Rezultate de la 1 la 9 din 9

Subiect: Inforenergetica - Stiinta Viitorului, doar pt Crestini Ortodocsi ? :)

hellco este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2010
    Posturi
    2

Implicit Inforenergetica - Stiinta Viitorului, doar pt Crestini Ortodocsi ? :)

Am o intrebare despre radiestezie si inforenergetica, asa ca un civil fara nici un curs la activ. Pe radiestezie.ro, mai exact pagina despre cursuri, mare mi-a fost mirarea si amuzamentul sa dau de urmatorul text:

Admiterea la aceste cursuri se face in urma unui examen de admitere care consta in masurarea unor parametri inforenergetici personali care reprezinta potentialul si calitatea acelei persoane. Parametrii inforenergetici personali depind in general de anumite caracteristici precum: credinta in Dumnezeu, moralitate, bun simt, dorinta de a face bine, potentele de iubire, straduinta de a urma invataturile Mantuitorului nostru Iisus Hristos si ale Bisericii Crestine Ortodoxe.
    Imi poate explica si mie cineva, asa in termeni simpli, ce treaba are inforenergetica / radiestezia, cu Biblia, Isus, si Biserica Crestina (care din cate se pare trebuie sa fie neaparat Ortodoxa) ?

Multumesc

Marchidan21 este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    213

Implicit Re: Inforenergetica - Stiinta Viitorului, doar pt Crestini Ortodocsi ? :)

Citat Citat din hellco Vezi post
    Am o intrebare despre radiestezie si inforenergetica, asa ca un civil fara nici un curs la activ. Pe radiestezie.ro, mai exact pagina despre cursuri, mare mi-a fost mirarea si amuzamentul sa dau de urmatorul text:

Imi poate explica si mie cineva, asa in termeni simpli, ce treaba are inforenergetica / radiestezia, cu Biblia, Isus, si Biserica Crestina (care din cate se pare trebuie sa fie neaparat Ortodoxa) ?

Multumesc
    Inforenergetica are treabă cu credința, bunele intenții, curățenia sufletească, atribute promovate de religii, iar cum românii sunt în general creștini ortodoxi este firesc ca aceștia să aibă parametrii mai potriviți decît ateii sau necredincioșii. Excepțiile confirmă regula.
    Mai mult, ortodoxia include multe învățături pre-creștine (sfintele tradiții sunt mai presusus de viețile și învățăturile sfinților în ortodoxie) iar acestea sunt de origine Daco-Getă Zalmoxiană, știință de bază, competă, sursă pentru cele patru mari religii ale lumii, incomplete: Creștinism Ortodox(dreptatea) cu expansiunea Catolică(universalitatea), Iudaism(perseverența) cu expansiunea Islamică(credința), Tao(calea) cu expansiunea Confucianistă(ordinea) și Hinduism(acceptarea) cu expansiunea Budistă(iluminarea).
    (vezi simbolurile de la Șinca Veche).

Joc de cuvinte: INFOrENErGETICĂ,
    Ultima editare de Marchidan21 : 23 mai 2010 la 20:53
    Renunțînd la puțină libertate de cuget pentru a cîștiga puțină securitate spirituală nu le meriți pe niciuna și le vei pierde pe amîndouă.

sserbanro este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Posturi
    48

Exclamation Re: Inforenergetica - Stiinta Viitorului, doar pt Crestini Ortodocsi ? :)

Citat Citat din Marchidan21 Vezi post
    Inforenergetica are treabă cu credința, bunele intenții, curățenia sufletească, atribute promovate de religii, iar cum românii sunt în general creștini ortodoxi este firesc ca aceștia să aibă parametrii mai potriviți decît ateii sau necredincioșii. Excepțiile confirmă regula.
    Mai mult, ortodoxia include multe învățături pre-creștine (sfintele tradiții sunt mai presusus de viețile și învățăturile sfinților în ortodoxie) iar acestea sunt de origine Daco-Getă Zalmoxiană, știință de bază, competă, sursă pentru cele patru mari religii ale lumii, incomplete: Creștinism Ortodox(dreptatea) cu expansiunea Catolică(universalitatea), Iudaism(perseverența) cu expansiunea Islamică(credința), Tao(calea) cu expansiunea Confucianistă(ordinea) și Hinduism(acceptarea) cu expansiunea Budistă(iluminarea).
    (vezi simbolurile de la Șinca Veche).

