Rezultate de la 1 la 14 din 14

Subiect: Invataturi pe drumul spiritual - please help

freehugs este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    8

Implicit Invataturi pe drumul spiritual - please help

Scriu aici cu mare speranta pentru ca din putinul cat am citit, am observat ca sunt multi oameni aproape de Dumnezeu.

Cred in Dumnezeu,putin si nu de foarte mult timp. Dorinta cea mai mare pe care o am este sa ajung sa inteleg si sa il cunosc.
    Mentionez ca am mintea cat pot eu de deschisa; sunt botezat crestin-ortodox.

Am inteles deja cateva lucruri importante, imi e greu sa detailez pentru va ajuta sa intelegeti exact unde ma aflu pe acest drum.
    Cumva am ajuns la concluzia ca trebuie sa renunt la blocajele mintii, la mandrie , la vorba multa. Incerc sa regasesc Duhul Sfant.

Am cateva idei in care mintea mea se blocheaza . O sa incep cu prima.

" Care este rostul unui copil care se naste grav bolnav si care moare in primii ani de viata ? Care este rostul suferintei lui ? Care este sansa lui la mantuire ?
    Cumva, pot continua cu : oare cati oameni se mantuiesc ? 1% ? Nu e prea mic numarul celor care se mantuiesc ?"
    Eu nu reusesc sa-mi explic decat prin existenta si a altor vieti - ideea ce am inteles ca nu prea se incadreaza in dogmele crestine. Sa ma ierte Dumnezeu daca gresesc.

Va rog daca puteti sa ma luminati! Multumesc !

Pace si multa iubire !

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Implicit Re: Invataturi pe drumul spiritual - please help

Citat Citat din freehugs Vezi post
    Scriu aici cu mare speranta pentru ca din putinul cat am citit, am observat ca sunt multi oameni aproape de Dumnezeu.

Cred in Dumnezeu,putin si nu de foarte mult timp. Dorinta cea mai mare pe care o am este sa ajung sa inteleg si sa il cunosc.

Am inteles deja cateva lucruri importante, imi e greu sa detailez pentru va ajuta sa intelegeti exact unde ma aflu pe acest drum.
    Cumva am ajuns la concluzia ca trebuie sa renunt la blocajele mintii, la mandrie , la vorba multa. Incerc sa regasesc Duhul Sfant.

" Care este rostul unui copil care se naste grav bolnav si care moare in primii ani de viata ? Care este rostul suferintei lui ? Care este sansa lui la mantuire ?
    Cumva, pot continua cu : oare cati oameni se mantuiesc ? 1% ? Nu e prea mic numarul celor care se mantuiesc ?"
    Eu nu reusesc sa-mi explic decat prin existenta si a altor vieti - ideea ce am inteles ca nu prea se incadreaza in dogmele crestine. Sa ma ierte Dumnezeu daca gresesc.

Pace si multa iubire !
    ai scris atat de frumos si de sincer...
    nu am pretentia ca as putea sa te luminez, dar as putea s aiti impartasesc putin din concluziile mele.. si o vor face si altii si , paote, impreuna, vom fi mai blanzi cu noi insine si cu cei din jur, mai armoniosi si mai putin tentati sa judecam lumea...

Cumva am ajuns la concluzia ca trebuie sa renunt la blocajele mintii, la mandrie

educatia este minunata, pentru ca ne invata atitudinile pozitive, atunci cand este exercitata simplu, cu nazuinte spre bine si adevar.
    vine insa o vreme in care trebuie sa dam la o aprte tot ce am invatat si sa gandim cu mintea NOASTRA.. sa intelegem acele aspecte invatate alaturi de cateva noi si anume:

1. nimic nu este ce pare a fi, deci, nu judeca pe altul, dar invata sa analizezi si sa t eintrebi
    2. manifesta liberul aritru totdeauna in deciziile personale si nu interveni in viata altuia
    3. fii liber si experimenteaza orice, daca simti ca ai nevoie, cu conditia sa inveti ceva din experienta ta...
    4. nici o lege omeneasca nu este perfecta, asa ca ceea ce merita respectat este viata in sine,
    5. pastreaza-ti armonia orice ar fi

6. seninatatea ne conecteaza la Dumnezeu care inseamna TOT

7. NU PUNE PE PEIDESTAL (ATASAMENTE) nici macar credinta , spiritualitatea, nimic
    8 IUBESTE
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

" Care este rostul unui copil care se naste grav bolnav si care moare in primii ani de viata ?

