Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate de la 16 la 27 din 27

Subiect: Putin ajutar va rog

Guguam este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    98

Implicit Re: Lumea viselor de linga noi

Citat Citat din Copilu din Umbra Vezi post
    Nu ma declar invingator in fata universului dar nu ma pot declara nici pierzator pt ca SUNT UNA CU EL! Si tu esti la fel numai ca nu esti inca constient. Cu drag si respect! Copilu.
    Hai sa mergem mai departe si sa exteriorizam constiinta si memoria. Unde se afla ele defapt in cele 18 grame cu care parasim aceasta lume. Cind am afirmat univers am substituit toate imensitatile universale cunoscute "imaginar" de mintea omeneasca.
    Intuneric e acolo unde nu am calatorit cu MINTEA, GINDU sau SUFLETU.

Copilu din Umbra este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2011
    Posturi
    44

Univers (un singur vers) in care "traim" toti, eu ii zic Dumnezeu si stiu ca nu gresesc, ai subestima imensitatea ii la fel cu ati subestima infinitatea, nu-i un joc dragut de cuvine, ii adevarul meu. Cu drag si respect! Copilu.

Guguam este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    98

Univers (un singur vers) in care "traim" toti, eu ii zic Dumnezeu si stiu ca nu gresesc, ai subestima imensitatea ii la fel cu ati subestima infinitatea, nu-i un joc dragut de cuvine, ii adevarul meu. Cu drag si respect! Copilu.
    Se pare ca fiecare poate calatori de aceea nu am sa analizez metamorfozarea frazeologica a limbajului autohton si nici nu am sa studiez filozofia dumnezeiri. Impresiile de calatorie in aceste universuri paralele sunt diferite de la entitate la entitate se pare ca unii povestesc mai mult pentru ca au trait o clipa din cotidian.
    Intuneric e acolo unde nu am calatorit cu MINTEA, GINDU sau SUFLETU.

Claudiu Avatar
    Claudiu este offline Servus Domini Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Implicit Re: Putin ajutar va rog

