Rezultate de la 1 la 12 din 12

Subiect: Cursuri de medicina stie cineva?

theditza04 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    1

Exclamation Cursuri de medicina stie cineva?

buna ziua.Imi doresc foarte mult sa studiez medicina.Desi e cam tarziu as vrea sa incep cu niste cursuri ceva si apoi sa imi incerc norocul sa vad daca pot face asta in viitor.Ma puteti ajuta va rog?

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit Re: Cursuri de medicina stie cineva?

Medicina nu se poate face doar asa niste cursuri, faci facultatea si gata
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

alina_iulia este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    1

Citat Citat din theditza04 Vezi post
    buna ziua.Imi doresc foarte mult sa studiez medicina.Desi e cam tarziu as vrea sa incep cu niste cursuri ceva si apoi sa imi incerc norocul sa vad daca pot face asta in viitor.Ma puteti ajuta va rog?
    Buna!Cel mai importat este sa iti placa nu conteaza cat de tarziu e. Bafta!
    Ultima editare de Ion Furtuna : 30 iul 2010 la 08:45

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din theditza04 Vezi post
    Incercati pe site-urile facultatilor de medicina sa vedeti la care dintre ele se da examen si la ce materii si va pregatiti la acele materii. Puteti, deasemenea, sa faceti acelasi lucru in ceea ce priveste facultatile de kinetoterapie care au avantajul ca au o durata mai mica si va confera inca de la absolvire o specializare.
    Mai puteti sa va interesati in zona dumneavoastra daca exista sau nu, scoli postliceale pentru asistenti medicali si sa vedeti cum puteti fi admis/a.
    Cam acestea sunt posibilitatile pentru o dorinta atat de nobila ca cea exprimata de dumneavoastra.

Inainte de a incepe ar trebui sa va face o introspectie si sa va raspundeti la intrebari de tipul:
    1) de ce ma intereseaza?
    2) imi ajung 4-5 ore de somn pe noapte?
    3) cum percep suferinta oamenilor, cum ma simt in preajma oamenilor bolnavi?
    4) sangele, excretiile umane cum ma fac sa ma simt?

Pentru a studia si profesa medicina trebuie anumite calitati si aptitudini - daca nu le aveti mai bine studiati altceva, pentru care aveti aptitudini.

diasomie Avatar
    diasomie este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    mai 2007
    Posturi
    119

Vin si eu cu informatii:
    se intra f usor acum la medicina. Mai nou doar cu teste grila dintr-o brosura de 1000 de intrebari. ( personal le-am invatat pdr. si le-am rezolvat in 15 minute..) de ci se poate lua si bursa.
    Problema e alta:

ce obligatii ai acasa? la ce poti renunta?
    ce "placeri" ai , la care poti sau nu renunta...?
    suporti sa inveti peste 6 ore pe zi?pentru ..nota fff mica ceva gen 2-3
    suporti sa te ia la injurat profesorul/asistentul zilnic ?
    suporti sa simti zi dupa zi cum pierzi timpul...si te asteapta peste 7 ani de program aproape identic in fiecare zi
    -suporti sa iti vezi colegi in alte domenii realizati in acest timp, cu casa, masa, copii si "tu" sa fii prins inca in garzi pe un salar de mizerie , sau chiar voluntariat si asta la peste 30 35 de ani???
    -cati mai stiu chimie cat sa faca fata la chimia avansata care se cere?
    -restul materiilor se mai invata de la 0

partial am trecut prin astea ( mai putin partea cu notele mici.. si cu vorbitul vulgar --de' eram de o varsta cu multi profesori)
    vand

Meli este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    aprilie 2008
    Posturi
    58

Buna Diasomie. Intr-adevar acum la medicina se intra foarte usor. Nivelul facultatilor de medicina este la un nivel mai mult decat scazut, ca de altfel tot invatamantul romanesc din pacate. Toate acestea nu impiedica oamenii cu o pasiune intr-un anumit domeniu sa devina profesionalisti. Invatatul depinde numai de noi. Nu inteleg ce cursuri cauti dar in primii ani de faculatate, adica in perioada preclinica se studiaza microbiologie, imunologie, biochimie, fiziologie, patologie,genetica,biostatistica medicala,farmacologie,anatomie, embriologie .Poti sa mergi la o facultate si ei iti vor da mai multe detalii. Aici ai un curs important de anatomie http://www.scribd.com/doc/17345755/Curs-Plex-Brahial-
    Sper sa-l gasesti interesant. Daca mergi pe google poti gasi cursuri si explicatii pt.orice domeniu. Mult succes !!

diasomie Avatar
    diasomie este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    mai 2007
    Posturi
    119

pt theditza04, meli si..ceilalti.
    Personal am "inghetat " facutatea de medicina (intrasem si cu 10 si ma tineam tare).Am trecut o perioada buna prin ea si pur si simplu nu mi-a adus satisfactia/implinirea pe care am gasit-o in sistemele asiatice de medicina. atat ca informatii, cat si ca eficienta a tratamentului cat si ca posibilitati de realizare, relationare.
    Evident fiecare caz e particular. sincer nu ma vedeam si anii viitori , pe la 40 si ceva de ani sa duc acelasi ritm ,sa imi neglijez copiii dar si acupunctura in care deja sunt implicat si pe care o practic de peste 13 ani.