ROSTUL sau este unic, dar nu poti vb la general. uneori e vb de trezirea constiintei parintilor, alteori e vb de ispasirea unei karme, alteori este vb de conditii neprielnice, sau de arderea pacatelor pe neam... sunt multe, ideea este ca exista rost.

Care este rostul suferintei lui ?

suferinta est eo forma d eiluminare. daca nu reusesti prin iubire , prin intelepciune, ti se da prin suferinta.. paote fi un rest d eplata pt trecerea pe un palier superior de evolutie..

Care este sansa lui la mantuire ?

toti ne maintuim. cel ce e mai bun ca noi este un stadiu superior de evolutie al nostru, iar cel ce este mai putin bun este un stadiu inferior de evolutie al nostru.. de cate ori rpuivim un om si incercam sa il condamnam, e bine sa ne aducem aminte ca e un stadiu de evolutie si nu este el, cel intreg, cel ce se va regasi in final, in eternitate.

Cumva, pot continua cu : oare cati oameni se mantuiesc ? 1% ?

toti ne mantuim. dar fiecare la timpul sau, adica, pe masura ritmului personal, unic, de evolutie..

Nu e prea mic numarul celor care se mantuiesc ?"

nu s eincadreaza, pt ca referirile la reincarnare au fost sterse din NT. asa cum sustine STEINER, in cartile sale, cu exemple clare.

ceea ce ti-am scris aici reprezinta pareri personale, pe care le-am format in multi ani , in urma experientelor personale, mai bune si mai putin bune.

Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    8

Citat Citat din Camelia Vezi post
    " Care este rostul unui copil care se naste grav bolnav si care moare in primii ani de viata ?

ROSTUL sau este unic, dar nu poti vb la general. uneori e vb de trezirea constiintei parintilor, alteori e vb de ispasirea unei karme, alteori este vb de conditii neprielnice, sau de arderea pacatelor pe neam... sunt multe, ideea este ca exista rost.

Care este rostul suferintei lui ?

suferinta est eo forma d eiluminare. daca nu reusesti prin iubire , prin intelepciune, ti se da prin suferinta.. paote fi un rest d eplata pt trecerea pe un palier superior de evolutie..

Care este sansa lui la mantuire ?

toti ne maintuim. cel ce e mai bun ca noi este un stadiu superior de evolutie al nostru, iar cel ce este mai putin bun este un stadiu inferior de evolutie al nostru.. de cate ori rpuivim un om si incercam sa il condamnam, e bine sa ne aducem aminte ca e un stadiu de evolutie si nu este el, cel intreg, cel ce se va regasi in final, in eternitate.

Cumva, pot continua cu : oare cati oameni se mantuiesc ? 1% ?

toti ne mantuim. dar fiecare la timpul sau, adica, pe masura ritmului personal, unic, de evolutie..