Multzu de intrebare. Ca sa raspund tre sa incep cu inceputu. In total in acest univer exista 13 dimensiuni fiecare cu nivelul ei de vibratie, 13D ; 12D; 11D sunt ale Creatorului pt a se divide si a incepe "matricea" pe care o sa incepem sa functionam noi, pt al cunoaste pe El. Noi intram in totalul energiei noastre prin 9D si incepem procesul de condensare si de "spargere" (tot se desprind fractali din total sau mai bine zis avem impresia asta, ramane de discutat). Tot coboram prin dimensiuni experimentand totalitatea posibilitatilor din fiecare (constientizand) pana ce am trecut de ultima bariera (intre 5D si 4D) si am inceput sa experimentam aceste 2 dimensiuni. Aici treaba mea ii mai usoara pt ca pot explica logic ce se intampla pt ca cele doua dimensiuni fac parte din constiintza cristalina (logica, matematica, geometrie). Asai ca suna pana acum drumul parcurs de noi ca si "caderea ingerilor"? Mie asa mi se pare . In dimensiunile astea avem cate o bucata (fractal) din esenta noastra suprema pe fiecare sistem solar in fiecare galaxie si pe multe planete.... aici avem un sistem solar, o planeta, o galaxie ca fiind fractal din entitatea noastra totala si ne experimentam reciproc, ex: Eu am o planeta acolo undeva in galaxie si tu esti o entitate care traieste acolo dar nui numai atat pt ca si tu ai o planeta acolo in galaxie si eu sunt o entitate care o experimenteaza (si asta ii valabil pt fiecare dintre noi) WOW! Cate variante sunt posibile? Eu zic ca tind spre infinit. :P . 4D poate fii mai usor marginit explicand ce capacitati au fiintele care exista in aceasta dimensiune (+ ii cea mai mare dimensiune ca spatiu) tot ce canoastem noi ca si capacitati paranormale sunt normale pt respectivele fiinte inafara de (omniprezenta si atotcunoastere) care apartin dimensiunilor >=5D. Aici in 3D pierdem majoritatea capacitatilor pt a experimenta si o varianta mai dura si bruta de dualitate. Partea frumoasa ii ca aici )3D si 4D) este o regula simpla care tine totul in echilibru si anume legea KARMEI adica: toata energia care o imprimi asupra Creatorului la un moment o sa o primesti inapoi in aceeasi forma sau tot ce imprima ceilalti asupra ta o sa dai inapoi in aceeasi forma (partea distractiva ii ca uitam ce am expus sau primit in vietile trecute). Pe scurt supravietuirea noastra in aceasta jungla de beton (societate) este IUBIREA (neconditionata) care o dam. Sper sa-ti fii fost de folos. II un subiect mare si mi foarte greu sa acopar tot. Acuma la 5D ... dimensiunea in care totul ii inefabil dar iti pot da exeple (nu exacte) ca sa iti faci o parere : se traieste pe baza de energie (nimeni nu mananca pt ca nu ii nevoie), avem capacitatea superpozitiei (existam in toate locurile deodata), ce ii aici bine si rau acolo ii o diferenta de opinii. Mai mult de atat nu te pot ajuta da stiu o persoana care poate si anume TU, intreabate si cereti sa aflii ce inseamna 5D si intrun fel sau altu o sa iti raspunzi. Cu drag si respect! Copilu.
    Sincer nu am inteles nimic din ce ai spus aici, si asta pentru ca:
    1. Exprimarea este foarte confuza si cu multe greseli gramaticale
    2. Nu se observa firul rosu al concluziei tale
    3. Adevarata natura a dimensiunilor versurilor creatiei Tatalui Ceresc, organizarea lor e cam alta; nu redai corect si complet adevarurile Lui.
    4. Fractalii nu se "sparg". Galaxiile si planetele nu reprezinta fractali din fiinta noastra (din care dintre cele n-miliarde de fiinte care trec pe Terra?!) ci organizarea lor este data de cu totul alte programe informationale si matrici concepute si realizate de Tatal Ceresc. (nu am inteles ce vrei sa spui cu planetele fiecaruia etc. asa ca am sa te rog sa explici)

Universul nostru il vezi 3D fiindca nu vezi decat cele 3 dimensiuni spatiale insa dimensiunea temporala pare sa fi disparut (dimensiune care se regaseste si in celelalte versuri cu diferite variabilitati, in functie de gradul de elevare al populatiilor acelor n-versuri, de masura in care manifesta Lumina Necreata si o radiaza, de cat de mult constientizeaza adevarurile divine etc.)

Omniprezenta este un atribut divin, si entitatile care inca nu au ajuns la acest nivel de elevare il pot manifesta numai limitat si numai de la un anumit vers de lumina in sus.

Da, iubirea hristica (neconditionata) este cheia elevarii, dar si ea trebuie sustinuta prin studiu, meditatie la subiecte importante pentru suflet, rugaciune, fapte bune, credinta, fermitate, si in special, smerenie.

La final iti voi aduce aminte ce se spune in Sf. Scriptura despre cei care vorbesc in limbi (asemanarea este potrivita aici) - ca trebuie sa folosim un limbaj pe care toti sa il inteleaga, fiindca daca vorbim in fraze pompoase si academice, nu zidim pe cei care asculta, si scopul este ca cel care vorbeste, sa redea cat mai clar mesajul, pentru ca ascultatorii/cititorii sa poata constientiza corect cele spuse.

Te rog sa iei ce am spus ca pe o critica constructiva.

Cu drag,
    Claudiu
    Ultima editare de Claudiu : 11 mai 2011 la 00:46
    Dumnezeu este Iubire!

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    martie 2011
    Posturi
    44

daca ii iubire CRISTICA dc zici ca trebuie sustinuta ... nu intru in polemici cu tine ... dar is sincer cand zic ca stiu ca exista un singur vers, un univers care ii zic dumnezeu si eu si tu facem parte din el si suntem el ... treaba ta ce idei crezi si ce idei pui in practica eu stiu un singur lucru dumnezeul meu ma invata sa fiu ca si el nu sa il slujesc ... PACE!