Joc de cuvinte: INFOrENErGETICĂ,
    Marchidan21...
    Admir jocurile de cuvinte, sunt scriitor și e firesc.
    Totuși ai ocolit cu mare abilitate și multe jocuri de cuvinte răspunsul!
    Întrebarea e clară: DE CE sunt excluși de la dreptul de a învăța IE neortodocșii și alte categorii?
    Tu ai răspuns la cu totul altă întrebare și anume, "care sunt originile religiilor"...
    Da, întrebarea este bine pusă și reprezintă un mare semn de întrebare privitor la respectarea Liberului Arbitru al fiecăruia. Pentru că această condiționare, așa cum este formulată, e o încălcare a Liberului Arbitru. Mai mult, e o încălcare a Noului Testament:
    Matei, 10:8
    "Vindecați pe bolnavi, înviați pe morți, curățiți pe leproși, scoateți afară dracii. Fără plată ați primit, fără plată să dați."
    Pe de altă parte, la admiterea la curs, se măsoară niște parametri IE. Cine îi are la un anumit nivel, poate participa.
    Profesorul Dumitriu, a și precizat de altfel la optimizări că, deschiderea de școli în străinătate, e încă problematică. Participarea la cursuri în România însă, este acceptată.
    Prin urmare, aici e vorba de cu totul altceva.
    Știu, formularea din textele de la curs e regretabilă, dar dacă ne proptim în hârtii în loc să facem dezvoltare personală, o să ne transformăm în arhivari de hârtii.
    Eu unul îmi aduc clar aminte că profesorul Dumitriu, a spus așa:
    "Stăm excelșent la capitolul aparat teoretic. Se pare că suntem țara cea mai avansată din lume ca sistem educațional. Stăm însă lamentabil la PRACTICĂ. Îmi doresc și vă doresc să veniți câți mai mulți alături de mine!"
    Ce o fi vrut să spună cu asta? Că eram vreo 220 în sală atunci?
    Pentru mine, a fost clar... Dar se pare că a pune mâna pe practică, e doar "treaba lu' dom' profesor"...
    Da, e greu să pui mâna pe un caiet, să faci fișe și măsurători, apoi să tragi concluzii. Totuși, mă întreb eu, care ar fi rostul acelor manuale de la curs: să le citim și să le punem în bibliotecă, sau să punem mâna pe treabă, să verificăm dacă e adevărat ce scrie prin ele?

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Implicit Re: Inforenergetica - Stiinta Viitorului, doar pt Crestini Ortodocsi ? :)

Domnule Serban, acuzati pe altii ca nu citesc bine intrebarea, dar nici tu nu ai citit cu atentie, eu nu am raspuns de exemplu la intrebare, pentru ca raspunsul era chiar in citatul pe care cel care a deschis topilul nu la citit decat superficial.
    Parametrii inforenergetici personali depind in general de anumite caracteristici precum: credinta in Dumnezeu, moralitate, bun simt, dorinta de a face bine, potentele de iubire, straduinta de a urma invataturile Mantuitorului nostru Iisus Hristos si ale Bisericii Crestine Ortodoxe.
    Deci daca citesti mai cu atentie se spune ca parametri personali sunt influentati de anumite caracteristici, precum si de aplicarea invataturilor date de Iisus Hristos promovate si de biserica ortodoxa (m-am nascut ortodox si raman asa),
    si dupa cum spunea Marchidan, aceste invataturi benefice se regasesc in forme asemanantoare in majoritatea religiilor planetare benefice.
    La cursurile de Inforenergetica este primit oricene vrea, indiferent de religie, rasa, nationalitate, etc, daca il slujeste pe Tatal Ceresc si pe Iisus Hristos (indiferent cum i-ar numi in religia lor)
    Un site
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    si un
    Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

sserbanro este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    ianuarie 2011
    Posturi
    48

Exclamation Re: Inforenergetica - Stiinta Viitorului, doar pt Crestini Ortodocsi ? :)

Citat Citat din lovelife Vezi post
    Domnule Serban, acuzati pe altii ca nu citesc bine intrebarea, dar nici tu nu ai citit cu atentie, eu nu am raspuns de exemplu la intrebare, pentru ca raspunsul era chiar in citatul pe care cel care a deschis topilul nu la citit decat superficial.