Nu e prea mic numarul celor care se mantuiesc ?"

nu s eincadreaza, pt ca referirile la reincarnare au fost sterse din NT. asa cum sustine STEINER, in cartile sale, cu exemple clare.

ceea ce ti-am scris aici reprezinta pareri personale, pe care le-am format in multi ani , in urma experientelor personale, mai bune si mai putin bune.
    Multumesc frumos. Deci invatatura bisericii este, sa spunem , nu intru totul adevarata . Fara reincarnare, suferinta celor care nu reusesc sa se mantuiasca in viata asta ar fi fara rost .
    Foarte interesanta ideea cu treptele de evolutie

Camelia Avatar
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Multumesc frumos. Deci invatatura bisericii este, sa spunem , nu intru totul adevarata . Fara reincarnare, suferinta celor care nu reusesc sa se mantuiasca in viata asta ar fi fara rost .
    Foarte interesanta ideea cu treptele de evolutie
    multumesc.

stii, daca incerci sa te observi si sa observi ce este in jur, de multe ori constati ca multe din atitudinile celor din jur le-ai avut si tu, dar ai invatat in timp si te-ai corectat , sau, constati ca altul este mai intelept ca tine, in aceeasi problema, daca ai o fire deschisa, tii minte, si inveti.

este greu de presupus ca intr-o singura viata, un om reuseste sa atinga perfectiunea. eu, mi-am observat familia si prietenii, pe mine insami si am constatat ca nu se schimba nimeni, dar ca poti evolua, poti sa te dezvolti,

uneori, cu putin curaj, constati ca stii si poti mai mult decat credeai. sau invers. ca in acel moment si cu acea cunostere momentana, nu poti intelege si ramai pe loc o vreme.

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Intai, sa iti spun Bun venit! Apoi, te felicit ca ai ajuns la nivelul la care iti pui intrebari. Nu este un nivel usor (uneri), dar placut (alteori) pentru ca incepi sa intrevezi lumina.

Cred ca Mantuirea este privita putin cam prea abstract, cam prea teoretizat. Cumva, pe parcursul timpului, a fost atribuita numai unor persoane care au dovedit insusiri spirituale, trairi deosebite. Ei bine, sunt convinsa ca se va mantui si cineva care duce o viata absolut normala. Sa exemplific: o femeie care naste prunci, care munceste in curte/la servici, isi ingrijeste casa si copii, are o viata in care biserica si rugaciunile sunt prezente. Suna foarte banal, nu? Dar aceasta este o persoana care se poate mantui. Care isi recunoaste sarcina care ii revine, care dirijeaza si sprijina in modul curat destinul copiilor ei, care sfinteste prin munca si rugaciune locuinta, caminul ei.

Mai incearca o imagine. Stii cum arata o mare de baloane care se ridica spre cer. Imagineaza-ti ca asa se intampla si cu oamenii. Fiecare avem, prin scanteia Dumnezeiasca care salasnuieste in noi, tendinta sa ne inaltam, sa ne reapropiem de Tatal ceresc. Dar, pe de alta parte, avem si multe greutati care ne atarna de picioare (orgoliul, mandria, frica de a deschide ochii si de a analiza ce este viata etc).
    Pe masura ce scapam de cate o greutate, mai castigam putin in parcursul nostru ascendent. Mai cade putin balast, suntem inca putin mai sus.... Deasupra noastra sunt alte "baloane" care au scapat mai repede de incarcatura, sub noi insa sunt cei care nu vor sa accepte ca sunt parti ale unei mari creatii.
    In parcursul nostru ascendent, avem mult sprijin, avem exemple, vedem copiii bolnavi care ne ofera pe tava posibilitatea de a face o fapta buna.... Intre pildele Mantuitorului apare limpede lista cu ce poti face pentru cei din preajma ta: "Căci flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; ... Gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat".
    Si atunci vei vedea ce simplu este sa iubesti pe cei de langa tine, sa iti pese de ei, sa te intrebi daca vecinul tau are ceva de mancare azi si daca nu il poti ajuta tu. Astfel, pas cu pas se castiga mantuirea, asa accepti ca suferinta unui semen poate fi imboldul de care are nevoie altul pentru a constientiza ca este nevoie de ajutorul lui. Nu este nevoie de gesturi marete, este nevoie de gesturi mici in fiecare zi, nu trebuie sa iubesti nebuneste un singur om, trebuie doar sa iubesti normal mii de oameni

Data inscrierii
    ianuarie 2010
    Posturi
    8

Citat Citat din savanah Vezi post
    Intai, sa iti spun Bun venit! Apoi, te felicit ca ai ajuns la nivelul la care iti pui intrebari. Nu este un nivel usor (uneri), dar placut (alteori) pentru ca incepi sa intrevezi lumina.

Cred ca Mantuirea este privita putin cam prea abstract, cam prea teoretizat. Cumva, pe parcursul timpului, a fost atribuita numai unor persoane care au dovedit insusiri spirituale, trairi deosebite. Ei bine, sunt convinsa ca se va mantui si cineva care duce o viata absolut normala. Sa exemplific: o femeie care naste prunci, care munceste in curte/la servici, isi ingrijeste casa si copii, are o viata in care biserica si rugaciunile sunt prezente. Suna foarte banal, nu? Dar aceasta este o persoana care se poate mantui. Care isi recunoaste sarcina care ii revine, care dirijeaza si sprijina in modul curat destinul copiilor ei, care sfinteste prin munca si rugaciune locuinta, caminul ei.

Mai incearca o imagine. Stii cum arata o mare de baloane care se ridica spre cer. Imagineaza-ti ca asa se intampla si cu oamenii. Fiecare avem, prin scanteia Dumnezeiasca care salasnuieste in noi, tendinta sa ne inaltam, sa ne reapropiem de Tatal ceresc. Dar, pe de alta parte, avem si multe greutati care ne atarna de picioare (orgoliul, mandria, frica de a deschide ochii si de a analiza ce este viata etc).
    Pe masura ce scapam de cate o greutate, mai castigam putin in parcursul nostru ascendent. Mai cade putin balast, suntem inca putin mai sus.... Deasupra noastra sunt alte "baloane" care au scapat mai repede de incarcatura, sub noi insa sunt cei care nu vor sa accepte ca sunt parti ale unei mari creatii.
    In parcursul nostru ascendent, avem mult sprijin, avem exemple, vedem copiii bolnavi care ne ofera pe tava posibilitatea de a face o fapta buna.... Intre pildele Mantuitorului apare limpede lista cu ce poti face pentru cei din preajma ta: "Căci flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; ... Gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat".
    Si atunci vei vedea ce simplu este sa iubesti pe cei de langa tine, sa iti pese de ei, sa te intrebi daca vecinul tau are ceva de mancare azi si daca nu il poti ajuta tu. Astfel, pas cu pas se castiga mantuirea, asa accepti ca suferinta unui semen poate fi imboldul de care are nevoie altul pentru a constientiza ca este nevoie de ajutorul lui. Nu este nevoie de gesturi marete, este nevoie de gesturi mici in fiecare zi, nu trebuie sa iubesti nebuneste un singur om, trebuie doar sa iubesti normal mii de oameni
    Multumesc ! Foarte frumos spus

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Buna seara freegush. Daca imi permiti, pot sa-ti impartasesc ceva din experienta personala. Cred ca orice fiinta trebuie sa-si cunoasca mai intai originile, pentru asta iti recomand "Misterul biblic al Genezei" de Rudolf Steiner. Pentru cei care invata prin suferinta, care se considera o cauza pierduta (in indumnezeire) sau o cantitate neglijabila, pentru cei ce-si considera corpul o piatra de moara pe acest drum si pentru multi altii care nu au acces la cursurile ie, aceasta carte face mult. Iar pentru cei in depresie, e mai eficienta decat vizitele la psiholog.
    Apoi, cand trec prin perioade de incertitudine, sau sunt pusa in fata unor situatii nedrepte (sau asa cred), ma duc si citesc Psalmul 22 al lui David, dar nu cel din Biblie, ci acela din "Convorbiri cu Dumnezeu", de Neale Donald Walsh. In acest psalm, inversat, pentru ca aici Domnul se adreseaza celui ce aspira spre El, exista o fraza care pe mine, personal, m-a ajutat mult in astfel de momente de suferinta (voi incerca sa fac o traducere aproximativa, pentru ca eu am cartea in spaniola): "Nu te teme, pentru ca Eu sunt cu tine. (Asta ar trebui sa spuna poemul unei persoane ce infrunta tragedia). In ora ta cea mai intunecata, Eu voi fi lumina. In momentul tau cel mai intunecat, Eu voi fi mangaierea ta. In momentele tale cele mai grele si obositoare, Eu voi fi sprijinul tau. De aceea, ai incredere. Eu sunt pastorul tau, nimic nu iti va lipsi. Voi face in asa fel incat sa te odihnesti in pasuni verzi, te voi conduce langa ape linistite. Voi restaura sufletul tau, te voi conduce pe caile virtutii, pentru Numele Meu. Si, chiar daca treci prin Valea Umbrei si a Mortii, sa nu te temi de NIMIC, caci Eu cu tine sunt. Toiagul Meu si varga Mea te vor mangaia.
    PREPAR UN OSPAT INAINTEA TA, IN PREZENTA DUSMANILOR TAI. Voi unge capul tau cu untdelemn, paharul tau se va revarsa. Intr-adevar, bunatatea si mila te vor insoti in toate zilele vietii tale, si vei salaslui in casa Mea si in inima Mea, pentru totdeauna"

margareta este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    septembrie 2008
    Posturi
    3

Buna ziua si bine v-am gasit.
    Nu am mai intrat de mult pe forum, cred ca am un blocaj de ceva timp si inca nu ii dau de cap.
    Am citit raspunsurile date colegului nostru si mi-au placut foarte mult.
    Va rog daca puteti sa ma ajutati sa inteleg ce inseamna iubirea neconditionata in cadrul relatiei dintre doi oameni. Sunt implicata intr-o relatie de aproape 4 ani. Imi doresc o familie dar cred ca numai eu.
    Cand am fost sa ma spovedesc, parintele nu m-a impartasit , mi-a spus ca daca o face o sa-mi fie rau.
    Mi-a dat Canon , sa se aleaga, ce este cel mai bine pentru mine si pentru el. Acum 2 saptamani , i-am spus ca imi doresc o famile , mi-a spus ca nu stie ce vrea, si ne-am despartit. Intre timp am mai stat de vorba dar nimic concret. Stau si ma intreb , ma framant de cateva luni: iubirea neconditionata presupune sa daruiesti dragoste fara sa ceri nimic in schimb. ori eu ce fac?il conditionez? nu inteleg unde gresesc? Cert este ca simt ca nu mai pot sta in relatia asta asa.
    Va rog mult daca puteti sa ma ajutati sa inteleg. Va multumesc mult.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Buna draga Margareta. In primul rand, cum te simti? Sper sa te simti mai bine, foarte curand, si sa-ti amintesti de aceasta perioada ca despre o perioada traita de alta persoana. Citind mesajul tau am retinut doua fraze: "nu inteleg,unde gresesc?" Si asta ma trimite cu gandul la Psalmul 50 (banuiesc ca face parte din canonul pe care ti l-a dat duhovnicul tau). Mi-a fost greu sa cred ca acest psalm a fost scris dupa ce David a pacatuit savarsind adulter si aceasta a fost forma lui de a se cai si de a cere iertare lui Dzeu. Si oare David nu stia ca era gresit ce facea? Versetul 7:"(...)cele nearatate si cele ascunse ale intelepciunii Tale, mi-ai aratat mie" Faptul ca stia unde gresea l-a impiedicat sa nu comita greseala? Nu!.( Si acum te rog sa fii sincera cu tine si sa te intrebi daca a sti unde gresesti are legatura cu ceea ce trebuie sa faci).
    Tu trebuie sa ai "indrazneala in rugaciune", fermitate (nu intamplator psalmistul foloseste prezentul certitudinii sau viitorul apropiat al verbelor: "stropi-ma-vei cu isop".. ."inima curata zideste intru mine"... si la prima vedere nu pare o rugaminte) si sa ceri precum David inima curata si duhul drept.
    De multe ori simteam nevoia sa mai adaug, dupa acest psalm: La ce bun intelepciunea lumii acesteia, daca Tu nu esti in inima mea? Oare Saul(Pavel) nu avea intelepciune cand iti pazea hainele pe Calvar, si tot nu te-a recunoscut? Invredniceste-ma, Hristoase, sa te cunosc, trimite-mi mie Doamne sa aflu voia Ta atunci cand vei binevoi Tu. Vino noaptea (in vis) asa cum ai venit si la Nicodim, daca ziua glasul ratiunii mele inabusa glasul Tau. Adevarul tau si iubirea Ta sa coboare in inima mea. Si precum Pavel pe drumul Damascului sa ma rusinez si sa spun: Dumnezeul meu, Dumnezeul meu, Tu esti. Aici ai fost tot timpul si eu nu Te-am recunoscut.
    Cealalta fraza pe care am retinut-o a fost: "cert este ca nu mai pot sa continui in aceasta relatie asa". Si atunci, unde e nedumerirea?

margareta este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    septembrie 2008
    Posturi
    3

Buna draga Didina,
    Da , ai dreptate, tocmai faptul ca simt ca gresesc , acceptand sa stau in aceasta relatie, poate fara nici un viitor, m-a facut de atat timp sa am indoieli, sa imi fie rau. Simt ca , avand dragoste fata de Dumnezeu, spunand ca il iubesc de fapt prin faptele mele , il tradez. Este adevarat ce spui, nu poti merge pe 2 cai: ori il iubesc pe Dumnezeu si fac in toate si in tot voia Lui, ori nu. Iti multumesc din suflet pentru cuvintele tale, aveam nevoie de ajutor si a venit de la El prin tine. Psalmul 50, de cand l-am invatat, este in sufletul meu.Parintele mi-a dat sa citesc rugaciunea pentru mantuire, si de aceea s-a ales. Am sa ma rog la Sfanta Nascatoare de Dumnezeu si la Sfanta Treime sa-mi intareasca credinta si sufletul sa am puterea sa nu mai accept aceasta situatie. Dumnezeu sa te binecuvanteze pentru tot ceea ce faci pentru noi toti.

Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Buna din nou, draga mea. Nu stiu care e rugaciunea mantuirii si as dori sa aflu. Pentru ruperea de "legaturi" de orice fel duhovnicul meu mi-a recomandat sa citesc in fiecare zi psalmii 142, 22, 26, 67 si 50, in aceasta ordine. Sa dea Domnul ca aceasta dorinta a ta sa se transforme in vointa.

sunsray este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2009
    Posturi
    3

Pace si multa iubire !