Claudiu Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

In primul rand, este un lucru de respect sa scrii numele Creatorului cu litera mare: adica Dumnezeu si nu dumnezeu, si asta ca sa facem diferenta intre Dumnezeu si alti (dumne)zei care se dau a fi ceea ce nu sunt.
    Sustinand ca dumnezeul tau te invata sa fii ca el si nu sa il slujesti de fapt transmiti ca nu ai de a face cu crestinismul ortodox si nici macar cu alta credinta asemanatoare. Te sfatuiesc sincer sa studiezi Sfintele Scripturi ca sa intelegi cum este cu slujirea lui Dumnezeu.
    De ce spun ca iubirea Hristica trebuie sustinuta? Pai este simplu: orice obicei (bun sau rau) se capata prin practica. Nu ajungi la iubirea Hristica numai gandindu-te ca o manifesti - ajungi la iubirea Hristica tocmai prin acele actiuni pe care ti le-am enumerat, caci iubirea Hristica reprezinta mai mult decat simpla suma a tuturor virtitutilor existente. Iubirea Hristica trebuie manifestata in mod continuu si constientizat, nu cand ne aducem aminte.
    A sluji lui Dumnezeu inseamna a sluji celor mai mici prin care El Insusi se manifesta, fiindca toti posedam o scanteie din Sfantul Sau Duh. Noi avem doar potentialitatea de a ajunge ca El dar nu suntem El nici ca varsta, nici ca experienta astrala, nici ca inteligenta si in nici o alta virtute manifesta inca sau nu.
    A sluji inseamna si a te sacrifica pentru ceilalti, capacitatea de jertfa fiind o virtute foarte apreciata de El. Cine te invata ca sa nu Il slujesti pe Dumnezeu te invata prost, si acela nu face parte din ierarhiile de Lumina Necreata.
    Universul nu este Dumnezeu ci este o creatie a lui - atentie mare la cum interpretezi conceptele.
    Dumnezeu este Iubire!

Data inscrierii
    martie 2011
    Posturi
    44

Huh! Nu am nici o treaba cu nici o religie ... nici una nu zice numai adevarul ... adevar care il gasesti in tine, bine eu il gasesc in mine ... cand o sa te vezi o sa te distrezi o tura de ideile tale de acuma... iubirea creatorului nu trebuie sa faci nic pt ea ea exista pur si simplu, cand zici ca faci ceva pt ea inseamna ca ii conditionata si nu mai ii a dumnezeului pe care il experimentam ... plus ca inafara lui si eu sunt la fel ca el dar unic ... intelege asta si poate poate ramai pe terra ...

Claudiu Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Nu am nici o intentie sa raman pe o planeta kharmica precum Terra (decat daca as fi din partida "celorlalti") - decat daca pot ajuta si pe altii. Cand am zis ca iubirea Hristica trebuie sa fie sustinuta, inseamna ca trebuie ca tu sa devii o persoana mai buna, mai elevata spiritual ca sa o poti manifesta mai mult (cat mai aproape de manifestarea lui Iisus Hristos), altfel nu vei putea sa o manifesti niciodata.
    In afara lui Dumnezeu NU esti ca el - ma repet dar vad ca degeaba - ci ai POTENTIALUL de A FI EL. Daca esti unic, nu ai cum sa fii ca El care contine toate unicitatile create de El si care emana din El. Dumnezeu este mai mult decat suma tuturor unicitatilor create de El.
    Dumnezeu este Iubire!

Data inscrierii
    martie 2011
    Posturi
    44

si tu draga claudiu nu ai obiceiul sa te uiti in oglinda... de asta suntem altfel ... ca sa avem ce povesti. Cu drag si respect ! Copilu. Tu crezi ca Karma se termina o data ce pleci dp terra (fals) ea face parte din creator la fel ca soarelele ... poate ca in ceea ce te priveste miar fii greu sa ma fac inteles verbal in fata da, da pana la urma poate nu trebuie.

