Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate de la 16 la 27 din 27

Subiect: somnul

Claudiu Avatar
    Claudiu este offline Servus Domini Bobocel
    Data inscrierii
    iulie 2006
    Posturi
    297

Implicit Re: somnul

Visele pot fi influentate si de alti factori perturbatori malefici care sunt responsabili pentru cosmaruri, vise erotice (vezi incubus-demoni specializati pe vise erotice) si altele asemenea. Inainte de somn, este bine sa ne rugam la Sf. Treime sa ne ocroteasca si in timpul somnului, si de ce nu, sa devenim constienti in timpul visului si sa ne oprim "la timp".
    Dumnezeu este Iubire!

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Pentru a vizualiza link-urile sau imaginile din semnaturi, numarul postarilor dvs. trebuie sa fie 10 sau mai mare. Momentan aveti 0 postari.

Anyta9 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    12

Da, aveti probabil mare dreptate in ceea ce afirmati, dar visele nu sunt totusi erotice, tind sa fie, dar fara rezultat pentru ca reusesc sa ma controlez.
    Dar ce mi se pare cel mai amuzant este recenta intamplare, sa povestesti un vis in cadrul altui vis? Dedublarea am inteles-o noroc cu Didina, caruia ii multumesc foarte mult ca m-a ajutat sa vad mai multe lucruri ... dar aceasta intamplare cum se mai numeste? Sunt curioasa, s-a mai intalnit si la alte persoane? Nu vi se pare totusi amuzant?
    Logic si teoretic vorbind asta ar insemna ca subconstientul sa aibe memorie? Am patit sa am si acelasi vis de 3 ori la rand, atunci probabil eram pe repeat )

Numai bine, si multumesc!
    Multa iubire!

Copilu din Umbra este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    martie 2011
    Posturi
    44

buna asta cu visele ... in vis tot ce ti se intampla ti se pare real ... dc in realitate nu ti se poate intampla sa ti se para un vis ... astea din "Inception" aveau pe de o parte dreptate ... ideea de vis in vis in vis in ... ii valabila sau se mai poate pune si in urmatorul fel: copac in copac in copac in copac in ... asta ii unul din paradoxurile in care suntem blocati dar partea dragutza a tot ce se intampla ii ca ii REAL! Cu drag si respect! Copilu.

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din Anyta9 Vezi post
    Revin ... cu parerea ca lumea viselor e mai mult decat o lume simpla a viselor. Poate ma insel dar ultima experienta imi da de gandit si ma pune pe intrebari daca nu in lumea viselor se intampla mai multe decat credeam pana acum.
    Ca sa intelegeti ce vreau sa spun:
    deci: .... acum doua nopti am avut un vis, il vad pe tatal meu pe scarile casei, foarte slabit, ma duc la el sa il ajut sa urce, ma chinui da e foarte foarte greu, cu toate ca era doar piele si os greutatea ce o simteam era enorma ... incerc sa il ajut si simt cum si el se chinuie sa le urce, simt forta lui ... o strig pe mama sa vina sa ma ajute dar nu ma aude, era prin curte ... am reusit sa urcam in casa si apoi apare si mama, la care urmeaza replicile: M: Vai cum am putut sa ma iau cu treaba si sa nu vad sa vin sa te ajut sa il duci pe taica-to? Eu: Nu-i nimic, ne-am chinuit dar am reusit pana la urma, asa a vrut, sa moara in casa!
    Tatal meu e mort de 3 ani, nu a murit in casa, ci in spital.
    Bun, in visul de aseara, povesteam acest vis mamei mele.
    Deci mi se pare putin ciudat sa visezi si apoi intr-un alt vis sa povestesti si sa discuti tot pe tema unui vis, care a avut totusi loc!
    Si ca sa inchei cu un alt vis care se repeta de vreo 2 ani, aceeasi concluzie dar in ipostaze diferite, si anume:
    ... ma visez cu un amic din copilarie, dar in vise nu este doar amic, este mai mult decat atat ... cu toate ca imi iubesc sotul, in vise il aleg pe el, pe acel amic ... in viata reala nu l-as alege!
    Deci de ce se repeta cu aceeasi persoana? aici ma tot intreb eu!
    Si cam atat cu visele mele ... sper ca nu v-am plictisit!

Multa iubire!
    In legatura cu primul subiect, cel cu tatal, indraznesc sa emit o posibilitate: al doilea vis in care ii povesteati mamei despre primul vis nu este decat o noua incercare a tatalui de a va cere ajutorul. Cum nu s-au implinit inca 7 ani de moartea lui (Dumnezeu sa-l odihneasca), mai are nevoie de fapte bune facute in numele lui. Eu zic sa fiti atenta la ocaziile care pot aparea in jurul Dv. ca sa le puteti face. Nu neaparat Dv. personal, poate chiar mama.
    In legatura cu amicul, probabil e un suflet pereche (e si o tema cu acest titlu pe forum). Sufletele pereche se recunosc in general la nivel de suflet si mai putin de ratiune (de asta in viata reala nu l-ati accepta) si exista o mare compatibilitate intre noi si ele (100% chiar). Intalnirile cu aceste suflete pot trezi karme nerezolvate. Daca acum sunteti casatorita, sfatul meu este sa mergeti pe tema "terapia iertarii" si acolo veti gasi Rugaciunea de iertare in 3 pasi, postata de Camelia. Ar fi bine sa o spuneti cu acest prieten, de multe ori, si incercati sa va amintiti numai de partile bune ale lui si sa-i multumiti pentru ele.
    Pentru blocarea factorilor perturbatori preotul nostru recomanda rostirea psalmului 50 inainte de culcare si sa pui o cruce sub perna. Aivenhov da alte sfaturi pe care le gasiti aici: Carti de referinta, site-uri de referinta
    Cu Adevarul si cu Dreptatea, tot inainte!
    Un site despre

Anyta9 este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    12

Citat Citat din Didina Vezi post
    In legatura cu primul subiect, cel cu tatal, indraznesc sa emit o posibilitate: al doilea vis in care ii povesteati mamei despre primul vis nu este decat o noua incercare a tatalui de a va cere ajutorul. ...
    Pentru blocarea factorilor perturbatori preotul nostru recomanda rostirea psalmului 50 inainte de culcare si sa pui o cruce sub perna. Aivenhov da alte sfaturi pe care le gasiti aici: Carti de referinta, site-uri de referinta
    De fiecare data cand va citesc postarile nu fac altceva decat sa ma incarc si sa simt si mai puternic sentimentul de iubire, ciudat dar adevarat.
    Sa stiti ca acel link este mai mult decat binevenit.

Va multumesc inca odata pentru tot!
    Multa iubire!

Didina este offline I.E. De'al casei
    Data inscrierii
    iulie 2010
    Posturi
    870

Citat Citat din Anyta9 Vezi post
    Sa stiti ca acel link este mai mult decat binevenit!
    Daaa, si eu am zis la fel cand am primit linkul de la prietena mea, Inimioara. Imi venea s-o pup. Am o vorba: Dar din Dar se face Rai, dar depinde si cui dai!
    Nimeni nu poate rezona la ceva daca acel ceva nu exista si in el! Va imbratisez cu drag si cu "multa iubire!"
    Cu Adevarul si cu Dreptatea, tot inainte!
    Un site despre

geanyna_ este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    mai 2010
    Posturi
    40

Oare ce este mai important, somnul sau visarea?
    Pacea este cheia intregii cunoasteri, a oricarui mister, a intregii vieti.

Guguam este offline Utilizator Samanta
    Data inscrierii
    februarie 2010
    Posturi
    98

Buna intrebare. Acu sa v-a vad citi forumisti performanti sunt in a dobindi si a stapini aceste taine ale universului uman. Eu sunt de parere ca traim anapoda iar realitatea se zbate intre vis si odihna.
    Intuneric e acolo unde nu am calatorit cu MINTEA, GINDU sau SUFLETU.

Data inscrierii
    martie 2011
    Posturi
    44

Copilu zice ca visam! Constient si inconstient dar tot visam ... realitatea asta ii socetatea; socetatea ii conformitate iar conformitatea ii visul dorit de cei care ne controleaza (si de noi dintr-un anumit punct de vedere) iara eu nu sunt de acord cu conformitatea asta si imi doresc o lume in care fiecare sa isi exprime unicitatea deci implicit nu sunt de acord cu REALITATEA asta sustinuta de majoritatea oamenilor .... Cu drag si respect! Copilu.

Tilak este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    364

Citat Citat din Copilu din Umbra Vezi post
    Copilu zice ca visam! Constient si inconstient dar tot visam ... realitatea asta ii socetatea; socetatea ii conformitate iar conformitatea ii visul dorit de cei care ne controleaza (si de noi dintr-un anumit punct de vedere) iara eu nu sunt de acord cu conformitatea asta si imi doresc o lume in care fiecare sa isi exprime unicitatea deci implicit nu sunt de acord cu REALITATEA asta sustinuta de majoritatea oamenilor .... Cu drag si respect! Copilu.
    Conform coneptului de libertate si liber arbitru, nu ai decat sa traiesti in ce vis poftesti. Conform pericolelor asociate dorintei, ai grija sa nu suferi. Cu stima.

Data inscrierii
    martie 2011
    Posturi
    44

De unde am stii ce inseamna fericirea daca nu am cunoaste suferinta? Cu drag si respect! Copilu.

Tilak este offline Utilizator Bobocel
    Data inscrierii
    decembrie 2007
    Posturi
    364

Fericirea "spirituala" nu are de-a face cu suferinta. Doar multumirea si confortul, confundate cu starea de fericire. Cu stima.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Subiecte Similare

1. Somnul la bebelusi si copii
    De Catalin in forum Familia: copii, parinti, bunici
    Replici: 9
    Ultimul post: 26 nov 2008, 22:49
  2. Somnul si legatura sa cu ingrasarea
    De Catalin in forum Sfaturi si sugesii. Ajutor terapeutic
    Replici: 8
    Ultimul post: 06 sep 2006, 19:10

Reguli postare

• Nu puteti crea subiecte noi