Deci daca citesti mai cu atentie se spune ca parametri personali sunt influentati de anumite caracteristici, precum si de aplicarea invataturilor date de Iisus Hristos promovate si de biserica ortodoxa (m-am nascut ortodox si raman asa),
    si dupa cum spunea Marchidan, aceste invataturi benefice se regasesc in forme asemanantoare in majoritatea religiilor planetare benefice.
    La cursurile de Inforenergetica este primit oricene vrea, indiferent de religie, rasa, nationalitate, etc, daca il slujeste pe Tatal Ceresc si pe Iisus Hristos (indiferent cum i-ar numi in religia lor)
    Îmi cer scuze că revin.
    Dovada grabei de a jigni, o ai în chiar acest citat.
    Eu m-am adresat lui
    Marchidan21.
    Acum, poate se vede mai clar...
    De vreme ce ai reacționat așa rapid, înțeleg că ai rezonat.
    Asta se cheamă "a fi cu musca pe căciulă"...
    Să înțeleg că ai două conturi? Sau ce anume să înțeleg?
    Ce anume de fapt se simte atins?
    Sinele, sau...?

lovelife este offline Moderator De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    2.040

Ce ai spus tu era ceva ce ataca intr-un fel partea de IE, nu e nimeni cu musca pe caciula, dar nu mi-a placut atitudinea de a toate cunoscator in ie, si ciritcati un om care a raspuns cat de cat bine
    Un site
    si un
    pentru mamici unde se dezbat subiecte despre sarcina, nastere precum si crestere si educarea copiilor.

Etienne Avatar
    Etienne este offline I.E. Copacel roditor
    Data inscrierii
    septembrie 2006
    Posturi
    682

Implicit Raspuns Inforenergetica - Stiinta Viitorului, doar pt Crestini Ortodocsi ? :)

Pentru ca mi-e greu sa citez fiecare post de mai sus: cand am venit pentru prima data la cursurile ie la masuratori, n-aveam nici o treaba cu ortodoxia. Eram bine mersi intr-alt cult (crestin/necrestin/pagan n-are importanta) si prima intrebare pe care am pus-o a fost urmatoarea: pot urma cursurile daca sunt in alt cult si NU intentionez sa plec de aici la ortodocsi?
    Raspunsul a fost: poti frecventa cursurile, DAR INDICAT AR FI....
    Personal nu m-a interesat ce era INDICAT din partea cuiva anume.
    Am fost fericita si linistita deopotriva ca nu era musai sa plec de undeva de unde nu simteam ca vreau sa plec, ca sa fiu ortodoxa ca multi altii.
    E drept ca la intrebari de genul (in clasa): e careva de alta credinta decat ortodoxa ma simteam de parca aveam mai multi ochi decat altii si un corn in frunte. Imi venea sa le spun: sunt ca voi, dar am alegerile mele, am placerile si motivatiile mele pentru care nu merg cu voi pana si la aceeasi biserica.
    Anii au trecut si NIMENI nu m-a tarat in biserica ortodoxa. SINGURA si nesilita de nimeni am dorit cu tot sufletul sa merg la ortodocsi.

Poti fi orice si oricum, daca ai iubire ajungi oriunde ti-e dat sa ajungi.
    Si culmea e ca si daca n-ai iubire, tot unde ti-e dat sa ajungi ajungi!!!
    Mi-am pus flori la palarie,
    Mi-am pus flori, mi-am pus margele
    Sa se uite cu mandrie ...
    ...Puiu la ele!

terminator1 este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    127

Implicit Raspuns Inforenergetica - Stiinta Viitorului, doar pt Crestini Ortodocsi ? :)

Citat Citat din hellco Vezi post

Multumesc
    este extrem de simplu de inteles:

"precum: credinta in Dumnezeu" esete greu de depistat deoarece poti sa spui ca ai credinta nemarginita iar adevarul este ca nu depui cele mai marunte intentii in aceasta privinta.