Claudiu Avatar
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Probabil ca ar fi greu sa ma faci sa inteleg din moment ce nu folosesti o limba romana corecta din punct de vedere gramatical si nu am timp sa ma chinui sa inteleg ce vrei sa spui (cine face parte din Creator: kharma sau soarele? sau amandoua?).
    Din nou pricepi numai ce vrei tu - nu am zis ca daca ies din Legea Kharmei plec de aici - doar ca pot veni aici pentru alte misiuni daca doresc (si nu e valabil doar pentru mine).
    Hai sa revenim la subiectul firului de discutie sau daca vrei sa dezbati subiectul cu alcatuirea universului (uni sau multidimensional) si despre iubirea Hristica si virtuti iti sugerez sa incepi un alt fir de discutie.

Claudiu
    Ultima editare de Claudiu : 14 mai 2011 la 00:55 Motiv: Completari
    Dumnezeu este Iubire!

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Huh!(...) iubirea creatorului nu trebuie sa faci nic pt ea ea exista pur si simplu, cand zici ca faci ceva pt ea inseamna ca ii conditionata si nu mai ii a dumnezeului pe care il experimentam ... plus ca inafara lui si eu sunt la fel ca el dar unic (...)
    Chiar ca "Huh"!!!!!!!!!!!!!!!
    Domnule Copil , Dumnezeu nu este o experienta, iar pentru Iubirea Lui trebuie sa faci macar un lucru: sa nu i te opui. Si atuncea ii permiti sa se manifeste prin tine. Si cand ii permiti asta descoperi ca ai multe lucruri de facut (ca viata pe Pamant nu e o vacanta in care te privesti narcisist in oglinda si-ti spui/si Ii spui cat de minunat esti/este). Si apoi mai descoperi ca nu e suficent sa le faci, trebuie sa le faci si cu Bucurie.
    Nimeni nu este la fel ca El (nici inauntru, nici in afara), dar cum El ne iubeste si vrea sa intelegem asta, a creat Iadul. Acolo vom vedea si vom intelege cu adevarat Puterea Lui, fie ca sunt eu sau Dv, fie ca sunt sfintii (vezi si experienta in Iad a Sf. Tereza de Avila). Sa va dea Dumnezeu exact acele experiente de care aveti nevoie pentru ca toate umbrele dintre El si Dv. sa dispara!
    Cu Adevarul si cu Dreptatea, tot inainte!
    Un site despre

Data inscrierii
    martie 2011
    Posturi
    44

Citat Citat din Didina Vezi post
    Dumnezeu nu este o experienta, iar pentru Iubirea Lui trebuie sa faci macar un lucru: sa nu i te opui. Si atuncea ii permiti sa se manifeste prin tine. Si cand ii permiti asta descoperi ca ai multe lucruri de facut
    Daca nu ii o experienta, o constientizare continua cu scopul de a ne face pe noi sa fim la fel cu el la capatul drumului atunci nu are rost sa povestesc pt ca nu pot si subliniez NU POT sa cred sau sa inteleg altceva. Daca nu ii asa cum zic eu atunci pt cei care au o alta parere le dau o intrebare: Daca nu ii asa dc se intampla toate astea? Si la ce bun? Cu drag si respect! Copilu.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Subiecte Similare

1. Fenomene normale mai putin cunoscute. Ipoteze.
    De Ion Furtuna in forum Paranormal
    Replici: 50
    Ultimul post: 01 oct 2011, 10:31
  2. Telefoane mobile nocive sau mai putin nocive
    De cristicarstea in forum Discutii libere
    Replici: 34
    Ultimul post: 26 iul 2010, 10:31
  3. putin ajutor..
    De radoslavrobert in forum Discutii libere
    Replici: 1
    Ultimul post: 29 oct 2009, 05:55
  4. Mai mult Paranormal, mai putin extraterestri!!!
    De Stratov in forum Paranormal
    Replici: 17
    Ultimul post: 24 nov 2008, 11:14

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •