Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate de la 1 la 15 din 27

Subiect: somnul

hai_duc este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    noiembrie 2008
    Posturi
    66

Implicit somnul

ma tot intreb, de ce avem nevoie de somn? adica neaparat?
    unde mergem,, ce transmitem? facem refresh la ceva anume?
    incarcam de aici si ducem unde ce?

nu putem duce corpurile si starea materiala mai mult de x ore?

daca aveti ceva raspunsuri le puteti posta aici sau pe privat cum doriti.

ceva fortat in asta.. in felul asta de viata.

Claudiu Avatar
    Claudiu este offline Servus Domini Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Implicit Re: somnul

Hai_duc,

Corpul fizic uman are nevoie de energie pentru a sustine activitatea celulara normala si in parametri optimi vietii. Energia si-o obtine din: alimentatie, respiratie, somn si prin centrii energetici (fiecare avand procentaje diferite la orice om, animal etc.). Deocamdata, oamenii inca au nevoie de somn, respiratie si alimentatie pentru refacerea nivelului energetic. Daca e sa impingem analiza putin mai departe, vom vedea ca de fapt orice fiinta trebuie sa isi refaca nu numai corpul fizic dar si cel eteric care permiaza corpul fizic si care sustine energetic activitatea celui din urma. Adica, atunci cand dormi, iti extragi energiile necesare din lumea spirituala pentru a-ti reface bilantul de energii. Procesul este cu mult mai complex totusi decat atat.
    Dumnezeu este Iubire!

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Data inscrierii
    noiembrie 2008
    Posturi
    66

daca partea cu alimentatia e usor de inteles, cea cu somnul este o enigma pentru mine.

exista studii oare despre de exemplu, copaci sau flori care 'dorm'?
    stiu ca delfinii dorm cu cate o jumatate a creierului pe rand..

eu spun ca e ciudata starea asta de 'somn'.

se moare din lipsa de somn? stie cineva?

Guguam este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    98

Da se moare.
    Intuneric e acolo unde nu am calatorit cu MINTEA, GINDU sau SUFLETU.

percival este offline Utilizator Mugurel
    Data inscrierii
    iunie 2009
    Posturi
    105

Citat Citat din hai_duc Vezi post
    daca partea cu alimentatia e usor de inteles, cea cu somnul este o enigma pentru mine.

exista studii oare despre de exemplu, copaci sau flori care 'dorm'?
    stiu ca delfinii dorm cu cate o jumatate a creierului pe rand..

eu spun ca e ciudata starea asta de 'somn'.

se moare din lipsa de somn? stie cineva?
    Daca luati indicatia postata de Claudiu si tineti cont de constitutia spirituala a omului, care pe langa corpul fizic, mai poseda un corp eteric, astral si Eu puteti ajunge sa intelegeti relatia dintre constienta si celelalte regnuri.
    pentru regnul vegetal starea de constienta este acea a somnului fara vise (a omului); pentru regnul animal este starea de constienta corespunde cu cea a omului in somnul cu vise.
    De aceea este impoirtant sa intelegem nuanta pe care Claudiu a strecurat-o in fraza : "deocamdata, omul are nevoie de alimentatie, somn, etc."; pentru ca cei care studiaza evolutia omului dpdv ocult, stiu ca intr-un viitor (mai mult sau mai putin indepartat) omul va suferi schimbari treptat si va renunta sa mai produca de exemplu anumite substante prin respiratie, substante al caror echilibru este tinut in mod natural de regnul vegetal, samd.
    Omul este intr-o permanenta dezvoltare. Organele sale sunt unele la apogeul drumului lor si vor suferi o transformare, o innobilare a functiei de baza. (de ex. organele sexuale); altele sunt de abia in faza de conceptie, de transformare (de ex.epifiza). Inima este iarasi pe cale sa se transforme dintr-un muschi involuntar intr-unul voluntar; sunt studii care se fac astazi impulsionate de Stiinta Spirituala, sau de caile care au acces la realitatea spirituala, in care se demonstreaza ca de exe. in viitor inima va avea 5 camere (azi prefigurata in regnul animal la una din vietuitoarele foarte avansate - albina,iar omul va putea conduce constient actiuniile care astazi se petrec inconstient (adica cu ajutorul ierarhiilor divine).

Deci, copacul, florile dorm in intreaga lor constienta (dar aici este foarte mult de discutat ca sa nu va faceti o parere eronata).
    Fata de om, planta nu are inglobat decat sistemul fortelor eterice, al corpului eteric, iar celelalte corpuri sunt "in afara", intr-un mix de forte cu regnurile superioare si pe alte planuri mai inalte. Daca un clarvazator priveste de exemplu, animalul, el va vedea ca acesta inglobeaza doar corpurile eteric si astral, existand un Eu care nu este individualizat precum al omului ci este constituit multiplu intr-un Eu-grup. (care se intalneste clarvazator in asa numitul plan Devachanic).
    Omul a trecut odata, demult, prin aceste stadii cand nu a avut individualizat aceste corpuri, tinand de un corp astral comun, sau eteric comun. De exemplu, cascatul care poate surveni atunci cand vedem acest lucru la o alta persoana, este o reminiscenta a faptului ca intr-un trecut indepartat eram intr-o alta relatie cu semenii nostri prin prisma corpului astral.

Astazi, omul trebuie sa-si insuseasca adevarata perceptie a Eului sau (care este cea mai inalta natura spirituala a omului in prezent); acest lucru va face pe deoparte exacerbarea "egoismului", tendinta care va duce la abrutizarea relatiilor dintre oameni fara precedent (remarcata intr-un post adiacent si de userul "oinaldecs") si pe deoparte creearea unei fratii omenesti, in sensul adevarat al Crestinismului.
    Ultima editare de percival : 28 mai 2010 la 12:39 Motiv: Epifiza- in loc de hipofiza; ambele insa poarta caracteristicile descrise in post

Data inscrierii
    noiembrie 2008
    Posturi
    66

multumesc percival.

asa ai adus lumina in cuget ca sa spun asa.

Radu Cristian este offline Experienta Samanta
    Data inscrierii
    octombrie 2010
    Posturi
    45

somnul este doar una din ramurile evolutiei pe care le-am ales, in special din lipsa luminii pe intuneric, cel putin in vremurile indepartate.. exista intotdeauna adaptarea la mediu, si nu prea poti sa nu mai dormi niciodata.. poate doar sa meditezi 7-8 ani sub un copac..
    asa cum poti sa nu mai mananci, sau chiar sa respiri.. in practicile pranayama exista o ratie de inspiratie-retinere-expiratie, de exemplu: 4-4-8 sau 4-8-16.. fiecare unitate o masori de obicei prin numarul de batai ale inimii, caci calculul secundelor te-ar distrage mai mult si nu ai ajunge prea departe.. cu ajutorul exercitiului vei putea transforma acel 4-8-16 chiar in 30-60-90.. in taoism se zice, daca ajungi la 1000 de batai de inimi, esti nemuritor.. tot cu pranayama, poti ajunge la inedie.. abilitatea de a trai fara mancare, ci doar cu 'prana'.. pranayama nu este suficienta pentru a acoperi toate ramurile energetice necesare omului pentru a supravietui fara somn, de aceea meditatia este un mod constient de a te hrani spiritual, insa tot instinctual, caci e nevoie de multa intelepciune ca sa ajungi sa iti manipulezi propriul suflet..

Copilu din Umbra este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2011
    Posturi
    44

> Uaaaaaaaaaau! REALITATE = 0,0001% din spatiu existent
    ETER =99,9999% din spatiul existent......
    Cand o sa gasiti viata o sa va dati seama ca va aflati in visare ... Vise placute in continuare! Cu drag si respect! Copilu. p.s. avem in bagajul nostru energetic o cantitate imensa de energie care nu ar putea "incape" in corpul unui animal sau plante :P

Anyta9 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    12

Nu stiu daca ma incadrez bine la aceasta categorie sau nu, dar rog pe cei experimentati sa isi dea cu parerea.
    In urma cu ceva timp am avut un vis in care eram foarte obosita si imi doream sa dorm, am adormit si am visat alt vis. Cand m-am trezit a fost ceva de genu ... wow am avut vis in vis? Trec peste nu ii acord importanta dar mai nou mi se intampla destul de rar sa visez normal. Adica visez ... iar in cadrul acelui vis adorm si am alt vis si tot timpul imi amintesc ambele vise din cadrul aceluiasi vis. De ce am zis ca este vis in vis? Pentru ca din al doilea vis revin in visul initial constienta fiind ca am adormit si ce am visat, si mi se continua primul vis. Nu stiu daca m-am exprimat corect sau nu, daca intelegeti ce vreau sa spun, ca eu una nu credeam asa ceva posibil! Deci? ce se intampla? sunt normale aceste visuri? nici nu stiu bine daca intreb bine ce intreb, dar ... voi patiti asa ceva?

Claudiu Avatar
    Claudiu este offline Servus Domini Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Heh, e ceva normal. Nu ai de ce sa te temi.
    Dumnezeu este Iubire!

Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    12

Multumesc pentru raspuns.
    Ce uitasem sa spun e ca in visul initial sunt perfect constienta ca visez si la fel de constienta ca o sa adorm in acel vis, dar in visul din vis deja nu mai sunt constienta, nu mai pot face nici o legatura ...
    Mi-e greu sa ma exprim pentru ca ... recunosc, nu am cunostintele necesare sa imi dau seama ce se intampla, de ce, si daca e sau nu un scop in toata treaba aceasta.

Mersi inca o data!
    Toate cele bune!

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din Anyta9 Vezi post
    Multumesc pentru raspuns.
    Ce uitasem sa spun e ca in visul initial sunt perfect constienta ca visez si la fel de constienta ca o sa adorm in acel vis, dar in visul din vis deja nu mai sunt constienta, nu mai pot face nici o legatura ...
    Mi-e greu sa ma exprim pentru ca ... recunosc, nu am cunostintele necesare sa imi dau seama ce se intampla, de ce, si daca e sau nu un scop in toata treaba aceasta.