"moralitate, bun simt, dorinta de a face bine, potentele de iubire, straduinta de a urma invataturile Mantuitorului nostru Iisus Hristos si ale Bisericii Crestine Ortodoxe." Ei aici este prea de tot.Este o discriminare extracruda fara noima in contextul ca un alt crestin,musulman,buddhist,alte secte inrudite cu pocainta sunt marginalizate,eliminate din start.

Ce putem intelege din toate astea?-faptul ca Biserica Ortodoxa a monopolizat orice simt uman si se crede deasupra lui d-zeu,iar dictatorial impune tuturor unele fractiuni din bolile mentale ale unor preoti,clerici sau ce sunt ei.Rusinos lucru!

terminator1 este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    iulie 2009
    Posturi
    127

Implicit Raspuns Re: Inforenergetica - Stiinta Viitorului, doar pt Crestini Ortodocsi ? :)

Citat Citat din sserbanro Vezi post
    Marchidan21...
    Admir jocurile de cuvinte, sunt scriitor și e firesc.
    Totuși ai ocolit cu mare abilitate și multe jocuri de cuvinte răspunsul!
    Întrebarea e clară: DE CE sunt excluși de la dreptul de a învăța IE neortodocșii și alte categorii?
    Tu ai răspuns la cu totul altă întrebare și anume, "care sunt originile religiilor"...
    Da, întrebarea este bine pusă și reprezintă un mare semn de întrebare privitor la respectarea Liberului Arbitru al fiecăruia. Pentru că această condiționare, așa cum este formulată, e o încălcare a Liberului Arbitru. Mai mult, e o încălcare a Noului Testament:
    Matei, 10:8
    "Vindecați pe bolnavi, înviați pe morți, curățiți pe leproși, scoateți afară dracii. Fără plată ați primit, fără plată să dați."
    Pe de altă parte, la admiterea la curs, se măsoară niște parametri IE. Cine îi are la un anumit nivel, poate participa.
    Profesorul Dumitriu, a și precizat de altfel la optimizări că, deschiderea de școli în străinătate, e încă problematică. Participarea la cursuri în România însă, este acceptată.
    Prin urmare, aici e vorba de cu totul altceva.
    Știu, formularea din textele de la curs e regretabilă, dar dacă ne proptim în hârtii în loc să facem dezvoltare personală, o să ne transformăm în arhivari de hârtii.
    Eu unul îmi aduc clar aminte că profesorul Dumitriu, a spus așa:
    "Stăm excelșent la capitolul aparat teoretic. Se pare că suntem țara cea mai avansată din lume ca sistem educațional. Stăm însă lamentabil la PRACTICĂ. Îmi doresc și vă doresc să veniți câți mai mulți alături de mine!"
    Ce o fi vrut să spună cu asta? Că eram vreo 220 în sală atunci?
    Pentru mine, a fost clar... Dar se pare că a pune mâna pe practică, e doar "treaba lu' dom' profesor"...
    Da, e greu să pui mâna pe un caiet, să faci fișe și măsurători, apoi să tragi concluzii. Totuși, mă întreb eu, care ar fi rostul acelor manuale de la curs: să le citim și să le punem în bibliotecă, sau să punem mâna pe treabă, să verificăm dacă e adevărat ce scrie prin ele?
    Marchidan,Marchidan,
    in fata lui d-zeu nu exista religie!

Subiecte Similare

1. Este inforenergetica o stiinta?
    De VladRM in forum Inforenergetica - Stiinta viitorului
    Replici: 129
    Ultimul post: 08 mai 2012, 15:02
  2. Replici: 30
    Ultimul post: 24 oct 2011, 09:48
  3. Tentatia viitorului
    De Ion Furtuna in forum Familia: copii, parinti, bunici
    Replici: 23