Efectiv ma irita sa vad ca profesori medici nu aveau nici cele mai elementare explicatii si rezolvari pentru procese patologice ( uneori) minore. Nu vreau sa starnesc polemici dar exceptand anumite domenii ( unde ii recunosc suprematia) , mdicina alopata este jalnica in interpretari, solutii, rezultate. In cazul meu nu a avut rost sa urmez un astfel de sistem medical.

Apare inevitabil replica : dar pentru cei cu pasiune, dedicati?? SI as rasunde ca cei cu pasiune, dedicati scopul ( banuiesc ) este de a face bine, de a ajuta . Ce te faci cand alte sisteme medicale iti ofera o eficienta a actului terapeutic MULT superioara, in majoritatea cazurilor chiar frizand miraculosul? Respingi, te convertesti, blamezi, zici ca strugurii sunt acri..?
    Parerea mea si a multor colegi medici este ca proape orice terapie alternativa TREBUIE imbinata ( aproape obligatoriu) cu .macar studii medii medicale sau studii medicale superioare de 4 ani. E minimul necesar. Insa medicina alopata singura, alaturi de sistemul sanitar actual ( dezastruos) sunt neputincioase, limitate fara o extensie a lor data de alte sisteme medicale, care in opinia mea reprezinta adevarata esenta a unui act terapeutic. nu degeaba in alte tari ,deschise la mine si simtire se studiaza cam 4-5 ani medicina alopata si macar 6 ani sisteme complementare de medicina, sisteme care detin adevarata putere in domeniu.
    Asa incat , daca ai pasiune trebuie sa intelegi pentru ce anume ai..pntru titulatura de medic alopat sau pentru a face un bine unui om. evident se pot obtine si amndoiua insa trebuie sa ai si timpul necesar la dispozitie.
    Cursul respectiv despre nervi este doar o sinteza..e o dispunere mai logica a unor informatii succite , aerisite din segmentul respectiv. Materia efectiva care priveste subiectul este enorma si cel putin in prima faza nu se studiaza izolat , ci amalgam, sistem muscular , sistem nervos, sistem osos. Daca vrei sa tragi o linie si sa pui niste concluzii asupra inervatiilor specifice, puncte de plecare, efecte, cateva patologii , se poate ajunge si la sinteza respectiva
    total insuficienta pentru un examen. Materia la medicina pentru un examen se masoara in centimetri grosime de carti xeroxate si nu in zeci sau sute de pagini de materie.
    Va mai spun un lucru. Prima facultate a mea a fost facultatea de drept, evident cu licenta. Si cea mai grea facultate de drept este o gluma fata de medicina in privinta complexitatii materialelor de invatat.La volum e aproape comparativ.
    Ultima editare de diasomie : 14 aug 2010 la 13:04 Motiv: completari
    vand

Data inscrierii
    aprilie 2008
    Posturi
    58

Buna Diasomie, imi spui te rog in ce an ai intrat la facultatea de medicina si in care centru universitar. Multumesc si o zi buna !

mihaella Avatar
    mihaella este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    42

Trist!intradevar acum se intra usor la medicina si,din pacate se iese tot usor.Insa viata apoi face trierea.
    Atunci cand am dat eu,la cativa ani dupa revolutie,se pastra inca materia de dinainte de '89 iar grilele de studiat nu erau putine.Fizica si chimia facea trierea,dar adevarul este ca noi suntem fizica si fara a stii fizica si chimie medicul nu este terapeut,ci se supune strict "cercetarilor" din industria farmaceutica ale caror executant devine.
    Invatamantul si sistemul medical lasa muuuult de dorit la ora actuala.Prof.Nanea ne spunea ca pe vremea lui se dadea fizica,chimie si biologie consecutiv in aceeasi zi si nu grila.Am tot respectul pentru scoala veche,chiar au scos medici buni.

LupulAlb este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2012
    Posturi
    2

Implicit Raspuns Cursuri de medicina stie cineva?

Intra cine isi da 2-3 zile timp sa frece acele 1000 de grile + "menta" si termina cine poate!
    Insa cu studiatul cursurilor de medicina is putin reticent! Din cursuri inveti putina cultura generala scrisa in sute de pagini! Simtul clinic se dezvolta intre pacienti si nu pe bancile facultatii!

Cat despre cum se intra acum cativa ani si cum se intra acum prea putin conteaza! Pot exista medici extraordinari care nu dau 2 bani pe teoria multa, acapareaza doar informatiile utile si ceea ce il intereseaza, iar mai departe se bazeaza pe simtul clinic. Sunt multi doctori care dupa ce au terminat nu mai au nici in maneca cu multa materie medicala. Persoanal am aflat aceasta informatie de la ei.

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Implicit Raspuns Re: Cursuri de medicina stie cineva?

Citat Citat din diasomie Vezi post
    Personal am "inghetat " facutatea de medicina (intrasem si cu 10 si ma tineam tare).Am trecut o perioada buna prin ea si pur si simplu nu mi-a adus satisfactia/implinirea pe care am gasit-o in sistemele asiatice de medicina. atat ca informatii, cat si ca eficienta a tratamentului cat si ca posibilitati de realizare, relationare.

Apare inevitabil replica : dar pentru cei cu pasiune, dedicati?? SI as rasunde ca cei cu pasiune, dedicati scopul ( banuiesc ) este de a face bine, de a ajuta . Ce te faci cand alte sisteme medicale iti ofera o eficienta a actului terapeutic MULT superioara, in majoritatea cazurilor chiar frizand miraculosul? Respingi, te convertesti, blamezi, zici ca strugurii sunt acri..?
    Parerea mea si a multor colegi medici este ca proape orice terapie alternativa TREBUIE imbinata ( aproape obligatoriu) cu .macar studii medii medicale sau studii medicale superioare de 4 ani. E minimul necesar. Insa medicina alopata singura, alaturi de sistemul sanitar actual ( dezastruos) sunt neputincioase, limitate fara o extensie a lor data de alte sisteme medicale, care in opinia mea reprezinta adevarata esenta a unui act terapeutic. nu degeaba in alte tari ,deschise la mine si simtire se studiaza cam 4-5 ani medicina alopata si macar 6 ani sisteme complementare de medicina, sisteme care detin adevarata putere in domeniu.
    Asa incat , daca ai pasiune trebuie sa intelegi pentru ce anume ai..pntru titulatura de medic alopat sau pentru a face un bine unui om. evident se pot obtine si amndoiua insa trebuie sa ai si timpul necesar la dispozitie.
    Mi-a placut postarea Dv. si mai ales ultima fraza. Cam acelasi lucru il spune si Edward Bach, care a studiat medicina din dorinta de a ajuta oamenii, si care a ajuns, spre sfarsitul vietii, sa isi arda diplomele si sa se dezica de medicina alopata. Cate ceva despre ce credea el despre acest subiect puteti gasi aici si aici.
    Cu Adevarul si cu Dreptatea, tot inainte!
    Un site despre

Data inscrierii
    aprilie 2008
    Posturi
    58

Implicit Raspuns Cursuri de medicina stie cineva?

Citat Citat din LupulAlb Vezi post
    Intra cine isi da 2-3 zile timp sa frece acele 1000 de grile + "menta" si termina cine poate!
    Insa cu studiatul cursurilor de medicina is putin reticent! Din cursuri inveti putina cultura generala scrisa in sute de pagini! Simtul clinic se dezvolta intre pacienti si nu pe bancile facultatii!

Cat despre cum se intra acum cativa ani si cum se intra acum prea putin conteaza! Pot exista medici extraordinari care nu dau 2 bani pe teoria multa, acapareaza doar informatiile utile si ceea ce il intereseaza, iar mai departe se bazeaza pe simtul clinic. Sunt multi doctori care dupa ce au terminat nu mai au nici in maneca cu multa materie medicala. Persoanal am aflat aceasta informatie de la ei.
    Faci cumva parte din cei intrati fara admitere la medicina? Sa nu uiti ca toti cei care au intrat pe merit ( avand admitere adevarata fizica chimie biologie) sunt acum afara din tara, realizati, deoarece cei care judeca ca si tine ca nu trebuie invatat si se bazeaza pe 'simtul clinic'- personal nu stiu ce este acest 'simt clinic' fara a invata fiecare mechanism patofiziologic, biochimic, farmaceutic, etc nu le ofera pasturi si le tin pentru ei si 'simtul lor clinic' . Mi-am promis ca nu mai scriu pe acest site de multe ori, dar scriu pentru cei care poate citesc aceste ineptii 'intelectuale' si poate le dau crezare 'simtului clinic'. Studentii bazati pe 'simtul clinic' descriu 'celula renala ca fiind la nivelul ficatului' citez o profesoara de medicina de interna din TM. Draga lupule alb tot inainte cu 'simtul clinic' dar nu pentru cei care chiar au invatat si si-au sacrificat ani buni din viata pentru aceasta meserie nobila. Daca esti student la medicina un pacient cu sincopa are vreo cateva diferentiale pe care 'simt clinic ' te bazezi sa-l salvezi ?????!!!!!!! Dumnezeu sa ne lumineze mintea tuturor! Fara nici un respect pentru cele scrise de tine 'lupule' alb in nici un caz.

Subiecte Similare

1. cursuri radiestezie
    De MonArt in forum Inforenergetica - Stiinta viitorului
    Replici: 53
    Ultimul post: 08 mai 2012, 11:38
  2. Am sintit inainte ca cineva va muri
    De Meca in forum Paranormal
    Replici: 66
    Ultimul post: 02 oct 2010, 16:07
  3. Medicina isihasta- Ghe.Gheorghe
    De cris in forum Alimentatia sanatoasa
    Replici: 0