Mersi inca o data!
    Toate cele bune!
    E vorba de dedublare in timpul visului, un lucru obisnuit si normal. Despre el vorbeste si Micea Eliade, ca sa dau un exemplu autohton, in "La tiganci". Este normal sa aveti constienta numai asupra evenimentelor din primul vis, iar nu si cel din al doilea. O alta forma de dedublare in timpul visului este cand vorbesti cu cineva si il intrebi ceva, de exemplu, si el iti raspunde (de fapt va raspundeti Dv. insiva). Va preocupa ceva anume, cititi, ascultati, sunteti martor la ceva cu impact asupra sufletului? Va puneti intrebari si cautand raspunsuri, aveti preocupari, lecturi, etc. mai "de suflet" ce presupun si o acumulare de multe informatii? De obicei se intampla cand sufletul are aproape toate datele ca sa aibe raspunsul, dar nu stie nici de unde si nici cum sa-l ia. Dv spuneati ca la trezire nu dati multa importanta acestor vise, treceti de ele: sfatul meu este sa faceti contrariul, de acum inainte. Faptelor si viselor n-ar trebuie sa li se caute atata explicatia, cat mai ales semnificatia, mai ales aceea care este proprie fiecaruia. Daca obligatiile cotidiene va permit acest lux, la trezire mai leneviti putin in pat si incercati sa va amintiti detaliile, meditati asupra lor. Ceea ce va amintiti in timpul zilei este prea putin pentru captarea acestor semnificatii. Doamne ajuta!
    Cu Adevarul si cu Dreptatea, tot inainte!
    Un site despre

Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    12

Multumesc pentru raspuns, m-ati lamurit foarte bine si am reusit sa imi fac o idee despre ce se intampla. Cu toate ca nu citesc nimic in prezent, nu am nici o framantare banuiala mea de ce acum am experienta dedublarii ... si da, in vise pun intrebari si da, primesc raspunsuri, dar culmea ca sunt si intrebata si raspund ... dupa cum ziceam banuiesc ca se intampla din cauza ca "m-am impacat cu Universul" in sensul ca nu mai caut sa primesc ceea ce doresc atunci cand doresc si las totul sa se intample cand va fi timpul si momentul.
    Multumesc inca o data pentru raspuns!

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din Anyta9 Vezi post
    Multumesc pentru raspuns, m-ati lamurit foarte bine si am reusit sa imi fac o idee despre ce se intampla(...)
    Cu foarte multa placere!
    Cu Adevarul si cu Dreptatea, tot inainte!
    Un site despre

Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    12

Revin ... cu parerea ca lumea viselor e mai mult decat o lume simpla a viselor. Poate ma insel dar ultima experienta imi da de gandit si ma pune pe intrebari daca nu in lumea viselor se intampla mai multe decat credeam pana acum.
    Ca sa intelegeti ce vreau sa spun:
    deci: .... acum doua nopti am avut un vis, il vad pe tatal meu pe scarile casei, foarte slabit, ma duc la el sa il ajut sa urce, ma chinui da e foarte foarte greu, cu toate ca era doar piele si os greutatea ce o simteam era enorma ... incerc sa il ajut si simt cum si el se chinuie sa le urce, simt forta lui ... o strig pe mama sa vina sa ma ajute dar nu ma aude, era prin curte ... am reusit sa urcam in casa si apoi apare si mama, la care urmeaza replicile: M: Vai cum am putut sa ma iau cu treaba si sa nu vad sa vin sa te ajut sa il duci pe taica-to? Eu: Nu-i nimic, ne-am chinuit dar am reusit pana la urma, asa a vrut, sa moara in casa!
    Tatal meu e mort de 3 ani, nu a murit in casa, ci in spital.
    Bun, in visul de aseara, povesteam acest vis mamei mele.
    Deci mi se pare putin ciudat sa visezi si apoi intr-un alt vis sa povestesti si sa discuti tot pe tema unui vis, care a avut totusi loc!
    Si ca sa inchei cu un alt vis care se repeta de vreo 2 ani, aceeasi concluzie dar in ipostaze diferite, si anume:
    ... ma visez cu un amic din copilarie, dar in vise nu este doar amic, este mai mult decat atat ... cu toate ca imi iubesc sotul, in vise il aleg pe el, pe acel amic ... in viata reala nu l-as alege!
    Deci de ce se repeta cu aceeasi persoana? aici ma tot intreb eu!
    Si cam atat cu visele mele ... sper ca nu v-am plictisit!

Multa iubire!

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte Similare

1. Somnul la bebelusi si copii
    De Catalin in forum Familia: copii, parinti, bunici
    Replici: 9
    Ultimul post: 26 nov 2008, 22:49
  2. Somnul si legatura sa cu ingrasarea
    De Catalin in forum Sfaturi si sugesii. Ajutor terapeutic
    Replici: 8
    Ultimul post: 06 sep 2006, 19:10

Reguli postare