Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Rezultate de la 31 la 34 din 34

Subiect: Ierarhiile

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit Re: De ce Vishnuismul este cel mai avatajos din punct de vedere spiritual

Citat Citat din wonderface Vezi post
    Discutam prostii....ceea ce stii despre Dumnezeu atat conteaza...in rest nimic
    Si cum il cunosti pe Dumnezeu?
    Nu cumva lumea asta materiala este o reflectare palida si distorsionata a ceea ce este sus?
    Si daca vrei sa il cunosti pe Dumnezeu, trebuie sa cunosti si legile ce guverneaza lumea materiala?
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

cosmin_rei este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    81

Implicit Re: De ce Vishnuismul este cel mai avatajos din punct de vedere spiritual

eu iti spun ca-i concentric ca structura si liniar ca importanta in functiune si tu imi spui ca-i structurat stil piramidal si pe nivele de importanta in functiune.
    acum gandeste-te la toate invataturile inteleptilor si trage tu concluziile

referitor la restul romanii platesc pentru pacatele lor fiindca dintre ei sunt persoanele care ii conduc asa ca

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Citat Citat din cosmin_rei Vezi post
    eu iti spun ca-i concentric ca structura si liniar ca importanta in functiune si tu imi spui ca-i structurat stil piramidal si pe nivele de importanta in functiune.
    acum gandeste-te la toate invataturile inteleptilor si trage tu concluziile
    Nu am zis nicaieri ca exista doar o structura piramidala , eu doar am vrut sa subliniez ca exista ierarhii, foarte bine stabilite bazate pe merite si nu pe altceva.
    O piramida este o felie dintr-o sfera, deci sistemul ierarhic piramidal este inclus in cel concentric (sferic), cred ca este simplu
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

cosmin_rei este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    decembrie 2008
    Posturi
    81

Implicit Re: Ierarhiile

- meritele pot fi foarte mari si fara sa urci in ierarhie si nu te obliga nimeni s-o faci e o problema de alegere si astfel fiind o problema de alegere se elimina notiunea de ierarhie altfel decat ca expunere de functii.
    - daca tu crezi ca un general se culca noaptea cu gandul ca e mai bun decat un soldat si poate face mai multe in loc sa se gandeasca cum sa fie un general mai bun maine; pe partea cealalta daca un soldat se culca cu gandul sa fie general si ca astfel poate servi tara mai bine in loc sa fie un soldat mai bun maine ... normal ca ne invartim in cercuri.
    - fiecare poate servi tara la fel de bine in fata judecatorului din locul in care este. Se poate trece la alta functie dupa ce treci de pragul minim al calitatii pentru functia curenta sau poti sa ramai unde esti sa te perfectionezi asta-i frumusetea liberului arbitru. Functia da utilitatea pe care o ai in sistem si aproape deloc competenta asa ca degeaba ierarhizezi.
    - sa compari Heruvimii cu Serafimii e ca si cum ai compara aerul cu apa si la fel e si in cazul Gabriel cu alt arhanghel. Gresit ar fi sa compari si un cor de ingeri cu arhanghelul lor cand ei slujesc acelasi Dumnezeu fiecare in felul lui. Mai clar n-o sa compare nimeni un jucator cu un antrenor, un cursant cu un profesor, o secretara c-o directoare, fiindca foarte bun pe nivelul tau inseamna foarte bun pe nivelul tau si ca poti sa treci la urmatorul dar nu te face automat cel mai potrivit pentru asta.
    - fiecare dintre intelepti a vazut lucrurile intr-un fel in care putea sa le inteleaga si pe cele la care a rezonat mai bine. S-au pierdut multe in traducere si se profita de asta neincetat... si vina e din ambele parti.
    - fiindca personal as fi foarte curios cum un Maestru din orice sistem poate demonstra unui Incepator ca el este mai aproape de Dumnezeu si ca ceea ce spune e adevarat si incontestabil, fiindca asta-i povestea pe care o aud in ultima vreme legata de avansare in spiritualitatea din RO tot mai mult, cand Dumnezeu se uita la cat de bine iti indeplinesti functia si nu ce functie ai.
    - sa consideri ca tu fiind Maestru Reiki te poti compara cu Terapeutul Reiki amandoi avand aproximativ acelasi timp de practica chit ca ai trecut pe-acolo trebuie sa dai dovada de foarte mare orgoliu, proasta intelegere asupra ierarhiei ceresti si motive puerile raportate la domeniul in care activezi.
    - metodele pe care le poti folosi din fiecare functie sunt scrise, experienta se castiga si totodata se pierde in timp, conditiile pentru initiere au doar un grad minim care sa demonstreze priceperea si devotamentul, e doar o problema de alegere de cum si unde vrei sa lucrezi, n-are prea mare legatura cu potenta si Indumnezeirea.
    - am cam spus ce aveam de spus.
    Ultima editare de cosmin_rei : 26 iun 2010 la 15:20

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •