Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 21

Subiect: Campania Heidi Chocolate

Ion Furtuna este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Campania Heidi Chocolate

Cu ceva timp în urmă am aflat de o campanie on-line a firmei Heidi Chocolate. La momentul respectiv am acționat apelând la vizitatorii de pe site-ul CRISTERA, am folosit Newsletter-ul CRISTERA și la toți cei din lista mea de e-mail.

Era vorba despre o campanie de promovare a firmei Heidi Chocolate dar care avea un obiectiv deosebit de generos: 10 zile de vacanță pentru 10 copii cu posibilități materiale reduse. Algoritmul era si el cu totul deosebit: înscrierea unor persoane fizice și postarea unei relatari privind o fapta bună făcută de acea persoană.
    In regulamentul campaniei era trecută și definiția faptei bune:
    Prin fapta buna se intelege actiunea cu caracter pozitiv savarsita de o persoana de buna credinta, fara interes, de pe urma careia beneficiaza o alta persoana – paragraful 5.1.

Campania, conform regulamentului, se încheia la 16.06.2010. In decursul ultimelor 2 saptamâni s-au înregistrat 330 de fapte bune, comparabil cu cele 400 inregistrate in primele 6 saptamâni.

Targetul inițial era de 2500 de fapte bune, adica 250/copil. La sfârșitul campaniei ar fi putut să plece în tabără 2 copii din cei 10. Numai că firma chiar își dorește ca toți cei 10 copii să plece în tabără. Prin urmare pe pagina din FaceBook a apărut ieri următoarele informații:
    Regula jocului a fost sa avem o singura fapta pentru fiecare persoana, ca sa avem cat mai multi contributori. Mai avem nevoie de aprximativ 1000 de fapte bune, ca sa putem trimite toti cei 10 copii.

Pentru ca nu putem trimite totii copii in tabara inca, am hotarat sa continuam campania cu aproximativ doua saptamani. Deci, asteptam faptele voastre buna pana pe 1 iulie.
    Sursa: http://www.facebook.com/pages/Heidi-...5351023?v=wall

Prin urmare, targetul a scăzut la 1000 de fapte bune înregistrate până la 1 iulie 2010 și se mai dă o șansă, atât copiilor cât și celor care văd aceste rânduri.

Fac apel la vizitatorii acestui forum să ia în considerare această posibilitate de a face o faptă bună oferind, fiecare, 1 ora de vacanță într-o tabără la munte unor copiii care, altfel, n-ar avea o astfel de posibilitate. Puteți contribui cu mai mult dacă faceți ca această informație să circule cât mai repede și la cât mai multă lume. Nu mă îndoiesc că nu ar fi fapte bune care să fie postate.

Forumul este deschis dacă aveți nelămuriri.
    Ultima editare de Ion Furtuna : 18 iun 2010 la 18:50

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Implicit Re: Campania Heidi Chocolate

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Fac apel la vizitatorii acestui forum să ia în considerare această posibilitate de a face o faptă bună oferind, fiecare, 1 ora de vacanță într-o tabără la munte unor copiii care, altfel, n-ar avea o astfel de posibilitate. Puteți contribui cu mai mult dacă faceți ca această informație să circule cât mai repede și la cât mai multă lume. Nu mă îndoiesc că nu ar fi fapte bune care să fie postate.

Dat fiind timpul ramas extrem de mic, fac apel la toti cei care au site-uri, bloguri sau sunt membri ai altor forumuri deschise sa faca astfel incat informatia privind aceasta actiune sa circule. Link-ul este: http://cardsofjoy.heidi-chocolate.com/simple_pages/1
    M-as bucura sa vad postate, in continuare la aceasta discutie, acest tip de contributii. Evident ca in acest caz postarea pe forum a link-urilor catre site-urile si blogurile care promoveaza aceasta actiune nu va mai fi considerata nepotrivita.

Ca exemplificare aveti aici un link: http://www.lumebuna.ro/2010/06/19/o-...ita-sustinuta/

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

savanah Avatar
    savanah este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Am postat deja fapta buna pe site-ul Heidi. Azi urmeaza inca doua persoane.
    Sa fim increzatori ca se vor aduna faptele bune necesare...

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din savanah Vezi post
    Am postat deja fapta buna pe site-ul Heidi. Azi urmeaza inca doua persoane.
    Sa fim increzatori ca se vor aduna faptele bune necesare...
    Multumesc frumos, savanah!
    Uitandu-ma pe http://www.facebook.com/pages/Heidi-...5351023?v=wall nu pot sa ma abtin de la comentarii privind ciudateniile care exista: de la 730 fapte bune inainte de prelungirea termenului, s-a ajuns la 736, apoi au fost postate faptele bune scrise de pustii din Sibiu la Arenele de Joaca si s-a ajuns la 963.
    Acum sunt 969 adica de ieri pana azi s-au postat doar 6 fapte bune.

De la atatia oameni care vin pe Santamia si care o fac pentru spiritualitate m-as fi asteptat la un raspuns mai bun.

Mai este o saptamana, oameni buni, dar nu lasati pe ultima zi sau clipa!

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Am mai aflat despre un secret legat de comportamentul legat de postarea faptelor bune. Am pus mana pe telefon si am intrebat pe cativa dintre cei care stiu ca se descurca pe net si i-am abordat direct: ai postat fapta buna? Cum faceam o cercetare, am pus si a doua intrebare celor care cu raspuns negativ: Spune-mi, te rog, motivul!
    Aici, raspunsurile au fost diferite, dar urmate de promisiuni care stiu ca vor fi tinute.

Secretul e acela ca eficienta unor astfel de actiuni, via e-mail, este aproape nula, chiar daca in sine, sarcina de indeplinit este facila.

Cam cum se intampla pe forum: teoreticieni cu argumente o multime, mai greu cand e vorba sa puna in aplicare teoria.

Asa ca nu-mi ramane decat sa-i rog pe cei care si-au postat fapta buna, sa se intereseze la cei care ar fi putut si ei sa o faca ce motive au avut. Poate ca asa aflam mai multe despre diferentele dintre teorie si practica.

Multumesc frumos!

savanah Avatar
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Am verificat. A aparut fapta mea (Ana Pinescu) si a primului vecin cu care am discutat (Samir Iovita).
    De cand cu codul rosu/galben din zona Iasului au fost probleme cu internetul in weekend si celalalt pariticipant nu a putu intra pe siteul Heidi. Poate azi va fi ceva mai bine...

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din savanah Vezi post
    Am verificat. A aparut fapta mea (Ana Pinescu) si a primului vecin cu care am discutat (Samir Iovita).
    De cand cu codul rosu/galben din zona Iasului au fost probleme cu internetul in weekend si celalalt pariticipant nu a putu intra pe siteul Heidi. Poate azi va fi ceva mai bine...
    E drept ca mai apar si situatii de forta majora si ca fiecare fapta buna expusa are importanta ei, problema actuala la acest subiect este ca mai sunt 3 zile si termenul prelungit expira. Comunicarea directa ar putea sa fie mai stimulatoare decat cea indirecta prin e-mailuri.

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Au mai ramas 24 ore, in care cei care vor sa faca un dar unor copii cu posibilitati materiale reduse, o mai pot face relatand o fapta buna!

Exista sansa terapeutica unica, pentru cei care sufera de neincredere, suspiciune, delasare, nepasare, de ascultare obedienta a preceptelor sa se vindece.

Exista sansa unica a urmatoarelor ore de a pune in aplicare invatatura iubirii, sa faceti pentru acesti copii ceea ce v-ati fi dorit daca ati fost in locul lor.

Sansele acestea unice, va apartin!

Succes!

savanah Avatar
    Data inscrierii
    mai 2008
    Posturi
    338

Gata, a reusit sa posteze si a treia persoana.
    Mda, incep sa cred ca numarul faptelor bune creste cam greu.... S-a pierdut obiceiul asta?

P.S. Zilele astea am incercat sa ajut niste tineri sa isi obtina niste acte. Sunt niste tineri nevoiasi, fara multa instruire dar care au, totusi, dreptatea de partea lor. In lumina acestei campanii mi-am propus sa urmaresc, pe tot parcursul birocratic al "deschiderii usilor de pe la diferite birouri" cati oameni sunt dispusi sa lase de la ei, la foloseasca un ton placut, sa explice frumos unor oameni nevoiasi cum trebuie procedat. Ei bine, curba este puternic descendenta, ca sa nu spun mai rau.... Tifnosenia era la ea acasa si se domolea doar cand interveneam si noi pe langa tineri. Mereu primeam intrebari mirate "sunteti cu ei?" si cand raspundeam "da, sunt verii nostri (sau nepotii nostri, sau cum ne venea gradul de rudenie in clipa aceea)" se indulcea putin tonul tafnos si ochii incepeau sa umble dupa eventualele atentii
    Poata de asta s-a cam pierdut "antrenamentul" faptelor bune...

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Multumesc frumos, tuturor celor care au citit aici si au postat o fapta buna sau mai multe!

Campania s-a terminat, am asteptat sa mai vad ceva noutati, dar se pare ca nu mai e nimic: 1043 de fapte bune postate desi se asteptau 2500.

Cand vor mai apare, si sper sa apara, am sa scriu despre ele.

E un anumit aspect legat de faptele bune. Cand userul angela2010 a postat o invitatie la campanie a pus si taguri. Am avut curiozitatea sa caut dupa ele, primele pagini. La "fapte bune" erau site-uri de orientare crestina si care asociau fapta buna de anonimat. Se pare ca lucrul acesta a intrat in subconstientul colectiv. Desi, ca si pe forum, cei care intrau pe campania Heidi Chocolate aveau posibilitatea sa-si pastreze anonimatul printr-un nickname.
    Asocierea asta fapta buna=anonima este similara cu informatia falsa, reclamatia bine sau rauvoitoare=anonima care se practica si ea. Este interesanta aceasta caracteristica a faptelor, anonimatul. Pe de o parte este data de altruism si responsabilitate, pe de alta parte de lipsa de responsabilitate si/sau frica.

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Datorita faptului ca formularul de de inscriere a faptelor bune este destul de greoi si cu multi pasi, majoritatea celor care doresc sa inscrie o fapta buna nu se descurca. Din pacati firma care sa ocupat de creerea site-ului nu a luat in calcul un element foarte important "uzuabilitatea"
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Citat Citat din lovelife Vezi post
    Datorita faptului ca formularul de de inscriere a faptelor bune este destul de greoi si cu multi pasi, majoritatea celor care doresc sa inscrie o fapta buna nu se descurca. Din pacati firma care sa ocupat de creerea site-ului nu a luat in calcul un element foarte important "uzuabilitatea"
    si inca ceva, cred ca trebuia mai multa reclama.

chiar asa, Love, nu inteleg de ce, pt inscrierea pe site-ul lor mi-au cerut atatea date personale.
    pacat, ideea a fost f frumaosa. sa sp[eram c ao vor reedita.
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Camelia Vezi post
    si inca ceva, cred ca trebuia mai multa reclama.

chiar asa, Love, nu inteleg de ce, pt inscrierea pe site-ul lor mi-au cerut atatea date personale.
    pacat, ideea a fost f frumaosa. sa sp[eram c ao vor reedita.
    Multumesc frumos, Camelia, pentru participare si implicare!

Reclama s-a facut pe site-uri mari, numai ca asa se intampla in viata: "la pomul laudat sa nu te duci cu sacul!"
    Site-urile mari pun anuntul odata si apoi se pierde in multimea de alte anunturi. Dupa prelungire, campania a beneficiat de o reclama mai buna, fiindca Google nu mai dadea site-uri cu fapta buna anonima, ci Cards of Joy. Asta la sfarsitul prelungirii.
    Datele cerute au fost parca mai multe in prima parte, atunci cand saptamanal se acordau si premii constand in cateva ciocolate. Acele cateva ciocolate, avand valoare, trebuiau sa fie inregistrate contabil si de aici, banuiesc, ca se trage aceasta nevoie de date: sa le fie usor sa trimita coletele, fara "conversatii" suplimentare.
    Pe pagina Facebook asociata campaniei a aparut chiar o suspiciune ca partea cu ciocolatele este fraudata. La final chiar a aparut reclamatie cu privire la punctajele de vot la o fapta buna, care au crescut intr-o saptamana ca Fat Frumos sau ca vrejul de fasole.
    Eu sper nu numai ca o vor reedita, simplificand procedura, dar si ca vor lua hotararea de a-i trimite pe toti copiii in tabara, chiar daca target-ul nu a fost atins.

Camelia Avatar
    Camelia este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    noiembrie 2006
    Posturi
    2.432

Citat Citat din Ion Furtuna Vezi post
    Multumesc frumos, Camelia, pentru participare si implicare!

Reclama s-a facut pe site-uri mari, numai ca asa se intampla in viata: "la pomul laudat sa nu te duci cu sacul!"
    Site-urile mari pun anuntul odata si apoi se pierde in multimea de alte anunturi. Dupa prelungire, campania a beneficiat de o reclama mai buna, fiindca Google nu mai dadea site-uri cu fapta buna anonima, ci Cards of Joy. Asta la sfarsitul prelungirii.
    Datele cerute au fost parca mai multe in prima parte, atunci cand saptamanal se acordau si premii constand in cateva ciocolate. Acele cateva ciocolate, avand valoare, trebuiau sa fie inregistrate contabil si de aici, banuiesc, ca se trage aceasta nevoie de date: sa le fie usor sa trimita coletele, fara "conversatii" suplimentare.
    Pe pagina Facebook asociata campaniei a aparut chiar o suspiciune ca partea cu ciocolatele este fraudata. La final chiar a aparut reclamatie cu privire la punctajele de vot la o fapta buna, care au crescut intr-o saptamana ca Fat Frumos sau ca vrejul de fasole.
    Eu sper nu numai ca o vor reedita, simplificand procedura, dar si ca vor lua hotararea de a-i trimite pe toti copiii in tabara, chiar daca target-ul nu a fost atins.

cu mult, mult drag!

da, asa ar fi frumos, sa ii trimita pe toti...
    ah, ce frumos ar fi!
    poate le da cineva o idee,
    "Capul plecat sabia nu-l taie, dar nici soarele nu-l vede!" - proverb romanesc

Data inscrierii
    august 2006
    Posturi
    2.823

Citat Citat din Camelia Vezi post
    cu mult, mult drag!

da, asa ar fi frumos, sa ii trimita pe toti...
    ah, ce frumos ar fi!
    poate le da cineva o idee,
    Cand au prelungit asa ziceau si ei, sau cine era atunci in spatele lui Heidi Chocolate pe Facebook, ca prelungesc fiindca vor ca toti copiii sa mearga in tabara. Mai apoi ziceau ca a fost o campanie de suflet.
    Culmea e alta: Heidi Chocolate produce cea mai sanatoasa ciocolata de pe piata romaneasca: ciocolata cu peste 70% cacao. Mie imi place cea cu 85%. Si apropo de reclama, la spartul targului am vazut ciocolata din asta cu eticheta Cards of Joy pe ea. Probabil ca pana la sfarsitul anului o sa tot fie reclama asta pe ciocolate.
    Oricum cei care au daruit macar 1 ora de vacanta unor copii cand vor vedea eticheta aceasta isi vor aduce aminte ca au avut si ei o contributie. Si stiu ca se vor simti bine gandindu-se la asta. Ceilalti, sper ca macar vor medita un pic la subiect.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Replici: 1
    Ultimul post: 30 dec 2008, 10:07

Etichete pentru acest subiect

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi
  • Nu puteti posta replici
  • Nu puteti posta atasamente
  • Nu puteti sa va editati postarile
  •