Daca privesti din perspectiva strict lumeasca (si deci temporala limitata), viata e plina de nedreptate si fara prea mult sens.
    Atata timp cat nu vei cunoaste descendenta(provenienta ca si esenta) unui suflet, deci si menirea lui eterna, nu vei putea intelege si judeca intr-o lumina dreapta lucrurile.
    Oamenii au fost create ca fiinte spirituale, si menirea lor asta este.
    Menirea oricarui lucru care exista este una pur si exclusiv spirituala.
    Nu te grabi sa tragi concluzii despre viata unui om , atat timp cat nu stii de unde vine acel suflet, pentru ce a venit si unde se duce. Caci din perspectiva vesniciei, si cea mai lunga viata de om aici pe pamant nu este ca durata decat ca o sclipire a unui fulger, chiar si mai putin; ce este 5, sau 20, fata de + infinit..? ambele sunt nimic; caci infinit este nesfarsit, nu se poate masura cu nimic . de dus dincolo toti ne ducem, important este cum plecam de aici. Iar ca unii stam mai mult, altii mai putin, sau in conditii diferite, asta tine de ceea ce are fiecare necesar de trait, si invatat. Caci toti suntem diferiti ca si suflete. La fel e si cu animalele, unele traiesc cateva zile sau ore, altele chiar sute de ani ! In plus, mortea nu inseamna un sfarsit! este doar o trecere a sufletului intr-un alt plan al existentei. Pentru ca nu avem o idee a existentei sufletului de dupa ceea ce noi numin moarte, ne temem groaznic de ea si o privim ca pe ceva rau. Insa viata sufletui continua si dupa despartirea de acest corp, care se va intoarce din ce e facut.
    Cat despre suferinta, ea nu devine de nesuportat si ceva "rau" decat atunci cand este privita intr-o lumina gresita!! De obicei, omul numeste suferinta tot ce ii provoaca durerea despartirii de ceva din aceasta lume(unde oricum nimic nu dureaza o vesnicie, toate fiind trecatoare) de care s-a atasat prea mult sufleteste. Numeste necaz intamplarile sau tot care il despart de posibilitatea de a se bucura in continuare de obiectul placerii sale. Cum ploaia poate face pe un gradinar sa se bucure, tot ea poate sa il faca pe un zidar nesabuit care a ales sa zideasca intr-o vreme nepotrivita, sa o blesteme. Soarele poate aduce binecuvantari pentru un om chibzuit care are un adopost intr-un tinut foarte calduros, sau nenorocire pentru unul lenes care nu si=a facut adapost la timpul potrivit.
    Adevarata suferinta, ca si moarte, in adevaratul sens al cuvantului este cea care priveste direct spiritul omului. Caci suferinta sufleteasca reala este cand acesta s-a departat de spiritul sau, si implicit de Dumnezeu, deci si de Iubire si astfel de orice lumina interioara vie, gasisduse astfel in imposibilitatea de a simti sau oferi iubire, de a gasi si trai intelepciunea vie ce decurge din dragostea autentica fata de Dumenzeu si semeni, care este asociata si cu moarte sufletului. Caci viata oricarei vieti este Iubirea Lui Dumnezeu in inimile noastre. Ea satura sufletul si il face sa simta ca traieste, pe masura ce o descopera o intelge si se uneste tot mai mult cu ea. Ele sunt cele adevarate(suferinta si moartea) pentru ca privesc sufletul din perspectiva care conteaza in vesnicie, adica cu ele pleaca sufletul si dincolo!)
    Trebuie sa ai in vedere menirea reala si singura de altfel a unui om aici pe pamant , ca sa poti intelege corect lucrurile. Altfel nu vei putea sa il descoperi pe Dumnezeu ( si pe tine in primul rand) asa cum este, judecand dupa o perspectiva lumeasca, deci limitata .

Tomas Morus este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2010
    Posturi
    90

1. Care este rostul unui copil care se naste grav bolnav si care moare in primii ani de viata ? Care este rostul suferintei lui ? Care este sansa lui la mantuire ?
    2. Oare cati oameni se mantuiesc ? 1% ? Nu e prea mic numarul celor care se mantuiesc ?"
    !
    1. Sa fie o pilda pentru noi. E o noua sansa ca tu si eu sa ne dezvoltam iubirea de semeni. Sa se vada cat de decazuti am ajuns datorita pacatului.
    Sa intelegem ca, parintii transmit copiilor tot felul de boli si ca ar trebui sa fie mai responsabili de felul cum traiesc si ce transmit mai departe.
    Sansa acestui copil la mantuire o stie doar Dumnezeu.
    2. Stie doar Dumnezeu cati oameni sunt mantutiti. O fi un numar mic dar si calea este ingusta.

Subiecte Similare

1. Replici: 110
    Ultimul post: 15 oct 2010, 11:59
  2. Dictionar de cuvinte in sens spiritual
    De cris in forum Discutii libere
    Replici: 0
    Ultimul post: 14 feb 2008, 19:48
  3. Invataturi stravechi -initiatice
    De Larisa in forum Istoria Dacilor si Romanilor
    Replici: 2
    Ultimul post: 03 sep 2006, 09:03

Reguli postare