Citat Citat din Tilak Vezi post
    Viata are un singur sens... si un sigur lucru este sigur in viata. Ghici care!

Cu stima,

Draga Tilak de data asta o sa fie in jur de doua miliarde de oameni care o sa "uite" sa moara pt ca nu mai au nevoie, pt ca ciclul lor a luat sfarsit... lumea asta a intrat in colaps, toate se descompun, tot ce apartine 3D si 4D nu o sa mai poata exista pe pamant pt ca mama terra o sa fie o entitate 5D ... dar pana atunci ... ne petrecem si povestim Cu drag si respect! Copilu.

Tilak este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    364

Adevarul este de partea ta.

diasomie Avatar
    diasomie este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    mai 2007
    Posturi
    119

Copilu din Umbra ..
    te rog detaliaza ce intelegi prin 5D.
    Ms
    vand
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    martie 2011
    Posturi
    44

Citat Citat din diasomie Vezi post
    Copilu din Umbra ..
    te rog detaliaza ce intelegi prin 5D.
    Ms
    Multzu de intrebare. Ca sa raspund tre sa incep cu inceputu. In total in acest univer exista 13 dimensiuni fiecare cu nivelul ei de vibratie, 13D ; 12D; 11D sunt ale Creatorului pt a se divide si a incepe "matricea" pe care o sa incepem sa functionam noi, pt al cunoaste pe El. Noi intram in totalul energiei noastre prin 9D si incepem procesul de condensare si de "spargere" (tot se desprind fractali din total sau mai bine zis avem impresia asta, ramane de discutat). Tot coboram prin dimensiuni experimentand totalitatea posibilitatilor din fiecare (constientizand) pana ce am trecut de ultima bariera (intre 5D si 4D) si am inceput sa experimentam aceste 2 dimensiuni. Aici treaba mea ii mai usoara pt ca pot explica logic ce se intampla pt ca cele doua dimensiuni fac parte din constiintza cristalina (logica, matematica, geometrie). Asai ca suna pana acum drumul parcurs de noi ca si "caderea ingerilor"? Mie asa mi se pare . In dimensiunile astea avem cate o bucata (fractal) din esenta noastra suprema pe fiecare sistem solar in fiecare galaxie si pe multe planete.... aici avem un sistem solar, o planeta, o galaxie ca fiind fractal din entitatea noastra totala si ne experimentam reciproc, ex: Eu am o planeta acolo undeva in galaxie si tu esti o entitate care traieste acolo dar nui numai atat pt ca si tu ai o planeta acolo in galaxie si eu sunt o entitate care o experimenteaza (si asta ii valabil pt fiecare dintre noi) WOW! Cate variante sunt posibile? Eu zic ca tind spre infinit. :P . 4D poate fii mai usor marginit explicand ce capacitati au fiintele care exista in aceasta dimensiune (+ ii cea mai mare dimensiune ca spatiu) tot ce canoastem noi ca si capacitati paranormale sunt normale pt respectivele fiinte inafara de (omniprezenta si atotcunoastere) care apartin dimensiunilor >=5D. Aici in 3D pierdem majoritatea capacitatilor pt a experimenta si o varianta mai dura si bruta de dualitate. Partea frumoasa ii ca aici )3D si 4D) este o regula simpla care tine totul in echilibru si anume legea KARMEI adica: toata energia care o imprimi asupra Creatorului la un moment o sa o primesti inapoi in aceeasi forma sau tot ce imprima ceilalti asupra ta o sa dai inapoi in aceeasi forma (partea distractiva ii ca uitam ce am expus sau primit in vietile trecute). Pe scurt supravietuirea noastra in aceasta jungla de beton (societate) este IUBIREA (neconditionata) care o dam. Sper sa-ti fii fost de folos. II un subiect mare si mi foarte greu sa acopar tot. Acuma la 5D ... dimensiunea in care totul ii inefabil dar iti pot da exeple (nu exacte) ca sa iti faci o parere : se traieste pe baza de energie (nimeni nu mananca pt ca nu ii nevoie), avem capacitatea superpozitiei (existam in toate locurile deodata), ce ii aici bine si rau acolo ii o diferenta de opinii. Mai mult de atat nu te pot ajuta da stiu o persoana care poate si anume TU, intreabate si cereti sa aflii ce inseamna 5D si intrun fel sau altu o sa iti raspunzi. Cu drag si respect! Copilu.

diasomie Avatar
    diasomie este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    mai 2007
    Posturi
    119

Multumesc.
    nu primesc niciodata raspunsuri la intrebarile mele..chiardaca ma rog , chiar daca meditez asupra unor intrebari/dileme. Primesc doar avertizari asupra situatiei prezente si unori asupra a ceea ce urmeaza s afie..
    Asa incat mura in gura nu se da de sus, raspunsurile directe sunt evitate si se pare ca doar experienta directa e apreciata. (Asta pentru mine)
    vand

Data inscrierii
    martie 2011
    Posturi
    44

Suntem diferiti ca impreuna sa facem un tablou complet si complex.

Guguam este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    98

Implicit Lumea viselor de linga noi

Citat Citat din Copilu din Umbra Vezi post
    Suntem diferiti ca impreuna sa facem un tablou complet si complex.
    Intotdeauna sa nu depui armele si sa te declari invingator in fata universului(imensitati). Mintea noastra poate calatori mai mult decit ne putem inchipui. De multe ori ma intreb unde este lumea reala sau de unde incepe aceasta lume. Am mai spus mi se intimpla des ca sa fiu martor unor evenimente care de fapt au fost vizualizate anterior sub altfel de limbaj. Un limbaj simplu amorf si abstract greu tradus in cuvinte. Consider la ora actuala ca noi ca oameni obijnuiti suntem incatusati sa traim in aceasta lume comuna formata din imagini temporare fara a putea calatori mai departe in spatele acestui cadru temporal. Sunt multe de spus dar acest forum prin constructie si motor de cautare nu ne este de mare ajutor. Asa ca fiecare e liber sa calatoreasca iar propria experienta poate fi chiar a noastra fara sa stim unii de alti.
    Intuneric e acolo unde nu am calatorit cu MINTEA, GINDU sau SUFLETU.

Data inscrierii
    martie 2011
    Posturi
    44

Implicit Re: Lumea viselor de linga noi

Nu ma declar invingator in fata universului dar nu ma pot declara nici pierzator pt ca SUNT UNA CU EL! Si tu esti la fel numai ca nu esti inca constient. Cu drag si respect! Copilu.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Fenomene normale mai putin cunoscute. Ipoteze.
    De Ion Furtuna in forum Paranormal
    Replici: 50
    Ultimul post: 01 oct 2011, 10:31
  2. Telefoane mobile nocive sau mai putin nocive
    De cristicarstea in forum Discutii libere
    Replici: 34
    Ultimul post: 26 iul 2010, 10:31
  3. putin ajutor..
    De radoslavrobert in forum Discutii libere
    Replici: 1
    Ultimul post: 29 oct 2009, 05:55
  4. Mai mult Paranormal, mai putin extraterestri!!!
    De Stratov in forum Paranormal
    Replici: 17
    Ultimul post: 24 nov 2008, 11:14

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •